Φροντίδα Συμπεριφορά Αλεξανδρινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εννοεις ψεκασμα χαμομηλι;
Βράζετε ελαφρώς το χαμομύλι, όπως το ετοιμάζετε για ρόφημα.Αφήνετε να κρυώσει λίγο, αναμειγνύετε μισό-μισό με εμφιαλωμένο νερό, βάζετε στο ψεκαστήρι και με αυτό ψεκάζετε το πουλάκι, όταν είναι να κάνει το μπάνιο του.
 
Εδω κ τρεις μερες παρατηρησα να βγαζει μερικα πουπουλα και μιξρα φτερακια απο τον σβερκο του τον λαιμο κ το στηθος του! Η συζηγος που ειναι το πρωι μαζι του μου ειπε οτι σαν να να ψαχνει κατι! Δεν το κανει συνεχεια, οταν ειναι αραχτος, κατα τ αλλα τρωει πινει ολη. Μερα και κανα 2 ωρο πεταει την ημερα!
 
Τα τραβάει και τα βγάζει; Ή πέφτουν μόνα τους; Γιατί θα περάσει την πρώτη του πτερόρροια τώρα. Όπως θα διαβάσετε, χρειάζεται περισσότερα ντουζάκια τότε.
 
Τα κόβει από ψυχολογική ένταση-ανία και ποιος ξέρει τι άλλο.
Θέλει προσοχή, γιατί αν διαβάσετε τα αντίστοιχα θέματα της @Sissy καθώς και όσα περιλαμβάνονται στο άρθρο είναι μια χρόνια, δύσκολη κατάσταση.
 
Πρέπει να παρατηρήσετε σχολαστικά, ποιες στιγμές και τι κοινή συνισταμένη έχουν για να τις χαρακτηρίσεις ως στιγμές "βαριέται". Δεν μου είπες για την κρέμα πως την σταματήσατε.
 
IMG_20160615_194225-1024x575.webp Ακομα του δινουμε απο προχθες 1 την ημερα αλλα δεν την τρωει ολη 20 mgr και πριν τελειωσει την κοπαναει! Παντως 1 φορα πριν μια εβδομαδα τον ψεκασα νερο! Και τωρα παλι πριν λιγο! Θα δοκιμασω και με χαμομηλι! Να τωρα τον εβγαλα εξω εφαγε επαιξε καθησε, τωρα αρχισε και περιποιητε τα πουπουλα, δεν ειδανα βγαζει καποιο! Ισως οταν μενει μονος! Θα το κοιταξω, μαλλον καλυτερα να του σβηνω τα φωτα οταν λειπουμε! Ηυστηκε κανα 2 λεπτο τωρα τρωει παλι σπορακια
 
Πριν κάθε πότε του δίνατε; Η κρέμα γι' αυτά έχει και συναισθηματική αξία. Καλύτερα να μειώσετε την ποσότητα.
 
2 φορες αλλα απο συνηθεια ετρωγε οτι ετρωγε αφου εδω θα φαει κ εμας σε λιγο
 
Εγώ θα έλεγα να συνεχίσετε με μικρή ποσότητα ακόμα τις δύο φορές και εφόσον πλέον λίγο ως πολύ έχετε βρει την ρέγουλά σας, δώσε λίγο χρόνο να διαβάσεις όλα τα άρθρα που αφορούν την ψυχολογία τους και την επικοινωνία μεταξύ σας. https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-φροντίδας-παπαγάλων.26295/
 
Τώρα που κάνει ζέστη, 1-2 φορές την ημερα ψέκασμα-μπανάκι, προσοχή στα ρεύματα, να μην κρυώσει όμως. Επίσης, λίγο ήλιο πρωί ή απόγευμα, βγείτε σε βεράντα-μπαλκόνι, το χαίρονται πολύ και το έχουν ανάγκη. Τα δικά μου κάνουν μπάνιο κάθε μέρα, μερικές μέρες 2-3 φορές και τρελαίνονται για απογευματινό λιάσιμο στην αυλή. Λίγη σκιά σε ένα μέρος του κλουβιού να κάνετε, αν ζεσταθεί, να κρυφτεί από κάτω. Είναι Θεικό το μωρό σας!)
Επίσης, μπορεί να το κάνει μέχρι να συνηθίσει το νέο του κλουβί; Παρακολούθηση θέλει στενή για να βρεθεί η πραγματική αιτία.
 
Λοιπον σημερα ειπα στην Μαρια να τον παρακολουθει στενοτερα!
Μου ειπε οτι δεν βλεπει να τραβαει τα πουπουλα του μονο να τα πλενει οπως λενε μερικες φορες! σε μια φαση πεταξε και απο την κινηση του φυγαν 3 ,4 στον αερα! Οποτε ισως ειναι αυτο που λεει η maria p οτι τα αλλαζει.
Επισης να πω οτι στον σβερκο που του ειχε γινει ενα μικρο κενο χθες που τον ψαχουλευα ειχε βγαλει νεες φυτρες 6-7 mm !
Παντως το ψρκασμα με νερο δεν του αρεσει! το πρωι μολις ειδε τον ψεκαστηρα εκραξε και πηγε στο βαθος να κρυφτει! Οταν βλεπω τετοια συμπεριφορα να τον ψεκασω η οχι;
 
οταν βλεπω τετοια συμπεριφορα να τον ψεκασω η οχι;
Όχι με τίποτα δεν πρέπει να του επιβάλεις κάτι που τον σοκάρει ή τον ενοχλεί. Μπορείτε όταν τον βγάζετε έξω να το πιτσιλίζετε με νερό σαν παιχνίδι. Να χρησιμοποιείτε δηλαδή τρικς όπως με τα παιδιά, ώστε να βρείτε το "κουμπί" που θα τον κάνει να το ευχαριστιέται.
 
Λοιπον σημερα ειπα στην Μαρια να τον παρακολουθει στενοτερα!
Μου ειπε οτι δεν βλεπει να τραβαει τα πουπουλα του μονο να τα πλενει οπως λενε μερικες φορες! σε μια φαση πεταξε και απο την κινηση του φυγαν 3 ,4 στον αερα! Οποτε ισως ειναι αυτο που λεει η maria p οτι τα αλλαζει.
Επισης να πω οτι στον σβερκο που του ειχε γινει ενα μικρο κενο χθες που τον ψαχουλευα ειχε βγαλει νεες φυτρες 6-7 mm !
Παντως το ψρκασμα με νερο δεν του αρεσει! το πρωι μολις ειδε τον ψεκαστηρα εκραξε και πηγε στο βαθος να κρυφτει! Οταν βλεπω τετοια συμπεριφορα να τον ψεκασω η οχι;
Στον δικό μου αρσενικό δεν αρέσει και πολύ το ψέκασμα, οπότε του βάζω ρηχό ταψί με εμφιαλωμένο νερό 3-4 δάχτυλα και τα κάνει όλα μούσκεμα σε ακτίνα 2 μέτρων αμέσως. Δοκιμάστε και αυτό το κόλπο, αλλά πάντα με επιτήρηση... (Κάποτε ένα κοκατίλ μου πνήγηκε σε μία μικρή ποτίστρα...)
Αλλιώς, αυτό που λέει η Μαρία, παιχνίδι με νερό!)
 
Λοιπον σημερα ειπα στην Μαρια να τον παρακολουθει στενοτερα!
Μου ειπε οτι δεν βλεπει να τραβαει τα πουπουλα του μονο να τα πλενει οπως λενε μερικες φορες! σε μια φαση πεταξε και απο την κινηση του φυγαν 3 ,4 στον αερα! Οποτε ισως ειναι αυτο που λεει η maria p οτι τα αλλαζει.
Επισης να πω οτι στον σβερκο που του ειχε γινει ενα μικρο κενο χθες που τον ψαχουλευα ειχε βγαλει νεες φυτρες 6-7 mm !
Παντως το ψρκασμα με νερο δεν του αρεσει! το πρωι μολις ειδε τον ψεκαστηρα εκραξε και πηγε στο βαθος να κρυφτει! Οταν βλεπω τετοια συμπεριφορα να τον ψεκασω η οχι;


Δεν είναι καθόλου σύνηθες να μαδιέται ένα πουλί απο τόσο μικρό, δηλαδή να τραβάει το ίδιο τα φτερά του. Τι ηλικία έχει ακριβώς;
 
5 και κατι ψηλα! Δεν ειπα οτι μαδιετε, αλλα καποιες στιγμες περιποιειτε το πουπουλο του και οταν πεταει φευγουν στον αερα καποια!
 
Back
Top