Αναπαραγωγή Συμβουλες για αυγο budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gigas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν κάθισε μόνιμα από το πρώτο. Δεν κάθονται πάντα. Ναι 18-20 μέρες θέλουν.
 
οχι απο την πρωτη στιγμη καθησε μονιμα απο το πρωτο αλλα αντε να δουμε...

3 μερες ακομα αναμονη...
 
Σήμερα άκουσα κάτι από την φωλιά σαν κελάηδισμα και ήταν μέσα από το αυγό.Άνοιξα την φωλιά και ήταν σαν έτοιμο να σπάσει άλλα όχι ακόμα και λίγο βουλωμένο από την μια μεριά του πολύ μικρο βαθούλωμα.Αυτό έγινε πολλή πρωί μόλις έβαλα πράσινα για φαγητο και αλλαγή νερού. Τώρα πριν από λίγο έκανα ένα έλεγχο και άπο το συγκεκριμένο δεν ακούω τίποτα λέτε να μην τα κατάφερε;(Η εγώ απο την ανυπομονησία μου έχω παραίσθησεις και ακούω φωνές λολ!)
 
Βρίσκεται στην πιο κρίσιμη φάση της ζωής του, εκκόλαψη. Μην τα ενοχλείς. Αν είναι να βγεί θα βγεί δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
 
Αυτό το καταλαβαίνω γιαννη και προπάντων δεν είμαι απο εκείνους ΠΟΥ ΤΑ ενοχλεί. Να σε καλά για την απάντηση σου...
 
Ελπίζω να μην είναι αυτό που φοβάσαι και να παράκουσες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gigas
Πάντως Παναγιώτη, όσο δυσάρεστο και αν είναι, πρέπει να ελέγξεις προσεκτικά αν το αυγό που νομίζεις πως άκουσες, είναι κάπως σπασμένο ή ραγισμένο και το πουλάκι νεκρό μέσα, γιατί σ' αυτήν την περίπτωση πρέπει να το αφαιρέσεις άμεσα από την φωλιά μην σου δημιουργήσει πρόβλημα στα άλλα.
 
Kαλημερα αγγελικη αναμενουμε... Μαρια πηγα να το παρω το εβαλα κοντα στο αυτη και κατι ακουσα αρα το αφηνω καλυτερα να περιμενω . Εξαλλου απο 18 εως 21 δεν ειναι η εκκολαψη μιας και μου ειπες αρα περιμενω...
 
Δεν ξέρω Παναγιώτη μου, η αλήθεια είναι πως δεν έχω παρόμοια εμπειρία, δηλαδή να ακούγεται τσιου μέσα από τ' αυγό μέρες πριν γεννηθεί το πουλάκι. Περίμενε και άλλες γνώμες.
 
Aυτο που ακους το πουλακι μεσα απο το αυγο το εχω παθει απο αυγα κοτας αλλα σε μηχανη..
ενω δεν ειναι η μερα τους καμια φορα τυχαινει 2-3 μερες πριν να ακουγεται
και ψεκαζω τα αυγα για να μαλακαωσει το τσοφλι και να βγει εξω
βεβαια ειναι λιγο ακυρο ολο αυτο που λεω τωρα αλλα λεω την εμπειρια μου με την φωνη μεσα απο το αυγο
 
Περιμενε ακομη λιγο. Δωστου το χρονο του ουτως η αλλως δεν βαζεις τα χερια σου στη φωλια για να βοηθουσες σε περιπτωση που χρειαζοταν οποτε δεν θα αλλαξει κατι απο αυτο που ουτως η αλλως ειναι να συμβει. Και να μην βγει δεν εχεις λογο να το αφαιρεσεις αμεσα κατα τη γνωμη μου. Συνηθιζεται να αφηνουμε ακομη και τα ασπορα αυγα στη φωλια για μερικες ημερες μαζι με τους νεοσσους, αν ειναι 1-2, ωστε να μπορουν να στηριζουν ευκολοτερα τα μεγαλα κεφαλια τους για να ζητουν φαγητο και να ταιζονται πιο ευκολα απο τους γονεις.
 
Ναι αλλα ειπαμε μαρια οτι κατι ακουγοταν μικρο αλλα καλυτερα η συμβουλη του φοιβου την ακολουθουμε εξαλου απο 18-21 μερες σημερα ειναι στην 19 απο το πρωτο βλεπουμε...
 
Τελικά επιβεβαιώθηκε αυτό που φοβόμουνα και ότι ημουν σίγουρος ότι το άκουγα και μετά όχι. Σήμερα το είδα πριν λίγο με μια κάμερα μικροκαμερα που έχω από κοντά και είδα από την σχισχμη και μετά το άνοιξα... Η πρώτη απώλεια δεν πειράζει περιμένουμε τα άλλα 5 με το καλο... Παντος ειδα στο αυγο οτι ειχε κανει προσπαθεια στην σχισμη να βγει και απο την αλλη ηταν σαν να ειχε λιγο βαθουλωμα. Κατι πρεπει να εγινε απο χτες που το ακουσα...
 

Συνημμένα

  • 20141019_175106 [800x600].webp
    20141019_175106 [800x600].webp
    13,1 KB · Προβολές: 91
  • 20141019_175112 [800x600].webp
    20141019_175112 [800x600].webp
    13 KB · Προβολές: 91
  • 20141019_175118 [800x600].webp
    20141019_175118 [800x600].webp
    13,8 KB · Προβολές: 88
  • 20141019_175127 [800x600].webp
    20141019_175127 [800x600].webp
    14 KB · Προβολές: 94
Ψεκασε εξωτερικα τη φωλια με νερο. Αν εχεις υγραντηρα χωρου αναψε τον. Εχε το νου να ακουσεις το επομενο κι αν χρειαστει βοηθεια να επεμβεις ραγιζοντας εναν δακτυλιο στο αυγο σαν καπακι. Αποστειρωσε ενα καθαρο τσιμπιδακι σε νερο που βραζει να το εχεις ευκαιρο.
 
Moολις εγινε φοιβο την εκανα με ψεκαστηρα την φωλια ολη με νερο εξωτερικα να σταζει το νερο... Κυριολεκτικα υγραντηρα δεν εχω δυστηχως. Τα εχω μεσα αν τωρα το ακουσω θα το ραγιζω με τσιμπιδακι ολο η ισα ισα να κανω μια τρυπουλα;
 
Αφου εχει τρυπησει το μικρο το κελυφος εκει κοντα στο κεφαλι του (οχι στην πλευρα που βρισκεται η κοιλια του μικρου) σπασε το τσοφλι σαν "καπακι" οπως εδω.
tumblr_mku3hyfgyv1rhsthmo4_400.gif


Αν εχεις γαντια καθαρα μιας χρησης τα φορας κι οτι χρησιμοποιεις καλο ειναι να ειναι αποστειρωμενο, αν δεν εχεις πλενεις πολυ καλα και στεγνωνεις τα χερια σου.

Δωστου το χρονο του αρχικα μην βιαστεις να το πιασεις να το ανοιξεις μολις δεις τρυπουλα.
 
Το ψεκασμα να το κανω καθε μερα τωρα μιας και ειναι οι μερες να βγουνε;3 Φορες της μερα;
 
Κρίμα το καημένο Παναγιώτη, ελπίζουμε στα υπόλοιπα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gigas
Back
Top