Γενικά Συμβίωση budgie με cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα!
Σκεφτομαι τελευταια να παρω ενα budgie, να κραταει παρεα στην κοκατιλινα μου!
Αρσενικο..
Γνωριζω βεβαια οτι το ιδανικο θα ηταν να εχει παρεα του ειδους της, αλλα εχω "ερωτα" με τα μπατζι, κι απο τοτε που εχασα τον αγαπημενο μου Boo παντα σκεφτομαι ποσο ωραιο θα ηταν να εχω ξανα ενα τετοιο πλασματακι στην φτεροπαρεα μου.
Εχω διαβασει οτι η συμβιωση μεταξυ τους ειναι εφικτη.
Θα με βολευε κατοπιν γνωριμιας τους να συγκατοικουν στο ιδιο κλουβι, αλλα μπορω να παρεχω στο καθενα και το δικο του κλουβι αν χρειαζεται.
Το κοκατιλακι μου ειναι μικρο,τριων μηνων και το budgie που σκεφτομαι να παρω θα ειναι επισης μικρο, οποτε τα πουλακια θα γνωριστουν απο μικρα και αυτο θεωρω θα βοηθησει στο χτισιμο μιας καλης σχεσης μεταξυ τους.
Τα πουλια θα ειναι και τα δυο ημερα.. Με το κοκατιλ μου αν και το εχω λιγο καιρο ειμαι ιδιαιτερα δεμενη και περναμε πολυ χρονο μαζι. Δε θα ηθελα να απομακρυνθει απο μενα και να χαλασει η "σχεση" μας σε καμοια περιπτωση..Βεβαια αφου το μπατζι θα ειναι ημερο θα προσπαθησω να αποκτησω την ιδια σχεση και μαζι του. Τι πιστευετε;Θα τα καταφερουμε ή... Θα τα βρουνε τα δυο τους και θα με γραψουν εμενα;:D
 
Είναι 2 είδη με μεγάλη σωματική διαφορά. Δεν ενδείκνυται να κατοικούν στο ίδιο κλουβί καθώς μια οποιαδήποτε ασήμαντη αψιμαχία (αν και τα κοκατιλ ειναι πολυ ειρηνικά πουλιά) θα έχει άσχημη κατάληξη για το μπάτζι. Πιστεύω πως 2 διαφορετικά κλουβιά είναι απαραίτητα. Παρέα μπορούν να κάνουν και ζώντας σε δίπλανα κλουβιά.
 
Κι εγώ νομίζω έξω μπορούν να κάνουν παρέα αφού έτσι κι αλλιώς θα είσαι και παρούσα αλλά στον ύπνο, φαγητό κτλ χώρια. Δεν τρώνε και τα ίδια.
 
Χμμ ενταξει!
Καλυτερα κιολας να μην το διακινδυνευσω να τα βαλω μαζι, να χω το κεφαλι μου ησυχο.
Αμα φερω το μπατζακι στο σπιτι η κοκατιλινα θα απομακρυνθει απο μενα;Θελω να μεινει η σχεση μας ως εχει, αλλα να αναπτυξω σχεση και με το αλλο! 🙂
 
Αμα φερω το μπατζακι στο σπιτι η κοκατιλινα θα απομακρυνθει απο μενα;Θελω να μεινει η σχεση μας ως εχει, αλλα να αναπτυξω σχεση και με το αλλο!
Μπα είναι μικρή δεν νομίζω. Αν μάλιστα το σκέφτεσαι κάνε το τώρα όχι αργότερα.
 
Μπα είναι μικρή δεν νομίζω. Αν μάλιστα το σκέφτεσαι κάνε το τώρα όχι αργότερα.

Ναι συντομα θα γινει αυτο, απλα ψαχνομαι λιγο, να βρω εκτροφεα να κανονισω τα κλουβια κλπ!
 
Μια ερωτηση που μου ρθε τωρα, θα μπορεσω να εκπαιδευσω το budgie ή επειδη θα ειναι και η κοκατιλινα θα αποσπαται;
 
Ε βέβαια θα μπορέσεις, δεν θα τα προετοιμάσεις και για τσίρκο, τα οικιακά κόλπα :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ε βέβαια θα μπορέσεις, δεν θα τα προετοιμάσεις και για τσίρκο, τα οικιακά κόλπα :)

😀 θα δινουμε παραστασεις! 😛
Δε με ενδιαφερουν τοσο τα κολπα, κυριως θα ηθελα να του μαθω να μιλαει, ο Boo ηταν εξαιρετικος ομιλιτης! 🙄
Θα μπορει να συγκεντρωνεται αμα ειναι εξω στον ιδιο παιχνιδοτοπο με τη μικρη;
Ή θα χρειαστει για αυτο το κομματι να τους βγαζω ξεχωριστα;
 
Αυτά θα τα διαπιστώσεις και στην πράξη, εξαρτάται από τα πουλιά. Άλλα ενθαρρύνονται το ένα από το άλλο, άλλα ζηλεύουν, άλλα μαζεύονται. Βλέποντας και κάνοντας. Σίγουρα θα έχεις και μια σχετική ιδιωτικότητα με το καθένα.
 
Να σαι καλα Μαρια!
Τωρα θα αρχισω να ρωταω βλακειες αλλα προσπαθω να δω πως θα τα βολεψω..Λοιπον,τα κλουβια θα πρεπει να ειναι διπλα διπλα; 😛
Γιατι τωρα το κλουβι της μικρης το εχω πανω σε ενα επιπλο λιγο πιο κατω απο το υψος των ματιων μου, αλλα διπλα δεν υπαρχει χωρος διπλα για αλλο κλουβι.
Θα μπορουσε να μπει το δευτερο κλουβι σε ενα πιο χαμηλο επιπλο, αλλα κοντα στο κλουβι της κοκατιλινας.
Αλλιως θα ειναι στην αλλη πλευρα του δωματιου, που αυτο σημαινει καμοια οπτικη επαφη.
Για να γνωριστουν και να μαθαινει το ενα απ το αλλο να υποθεσω πρεπει να βλεπονται;
 
Στην αρχή υπάρχει και η καραντίνα. Μακριά. Μετά θα δεις αντιδράσεις και βλέπεις που θα τα βάλεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Στην αρχή υπάρχει και η καραντίνα. Μακριά. Μετά θα δεις αντιδράσεις και βλέπεις που θα τα βάλεις.


Ενταξει, τοτε αρχικα θα εχω τα κλουβια σε απομακρυσμενα μεταξυ τους σημεια, αλλα αναγκαστικα στο ιδιο δωματιο.
Επιπλεον εχω μονο εναν παιχνιδοτοπο, στον οποιο θα βγαζω αναγκαστικα και τα δυο πουλια, τον πρωτο μηνα εννοειται χωριστα.
Γινεται να μεταδοσει το ενα στο αλλο μικροβια με αυτον τον τροπο;
 
Γιατί δεν παίρνεις ένα ακόμα κοκατίλ θηλυκό έτσι ώστε και να είναι φίλες και να μην υπάρχει φόβος για αναπαραγωγή; Απλά με 2 θηλυκά θα πρέπει να παρέχεις πολύ ασβέστιο για να αποφύγεις δυστοκίες...
 
Γιατί δεν παίρνεις ένα ακόμα κοκατίλ θηλυκό έτσι ώστε και να είναι φίλες και να μην υπάρχει φόβος για αναπαραγωγή; Απλά με 2 θηλυκά θα πρέπει να παρέχεις πολύ ασβέστιο για να αποφύγεις δυστοκίες...


Δεν θελω δευτερο θηλυκο..
Γνωριζω βεβαια πως μια παρεουλα θα ειναι καλη για την μικρη μου κοκατιλινα αλλα αλλωστε περναμε απειρες ωρες μαζι, δεν την αφηνω μονη της, δεν της λειπει η συντροφια.
Θελω μπατζακι αρσενικο απο τοτε που εχασα τον αγαπημενο μου Boo, ηταν καταπληκτικο πλασμα..
 
Ακομα ειμαι σε αναζητηση μπατζι..
Η εκτροφεας που επικοινωνουσα ενω αρχικα μου ελεγε οτι εχει πολλα εγγλεζικα, τελικα μου ειπε οτι εχει ενα το οποιο μαλιστα παραμελησε για καιρο και αν και ταιστηκε με κρεμα δαγκωνει πλεον..
Ψιλοαγριο δηλαδη.
Δε το ρισκαρα γιατι ειχα ηδη κακη εμπειρια με παπαγαλο "ταισμενο με κρεμα" που μας βγηκε "ψιλοαγριος"..

Οποτε το ψαχνω ακομα!
Η μικρη σε δυο μερες γινεται τεσσαρων μηνων, θα προσπαθησω να παρω το αλλο πουλακι πριν μεγαλωσει πολυ κι επειτα δε το δεχεται κι εχουμε αλλα🙄
 
Τελικά θες εγγλέζικο ε; Δεν έτυχε να πάρει το μάτι μου σε κάποια αγγελία. Στο fb κοιτάς στις ομάδες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Τελικά θες εγγλέζικο ε; Δεν έτυχε να πάρει το μάτι μου σε κάποια αγγελία. Στο fb κοιτάς στις ομάδες;


Ναι, ψηθηκα για εγγλεζικο τωρα! 😛
Εχω σβησει το λογαριασμο μου, ισως τον ξαναανοιξω για να κοιταξω λιγο κι απο κει.
Αν και εχω στο μυαλο μου αλλους δυο εκτροφεις απ τους οποιους εχω αγορασει πουλια στο παρελθον και μπορουμε να επικοινωνησουμε τηλεφωνικα.
Ο ενας εχει εγγλεζικα γενικα, αυτη την περιοδο δεν ξερω αν εχει, θα του τηλεφωνησω να μαθω.
Η αλλη κυρια εχει κοινα, που προφανως κοινο θα παρω αν δεν βρω εγγλεζικο.
Απλα αυτη τη στιγμη δεν εχει καθολου, ουτε αυγα, οποτε σκεφτομαι οτι μεχρι να γεννηθουν αυγα να σκασουν να απογαλακτιστουν τα μωρα κι επειτα να φτασουν σε ηλικια δυομισι μηνων που φαινεται το φυλο, θα χει περασει κανα τριμηνο και τοτε η μικρη μου δε νομιζω να χαρει ιδιαιτερα αν αποκτησει ξαφνικά παρεα😎
 
Παιδια ειναι καλη η ηλικια τεσσαρων μηνων για μπατζακι;
Συνηθως τα παιρνα πιο μικρα, δυο μηνων περιπου.
Φοβαμαι μηπως εχει συνηθισει το μερος που βρισκεται τωρα κι εχουμε δυσκολια προσαρμογης..
 
Back
Top