Φροντίδα Συμπεριφορά Αλεξανδρινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

takis1964

PB Known Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
3.634
Πόλη
Αρτέμιδα
Εχουν περασει 6 μερες μετα την αποκτηση του παπαγαλου και διαπιστωνω μερα με την μερα μια ποιο ανεξαρτησια και ποιο τσαμπουκα θα το ελεγα!
τις πρωτες μερες προσαρμογης του οτι ωρα ηθελα εβαζα το χερι μου και το επαιρνα απο το σταντ της οροφης του κλουβιου η και απο μεσα απο το κλουβι! απο προχθες ανεβαινει οποτε θελει αυτος, τις υπολοιπες παει να δαγκωσει! βεβαια μετα απο μιση ωρα μπορει να αφησει να τον πιασω! Αυτο που παρατηρησα ηταν οτι του αρεσει να καθεται πανω στο κλουβι και να παιζει με κατι καπακια που τουχω βαλει η να καθεται και να μας παρατηρει! Γενικα 6-7 ωρες την ημερα την περνα εξω απο το κλουβι! Σημερα πρωτη μερα που εμεινε με την συζηγο στο σπιτι! σε καποια φαση αρχισε και εκραζε αρκετες φορες ωσπου ηρθε στον ωμο της και κουναγε το κεφαλι! Κρεμα ηθελε!
δεν τον πιεζουμε πλεον,τον μαθαμε, τρωει 15 mg περιπου και μετα γυρναει την πλατη και πεταει στο κλουβι! Απλα με παραξενεψε που τωρα ερχετε λιγοτερες φορες στο χερι! Μεγαλωνει θα μου πειτε οκ , αλλα μηπως κανουμε εμεις κατι λαθος; Μηπως το πολυ εξω του εδωσε αερα; Περιμενω μεγαλυτερο κλουβι την αλλη εβδομαδα που μαζι με τα ξυλινα παιχνιδια του θαναι πειστευω για ποιο πολυ μεσα μιας και θα ασχολειται! 3 μηνων ειναι προς 4 σε λιγο και του δινουμε 2 φορες κρεμα! τσιμπολογαει αυγο, μηλο λιγο μπανανα και τα σπορακια του ολο και περισσοτερο, αλλα την κρεμα δεν την αποχωριζετε! Γενικα εχει αδυναμια στην γυναικα μου ισως γιατι γυναικα τον ανεθρεψε απο μωρο αλλα σημερα πρωτη φορα επιχειρησε και αυτην να την δαγκωσει, οταν πηγε να τον βγαλει!
 
Είναι ένα στάδιο που πρέπει να διαχειριστείτε με σταθερότητα. Μην τραβάτε τα χέρια σας, εξάλλου ακόμη δεν μπορεί να δαγκώσει ως ενήλικος, μην τον αφήνετε 6 ώρες συνεχόμενες εκτός κλουβιού και χρησιμοποιήστε θετική εκπαίδευση. Την ώρα που θα είναι να φάει θα πρέπει να βρίσκεται μεσα στο κλουβί και να βλέπει να ετοιμάζεται η κρέμα ώστε να εκτελέσει εντολή "πάνω" για να ανέβει στο χέρι και να βγει να φάει. Ανάλογα μπορείτε να χρησιμοποίησετε κεχρί ή άλλες λιχουδιές.
 
Σημερα το πρωι σκαρφαλωσε ανασκελα στην οροφη, ηθελε να βγει, τον βγαζω, παει στο κεφαλι της γυναικας μου και κουναγε το κεφαλι, καταλαβα θελει κρεμα! Τον βαζω μεσα την ετοιμαζουμε κσι τον ξαναβγαζω, οπως καθε μερα καθεται στο χερι μου και με το αλλο τον πιανω στην πλατη για να τον ταισουμε με την συριγγα! Θηριο αυτος,ξεφευγει και γυρναει πανω στο κλουβι κραζωντας κ κουνωντας το κεφαλι, τελικα εφαγε πανω στο κλουβι χωρις χερι! Ρε πολυ ανεξαρτητος ο μπεμπης μας!
 
Ο μπεμπης μας δεν διαννοειται να μην φαει κρεμα! Ενω συνεχεια ειναι στα σπορακια του,τα οποια απ οτι βλεπω τα τρωει κανονικα τρωει και φραουλα μπανανανα μηλο καθημερινα! Παρ ολα αυτα στις 8-5-9 σταθερα καθε μερα, αρχιζει να κραζει και να ζηταει την κρεμουλα του! Τι να κανουμε; Τοσο νοστιμη ποια;
 
Παρ ολα αυτα στις 8-5-9 σταθερα καθε μερα, αρχιζει να κραζει και να ζηταει την κρεμουλα του! Τι να κανουμε; Τοσο νοστιμη ποια;
Θα του δίνετε μέχρι να σταματήσει να ζητάει!
 
Παντως που τον χανω που τον βρισκω στο φαγητο ειναι! Ισως η ελειψη παιχνιδιων φταιει! (Εχω παραγγειλει απο εξωτερικο αλλα εχουν περασει 10 μερες κ ακομα περιμενω) επισης Παρασκευη παραλαμβανω το νεο του μεγαλο κλουβι απο Ελλαδα, που θαχει απλετο χωρο! Προς το παρων του εχω κατι καπακια περασμενα με συρμα και ασχολειται που κ που! Δεν ξερω αν μισο μετρο χοντρο σκοινι θαχει ενδιαφερον!
 
Ναι βεβαια
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Λοιπον ο Τουκι εχει αρχισει και εχει μερικες κακες συνηθειες! Οταν δεν ειναι η γυναικα μου ανεβαινει στα ντουλαπια της κουζινας και οταν ειναι καρφι για τα μαλλια της! Σπανιως καθεται να τον χαιδεψω, συνηθως κοιταει να κανει κατι απο τα δυο! Επισης οταν τον βαζω μεσα, που φυσικα δεν θελει προσπαθει να με δαγκωσει! Κατα τ αλλα δηλωνει ερωτευμενος με την συζηγο και ειναι η μονη που οταν του γλυκομιλα το πρωι που ειναι μονοι τους ως το μεσημερι, αντιδρα με κραυγουλες! Επισης παντα ανοιγει το στομα του στο δακτυλο της και το χαιδευει απαλα με το ραμφος!
 
.. Επισης παντα ανοιγει το στομα του στο δακτυλο της και το χαιδευει απαλα με το ραμφος!

Eίναι η καλύτερη αρχή/παιχνίδι για να μάθει ένα νεαρό πουλί να δαγκώνει χέρια και δάχτυλα. 😎
 
Πολύ ωραία, να χαρεί να μεταβολίσει και την D του επ' ευκαιρία :)
 
Σημερα πρωτη μερα στον ηλιο, κατι πρωτογνωρο για αυτον! Μια ωριτσα αγαλμα ο Τουκι!
Όταν τον βγάζετε να λιαστεί, να έχετε και ένα μέρος του κλουβιού σκεπασμένο ώστε το πουλί να έχει επιλογή αν θέλει να κάτσει στη σκιά, εκτός κι αν τον αφήνετε μόνο για 10-15 λεπτά το πολύ σε άμεση έκθεση
 
Back
Top