Γενικά Συντήρηση κλιματιστικού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pico
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pico

PB New Member
Εγγραφή
10 Οκτ 2022
Μηνύματα
18
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας,
Θα κάνω συντήρηση στο κλιματιστικό που έχω στο σαλόνι και στο δωμάτιο μου. Λόγω χημικών θα μεταφέρω τον παπαγαλο σε δωμάτιο που δεν έχει κλιματιστικό.
Γενικά θα έχω ανοιχτά τα παράθυρα στο σπίτι κ θα το βάλω να λειτουργήσει κάποιες ώρες για να φύγει η μυρωδιά κ τυχόν τοξικός αέρας.
Πιστεύετε ότι θα είναι οκευ να τον μεταφέρω το βράδυ πίσω στο σαλόνι αφού θα έχει αεριστει καλα ο χώρος;
Την επόμενη φορά που θα βάλω σε λειτουργία το κλιματιστικό (το οποίο είναι μακριά του κ δεν τον χτυπάει) λέτε να είναι τοξικο ακόμα;
[automerge]1686077373[/automerge]
Επίσης δεν ξέρω αν θα είναι καλό στο δωμάτιο που θα τον βάλω να ανοίξω το παράθυρο καθώς συνδέεται το μπαλκόνι με το άλλο δωμάτιο στο οποίο θα γίνει η συντήρηση του κλιματιστικου
 
Δυστυχώς όσο κι αν έψαξα στο διαδίκτυο, δεν βρήκα κάποια ωφέλιμη πληροφορία σχετικά, ούτε καν για τα υλικά που χρησιμοποιούν π.χ. ψυκτικό υγρό ή καθαριστικά. Αυτό που προτείνω είναι να ρωτήσεις για τα συγκεκριμένα υλικά, πως λέγονται ή καλύτερα, αν γνωρίζουν να σου πουν, ποια είναι η σύνθεσή τους, ώστε να δούμε στη συνέχεια για πιθανές τοξικότητες, αλλά και πάλι πιστεύω ότι δεν θα είμαστε βέβαιοι.
Επομένως, θεωρώ ότι στη θέση σου, θα έβγαζα τον παπαγάλο από το δωμάτιο και το σαλόνι, για τουλάχιστον μερικές ώρες από τη στιγμή που θα ερχόταν ο τεχνικός, και θα άφηνα (για τον φόβο των Ιουδαίων) τα κλιματιστικά ανοικτά για κανένα 6ωρο, και τα παράθυρα ανοικτά ομοίως....(αυτό το 6ωρο μου ακούγεται κι εμένα υπερβολικό, και αστήρικτο επίσης, και μεγάλη σπατάλη ενέργειας ομοίως, αλλά καλού - κακού έτσι θα έκανα).
Απομόνωσε το πουλί σε δωμάτιο που δεν έχει κάποιο από τα κλιματιστικά, και κλείσε και τα παράθυρα (πόρτες)
 
Καθόλου τοξικά δεν ειναι τα υγρά που βάζουν. Απλά θα έχεις το κλιματιστικό ανοιχτό για 1 ωρα(αν θες αστο παραπάνω) με το που γίνει η συντήρηση με τα παραθυρα ανοιχτά για όσο διαρκεί η πολυ ωραια μυρωδιά που βγάζει το υγρό. Το σπίτι έτσι και αλλιώς θα πρέπει να αεριζεται καθημερινά εφ όσον υπάρχει παπαγαλος λόγω της πουδρας που βγαίνει από τα φτερά του. Ειδικά τωρα το καλοκαίρι.
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Ο ειδικός μου είπε ότι το υγρό είναι κάτι σαν το ντετολ.
Τον απομονωσα με κλειστά παράθυρα επειδή έριξε κ έξω κ αφού ξεμυρισε και με το ερκοντισιον ανοιχτό 1-2 ώρες όλα καλά
 
Back
Top