Γενικά Συγκριτικός πίνακας ειδών παπαγάλων (Project)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyriamK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
MEYER'S
Ειναι φιλικο παρα πολυ χαδιαρικο οταν δεν του κανεις τα χατηρια νευριαζει και φωναζει. Επιπεδα θορυβου μετρια. Ο δικος μου ειναι σχεδον 2 χρονων και λεει περιπου 20 λεξεις αλλα ασχοληθηκα αρκετες ωρες μεσα στην ημερα. Πιστευω οτι ειναι και θεμα χαρακτηρα πουλιου στο να μιλησει.η δικια μου τα πιανει αρκετα ευκολα.
 
t:
ολυ μερα ελεθεροσ στο σπιτι και κανι βολτεσ.

ετσι ο πατερασ μου βαζι και για τον τιμον ενα μικρο ποτιρι στο τραπεζι..

Δυο σχόλια θέλω να κάνω μόνο.. Φαίνεται ότι το αγαπάς πολύ το πουλάκι, αλλά καλύτερα αν εσύ δεν είσαι σπίτι να μη τον αφήνεις ολη μέρα ελεύθερο μόνο του για δική του ασφάλεια.. Επίσης.. ΟΥΖΟΟΟ;😱
Οι παπαγάλοι είναι ζηλιάριδες και δοκιμάζουν οτιδήποτε βλέπουν να τρώει ο άνθρωπός τους, αλλά το αλκοόλ δεν επιτρέπεται με ΤΙΠΟΤΑ! Εκμεταλεύσου αυτήν την περιέργειά του για να δοκημάζει και να τρώει κατάλληλες τροφές για αυτό, όπως φρούτα και λαχανικά 😉
 
Lovebird

einai ντροπαλοσ και φοβητσιαρησ ησυχοσ κι υπομονετικοσ
δεν μιλαει
το εχω ενα χρονο το πηρα απο φιλο
υψηλο
2,5 ωρεσ σιγουρα
 
MACAW BLUE&GOLD
1. Ειναι αστειος, παιχνιδιαρης, τρομερα ζηλιαρης, εγωϊστης(τα θελει ολα δικα του!), περιεργος, πανεξυπνος και πολυ θαρραλεος (για να περασει το δικο του!)
2. μετρια
3. Τον ειχα παρει το 2005 απο καταστημα 2.000 ευρω (μωρο 6 μηνων ταϊσμενο στο χερι εχοντας αρχισει ηδη να μιλαει)
4.σχετικα μετριο (δυνατο καποιες φορες οταν ακουσει καποιον να φωναζει ή οταν δεν γινεται μερικες φορες το δικο του)
5. Μεσαιου επιπεδου και προχωρημενου (αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες οπως το αν ειχε ποτε του ξανα παπαγαλο ή χρονο ποσο εχει ή ποσο πολυ τον φροντισει...)
6. Ποτε δεν ειναι μονος του, συνεχεια ειναι στο σπιτι καποιος να ασχολειται μαζι του οταν ειμαι εγω (γιατι σπουδαζω και δεν μπορω να ειμαι παντα κοντα του)αχολουμαι τουλαχιστον μαζι του 4 ωρες σε παιχνιδι και να του μιλαω με διαλειμματα
 
Peach face Lovebird


  • Ποια είναι τα κύρια στοιχεία του χαρακτήρα του παπαγάλου σας;
Δεν του αρεσουν τα παιχνιδια του εμποριου.Αρεσκεται στο να μασουλαει χαρτι υγειας και να μου δινει φιλακια.

  • Πως θα χαρακτηρίζατε την ικανότητα ομιλίας του παπαγάλου σας; (Δεν μιλάει, Χαμηλή, Μέτρια, Ανεπτυγμένη)

Δεν μιλαει αλλα τελευταια προπαθει να πει το ονομα του(Κικικης) χωρις να τα καταφερνει ιδιαιτερα

  • Αν τον αγοράσατε πρόσφατα παρακαλώ πείτε μας την τιμή σε ευρώ.
Ηταν απο δικη μου γεννα αλλα γενικα εχουν απο 45-50 ευρω.

  • Ποιο είναι το επίπεδο θορύβου του παπαγάλου σας; (χαμηλό, μέτριο, υψηλό)
Υψηλο κυριως το πρωι.

  • Θα λέγατε ότι ο βαθμός δυσκολίας συντήρησης και ευζωϊας του παπαγάλου σας είναι για: αρχάριους/ μεσαίου επιπέδου/ έμπειρους ιδιοκτήτες πουλιών;
Μεσαιου επιπεδου.Αν και πολλοι πιστευουν οτι τα Lovebirds κανουν για αρχαριους εγω θα ελεγα οτι δεν ειναι ετσι. Ειναι πολυ ατιθασα πουλια και θελους ειδικη μεταχειριση γιατι φοβουνται πολυ ευκολα.

  • Πόσες ώρες απαιτείται να ασχολείστε μαζί του την ημέρα;
Περιπου 2 ωρες το πολυ αλλα εγω πριν αποκτησει ταιρι τον ειχα τουλαχιστον 4 ωρες εξω και τον επαιζα.

  • Ποιές είναι οι διατροφικές συνήθειες του παπαγάλου σας (πχ μείγμα σπόρων για μικρούς - μεσαίους - μεγάλους παπαγάλους, πελετς, αυγοτροφή, φρούτα, λαχανικά, έτοιμα γεύματα);
Μειγμα σπορων για μικρους παπαγαλους ριζακι και μηλο.

  • Πώς θα χαρακτηρίζατε το κόστος συντήρησης (έξοδα σε τροφές, παιχνίδια, αξεσουάρ, φάρμακα, βιταμίνες) του παπαγάλου σας; (χαμηλό/μέτριο/υψηλό);
Πολυ χαμηλο.
 
Indian Ringneck

Ποια είναι τα κύρια στοιχεία του χαρακτήρα του παπαγάλου σας;
-Ζηλιαρης, περιεργος, κτητικος, λιχουδης,τσαντιλας.

Πως θα χαρακτηρίζατε την ικανότητα ομιλίας του παπαγάλου σας; (Δεν μιλάει, Χαμηλή, Μέτρια, Ανεπτυγμένη)
-Μετρια

Αν τον αγοράσατε πρόσφατα παρακαλώ πείτε μας την τιμή σε ευρώ.
-120 ευρω

Ποιο είναι το επίπεδο θορύβου του παπαγάλου σας; (χαμηλό, μέτριο, υψηλό)
-Μετριο οταν δεν του δινουμε σημασια η θελει κατι

Θα λέγατε ότι ο βαθμός δυσκολίας συντήρησης και ευζωϊας του παπαγάλου σας είναι για: αρχάριους/ μεσαίου επιπέδου/ έμπειρους ιδιοκτήτες πουλιών;
-Για μεσαιου επιπεδου ιδιοκτητες

Πόσες ώρες απαιτείται να ασχολείστε μαζί του την ημέρα;
-Συνολικα 3 ωρες

Ποιές είναι οι διατροφικές συνήθειες του παπαγάλου σας (πχ μείγμα σπόρων για μικρούς - μεσαίους - μεγάλους παπαγάλους, πελετς, αυγοτροφή, φρούτα, λαχανικά, έτοιμα γεύματα);
-Τροφη για μεσαιου μεγεθους παπαγαλους, μειγμα σπορων απο 3 διαφορετικες τροφες, φρουτα οπως μηλο, μπανανα, μανταρινι, κερασι κ φραουλα

Πώς θα χαρακτηρίζατε το κόστος συντήρησης (έξοδα σε τροφές, παιχνίδια, αξεσουάρ, φάρμακα, βιταμίνες) του παπαγάλου σας; (χαμηλό/μέτριο/υψηλό);
-Χαμηλο
 
Psittacus erithacus timneh αφρικανικος ζακο τιμνιχ

επιπεδο θορυβου
πολυ χαμηλο 7-8 το πρωι μονο
κοστος συντηρησης
μετριο προς υψηλο
διατροφη
αναλογα την εποχη φρουτα... συσκευασμενη τροφη μονο πελετς ετσι δεν εχει αναγκη απο βιταμινες και συμπληρωματα. 1 φορα την εβδομαδα μειγμα σπορων
χαρακτηρας ανεξαρτητος και επιλεκτικο πουλι θελει υπομονη πιο δυσκολο απο τον ξαδερφο του του κογκο
" ασχολουμε μαζι του αποκλειστικα 4 ωρες μπορει και παραπανω την ημερα ετσι στις 3 εβδομαδες που τον εχω βγαινει απο το κλουβι δεν πεταει σαν τρελο αλλα δεν με αφηνει να τον πλησιασω να τον χαιδεψω απο μακρια μιλαμε και παιζουμε!"ειναι πολυ παρατηριτικα πουλια και εντασονται στις συνηθειες μας ευκολα.
ομιλητικοτητα"πολυ καλη μιμηση ηχων προσπαθει να μου μιλισει το πρωι μολις ξυπνησω λεει κατι που μοιαζει με καλημερα"καθε μερα του λεω εγω καλημερα το πρωι και αρχιζει να προσπαθει να το μιμηθει".
κοστος αγορας 350 ευρο απο εκτροφεα εδω βουλγαρια οι τιμες του κογκο ειναι πιο ακριβες 600-800 ευρο απο εκτροφεα.

θα το προτεινα σε ανθρωπους μετριους προς εμπειρους με υπομονη και μερακι οχι σε αρχαριους γιατι θα απογοητευτουν απο τις πρωτες ημερες
 
COCATIL (ημερα)
1. χαδιαρικα πολυ, περιεργα (οπως γενικα ολοι οι παπαγαλοι), πανεξυπνα και ζωηρα!
2.χαμηλη με μετρια (κατα καιρους ειχα μωρα που δεν μπορουν να πουν και πολλα και αλλα που δεν σταματουσαν, κυριως ειναι μελωδικα πχ. Ελεγαν το ονομα τους σαν σφυριγμα, ειδικοτερα τα αρσενικα)
3. Ολα τα μωρα ειναι απο δικες μου γεννες
4. υψηλο κυριως το πρωι και το βραδυ
5. Μεσαιου επιπεδου (αλλα σε αυτο παιζουν και αλλα πραγματα)
6. Οταν ειμαι σπιτι συνεχεια ασχολουμε μαζι τους και κυριως εξω απο το κλουβι
 
Eastern Rosella, 1 έτους (τον έχω 1 εβδομάδα μόνο)

Ποια είναι τα κύρια στοιχεία του χαρακτήρα του παπαγάλου σας;
-Περίεργος, πανέξυπνος, φοβιτσιάρης (με ότι καινούριο παρουσιάζεται, ευτυχώς συνηθίζει πρόσωπα & πράγματα πολύ εύκολα!), ναζιάρης, υπομονετικός (!), παιχνιδιάρης, ζημιάρης(τσάκισε επανειλλημένως το ίδιο παιχνίδι!).

Πως θα χαρακτηρίζατε την ικανότητα ομιλίας του παπαγάλου σας; (Δεν μιλάει, Χαμηλή, Μέτρια, Ανεπτυγμένη)
-Δεν μιλάει απ'όσο μου είπαν (μακάρι να μίλαγε!)

Αν τον αγοράσατε πρόσφατα παρακαλώ πείτε μας την τιμή σε ευρώ.
-130 ευρω

Ποιο είναι το επίπεδο θορύβου του παπαγάλου σας; (χαμηλό, μέτριο, υψηλό)
-Το πρωί αν ξυπνάει μαζί με τα άλλα πουλιά μου (στον ίδιο χώρο) απλώς τιτιβίζει χαμηλα, αν ξυπνήσει μόνος σφυρίζει (και ξυπνάει και εμάς). Κατά τη διάρκεια της ημέρας συνήθως μουρμουράει ή τιτιβίζει, λίγες φορές σφυρίζει (κι αν του πω σσσσσσσστ, με ακούει και σταματάει τις "κορώνες" κι αρχίζει τα χαμηλά). Το σούρουπο τα κάνει όλα! Γενικά είναι ήσυχος και συγκαταβατικός (προς το παρόν).

Θα λέγατε ότι ο βαθμός δυσκολίας συντήρησης και ευζωϊας του παπαγάλου σας είναι για: αρχάριους/ μεσαίου επιπέδου/ έμπειρους ιδιοκτήτες πουλιών;
-Για μεσαιου επιπεδου ιδιοκτητες (αν είχαν & έχουν κι άλλα πουλιά, οπότε και ξέρουν λίγα πράγματα τουλάχιστον). Για κάποιον που δεν ξαναείχε ποτέ πουλί, ίσως είναι δύσκολο είδος.

Πόσες ώρες απαιτείται να ασχολείστε μαζί του την ημέρα;
- Επειδή τον έχω 1 εβδομάδα μόνο και τυχαίνει να μην εργάζομαι αυτό τον καιρό, έχω χρόνο να του διαθέσω και να τον εκπαιδεύσω. Το λιγότερο που έχω ασχολειθεί μαζί του ως τώρα, είναι 3 ώρες.

Ποιές είναι οι διατροφικές συνήθειες του παπαγάλου σας (πχ μείγμα σπόρων για μικρούς - μεσαίους - μεγάλους παπαγάλους, πελετς, αυγοτροφή, φρούτα, λαχανικά, έτοιμα γεύματα);
-Τροφη για μεσαιου μεγεθους παπαγαλους, μειγμα σπορων απο 2 διαφορετικες τροφες. Από φρούτα μαθαίνει τώρα να τα τρώει. Αρχίσαμε με λίγο μηλαράκι, βερίκοκο, και ελάχιστο μαρούλι (μην μου πάθει καμιά διάρροια!), και έπαιται συνέχεια...

Πώς θα χαρακτηρίζατε το κόστος συντήρησης (έξοδα σε τροφές, παιχνίδια, αξεσουάρ, φάρμακα, βιταμίνες) του παπαγάλου σας; (χαμηλό/μέτριο/υψηλό);
-Αν υπολογήσουμε αγορά νέου κλουβιού καταλληλότερου (αυτό που έχει τώρα είναι μεγάλο μεν, αλλά όχι αρκετα για το είδος του) με τα αξεσουάρ του, 1-2 παιχνιδάκια, τροφές κλπ, για αρχή περίπου 160 ευρώ. Για την πορεία όμως, θα χαρακτήριζα χαμηλό το κόστος συντήρησής του.
 

  • Ποια είναι τα κύρια στοιχεία του χαρακτήρα του παπαγάλου σας;
  • Ζωηρος-παιχνιδιαρης-θελει να περναει παντα το δικο του-χαδιαρης-(και καλος μονο σε εμενα)για ολους τους αλλους ειναι λιγο "κακουλης"επιτιθεται και πολυ θα ελεγα!
  • Πως θα χαρακτηρίζετε την ικανότητα ομιλίας του παπαγάλου σας; (Δεν μιλάει, Χαμηλή, Μέτρια, Ανεπτυγμένη)
  • Δεν εχει πει λεξη ακομα
  • Αν τον αγοράσατε πρόσφατα παρακαλώ πείτε μας την τιμή σε ευρώ.
  • Τον αγόρασα τον Φλεβαρη του 2009 1.000 ευρω
  • Ποιο είναι το επίπεδο θορύβου του παπαγάλου σας; (χαμηλό, μέτριο, υψηλό)
  • Μετριο προς χαμηλο θα ελεγα
  • Θα λέγατε ότι ο βαθμός δυσκολίας συντήρησης και ευζωϊας του παπαγάλου σας είναι για: αρχάριους/ μεσαίου επιπέδου/ έμπειρους ιδιοκτήτες πουλιών;
  • Πιστευω για μεσαιους προς εμπειρους ιδιοκτητες!
  • Πόσες ώρες απαιτείται να ασχολείστε μαζί του την ημέρα;
  • Προσπαθω να ασχολουμαι οσο περισσοτερο γινεται, το λιγοτερο 3 ωρες την ημερα!
  • Ποιές είναι οι διατροφικές συνήθειες του παπαγάλου σας (πχ μείγμα σπόρων για μικρούς - μεσαίους - μεγάλους παπαγάλους, πελετς, αυγοτροφή, φρούτα, λαχανικά, έτοιμα γεύματα);
  • Τρωει σπορους της beacher, φρεσκα φρουτα και λαχανικα καθε μερα, μια φορα την εβδομαδα αυγο, μια φορα τον μηνα πολυ λιγο σκορδο που του κανει καλο. Οπως επισης διαφορες λιχουδιες αλλα οχι σε καθημερινη βαση!
  • Πώς θα χαρακτηρίζατε το κόστος συντήρησης (έξοδα σε τροφές, παιχνίδια, αξεσουάρ, φάρμακα, βιταμίνες) του παπαγάλου
  • σας; (χαμηλό/μέτριο/υψηλό);
  • Ειναι μετριο προς υψηλο!
 
blue crown conure - Ring neck

  • Ποια είναι τα κύρια στοιχεία του χαρακτήρα του παπαγάλου σας;
  • Πως θα χαρακτηρίζατε την ικανότητα ομιλίας του παπαγάλου σας; (Δεν μιλάει, Χαμηλή, Μέτρια, Ανεπτυγμένη)
  • Αν τον αγοράσατε πρόσφατα παρακαλώ πείτε μας την τιμή σε ευρώ.
  • Ποιο είναι το επίπεδο θορύβου του παπαγάλου σας; (χαμηλό, μέτριο, υψηλό)
  • Θα λέγατε ότι ο βαθμός δυσκολίας συντήρησης και ευζωϊας του παπαγάλου σας είναι για: αρχάριους/ μεσαίου επιπέδου/ προχωρημένους/έμπειρους ιδιοκτήτες πουλιών;
  • Πόσες ώρες απαιτείται να ασχολείστε μαζί του την ημέρα;
  • Ποιές είναι οι διατροφικές συνήθειες του παπαγάλου σας (πχ μείγμα σπόρων για μικρούς - μεσαίους - μεγάλους παπαγάλους, πελετς, αυγοτροφή, φρούτα, λαχανικά, έτοιμα γεύματα);
  • Πώς θα χαρακτηρίζατε το κόστος συντήρησης (έξοδα σε τροφές, παιχνίδια, αξεσουάρ, φάρμακα, βιταμίνες) του παπαγάλου σας; (χαμηλό/μέτριο/υψηλό);

Blue Crown Conure


  1. πολύ φιλικός και αγαπησιάρης, εξαιρετικά χαδιάρης, κάπως φοβιτσιάρης με τους ξένους αλλά γρήγορα ξεθαρρεύει, ζηλιάρης, εκπαιδεύσιμος, κατεργάρης (σαν τον χουντίνι, μόνο κλειδαριά με λουκέτο τον κρατάει), αποκτά αδυναμία σε ένα άτομο που το θεωρεί ως μαμά.
  2. μιλάει σε μέτριο επίπεδο: ξέρει 2-3 τραγουδάκια, λέει καμιά 15αριά λέξεις και 5-6 φράσεις, και πολύ ζαργκόν (ακατάλυπτη ομιλία/φλυαρία που μοιάζει σαν αυτή των πολύ μικρών παιδιών). Επίσης, δίνει φιλάκια και κάνει ήχους πόρτας, μασήματος τσίχλας, σφυρίζει, γουργουρίζει, μουρμουρίζει και γελάει σατανικά.
  3. τον αγόρασα πριν από δυόμιση χρόνια στα 300 περίπου ευρώ. Τώρα δεν τον βρίσκεις εύκολα κάτω από 600.
  4. κάνει εκνευριστικό θόρυβο, κυρίως όταν δεν του δίνεις σημασία ή όταν μιλάς στο τηλέφωνο (ιδιαίτερα όταν είναι σημαντικό το τηλεφώνημα... μπορεί να ακούει και από μέσα από το ακουστικό την φωνή του συνομιλητή σου). Πολύ δυνατό που δεν σταματάει ακόμα κι αν του ρίξεις πάπλωμα από πάνω! :D
  5. ο βαθμός συντήρησης είναι για αρχάριους προς μέτριους, φτάνει βέβαια να του δίνεις σημασία. Για να αναπτύξει τις δυνατότητές του θέλει να ξέρεις και να έχεις διάθεση να ασχοληθείς μαζί του.
  6. εμείς τον έχουμε μέσα στο σπίτι και είναι συνεχώς σε επαφή μαζί μας. Αλλά γενικά, θέλει τουλάχιστον ένα δίωρο να τον χαιδεύεις και να του μιλάς.
  7. τρώει μίγμα για μεσαίους και μεγάλους παπαγάλους, εμπλουτισμένο με ηλιόσπορους και ανάλατα άψητα φυστίκια με κέλυφος, καθώς επίσης φρούτα και ελάχιστα λαχανικά, λίγη μαύρη σοκολάτα και ότι τρως ζηλεύει και θέλει να δοκιμάσει. Επίσης, βιταμίνη στο νερό και χυμό φρούτων.
  8. το κόστος συντήρησης είναι μάλλον χαμηλό. Υπάρχει όμως θέμα με το να τον αφήσεις μόνο του (π.χ. Για ταξίδι) γιατί θέλει διαρκώς προσοχή.
Indian Ringneck


  1. όμορφη, πανέξυπνη, ατίθαση, φοβιτσιάρα και άγρια αν βάλεις χέρι μέσα στο κλουβί της. Δεν βγαίνει από το κλουβί εύκολα (εμάς δεν βγαίνει καθόλου) και δεν την πιάνεις εύκολα για να της κόψεις τα φτερά. Μοιάζει σα να διαβάζει τη σκέψη σου.
  2. δε μιλάει (συνήθως μιλάνε τα αρσενικά), αλλά κάνει διάφορους ήχους και προσπάθειες για να μιλήσει (την έχουμε περίπου 4 χρόνια).
  3. 75 ευρώ πριν από 4 χρόνια.
  4. μέτριο επίπεδο θορύβου, εκτός εάν θέλει να της δώσεις σημασία, τότε οι κραυγές της ακούγονται πολύ δυνατά και σου τρυπούν το τύμπανο. Γενικώς όμως, δεν αποτελεί πρόβλημα με τον θόρυβο.
  5. βαθμός συντήρησης για αρχάριους - πολύ βολικό πουλάκι.
  6. θέλει να ασχολείσαι μαζί της, κυρίως να την έχεις δίπλα σου και να ξέρει ότι την κοιτάς και της δίνεις σημασία. Δεν είναι παπαγάλος που θα τον αφήσεις στο μπαλκόνι.
  7. μίγμα για μέτριους-μεγάλους παπαγάλους, εμπλουτισμένο με ηλιόσπορους και φυστίκια ανάλατα και άψητα με το κέλυφος. Επίσης φρούτα, χυμούς και λαχανικά με μεγάλη αδυναμία στο μήλο.
  8. Χαμηλό κόστος συντήρησης.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Thod
... λίγη μαύρη σοκολάτα και ότι τρως ζηλεύει και θέλει να δοκιμάσει...

Γνωριζεις οτι αυτο βαζει σε μεγαλο κινδυνο τη ζωη του παπαγαλου σου; Δεν ειναι αστειο και ουτε θα του λειψει η σοκολατα απο τη διατροφη του.

Εδω ειναι και μια αναφορα απο ενα σοβαρο επιστημονικο site που αναφερει το θανατο παπαγαλου στη φυση που προηγουμενως ειχε καταναλωσει μαυρη σοκολατα που βρηκε απο ανθρωπους. Death by chocolate: a fatal problem for an inquisi...[N Z Vet J. 2007] - PubMed Result

Επισης αν πατησεις στο google : chocolate toxicity for parrots θα διαβασεις απειρες αναφορες και δυσαρεστα περιστατικα. Το οτι ο παπαγαλος σου δεν εχει παθει κατι ακομη δεν πρεπει να σε καθυσηχαζει καθολου.

Αυτη ειναι η γνωμη μου και στη λεω με τελειως φιλικη διαθεση. 😉
 
Θερμές και πολλές ευχαριστίες σε όλους για τις πολιτιμες πληροφορίες...
 
Parrotlet


  • Ποια είναι τα κύρια στοιχεία του χαρακτήρα του παπαγάλου σας;
  • Δυναμικος,ζωηρος, παιχνιδιαρης, επιμονος, με εντονη περιεργεια για το περιβαλλον του, διστακτικος!
  • Πως θα χαρακτηρίζατε την ικανότητα ομιλίας του παπαγάλου σας; (Δεν μιλάει, Χαμηλή, Μέτρια, Ανεπτυγμένη)
  • Μεχρι στιγμης δεν μιλαει αλλα εχει χαμηλη ικανοτητα
  • Αν τον αγοράσατε πρόσφατα παρακαλώ πείτε μας την τιμή σε ευρώ.
  • Ηταν φιλικη τιμη στα 50 ευρω
  • Ποιο είναι το επίπεδο θορύβου του παπαγάλου σας; (χαμηλό, μέτριο, υψηλό)
  • Μετριο
  • Θα λέγατε ότι ο βαθμός δυσκολίας συντήρησης και ευζωϊας του παπαγάλου σας είναι για: αρχάριους/ μεσαίου επιπέδου/ προχωρημένους/έμπειρους ιδιοκτήτες πουλιών;
  • Απο μεσαιο επιπεδο
  • Πόσες ώρες απαιτείται να ασχολείστε μαζί του την ημέρα;
  • Οσο διαλεξει αυτος...
  • Ποιές είναι οι διατροφικές συνήθειες του παπαγάλου σας (πχ μείγμα σπόρων για μικρούς - μεσαίους - μεγάλους παπαγάλους, πελετς, αυγοτροφή, φρούτα, λαχανικά, έτοιμα γεύματα);
  • Μειγμα για μικρους και μεσαιους(παρα το πολυ μικρο μεγεθος)και ολα τα παραπανω..
  • Πώς θα χαρακτηρίζατε το κόστος συντήρησης (έξοδα σε τροφές, παιχνίδια, αξεσουάρ, φάρμακα, βιταμίνες) του παπαγάλου σας; (χαμηλό/μέτριο/υψηλό);
  • Μετριο..
 
αρσενικος cockatiel
. Αυτονομος περιεργος παιχνιδιαρης αστειος
. Δεν μιλαει
.45 ευρω
.χαμηλο
. Μεσαιου επιπεδου
. Μια
.σπορους φρουτα λαχανικα αυγο
.χαμηλο


θυλικο cockatiel
.ηρεμη δεκτηκη
. Δεν μιλαει
.45 ευρω
.χαμηλο
. Μεσαιου επιπεδου
. Μια
.σπορους φρουτα λαχανικα αυγο
.χαμηλο
 
poicephalus senegalus mesotypus (σενεγαλεζάκι με πορτοκαλί κοιλίτσα)
αρσενικό
- τσαντίλας, φοβιτσιάρης, φωνακλάς, ναζιάρης, λαίμαργος
- χαμηλή (πεντέξι λέξεις)
- 500 ευρώ (πριν 2,5 χρόνια)
- μέτριο (γύρω στα δύο οικοδομικά τετράγωνα)
- αρχάριο προς μεσαίου επιπέδου
- δεν ξέρω... Δεν είναι ίδια κάθε φορά. Τον έχουμε συνεχώς στα πόδια μας όταν είμαστε σπίτι
- Μίγμα σπόρων για αφρικάνους, μίγμα αποξηραμένων φρούτων για διάφορα είδη (που και που), από ότι τρώμε εμείς, μέσα στα επιτρεπτά πλαίσια (φαγητά, φρούτα) πάντοτε παίρνει μεζέ
- μέτριο, αλλά είμαι λίγο υπερβολική
 
  • Ποια είναι τα κύρια στοιχεία του χαρακτήρα του παπαγάλου σας;
  • Πολυ ζωηρος,παιχνιδιαρης,απιστευτα περιεργος,θελει να γινεται το δικο του,τρελενεται να παρατηρει και να περιεργαζεται τα παντα!
  • Πως θα χαρακτηρίζατε την ικανότητα ομιλίας του παπαγάλου σας; (Δεν μιλάει, Χαμηλή, Μέτρια, Ανεπτυγμένη)
  • Ο δικοσ μου δε μιλαει. Γνωριζω οτι ειναι χαμηλη η ικανοτητα του ειδουσ αυτου και πωσ ακομα και οταν μιλανε δεν ειναι τοσο κατανοητα απο τριτουσ
  • Αν τον αγοράσατε πρόσφατα παρακαλώ πείτε μας την τιμή σε ευρώ.
  • Τον αγορασα 45€πριν απο 9μηνεσ.
  • Ποιο είναι το επίπεδο θορύβου του παπαγάλου σας; (χαμηλό, μέτριο, υψηλό)
  • Τα πρωινα''κελαηδαει''πολυ. Οσο περνα η μερα λιγοτερο.σε ενταση ειναι οπωσ του καναρινιου. Θεωρω πωσ ανηκει σε χαμηλο επιπεδο θορυβου
  • Θα λέγατε ότι ο βαθμός δυσκολίας συντήρησης και ευζωϊας του παπαγάλου σας είναι για: αρχάριους/ μεσαίου επιπέδου/ προχωρημένους/έμπειρους ιδιοκτήτες πουλιων;
  • Αρχαρι
    [/B]
  • Πόσες ώρες απαιτείται να ασχολείστε μαζί του την ημέρα;
  • 2-3ωρεσ.
  • Ποιές είναι οι διατροφικές συνήθειες του παπαγάλου σας (πχ μείγμα σπόρων για μικρούς - μεσαίους - μεγάλους παπαγάλους, πελετς, αυγοτροφή, φρούτα, λαχανικά, έτοιμα γεύματα);
  • Μειγμα σπορων για μεσαιουσ και στικακια.
  • Πώς θα χαρακτηρίζατε το κόστος συντήρησης (έξοδα σε τροφές, παιχνίδια, αξεσουάρ, φάρμακα, βιταμίνες) του παπαγάλου σας; (χαμηλό/μέτριο/υψηλό);
  • Χαμηλο.

ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΦΟΡΟΥΝ ΣΕ FISCHERS LOVEBIRD
 
Parrotlets forpus pacific


Ποια είναι τα κύρια στοιχεία του χαρακτήρα του παπαγάλου σας;

Mario: νευρικός, έξυπνος με μεγάλη αντίληψη, παρατηρητικός, διστακτικός
Carlo: λιχούδης, τρυφερός, ατρόμητος, διεκδικητικός, κοινωνικός,



Πως θα χαρακτηρίζατε την ικανότητα ομιλίας του παπαγάλου σας; (Δεν μιλάει, Χαμηλή, Μέτρια, Ανεπτυγμένη)

Μέτρια;
Προτάσεις: Τι κάνεις; Ποιος είναι; hello pretty boy! αρκετές λέξεις, αναγνωρίζουν πρόσωπα και τα φωνάζουν με το όνομα τους και την σκυλίτσα μας επίσης


Αν τον αγοράσατε πρόσφατα παρακαλώ πείτε μας την τιμή σε ευρώ

Μάριος 200 ευρώ (2008)
Κάρλο 250 (2012)


Ποιο είναι το επίπεδο θορύβου του παπαγάλου σας; (χαμηλό, μέτριο, υψηλό)

Χαμηλό


Θα λέγατε ότι ο βαθμός δυσκολίας συντήρησης και ευζωϊας του παπαγάλου σας είναι για: αρχάριους/ μεσαίου επιπέδου/ προχωρημένους/έμπειρους ιδιοκτήτες πουλιών

Για προχωρημένους + (τα ταϊσμένα στο χέρι πουλιά έχουν απαιτήσεις, επίσης αναλόγως την εξέλιξη που θέλουμε να έχει ένα πουλί )



Πόσες ώρες απαιτείται να ασχολείστε μαζί του την ημέρα;

Καθημερινά περίπου 4-5 ώρες μέχρι 9-10 μηνών και αργότερα 1,5 - 2 ώρες
(και πάλι αυτό εξαρτάται από το είδος της εκπαίδευσης που θέλει να κάνει σε αυτά ο ιδιοκτήτης τους)


Ποιες είναι οι διατροφικές συνήθειες του παπαγάλου σας (πχ μείγμα σπόρων για μικρούς - μεσαίους - μεγάλους παπαγάλους, πελετς, αυγοτροφή, φρούτα, λαχανικά, έτοιμα γεύματα);

Μείγμα σπόρων για μικρούς-μεσαίους παπαγάλους, μουσκεμένα δημητριακά, ζυμαρικά λαχανικών, άγριο ρύζι, φρέσκα λαχανικά και φρούτα



Πώς θα χαρακτηρίζατε το κόστος συντήρησης (έξοδα σε τροφές, παιχνίδια, αξεσουάρ, φάρμακα, βιταμίνες) του παπαγάλου σας; (χαμηλό/μέτριο/υψηλό);

Μέτριο + (κατασκευάζοντας εγώ τα παιχνίδια τους)
 
Cockatiel κιτρινο (κατα πασα πιθανοτητα αρσενικο)
Ποια είναι τα κύρια στοιχεία του χαρακτήρα του παπαγάλου σας;
αναγκη να βρισκεται παντα στο χερι η στον ωμο καποιου, επιζητα χαδια ολη την ωρα, οχι ιδιαιτερα παιχνιδιαρης, παρολο που δεν ειναι ταισμενος στο χερι ειναι φιλικος ολους, πεισματαρης αν δεν περασει το δικο του ξεσηκωνει τον κοσμο, περιεργος για ολα θελει να κανει οτι κανω κ να τρωει οτι τρωμε κ οι υπολοιποι
Πως θα χαρακτηρίζατε την ικανότητα ομιλίας του παπαγάλου σας; (Δεν μιλάει, Χαμηλή, Μέτρια, Ανεπτυγμένη)
δεν μιλαει καθολου... Ουτε μελωδιες βγαζει παρα μονο κανα μακροσυρτο "πιιι"

Αν τον αγοράσατε πρόσφατα παρακαλώ πείτε μας την τιμή σε ευρώ
τον αγορασα 45 ευρω αλλα στην γαλλια..


Ποιο είναι το επίπεδο θορύβου του παπαγάλου σας; (χαμηλό, μέτριο, υψηλό)
αναλογα τα κεφια του αλλοτε ολι μερα φωναζει κ αλλοτε ειναι τοσο ησυχος που δεν τον παιρνουμε χαμπαρι

Θα λέγατε ότι ο βαθμός δυσκολίας συντήρησης και ευζωϊας του παπαγάλου σας είναι για: αρχάριους/ μεσαίου επιπέδου/ προχωρημένους/έμπειρους ιδιοκτήτες πουλιών
αναλογα απο τις προσδοκειες που εχουμε απο το παπαγαλο κ αναλογα κ τον ιδιο τον παπαγαλο... Θα ελεγα μεσαιου επιπεδου γτ εχει περισσοτερες αναγκες απο ενα μικροτερο παπαγαλακι

Πόσες ώρες απαιτείται να ασχολείστε μαζί του την ημέρα;
ενα 4ωρακι σιγουρα το απαιτει και ο ιδιος

Ποιες είναι οι διατροφικές συνήθειες του παπαγάλου σας (πχ μείγμα σπόρων για μικρούς - μεσαίους - μεγάλους παπαγάλους, πελετς, αυγοτροφή, φρούτα, λαχανικά, έτοιμα γεύματα);
μειγμα τροφης για μικρους-μεσαιους παπαγαλους, δημητριακα, millet, φρουτα, λαχανικα. Γενικα τα τρωει ολα.. (ολως περιεργως)

Πώς θα χαρακτηρίζατε το κόστος συντήρησης (έξοδα σε τροφές, παιχνίδια, αξεσουάρ, φάρμακα, βιταμίνες) του παπαγάλου σας; (χαμηλό/μέτριο/υψηλό);
κοστος συντηρησης χαμηλο.
 
Back
Top