Αναπαραγωγή Συμβουλες για αυγο budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gigas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Gigas

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2014
Μηνύματα
115
Πόλη
Καβάλα
Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα που γύρισα από την δουλειά και μιας και είχα πάρει ορισμένες συμβουλές από το φόρουμ όσο άφορα την πτεροροια και επειδή δεν έχω το ζεύγος πάνω από μηνά αποφάσισα να βγάλω την φωλιά και να αφήσω να τελειώσει.Άλλα είδα ότι η θηλύκια έλειπε και ήταν μέσα και αποφάσισα να κοιτάξω από την καταπακτή που έχει η φωλιά και διαπίστωσα ότι είχε ένα αυγό μέσα ήδη. Θα ήθελα να ξέρω τα εξής 1)Μπορώ να μετακινώ την βάση ώστε να την καθαρίζω διότι την καθάριζα ανά 2 μέρες σχεδόν. 2)Από διατροφή χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο εννοείται αυγοτροφη και τροφή είναι της Orlux Gold Patte Aυγοτροφη Για Παπαγαλακια και https://petbirds.gr/product-category/birds/foods/eggfoods/
έχει και σουπιοκοκκαλο μέσα όπως και λαχανικά( βάζω εποχής) και λίγα φρούτα.
Και επίσης τι πρέπει να προσέξω ώστε να μην κάνω κάτι που δεν πρέπει.
Ευχαριστώ...
 
Επειδη τα πουλακια δεν εχουν τελειωσει την πτεροροια απο'τι καταλαβα.. Δεν πρεπει να τα αφησεις να ζευγαρωσουν και εκτος απο αυτο δεν πρεπει να τα αφησεις γιατι ερχεται χειμωνας και πρεπει να εχουμε δυνατα πουλια.. Ειναι κριμα να τα εξαντλησεις και να εχεις προβληματα τον χειμωνα..
Τι ηλικια εχουν τα παπαγαλακια σου; (ακυρη ερωτηση) 😛
 
Το τι θα κάνεις σ' αυτήν την φάση είναι η αλήθεια είναι δίλημμα.
Από την μια θα επιβαρυνθεί το ζευγάρι λόγω της ελλειπούς προετοιμασίας αφού εσύ τα έχεις μικρό διάστημα αλλά και της πτερόρροιας που συνεχίζει.
Από την άλλη, το θηλυκό που είναι ο πρωταγωνιστής του θέματος, έτσι κι αλλιώς θα επιβαρυνθεί με την ωοτοκία, κάτι στο οποίο δεν μπορείς να παρέμβεις.
Δεν γνωρίζουμε και αν υπάρχει ζευγάρωμα αφού αν θυμάμαι καλά είχες γράψει πως αποφεύγει το αρσενικό επίμονα.
Ίσως τα αυγά να είναι άσπορα.
Απ' όσα λες, κάνεις ό,τι μπορείς για την σωστή τους διατροφή, πρόσθεσε αν θέλεις και λίγο ωμό σουσάμι στα σποράκια τους για περισσότερο ασβέστιο.
Θα έλεγα άσε την να ολοκληρώσει τα αυγά της, δώσε της και μία εβδομάδα κλώσσημα και μετά πέτα τα και πας για σωστή γέννα σε δυο τρεις μήνες.
Αν τελικά αποφασίσεις να την αφήσεις να πάει σε γέννα, δεν αφαιρείς τον πάτο, καθαρίζεις μία φορά πολύ καλά το κλουβί, ψεκάζεις με pinex ή ό,τι άλλο έχεις και μετά και μέχρι να βγουν οι νεοσσοί στο κλουβί, μόνο το συρταράκι και ελαφρά τοπικά στις πολλές βρωμιές.
 
Όταν εννοείς άσε να ολοκληρώσει τα αυγά της τι εννοείς με αυτό μαρια; Πόσο δηλαδή καιρό πρέπει να περιμένω από σήμερα που είδα το πρώτο αυγό.?
Και φυσικά θέλω να γίνει σωστη διαδικασία ώστε να μην γίνει επιπονη η διαδικασία για αυτά και να κάνω σωστή γεννά... Μάλλον θα προτιμήσω την δεύτερη επιλογή που μου προτείνεται μιας και δω οτι δεν εχει αλλα αυγα...
 
Μεχρι κι 8 αυγα μπορει να κανει αν και με ελλειπη προετοιμασια δεν το νομιζω. Η δικη μου αποψη ειναι οτι ισως ειναι λιγο αργα για πισω βηματα. Αν εχουν τελειωσει την πτεροροια και δεν βλεπεις πεσμενα φτερα εγω θα αφηνα να κλωσσησει 1 εβδομαδα (που ισως και να περασει μεχρι να σταματησει να γεννα) και θα εκανα ωοσκοπηση στα πρωτα 2 αυγα πριν τα πεταξω.
 
Nαι φοιβο η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα δεν έχουν τόσα πολλά φτερά κάτω όσο ήταν πριν λίγο καιρό ελάχιστα σχεδόν θα δω στην πορεία τι θα κάνω και θα ελέγξω σε 2 μέρες πάλι να δούμε πως πάει και να πράξουμε αναλόγως... Άλλα μετά το πρώτο αυγό που είδα εγώ υπάρχει κάποιος ορισμένος χρόνος που τελειώνει τα αυγά η όχι;η θηλύκια είναι μέσα συνεχεία τώρα...άρα αναμενουμε
 
Καλήμερα σε όλους και κάλο μηνά.Λόγω απουσίας μιας ημέρας λόγω δουλειάς κάναμε ένα έλεγχο σήμερα και πήγαμε στα 2 αυγά και η θηλύκια μέσα στο κλουβί. Θα περιμένω μια εβδομάδα όπως αναφέραμε και μετά να κάνω ωοσκοπηση στα αυγά για να δούμε τι γίνεται; Και από ότι ρώτησα κάποιον γνωστό μου ο τρόπος είναι να το βάζουμε μπροστά στο φως και αν είναι μαύρο εσωτερικά είναι οκ αλλιώς αν είναι άσπρο μπορώ να τα πετάξω;
 
Καλημέρα επίσης, εφόσον το ζευγάρι είναι δεμένο και με προηγούμενη γέννα, εγώ και ως άπειρη δεν θα έμπαινα στο ρίσκο της ωοσκόπησης, ούτε θα πετούσα αυγά που δεν είναι σπασμένα και άρα επικίνδυνα, μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Τώρα αν θέλεις να ενημερωθείς, διάβασε το παρακάτω και δες το video. Επίσης αν βάλεις στην "αναζήτηση" την λέξη ωοσκόπηση, θα βρεις πάρα πολλές συζητήσεις γύρω από το θέμα πολύ βοηθητικές.
Παρουσιαση ωοσκοπησης με φωτογραφιες
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Διατροφή στο φουλ και καλή τύχη. Υγρό ασβέστιο να έχεις σπίτι καλού κακού.
 
Να σε καλα μαρια ναι διατροφη οπως ειπαμε παραπανω αυγοτροφη λαχανικα αλλα οσο αναφερεις το υγρο ασβεστιο υπαρχει ακτι συγκεκριμενο να παρω;
 
Εφόσον έχεις σουπιοκόκκαλο, πλούσια χορταρικά, δώσε και λίγο σουσαμάκι, κανονικά δεν θα χρειαστεί. Αλλά όταν είμαστε σε φάση ωοτοκίας καλό είναι να υπάρχει στο σπίτι. Φρόντισε να έχει μακρά ημερομηνία λήξης γιατί δεν ξέρεις αν και πότε θα το χρειαστείς.
Ένα σκεύασμα είναι και αυτό TABERNIL CALCIO ΠΟΣΙΜΟ ΔΙΑΛΥΜΑ 20ml
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gigas
Καλησπέρα σε όλους update σημερινό πήγαμε για 3 αυγό σήμερα... Το πήρα μαρια το συγκεκριμένο και για κάλο και για κακο το βάζω εγώ... Και βλεπουμε...
 
Πολύ ωραία! Ποιο πήρες το calcio; Σουπιοκόκκαλο έχεις; Αν ναι δεν χρειάζεται να βάζεις. Τρώει από το σουπιοκόκκαλο το θηλυκό;
 
Εχω και απο τα 2 μαρια... Ναι μερικες φορες βγαινει και παει εκει και γρατζουναει...Αλλα παει και ο αρσενικος και την ταιζει μεσα στην φωλια...
 
Εντάξει, μην βάζεις το υγρό τότε περιττό. Φύλα το για ώρα ανάγκης (μακριά από μας). Πόσες μέρες έδωσες; Ήπιε νερό από αυτό;
 
Oxi χτες το βραδυ το πηρα και δεν το εβαλα ακομα σημερα ελεγα να το βαλω με την αλλαγη νερου που θα εκανα αλλα αφου προτεινεις ετσι ας περιμενω να δω αν βγει για σουπιοκοκκαλο καθολου αλλιως θα το βαλω το βραδι...
 
Καλησπέρα σε όλους update σημερινό πήγαμε για το 4 αυγό σήμερα. Θα ήθελα να ρωτήσω μετά από πόσο καιρό θα εκκολαφτούν τα αυγά για να περιμένω τα μικρά;
 
Καλησπέρα σε όλους. Όπως και να έχει μείναμε στα 4 αυγά απο την τρίτη 30/09 που ξεκινησε.Αύριο συμπληρώνουν 7 μέρες απο τοτε. Πρέπει να κάνω ωοσκοπηση αύριο; και πάνω σε αυτό το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Αν δεν κάνω υπάρχει γενικά πρόβλημα και να το αφήσω μέχρι 25 του μηνά που ελπίζω να γεννήσει ευχαριστώ...
 
πριν ποσες μερες σου γεννησε το τελευταιο αυγο;
δεν υπαρχει προβλημα αν το αφησεις μεσα στην φωλια χωρις να κανεις ωοσκοπηση
 
Back
Top