Αναπαραγωγή Σύριγγα για τάισμα νεοσσών

katerinak

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2017
Μηνύματα
924
Πόλη
Ζάκυνθος
Καλησπερα σε ολους!
Θελω να αγορασω μυτη συριγγας για ταισμα νεοσσων για την επερχομενη αναπαραγωγικη σεζον. Θα ηθελα να μου προτεινετε αυτην που εσεις θεωρειτε καλυτερη συριγγα και να μου εξηγησετε και το λογο που θα πρεπει να παρω τη συγκεκριμενη, γιατι υπαρχουν αρκετες στο εμποριο και δεν γνωριζω τις διαφορες τους και ποια ειναι η καλυτερη.
Σας αυχαριστω εκ των προτερων ολους! 🙂
 
Έχεις κάποιες υπόψη σου; Ρωτάω επειδή δεν υπάρχουν και πολλά πράγματα που χρειάζεται να προσέξει κανείς σε αυτή την περίπτωση. Αν θέλεις, ανέβασε μερικές φωτογραφίες παραδείγματα για να σου πούμε συγκεκριμένα.
 
Θελω να αγορασω μυτη συριγγας για ταισμα νεοσσων για την επερχομενη αναπαραγωγικη σεζον.
Έχω την αίσθηση οτι αυτό το εργαλείο χρησιμοποιείται για απευθείας εναπόθεση τροφής μέσα στον πρόλοβο. Είσαι σίγουρη οτι θες να κάνεις κάτι τέτοιο;
Θέλει κάποια εμπειρία, γιατί μπορεί κατα λάθος να προκληθεί ζημιά.
Αν θες την γνώμη μου καλύτερα τις πρώτες μέρες να ταΐζεις με κάποιο μεταλλικό έλασμα,όπως αυτά που έχουν τα καπάκια κάποιων στυλό. Έπειτα αν έχεις μαλακό χέρι μπορείς να κάνεις χρήση απλής σύριγγας ή να μείνεις στο έλασμα ως έχει.
 
Θελω να αγορασω μυτη συριγγας για ταισμα νεοσσων για την επερχομενη αναπαραγωγικη σεζον. Θα ηθελα να μου προτεινετε αυτην που εσεις θεωρει
Ασφαλής θεωρείται αυτή.

qs.webp

Αν υπάρχει εμπειρία μπορεί να χρησιμοποιηθεί η σύριγγα "ινσουλίνης" που είναι μικρή, σχετικά ασφαλής, μιας χρήσης και κυρίως πάμφθηνη.
 
Στα video μπορείς να δεις τάισμα και με τις δυο προτεινόμενες σύριγγες.
Με μπίλια
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
και μιας χρήσης
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Κι εδώ σε πιο μικρή ηλικία
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πρωτα απ'ολα σας ευχαριστω τον καθενα ξεχωριστα για τις απαντησεις σας!
Σταυρο εχω δει αυτες που πωλουνται στο karderines.gr και birdmarket.gr, δεν εχω δει κατι αλλο.
Σπυρο, μακαρι και ξανα μακαρι να μην χρειαστει, αλλα επειδη αν κατα κακη τυχη την χρειαστω, δεν υπαρχει εδω για να την προμηθευτω αμεσα, οποτε θελω να ειμαι προετοιμασμενη για παν ενδεχομενο..
Deukalion μη μου λες τετοια και με αγχωνεις... Δεν ειμαι εγω γι'αυτα...👎
κ. Γιαννη αυτη που μου προτεινετε νομιζω οτι θα ηταν ευκολη ακομη και για'μενα που δεν το εχω ξανακανει ποτε..
Νομιζω πως αυτη θα παρω. Ευχαριστω παρα πολυ και για τα βιντεακια! 🙂
Αυτη με τη μπιλια, μπαινει σε απλη συριγγα;
 
Παρεα μου.. Και απο φαγητο για νεοσσους,τι μου προτεινετε;👎
Αν το παραγγειλω απο τωρα, χωρις να το ανοιξω,θα χαλασει;
 
Αν το παραγγειλω απο τωρα, χωρις να το ανοιξω,θα χαλασει;
Να το παραγγείλεις τότε που το χρειάζεσαι... Δηλαδή την άνοιξη.
Όσες φορές ταΐζω μικρά το κάνω για καθαρά "ψυχοθεραπεία" κι όχι από ανάγκη...
Εγώ χρησιμοποιώ αυτή την κρέμα
 
Ωραια, ευχαριστω πολυ κ. Γιαννη. Με αφορμη αυτου που λετε, δεν υπαρχει περιπτωση αν επεμβουμε εμεις χωρις να χρειαζεται, η μαμα να νευριασει και να παρατησει τα μικρα της;
 
δεν υπαρχει περιπτωση αν επεμβουμε εμεις χωρις να χρειαζεται, η μαμα να νευριασει και να παρατησει τα μικρα της;
Ασφαλώς και υπάρχει.
Πρέπει να γνωρίζουμε πολύ καλά τι κάνουμε ή να είναι απόλυτη ανάγκη να βοηθήσουμε ταΐζοντας.
Διαφορετικά καλύτερα να το αναβάλουμε...
 
Με αφορμη αυτου που λετε, δεν υπαρχει περιπτωση αν επεμβουμε εμεις χωρις να χρειαζεται, η μαμα να νευριασει και να παρατησει τα μικρα της;
Αυτό είναι το πιθανότερο και σε κάποιες περιπτώσεις το σίγουρο. Το τάισμα των μικρών πουλιών, μάς αφορά μόνο στις περιπτώσεις που η μητέρα τους τα έχει παρατήσει και κινδυνεύουν να πεθάνουν από ασιτία.

Η σύριγγα, το τάισμα των νεοσσών από εμάς, είναι η τελευταία επιλογή όταν όλες οι άλλες έχουν αποτύχει.
 
Ναι, το καταλαβαινω αυτο Σταυρο. Γι'αυτο κι εγω ευχομαι να μην χρειαστει να κανω τιποτα απο ολα αυτα, απλα θελω να ειμαι προετοιμασμενη για παν ενδεχομενο.. Ελπιζω τα θηλυκα μου να ειναι καλες μανουλες, αλλα ποτε δεν ξερεις.
 
'Εχω χρησιμοποιήσει πολλάκις αυτήν τη σύριγγα [page not found] και φυσικά για τάισμα μέσα στον πρόλοβο, το οποίο δεν είναι και τόσο επικίνδυνο όσο ακούγεται, απλά χρειάζεται μαλακές κινήσεις.
Το link βέβαια λέει ότι είναι 3 mm, αλλά αν μπεις σε αυτό περιγράφει σύριγγα του ενός
 
Μεσα στον προλοβο; Ανατριχιαζω.. Δεν νομιζω οτι θα μπορουσα. Πως τα καταφερνεις Γιαννη μου;👎
 
Μεσα στον προλοβο; Ανατριχιαζω.. Δεν νομιζω οτι θα μπορουσα. Πως τα καταφερνεις Γιαννη μου;👎
Κατερίνα ξαφνικά συνειδητοποίησα οτι η μητέρα δεν τάιζε... Πήρα άδεια απο τη δουλειά, τα μικρά ήταν δύο ημερών, πήρα τηλέφωνο σε ενα μαγαζί στην Αθήνα, πήγα αγόρασα τα σύνεργα και την τροφή, μου είπε ο πωλητής να βάζω τη σύριγγα στον πρόλοβο, και με την ψυχή στο στομα γύρισα σκεφτόμενος ότι ή τα ταΐζεις ή τα θάβεις ή τα σκοτώνεις ο ίδιος τρυπωντας τους τον πρόλοβο. Και έτσι έμαθα, αφού διάβασα και λίγα λεπτά τι έπρεπε να κανω. Τα πουλακια ευτυχώς επέζησαν, τα τάιζα γύρω στις 10 ημερες στην αρχή μόνος μου, έπειτα βλέποντας οτι το θηλυκο έβγαινε απο τη φωλιά και τρεφόταν, μαζί με τη μαμά τους, κι ακολούθως εκείνη μόνη της κι εγώ, άντε μια φορα την ημέρα.
Αργότερα, χρειάστηκε να ταΐσω το μικρό καναρινι ενός μέλους μας που είχε ζητήσει βοήθεια μια νύχτα Σαββάτου, το οποίο τελικά δεν επέζησε κι ακολούθως δύο δικά μου μικρά 30 ημερών που ήταν πολυ αδυνατισμένα, εκ οποίων το ενα τελικά κατέληξε απο δεν ξερω τι, μια και η πτηνίατρος δεν μπορουσε να καταλάβει τι μπορει να είχε. Αυτά ήταν και τα πιο δύσκολα γιατι δεν άνοιγαν το στομα με την καμία, αλλά τελικά το ενα το δυνάμωσα ας πουμε, με πάρα πολλή προσπάθεια.
Έκτοτε, έχουν περάσει αρκετά χρονια που δεν χρειάστηκε να ταΐσσω ευτυχώς, εκτός απο πέρυσι που το πιο μικρό μιας γεννάς ήταν πραγματικά πολυ μικρό σε σχέση με τα αδέρφια του που το τσαλαπατουσαν και του έδινα σε καποια φάση μερικές τονωτικές μπουκιές μεχρι να μεγαλωσει λίγο και να φτάσει τους άλλους.

Γενικά, ακούγεται πιο δύσκολο απο ό,τι ειναι, σε πρώτη φάση βέβαια φαίνεται βουνό... Θερμοκρασίες, σκεύη, αραίωση, συχνότητα, ποσότητα, άντε και να μην μπει αέρας στον πρόλοβο, άντε και να τον πατηςεις μαλακά, άντε και να σκουπίσεις με ενα μαλακό νοτισμένο χαρτάκι για να μην μείνουν υπολείμματα και πάθει λοίμωξη κλπ, αλλά μετά απο μερικά ταισματα, νιώθεις κάπως...χαιρεσαι πραγματικά που τα βλέπεις να μεγαλώνουν και να ανοίγουν το στοματάκι τους μόλις σε βλέπουν. Αδημονεις βέβαια να γίνουν ανεξάρτητα, να τρέφονται μόνα τους και νιώθεις μια χαρά όταν τα καταφέρουν κι ενα μικρό κενό που δεν τους εισαι πια τόσο χρήσιμος όσο πριν, αλλά το κενό αυτο σβήνει πολυ σύντομα.
Μην κωλώσεις λοιπόν αν χρειαστεί, έχε τα απαραίτητα, έχε και κάπου πρόχειρα τις οδηγίες και όλα θα πάνε καλά, τουλάχιστον καλύτερα απο το να τα αφήσεις στην τύχη τους.
 
Αρα για να ανακεφαλαιωσουμε λοιπον χρειαζομαστε μια απλη συριγγα, την ειδικη βελονα με τη μπιλια και το ειδικο φαγητο για νεοσσους. Κατι αλλο που θα χρειαστουμε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Κατι αλλο που θα χρειαστουμε;
Ολοκληρωμένη ενημέρωση για τον τρόπο αποστείρωσης των εργαλείων, τις συνέπειες που μπορεί να επιφέρει το τάισμα των νεοσσών κλπ...
Πάντα όμως υπό την προϋπόθεση πως ταΐζουμε τα μικρά όταν δε γίνεται διαφορετικά... εντάξει;
 
Back
Top