Φροντίδα Συμπεριφορά Αλεξανδρινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κούκλος ο μικρός, είχαμε και εμείς έναν ίδιο παπαγάλο για χρόνια, τον είχαμε απο μεγάλο γιατί δεν του έκανε του παλιού αφεντικού. Δεν ήταν ήμερος αλλα ήταν πολύ καλόψυχος,θυμάμαι αυτές τις κραυγούλες σαν χαμηλόφωνες γλυκές γρατζουνιές πριν πέσει για ύπνο όταν του μιλάγαμε. Μην αγχώνεστε παιδάκι είναι και το στόμα του το χρησιμοποιεί για να εξερευνεί και το κάνει δαγκώνοντας.
Αν υποθέσουμε οτι κάνουμε θετική εκπαίδευση όπως στον σκύλο τότε πρέπει να τον αφήνετε να σας δαγκώνει και οταν δαγκώνει δυνατά, βγάζετε κραυγή σαν να πονάτε και σταματάτε το παιχνίδι. Με αυτόν το τρόπο μαθένει και να ελέγχει το πόσο θα δαγκώνεικαι οτι το να δαγώνει δυνατά σταματάει το παιχνίδι. (Εκτος κ αν ο παπαγάλος εχει τελείως διαφορέτικη εκπαίδευση απο το σκύλο)
* Το παιχνίδι το σταματάτε για κανα τρίλεπτο οχι κάτι φοβερό απλά να καταλάβει το "γιατί".
 
...
Αν υποθέσουμε οτι κάνουμε θετική εκπαίδευση όπως στον σκύλο τότε πρέπει να τον αφήνετε να σας δαγκώνει και οταν δαγκώνει δυνατά, βγάζετε κραυγή σαν να πονάτε και σταματάτε το παιχνίδι...
Aυτό στους παπαγάλους λειτουργεί ακριβώς αντίθετα. Αν δώσεις αξία έστω κι αρνητική με τη φωνή σου σε μια δαγκωνιά του δίνεις κίνητρο να το ξανακάνει αφού έτσι τραβάει την προσοχή σου.
 

Έφυγε απο το κλουβί στο χωριό, οταν η γιαγια μου προσπάθησε να του αλλάξει τον πάτο του κλουβιού. Επειδή δεν ήμουν μπροστά long story short της έπεσε το κλουβί-άνοιξε η πόρτα;έσπασε ο πάτος; ούτε η ιδια κατάλαβε όπως μου είπε! Πάντως το πούλι το άκουγε για καιρό στο χώρο, πλέον όχι.☹
 
Παντως που τον χανω που τον βρισκω στο φαγητο ειναι! Ισως η ελειψη παιχνιδιων φταιει! (Εχω παραγγειλει απο εξωτερικο αλλα εχουν περασει 10 μερες κ ακομα περιμενω) επισης Παρασκευη παραλαμβανω το νεο του μεγαλο κλουβι απο Ελλαδα, που θαχει απλετο χωρο! Προς το παρων του εχω κατι καπακια περασμενα με συρμα και ασχολειται που κ που! Δεν ξερω αν μισο μετρο χοντρο σκοινι θαχει ενδιαφερον!
Αν έχετε ασφαλή δέντρα, χόρτα ή άλλα να μασουλάει και να παίζει, δώστε του. Οι δικοί μου Αλεξανδρινοί τρελαίνονται για κλαδιά ευκάλυπτου, για διάφορα ξυλάκια, όστρακα, σουπιοκόκκαλα, ρολά άδεια από χαρτί υγείας/κουζίνας που τους έχω περιασμένα σε έναν σπάγκο από χόρτο και μασουλάνε με τις ώρες μέσα στο κλουβί. Οντως, είναι πολύ ανεξάρτητοι παπαγάλοι σε σχέση με άλλα είδη και δεν τους πολυαρέσει το άγγιγμα. Τα δικά μου έρχονται στους ώμους μου (ιδίως το κορίτσι) και κυκλοφοράμε μέσα στο σπίτι έτσι όλοι μαζί. Εχω γίνει ο κομιστής τους) Υγειές και ευτυχισμένο να είναι το πουλάκι σου και να το χαίρεστε)
 
Αν έχετε ασφαλή δέντρα, χόρτα ή άλλα να μασουλάει και να παίζει, δώστε του. Οι δικοί μου Αλεξανδρινοί τρελαίνονται για κλαδιά ευκάλυπτου, για διάφορα ξυλάκια, όστρακα, σουπιοκόκκαλα, ρολά άδεια από χαρτί υγείας/κουζίνας που τους έχω περιασμένα σε έναν σπάγκο από χόρτο και μασουλάνε με τις ώρες μέσα στο κλουβί. Οντως, είναι πολύ ανεξάρτητοι παπαγάλοι σε σχέση με άλλα είδη και δεν τους πολυαρέσει το άγγιγμα. Τα δικά μου έρχονται στους ώμους μου (ιδίως το κορίτσι) και κυκλοφοράμε μέσα στο σπίτι έτσι όλοι μαζί. Εχω γίνει ο κομιστής τους) Υγειές και ευτυχισμένο να είναι το πουλάκι σου και να το χαίρεστε)
Σ ευχαριστω πολυ! Του πηρα ξυλοπαιχνιδια αλλα ειναι στο τελος της ζωης τους! Εχω πολλα κοχυλια γυαλιστερες απο τα καλοκαιρια! Να τις βαλω χυμα στο κλουβι τους η να περασω συρμα και να τις κρεμασω;
 
... Εχω πολλα κοχυλια γυαλιστερες απο τα καλοκαιρια! Να τις βαλω χυμα στο κλουβι τους η να περασω συρμα και να τις κρεμασω;
Για να κρεμάσεις τα κοχύλια χρησιμοποίησε βαμβακερό σπάγκο ή δερμάτινο κορδόνι (χωρίς χρώμα ή λούστρο), το σύρμα δεν κάνει σαν υλικό (δηλητηρίαση, μπορεί να χτυπήσει κτλ).
 
Για να κρεμάσεις τα κοχύλια χρησιμοποίησε βαμβακερό σπάγκο ή δερμάτινο κορδόνι (χωρίς χρώμα ή λούστρο), το σύρμα δεν κάνει σαν υλικό (δηλητηρίαση, μπορεί να χτυπήσει κτλ).
Σ ευχαριστω πολυ! Του πηρα ξυλοπαιχνιδια αλλα ειναι στο τελος της ζωης τους! Εχω πολλα κοχυλια γυαλιστερες απο τα καλοκαιρια! Να τις βαλω χυμα στο κλουβι τους η να περασω συρμα και να τις κρεμασω;
Εγώ χρησιμοποιώ σπάγκους από φυτικές ίνες (κάναβη, κλπ.), υπάρχουν στο εμπορίο και είναι πολύ φτηνα. Επίσης, μπορείτε να ζητήσετε σχοινιά φυσικά σε είδη για ψάρεμα. Είναι λευκά, χοντρά, τα λύνω και τους φτιάχνω παιχνίδια και κούνιες και άλλα. Τα σύρματα και τα πλαστικά να τα αποφύγετε, είναι πολύ επικύνδυνα για πολλούς λόγους. Ενώ αν ακόμη καταπιεί ένα κομμάτι φυτικού σπάγκου, μπορεί να το χωνέψει.
Γενικά, καλό είναι, αν έχετε λίγο χρόνο και υπομονή, να φτάχνετε δικά σας, ΑΣΦΑΛΗ παιχνίδια, διότι τα περισσότερα του εμπορίου (ακόμη και στο εξωτερικό) είναι επικίνδυνα, να μην αναφέρω το κόστος...
Ξύλα, χαρτί, σουπιοκόκκαλα, κουκουνάρια, κοχύλια φυσικά χωρίς επικάλυψη, ελαφρόπετρες φυσικές, φύκια απο παραλία, παιχνίδια από χόρτα και πολλά φρέσκα κλαδιά - αυτά κάνω εγώ και συνιστώ ανεπιφύλακτα)
 
Καπου διαβασα για φρεσκα κλαδια ελιας σε ζακο, επειδη στον κηπο εχω αρκετες ελιες χωρις ψεκασμα να κοψω μερικα κλαδακια να ασχολειται; Πλυμενα με νεροξυδο,ξερω ξερω!
 
Καπου διαβασα για φρεσκα κλαδια ελιας σε ζακο, επειδη στον κηπο εχω αρκετες ελιες χωρις ψεκασμα να κοψω μερικα κλαδακια να ασχολειται; Πλυμενα με νεροξυδο,ξερω ξερω!
Για ελιά δεν ξέρω, σκεφτόμουν να δοκιμάσω και εγώ. Για ευκάλυπτο, τριαντάφυλλα (χωρίς αγκάθια), βύσσινο, αμπελόβεργες φρέσκιες με φύλλα, θυμάρι, δεντρολίβανο, φλαμούρι μπορώ να πω ότι τα δοκίμασα και είχαν επιτυχία μεγάλη. Αλλά εφόσον γίνεται σε ζακό, λογικά θα γίνεται και σε όλους τους παπαγάλους) Α, και η λυγαριά είναι σούπερ!)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καπου διαβασα για φρεσκα κλαδια ελιας σε ζακο, επειδη στον κηπο εχω αρκετες ελιες χωρις ψεκασμα να κοψω μερικα κλαδακια να ασχολειται; Πλυμενα με νεροξυδο,ξερω ξερω!
Οσο για το πλύσιμο, τα περισσότερα εγώ τα πλένω με σχεδόν καυτό νερό και μερικές φορές με ξύδι. Είναι πρώτη φορά που έχετε Αλεξανδρινό;
 
Ειχα το 1991 αλλα για 2 χρονια μονο, βρηκε ευκαιρια μια καλοκαιρινη μερα κ την κοπανησε απο το κλουβι του!
Ο δικός μου Ρόκκο είναι περίπου 6 ετών και πρόσφατα έμαθενα ανοιγεί το μισό πορτάκι του κλουβιού. Σκεφτόμαστε να τους βάλουμε μικρά λουκετάκια, όταν τα βγάζουμε στην αυλή.) Είναι έξυπνα, τα μαμούνια!)
 
Επίσης, ξέχασα να Σας πω να του βάζετε αρκετά λαχανικά (70%) και περίπου 30% από το μπολ να είναι φρούτα. Στη φύση αυτά τρώνε όλη μέρα σχεδόν (υπάρχει σελίδα σε ένα τόπο κοινωνικής δικτύωσης πασίγνωστο, όπου γράφτηκα ειδικά για τους Αλεξανρινούς που ζούνε στην Ινδία και μαθαίνω πολλά από εκεί). Τα δικά μου μόλις δουν καρότα κλπ, τρελαίνονται. Αν αργώ το πρωί να σερβίρω, αρχίζουν και γκαρίζουν και τα 2 και με δαγκώνουν στα αυτιά για να κάνω πιο γρήγορα.)
Και τώρα που είναι καλοκαίρι θέλουν και ένα μεγάλο ρηχό σκεύος να κάνουν το μπάνιο τους κάθε μέρα!) Ενα ψεκαστήρι είναι επίσης μία πολύ καλή λύση.) Και για αστραφτερό φτέρωμα, όπως με συμβούλεψαν εδώ και τα παιδιά κάποτε, ελαφρύ χαμομυλάκι!)
 
Back
Top