Αναπαραγωγή Συμβουλες για αυγο budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gigas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
τωρα την παρασκευη η το σαββατο δεν θυμαμαι ακριβως... Αλλα καλως αφου δεν υπαρχει προβλημα θα το αφησω... Δεν θελω να ξερω τι θα γινει μιας και ειναι κατι καινουργιο για εμενα και θελω να δω την περιεργεια μου... Οκ ευχαριστω
 
περιμενε να δεις αν θα σου κανει αυγο μεχρι αυριο..
Γενικα δεν υπαρχει προβλμηα να ειναι ολα τα αυγα μεσα..
Θυμαμαι απο την καναρα και την καρδερινα μου που μετα απο λιγο καιρο χωριζανε τα αυγα μονες τους
τα εκαναν στην ακρη της φωλιας.. Οποτε καταλαβαινα ετσι οτι ητανε ασπορα
Δεν ξερω βεβαια αν το κανουν κ οι παπαγαλοι αυτο ομως..
 
περιμενε να δεις αν θα σου κανει αυγο μεχρι αυριο..
Γενικα δεν υπαρχει προβλμηα να ειναι ολα τα αυγα μεσα..
Θυμαμαι απο την καναρα και την καρδερινα μου που μετα απο λιγο καιρο χωριζανε τα αυγα μονες τους
τα εκαναν στην ακρη της φωλιας.. Οποτε καταλαβαινα ετσι οτι ητανε ασπορα
Δεν ξερω βεβαια αν το κανουν κ οι παπαγαλοι αυτο ομως..

Βασιλη θεωρω τυχαια την συμπεριφορα αυτη που αναφερεις. Πουθενα δεν εχω συναντησει στη βιβλιογραφια τετοια επισημη αναφορα κι αν το εχεις βρει εσυ καπου, θα με ενδιεφερε πολυ να το διαβασω. Αν ηταν ετσι ομως, τοτε γιατι τα πουλια καθονται και κλωσσουν τα ψευτικα πλαστικα αυγα που πολλοι τους δινουν;
 
Βασιλη θεωρω τυχαια την συμπεριφορα αυτη που αναφερεις. Πουθενα δεν εχω συναντησει στη βιβλιογραφια τετοια επισημη αναφορα κι αν το εχεις βρει εσυ καπου, θα με ενδιεφερε πολυ να το διαβασω. Αν ηταν ετσι ομως, τοτε γιατι τα πουλια καθονται και κλωσσουν τα ψευτικα πλαστικα αυγα που πολλοι τους δινουν;
Μου εχει τυχει.. Και το πιστεψα.. Τωρα τι να πω.. Μπορει να ετυχε.. Αλλα δεν μιλαω για τις πρωτες μερες, επειδη ειπες για ψευτικα αυγα
 
Καλησπερα μιας και περασε μια εβδομαδα απο τοτε που αρχισε η γεννα, σημερα εριξα μια ματια και ειδα και 5 αυγο ειναι καλο αυτο η οχι;
 
Καλησπερα σε ολους ειπα να βαλω μερικες φωτο απο το ζευγος μιας και προχωραμε κανονικα με τα αυγα. Πριν 5 λεπτα πηγαμε και για 6 αυγο και να δουμε το αποτελεσμα ποσα θα μας βγουνε...
 

Συνημμένα

  • 20141004_181301 [800x600].webp
    20141004_181301 [800x600].webp
    36,3 KB · Προβολές: 79
  • 20141008_170207 [800x600].webp
    20141008_170207 [800x600].webp
    30,1 KB · Προβολές: 74
  • 20141008_171337 [800x600].webp
    20141008_171337 [800x600].webp
    46,9 KB · Προβολές: 78
  • 20141008_171358 [800x600].webp
    20141008_171358 [800x600].webp
    47,9 KB · Προβολές: 74
  • 20141008_171521 [800x600].webp
    20141008_171521 [800x600].webp
    44,7 KB · Προβολές: 79
Αχ την γλυκειά μου!
Είναι μόνιμα πάνω στ' αυγά πλέον;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gigas
Οχι μαρια απλως το εκανε το απογευμα γιατι της φωτο τηε εβγαλα το μεσημερι... 😀χ ναι ειναι μονιμα πανω ειμαι περιεργος ποσα θα βγουνε μωρακια... απο εκει που ελεγα λιγα... αντε να δουμε...

Ναι φοιβο εχει 6 απλως οπως ειπα απραπανω φωτο ηταν 5...
 
Ε ναι αυτο λεω ασε να μεινω καλυτερα με την περιεργεια φοιβο αφου βλεπω οτι δεν ενοχλει και την κυρια ασε... Να εχουμε να βαλουμε φωτο εδω!
 
Kαλησπερα σε ολα τα παιδια... Μιας και είχα μια κουβέντα με έναν συνάδελφο για τα αυγά που περιμένω απο το ζευγάρι μου με ρώτησε αν έκανα ωοσκόπηση και μου λέει για δεστω και πεσμου. Έτσι πριν λίγο και εγώ μιας και είναι η πρώτη φορά άλλα είχα πει να μην το κάνω θελω να ρωτήσω κατι που ειδα..
Στα αυγά και στα 6 είδα οτι ήταν μαυρισμένα και στο τέλος είχε μείνει λίγο άσπρο όχι στην μύτη του αυγού από την άλλη πλευρά..
Αυτό σημαίνει ότι έχουν φάει τον κρόκο και περιμένω να γεννηθούν και τα 6 η κάνω λάθος εγω;
Υπόψιν αναφέρω ότι είναι η πρώτη γεννά και για αυτό έχω της απορίες τέτοιου τύπου να μην παρεξηγηθώ...
 
Τα εβαλα σε σκοτεινο δωματιο μαρια και κοντα στην λαμπα;Ετσι δεν πρεπει; Παντος οχι με τον φακο τον μικρο που τον ακουμπας κοντα στο αυγο ξερω αυτο που πουλανε στα πετσοπ.
 
Σου είχα βάλει στην αρχή του θέματος κάποια λινκς. Προφανώς για να είναι σκούρα πρέπει να έχουν πουλάκια. Σε ποια μέρα βρίσκεστε τώρα;
 
Ναι ειναι σκουρα δεν πιστευω να κανω τοσο λαθος. Το πρωτο ειχε γεννηθει 1 του μηνα μαρια και το τελευταιο 7 του μηνος
 
Ποσο περιπου δηλαδη αν ειναι ολα οκ πρεπει τοτε μαρια αν δεν κανω λαθος τελος της εβδομαδας το πρωτο;
 
Back
Top