Φροντίδα Συμβουλες Kokatil

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Billy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Billy

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2008
Μηνύματα
363
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδια... Πριν μια βδομαδα ακριβως πηρα το κοκατιλ μου τον τζο... Πιστευω οτι ειναι αρκετα ηρεμος καθως απο την τριτη μερα τον βγαζω απο το κλουβι του καθημερινα και καθεται ανετα πανω μου, αυτο που με απασχολει ειναι οτι δεν φωναζει... Καθολου, ακουγεται μονο οταν ακουσει σειρηνα, αλλιως δεν κελαηδαει ποτε... Αναρωτιεμαι αν αυτο ειναι κακο;κατι αλλο ειναι το οτι δεν μπορω να βρω τι του αρεσει να τρωει. Δοκιμασα αρκετα αλλα αυτος τρωει ελαχιστα μονο την τροφη του... Ειναι πολυ νωρις ακομα μηπως; Πως το βλεπετε ειναι καλα η σχεση μου με τον τζο;
 
Γεια σας παιδια... Πριν μια βδομαδα ακριβως πηρα το κοκατιλ μου τον τζο... Πιστευω οτι ειναι αρκετα ηρεμος καθως απο την τριτη μερα τον βγαζω απο το κλουβι του καθημερινα και καθεται ανετα πανω μου, αυτο που με απασχολει ειναι οτι δεν φωναζει... Καθολου, ακουγεται μονο οταν ακουσει σειρηνα, αλλιως δεν κελαηδαει ποτε... Αναρωτιεμαι αν αυτο ειναι κακο;κατι αλλο ειναι το οτι δεν μπορω να βρω τι του αρεσει να τρωει. Δοκιμασα αρκετα αλλα αυτος τρωει ελαχιστα μονο την τροφη του... Ειναι πολυ νωρις ακομα μηπως; Πως το βλεπετε ειναι καλα η σχεση μου με τον τζο;
Καταρχήν να χαίρεσαι τον καινούργιο φιλαράκο σου. Το ότι δεν φωνάζει δεν νομίζω να είναι κακό, δείχνει έναν ήρεμο χαρακτήρα. Κακό θα ήταν αν το πουλάκι είχε και άλλα συμπτώματα μαζί με αυτό. Τροφή να του παίρνεις μόνο συκευασμένη. Δώστου να δοκιμάσει και φρούτα και λαχανικά... Πάρτου και κανένα στίκ και βάλτου στο κλουβάκι του και παιχνιδάκια.
Οσο για την σχέση σου με τον Τζο... Κατι παραπάνω απο μια χαρά. Οταν όπως λες απο την τρίτη μέρα τον βγάζεις απο το κλουβάκι του και κάθεται και επάνω σου... :)
 
καταρχας καλωσ ηρθες! Εσυ πρεπει αν επιμενεις στο θεμα της διατροφης! Δεν ειναι κακο που δεν φωναζει απλα ισως να μην εχει εξικειωθει ακομα με το νεο περιβαλλον του! Κοιτα τον αν φουσκωνει τα φτερα του και καθεται απαθης στον πατο του κλουβιου! Επισης ελεξε την αναπνοη του αν ειναι κανονικη! Ετσι θα καταλαβεις αν ειναι αρρωστος!βαλε του και πολυβιταμινες στο νερο για να τονωθει... Και αν θες βαλε και φωτο του!
 
και παιχνιδια του εχω και στικ του εχω αλλα δεν το ακουμπαει και φρουτα βαζω.. Ισως με τον καιρο να προσαρμοστει και να τρωει περισσοτερα..
 
φουσκωνει τα φτερα του και στον πατο παει σπανια... Οσο για τις βιταμινες ευχαριστω πολυ θα το κανω...
 
μπορει να ειχε συνηθισει να τρωει αλλα πραγματα, παπαγαλισιο junk food οπως λιοσπορους. κανε υπομονη. η σχεση σας ειναι φρεσκια και ισως να δοκιμαζεται και η υπομονη σου
 
Με το θεμα των φρουτων-λαχανικων να επιμενεις αρκετα και να του τα προσφερεις και ας τα πετας τον πρωτο καιρο... 😉 Ειναι νομιζω και λιγο ιδιοτροπα με το φαγητο τα κοκατιλ... Το δικο μου μετα απο λιγο καιρο ετρωγε καποια ελαχιστα φρουτα-λαχανικα...
 
My cockatiels δεν συχνά τρώτε φρούτα ή λαχανικά. Θα φάει "πάγωμα αποξηραμένα λαχανικά" - "freeze dried vegetables" και περιστασιακά. Ένα τέχνασμα για να χρησιμοποιήσω είναι να τους δώσουμε ρύζι αναμειγνύεται με ορισμένα νωπά οπωροκηπευτικά. Κόψτε τα λαχανικά σε μικρά κομμάτια. Μερικές φορές αλλάζοντας το σχήμα των τροφίμων θα κάνω μια παπαγάλος καταστεί το ενδιαφέρον της.

Αυτό έχει μόνο εν μέρει επιτυχής με cockatiels μου. Είναι πολύ πεισματάρης πτηνά.
 
Δεν ξέρω αν υπάρχουν πιο πεισματάρικα πουλιά απο τα κοκατίλ.. Έχω δοκιμάσει κάθε τρόπο να κοβω τα λαχανικά τους, να τους τα αναμειγνύω με σποράκια, σε διάφορα σχήματα και σχέδια, και τελικά τα κατάφερα να φάνε τριμμένο καρότο και λίγο τριμμένο κολοκύθι μετά από πολλή επιμονή και καθήμενη επί ώρα μπροστά τους να κάνω ότι τρώω και οτι μου αρέσει η σαλάτα!
Επίσης τους αρέσει να τρώνε την ειδική άμμο που περιέχει τριμμένα όστρακα καθώς και λίγη φρυγανιά και μαρουλόφυλλο.
Μην τα παρατάς, και προσποιήσου ότι σου αρέσει το λαχανικό ή φρούτο που του βάζεις και κάποια στιγμη θα φάει 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: loulou
Κι εμένα η δικιά μου τον πρώτο καιρό έτσι ήταν. Δεν ακουγόνταν σχεδόν καθόλου..Αλλά τώρα δόξα το Θεό μιά χαρά την ακούς! Ειδικά όταν είναι να φύγω από το σπίτι ή όταν είναι κλεισμένη στο κλουβί της, δεν λέει να σταματήσει.. Όσο για τα λαχανικά, θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους, τρώει ελάχιστα από ότι και αν της βάλω και μόνο περιστασιακά. Όταν πήρα τον Σενεγαλέζο μόνο που αυτός έτρωγε διάφορα, δοκίμασε κάτι αλλά λίγα πράγματα..Αυτό που επιχείρησε μια μέρα ήταν να φάει τα φύλλα από μια γλάστρα, που φυσικά την σταμάτησα αμέσως! Από τότε έχει μια τάση να θέλει να δοκιμάσει τα φύλλα από όποια γλάστρα, κάτι που δεν το επιτρέπω με τίποτα φυσικά..
 
Back
Top