Γενικά Συμβίωση budgie με cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μια χαρά είναι τεσσάρων μηνών. Μπορεί να τα παίρνεις δύο, κακώς γιατί δεν έχουν απογαλακτιστεί πλήρως. Αφού έχουμε όρο όχι κάτω από 3 μηνών.
Πάρε το, εγγλέζικο βρήκες τελικά;
 
Μια χαρά είναι τεσσάρων μηνών. Μπορεί να τα παίρνεις δύο, κακώς γιατί δεν έχουν απογαλακτιστεί πλήρως. Αφού έχουμε όρο όχι κάτω από 3 μηνών.
Πάρε το, εγγλέζικο βρήκες τελικά;


Βρηκα εγγλεζικο αλλα ο κυριος δεν ειναι σιγουρος για το φυλο, κι εμενα με ενδιαφερει να ειναι αγορακι.
Αυτο που ειναι τεσσαρων μηνων ειναι κοινο, αγορακι παλι, απλα ο ανθρωπος που το εχει το εχει ελευθερο στο σπιτι, να τρωει απο τα πιατα τους να κοιμαται εκτος κλουβιου και κατι τετοια περιεργα..
Γι αυτο φοβαμαι μηπως δυσκολευτει να προσαρμοστει εδω περα.
 
Αυτο που ειναι τεσσαρων μηνων ειναι κοινο, αγορακι παλι, απλα ο ανθρωπος που το εχει το εχει ελευθερο στο σπιτι, να τρωει απο τα πιατα τους να κοιμαται εκτος κλουβιου και κατι τετοια περιεργα..
Πότε πρόλαβε και το συνήθισε έτσι; Μήπως δεν λέει αλήθεια για την ηλικία;
 
Πότε πρόλαβε και το συνήθισε έτσι; Μήπως δεν λέει αλήθεια για την ηλικία;


Οχι οντως το πουλακι ειναι μικρο, ειδα φωτο.
Ταισμενο με κρεμα ειναι.
Εχει κι αλλα πουλια ο κυριος και απ οτι καταλαβα ολα ζουνε ετσι.
 
Μάλιστα, οπότε λες να πάρεις αυτό; Το εγγλέζικο τι χρώμα χαλινό έχει τώρα;
 
... απλα ο ανθρωπος που το εχει το εχει ελευθερο στο σπιτι, να τρωει απο τα πιατα τους να κοιμαται εκτος κλουβιου και κατι τετοια περιεργα..
..

Θα δυσκολευτεί να προσαρμοστεί στο κλουβί πιστεύω εγώ αρχικά αν τώρα αλωνίζει όλη μέρα εκεί που είναι. Αν όμως σου έκανε το "κλικ" τζαστ φολοου γιορ χαρτ! 😉
 
Μωβ ειναι ο χαλινος του μικρουλη.
Τωρα ακομα ταιζεται βεβαια, θα περιμενουμε να απογαλακτιστει πρωτα εννοειται.
Φαινεται για αρσενικο, απλα επειδη θελουμε να ειμαστε σιγουροι για το φυλο, γινεται τεστ dna σε μπατζι;
 
Παρελειψα να ανανεωσω το θεμα, αλλα το μικρο μπατζακι εχει ερθει στο σπιτι!
Την πρωτη μερα το ταλαιπωρησα λιγο, αφου ο εκτροφεας του ειχε βαλει σελοτειπ στα φτερα για να μην του τα κοψει αλλα και να μην μπορει να πεταει πολυ.. Ειδα κι επαθα να του το βγαλω..
Ευτυχως μαλλον το ξεχασε γρηγορα, και δεν με μισησε μετα απ αυτο😎
Στην συνεχεια του ψαλιδισα λιγο τα φτερακια πτησης, γιατι συνεχως τον μαζευα απ τα φωτιστικα και πισω απ τα επιπλα και φοβηθηκα μην μου χτυπησει..
Του πηρα αρκετα μεγαλο κλουβι το οποιο δεν βολευε να τοποθετηθει και σε πολλα σημεια, οποτε αναγκαστικα ειναι σχετικα κοντα στο κλουβι της κοκατιλινας, η οποια κατα τις εξοδους της απο το κλουβι μου φυγε δυο τρεις φορες και πηγε στο κλουβι του μικρου, οποτε δεν εχει νοημα η καραντινα..
Ελπιζω να πανε ολα καλα.
Δειχνει καλα το πουλακι, απ την πρωτη μερα ερχοταν στο χερι μου, κι ετρωγε κανονικα.
Προσπαθω οταν τον βγαζω εξω να τον εχω σε αποσταση απο το κοκατιλ, για να μην του ριξει καμια η δικια μου.
Ωστοσο αυτος επιμενει να πεταει στο παρκακι που ειναι και αυτη.
Μεχρι να τρεξω να τον απομακρυνω καθονται ηρεμα και τα δυο στο παρκακι, δεν πολυασχολειται το ενα με το αλλο.. Η κοκατιλινα του φωναζει μερικες φορες, αυτος δεν δινει σημασια..
Μια φορα μαλιστα πηγε ο μικρουλης να την πλησιασει κι αυτη σαν να φοβηθηκε, κι αρχισε να φευγει
Δεν τους εχω αφησει ποτε για πανω απο μερικα δευτερολεπτα μαζι στον παιχνιδοτοπο, γιατι προς το παρον ανησυχω, μην τον πειραξει η δικια μου.
Αλλες φορες οταν με βλεπει να τον κραταω πεταει αμεσως στον ωμο μου, ενω αλλες δεν μας δινει σημασια, καθεται αμεριμνη και περιποιειται τα φτερα της..
Περιεργα πουλια..
Το μπατζακι μου το εστειλε ο κυριος απο την Χαλκιδα, δεν μπορεσε να το φερει ο ιδιος.
Μου εστειλε μαζι την τροφη που ετρωγε οσο ηταν εκει, η οποια δεν γνωριζω ποια ειναι, μου εχει βαλει καποια ποσοτητα σε ασχετο σακουλακι..
Εγω του εχω αγορασει μια της vitakraft.
Προς το παρον του βαζω την δικια του, αυτην που ετρωγε εκει, επειτα θα τις αναμιγνειω,θα μειωνω την παλια τροφη εως οτου φτασει να τρωει μονο την καινουργια.

Το πουλακι ειναι μωρο ακομα, ποσο μωρο ακριβως θα ρωτησω σημερα.
Απογαλακτιστηκε πριν κανα δυο τρεις βδομαδες μου ειπε ο εκτροφεας..
Ο χαλινος του ειναι μωβ..
Θα προσπαθησω να σας βαλω φωτογραφιες να μου πειτε αν σας φαινεται κι εσας για αγορακι, αν και λογικα θα κανουμε το τεστ dna για σιγουρια.
 
Να σου ζήσει Ειρήνη μου, καλώς το δέχθηκες το νέο φιλαράκι σου!
Και χθες συμπτωματικά διάβαζα για μια παρόμοια παρέα στο φμπ και σε σκεφτόμουν τι να έκανες.
Καλά όπως τα λες, με την καραντίνα τα έκανες λίγο σαλάτα :)
Αφού έχουμε ακούσει τόσο καλά λόγια για τον εκτροφέα, δεν νομίζω να υπάρχει θέμα αλλά η καραντίνα δεν αφορά μόνο άρρωστα πουλιά αλλά και πουλιά γενικά υγιή προερχόμενα από χώρους με διαφορετικό μικροβιακό φορτίο και είναι η περίοδος προσαρμογής.
Δεν νομίζω ωστόσο πως θα έχεις πρόβλημα από αυτό το θέμα.
Γενικά με την γνωριμία τους καλά το πας, έχεις εμπειρία δεν υπάρχει κάτι να σου πούμε.
Είναι θέμα προσωπικότητας πουλιών, θα παρατηρείς και θα προσέχεις. Όπως είδες, τα κοκατιλάκια είναι φοβιτσιάρικα, πιο πολύ σκιάζεται αυτό :)
Για τεστ τώρα δεν ξέρω κατά πόσον θα το χρειαστείς αφού σύντομα θα δείξει με ασφάλεια το φύλο του. Ο εκτροφέας σου τι πιστεύει όπως το βλέπει τώρα;
Άντε περιμένουμε φωτογραφίες!
 
Να σου ζήσει Ειρήνη μου, καλώς το δέχθηκες το νέο φιλαράκι σου!
Και χθες συμπτωματικά διάβαζα για μια παρόμοια παρέα στο φμπ και σε σκεφτόμουν τι να έκανες.
Καλά όπως τα λες, με την καραντίνα τα έκανες λίγο σαλάτα :)
Αφού έχουμε ακούσει τόσο καλά λόγια για τον εκτροφέα, δεν νομίζω να υπάρχει θέμα αλλά η καραντίνα δεν αφορά μόνο άρρωστα πουλιά αλλά και πουλιά γενικά υγιή προερχόμενα από χώρους με διαφορετικό μικροβιακό φορτίο και είναι η περίοδος προσαρμογής.
Δεν νομίζω ωστόσο πως θα έχεις πρόβλημα από αυτό το θέμα.
Γενικά με την γνωριμία τους καλά το πας, έχεις εμπειρία δεν υπάρχει κάτι να σου πούμε.
Είναι θέμα προσωπικότητας πουλιών, θα παρατηρείς και θα προσέχεις. Όπως είδες, τα κοκατιλάκια είναι φοβιτσιάρικα, πιο πολύ σκιάζεται αυτό :)
Για τεστ τώρα δεν ξέρω κατά πόσον θα το χρειαστείς αφού σύντομα θα δείξει με ασφάλεια το φύλο του. Ο εκτροφέας σου τι πιστεύει όπως το βλέπει τώρα;
Άντε περιμένουμε φωτογραφίες!


Αστα Μαρια μου για την καραντινα, οντως χαλια τα εκανα..
Ειχα διαβασει και τα αρθρα και για τα μικροβιακα φορτια και ολα αυτα, και παντα την τηρω στα καναρινια μου, με τους παπαγαλους τωρα ηταν μια αποτυχια

Οντως η μικρη πολυ φοβιτσιαρα, ειναι αστειο να βλεπει ενα πουλι του μισου μεγεθους της και να κανει πισω τρομαγμενη:D
Δεν ξερω τωρα αν του φωναζει απλα για να τον απειλησει, για να τον προσεγγισει ή για να τον προειδοποιησει να μην πλησιασει γιατι θα τις... φαει!
Ο εκτροφεας μου λεει οτι ειναι κατα πασα πιθανοτητα αγορακι, δε βαζει και το χερι του στη φωτια γιατι ειναι πολυ μικρο ακομη..
Υποσχομαι φωτο!
 
Παιδια να κανω μια ερωτηση;
Το ραμφος του μικρου ειναι απο τη μεση και κατω μαυρο, αλλα και ο χαλινος του ειναι μωβ κι εχει κατω κατω λιγο μαυρο..
Το μαυρο στο ραμφος ξερω οτι το εχουν τα μωρακια, το μαυρο στον χαλινο ειναι κατι παρομοιο;
Στους ποσους μηνες φευγει αυτο;
 
Ευχαριστω Μαρια μου!
Επισης κατι που με παραξενεψε ειναι οτι στα βιντεακια που μου εστελνε ο εκτροφεας πριν παρω το πουλακι, το κεφαλι του φαινοταν ασπρο με ελαχιστο κιτρινο, ενω ο μικρος εχει τωρα αρκετο κιτρινο στο κεφαλι. (ειναι γαλαζιος με κιτρινο κεφαλι).

Μου φανηκε περιεργο αυτο..
Μου ειχε στειλει βιντεο και με κατι αλλα εγγλεζακια, που το ενα μαλιστα ηταν ιδιο με αυτο που πηρα τωρα, αλλα μου ειχε πει οτι αυτα ειναι της προηγουμενης γεννας και οντως αυτα μεσα Απριλιου ειχαν ηδη απογαλακτιστει.
Ο μικρουλης που πηρα τωρα, φαινεται για πολυ μωροκαι συμφωνα με τον εκτροφεα ειναι περιπου εβδομηντα ημερων..

Στα βιντεο το κεφαλι του δε φαινεται με τιποτα οσο κιτρινο ειναι τωρα..
Γινεται σε δεκα μερες να γινε το κεφαλι του απο ασπρο, σχεδον κιτρινο;!meh
 
Γινεται σε δεκα μερες να γινε το κεφαλι του απο ασπρο, σχεδον κιτρινο;!meh
Μπα μάλλον οφείλεται στον φωτισμό του βίντεο και όχι ότι πρόκειται για αλλαγή χρώματος. Φυσικά σ' αυτές τις μικρές ηλικίες οι αλλαγές είναι γρήγορες αλλά κατά πάσα πιθανότητα είναι θέμα φωτισμού.
Δεν βλέπεις κι εδώ στις φωτογραφίες με τους χαλινούς πόση διαφορά παρουσιάζουν πολλές φορές από την μία φωτογραφία στην άλλη;
 
Μαλλον αυτο!
Εντομεταξυ σημερα κατα τις εξοδους τους ανταλλασσαν κλουβια, εμπαινε το κοκατιλ στο κλουβι του μπατζι, το μπατζι στο κλουβι του κοκατιλ κ ετρεχα να τα μαζεψω...
Μετα εκλεισα τα πορτακια και ησυχασα, αλλα για καποιο λογο το ενα πηγαινε και καθοταν πανω στο κλουβι του αλλου
Γιατι το κανουν αυτο αραγε;
Δεν τους φτανουν τα δικα τους κλουβια;:D

Επισης σημερα ο μικρος πουλουσε τσαμπουκα στην κοκατιλινα, εκει που καθοταν η καημενη και επαιζε στον παιχνιδοτοπο πηγαινε αυτος και εκανε κινηση να την τσιμπισει!
Πως να μην τον φοβαται μετα; 😛
Η καλη μου ομως ειναι τοσο ηρεμη, δεν αντιδρα!
 
Εντομεταξυ σημερα κατα τις εξοδους τους ανταλλασσαν κλουβια, εμπαινε το κοκατιλ στο κλουβι του μπατζι, το μπατζι στο κλουβι του κοκατιλ κ ετρεχα να τα μαζεψω...
Λίγο προσπάθεια προσέγγισης, λίγο ζήλεια, λίγο προσπάθεια κυριαρχίας, με λίγα λόγια λίγο απ' όλα :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Τα μικρα εδω και μερικες ωρες καθονται μαζι σε μια σχοινενια πατηθρα που εχω βαλει εξω απ το κλουβι του κοκατιλ.
Δεν πολυενδιαφερονται το ενα για το αλλο.
Καθονται διπλα διπλα και χτενιζονται😎
Ουτε που ασχολουνται μεταξυ τους.
Βασικα ουτε να κοιταχτουν.
 
Back
Top