Γενικά Σώστε με, όλη η οικογένεια ζητάει την αγορά παπαγάλου

ΤΑΣΟΣ78

PB New Member
Εγγραφή
17 Αυγ 2009
Μηνύματα
30
Πόλη
Νάουσα
καλησπερα. Ειμαι απο ναουσα και το ονομα μου ειναι τασοσ. Εδω και λιγεσ μερεσ αντιμετωπιζω ενα μεγαλο προβλημα. Μετα απο επισκεψη σε φιλικο σπιτι οπου υπηρχε παπαγαλοσ(ιδιαιτερα τσαχπινησ μπορω να πω :) και ομιλωντασ)ολοι η οικογενια ζηταει την αγορα παπαγαλου. Δεν ειναι ο ενθουσιασμοσ τησ στιγμησ για αυτουσ γιατι εδω και πολυ καιρο μου τον ζητανε επιμονα. Για να καταλαβετε τι τραβαω μεχρι και ο μικροσ μου γιοσ που ειναι 2,5 ετων μου λεει παγαλο μπαμπα... Το θεμα ειναι ομωσ οτι απο εμπειρια πασχουμε ολοι. Αυτο που θελω απο εσασ ειναι να με βοηθησετε ωστε να παρω την σωστη αποφαση. Το σπιτι μου ειναι μεγαλο και μπορω να φιλοξενισω καποιο τετοιο ζωο. Δεν θελω ομωσ σε καμια περιπτωση να ταλαιπωρισω το καημενο το πτηνο. Θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποια ρατσα ωστε να ειναι ευκολη στην συντηριση; Φυσικα μιλαω για παπαγαλο που να μπορει να μιλαει και να κανει τα (ναζακια του). Για να σασ δωσω να καταλαβεται η γυναικα μου μετα απο μια αναζητηση αρκετων ημερων κατεληξε στον αφρικαν γκρευ που ειναι απο τουσ ποιο εξυπνουσ απο οτι μου ειπε. Ειμαι εγω σε θεση να μπορω να συντηρισω ενα τετοιο πτηνο;(σορρυ για το μακροσκελεσ του μυν μου) ευχαριστω
 
το οτι εχεις αρκετο χωρο και οτι υπαρχουν τουλαχιστον δυο ατομα (μιλαω για σενα και την γυναικα σου) να ασχολουνται ειναι πολυ θετικο. αν εχεις διαθεση να ψαχτεις (το αποδειξες αυτο αφου μας ανακαλυψες πριν προβεις σε αγορα) θα τα καταφερεις ακομα και με ενα τετοιο απαιτητικο πουλι. αφιερωσε 2-3 μερες με την γυναικα σου να διαβασετε μερικα πραγματα για τους παπαγαλους και ειδικοτερα τον African Grey που σας αρεσει και θα κρινεις μονος σου αν μπορεις να συντηρησεις τετοιο πουλι. Θα βρεις παρα πολλα ποστ εδω μεσα αφιερωμενα στον παπαγαλο που ψαχνεις. Θα σου λυθουν ολες οι αποριες και θα μαθεις και καποιες παραμετρους που πρεπει να γνωριζεις αλλα λογω απειριας οπως ειπες δεν τα εχεις σκεφτει(αλλεργιες πχ).
το μονο σιγουρο ειναι οτι στην παρεα που μπηκες θα εχεις πολυ μεγαλη βοηθεια σε συμβουλευτικο χαρακτηρα.
 
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σασ. Αν μπορειτε θα ηθελα να με κατευθυνετε λιγο οσο αναφορα τον συγκεκριμενο ειδοσ παπαγαλου. Τα προηγουμενα αρθρα που μου εδωσε ο φιλοσ ητανε κατατοπιστικοτατα οσο αναφορα καποιεσ πληροφοριεσ. Θα ηθελα λοιπον να μου δωσετε και αλλα τετοια ποστ ωστε να μπορεσω να καταληξω. ευχαριστω
 
τι ενοειται οταν αναφερεστε σε αλλεργιεσ?η αληθεια ειναι πωσ ο μεγαλοσ μασ ο γιοσ(6 ετων) εχει εναν βηχα αλλεργικο που πρεπει να αποφευγει καποιεσ συγκεκριμενεσ τροφεσ.υπαρχει περιπτωση να τον επειρεασει;
 
δεν διαβασες νομιζω καλα το προηγουμενο ποστ ... Ξεκινηστε να διαβαζετε τα ποστ σε αυτο το κομματι Γενικά Θέματα για Παπαγάλους στο Παπαγάλοι PB και οπωσδηποτε σε αυτο Φροντίδα, Διαμονή, Εκπαίδευση Παπαγάλων στο Παπαγάλοι PB. Θα σου λυθουν ολες οι αποριες πριν ακομη σου δημιουργηθουν. στο εγραψα και πιο πανω, χρειαζεται 2-3 μερες μελετη σε αυτο το site. και εισαι πολυ τυχερος γιατι για να βρεις αυτο το υλικο καποιοι εχουν ξοδεψει παρα μα παρα πολυ καιρο ψαχνοντας στο ιντερνετ σε site στην αγγλικη γλωσσα. εκμεταλλευσου το λοιπον
 
Άμα καταλήξεις σε είδος, να παρεις τον παπαγάλο απο εκτροφείο και μονο γιατί τα πετ δεν είναι να τα εμπιστεύεσε σε τετοιο είδος παπαγάλου(και γενικοτερα για μεγαλου είδους παπαγάλους)... Εγω πάντος θα πρώτηνα για αρχή ένα κοκατιλάκι ή ένα ρινκνεκ γιάτι ένας ζακό θέλει ''προιπηρεσία''και χωρις αυτην ισως να μην σου βγει σε καλό αυτος ο ενθουσιασμός...
Πάντα φιλικά Άρης!
 
λοιπον παιδια ειμαστε πανω απο τον υπολογιστη και εγω και η γυναικα μου και διαβαζουμε αυτα που μας δινετε. Οσο αναφορα την συγκεκριμενη ρατσα απο οτι καταλαβαμε θελει 1)να του αφιερωνεις χρονο και κυριως αγαπη.στο σπιτι μου ο μοναδικος εργαζομενοσ ειμαι εγω οποτε ο παπαγαλος θα ειναι συνεχως με το αφεντικο του. Απο παιχνιδι παλι μην το συζητατε καθολου διοτι θα εχει 3 ατομα συνεχεια πανω απο το κεφαλι του που σιγουρα θα ασχολουνται μαζι του.Αν προσθεσετε και εμενα που ψιλομερακλωσα καταλαβαινετε τι θα γινει.2)τις συνθηκες υγειινης που διαβαζω εδω μπορουμε να τις καλυψουμε με το παραπανω και απο θεμα αποστειρωσης και απο θεμα θερμοκρασιας του δωματιου του. Το μονο που με ψιλοαγχωνει ειναι το θεμα της αλλεργιας του γιου μας και για αυτο θα απευθυνθω σε γιατρο.Αν υπαρχει κατι που να μας ξεφυγε απο τα προηγουμενα ποστ παρακαλω να μας τα τονισετε.
 
Τασο καλως ορισες εσυ και η οικογενεια σου!φαινεσαι ανθρωπος που σου αρεσει να ψαχνεις πριν αγορασεις κατι οποτε δε νομιζω να μην τα καταφερεις να αποκτησεις ενα τετοιο πουλι..η αληθεια εινια οτι συγκαταλεγεται στους πιο απαιτητικους παπαγάλους με μια ιδιαιτερη συμπεριφορα... Θα σου προτεινα να παρεις ενα μικρο και ταισμενο στο χερι... (αφου πρωτα δεις τι θα κανεις με τις αλλεργιες).. Ετσι ωστε και να σας μαθει πιο ευκολα αλλα και να μπορεσει πιο ανετα να κοινωνικοποιηθει..σκεψου το κοστος αγορας του αλλα και το κόστος συντηρησης του... Πιστευω θα εινια ενα πολυ ευτυχισμενο πουλι μεσα σε μια μεγαλη οικογενιεα...
 
εγω θαλεγα πως αρκετα το σκεφτεσαι.. Αφου το θελετε ολοι παρτε το
το μονο που θελει ειναι αγαπη και φροντιδα.. Ολα τα αλλα ερχονται μονα τους.. Και νασαι σιγουρος πως το ζακουδακι θα βρει τροπους να σας τρελανει και να θελετε νασται συνεχεια κοντα του
η αποκτηση τετοιων παπαγαλων εμενα προσωπικα με προβληματιζει οταν γινετε απο ατομα νεαρης συνηθως ηλικιας των οποιων η ζωη δεν εχει ακομα κατασταλαξει, οτι πιο ασχημο για τους μεγαλους παπαγαλους να μην μπορεις να τους προσφερεις αυτα που για καποια χρονια τους προσφερς
 
φίλε Τάσο, μια χαρά τα λένε τα παιδιάκαι συγχαρητήρια που ασχολείσαι τόσο πριν αγοράσεις τον παπαγάλο, απλά θα ήθελα να σε ενημερώσω για κάτι πριν να ειναι αργά, ο παπαγάλος αυτός εκτός απο αγάπη κ ολα αυτά που ανέφερες(ότι θελουν κ ολοι οι παπαγάλοι δλδ)μπορεί να αγγίξει και τα 70 χρόνια ζωής, είσαι διατεθημένος εσύκαι μετά τα παιδιά σου να τον κρατήσετε για τόσο;, πραγματικά σκέψου το πάρα πολυ σοβαρά γιατί αν το αφήσεις μετά απο 1-2-3-20 χρονια μπορεί ακόμα και να πεθάνει απο τη στεναχώρια του. Σκέψου το σαν ισότιμο μέλος της οικογένειας σου[δε νομίζω να πέταγες ποτέ το γιό σου,ή τον πατέρα σου]. Ελπίζω να διάβασες και το άρθρο του Φραγκίσκου(διακύρηξη των δικαιωμάτων ενός παπαγάλου)
Σκέψου τη ζωή σου μέχρι τα βαθιά σου γεράματα με έναν παπαγάλο σαν αυτόν,όλοι οι παπαγάλοι δένονται πάρα πολύ με τον άνθρωποκαι ειδικά με αυτον που θεωρούν 'αφεντικό' τους και όταν τον αποχωρίζονται τα αποτελέσματα δεν είναι και τόσο θετικά. Τα παιδιά σου είναι αρκετά μικρά και δε νομίζω οτι το σκέφτονται αυτό-ή μαλλον δε το ξέρουν καν- αλλα θα πρότεινα να κάνεις μια ΣΟΒΑΡΗ συζήτηση,τουλάχιστον με τον "μεγάλο" γιο σου και τη γυναίκα σου και να καταλήξετε, σε καμια περίπτωση δε σου λέω να μην πάρεις το ζάκο, είναι υπέροχα πουλιά, σου λεω πως θα περάσεις τα επόμενα χρόνια και αν νομίζεις οτι μπορείς να το κάνεις πάρε τον 🙂 απλα για την τύχη του παπαγάλου σε προ'ι'δεάζω απο τώρα για να μην έχουμε δράματα μετα.
 
Τάσο αφού μελετήσατε τα άρθρα του φόρουμ, προτείνω μερικά βιβλία: Ο Παπαγάλος του Arthur Freud, O Γκρίζος Αφρικανικός, Julie Rach, Τα πάντα για τους ΠΑΠΑΓΑΛΟΥΣ, Horst Bielfeld, Αφρικανικός Γκρι Παπαγάλος (Ζακό), Natascha Schnelder-Bouman κ.ά. Αναφέρουν σχετικά με αλλεργίες. Ακόμα στην ομάδα https://petbirds.gr/contact/
αναφέρονται θέματα σχετικά με το ράμφος, το κόψιμο των φτερών ή το ελεύθερο πέταγμα στο δωμάτιο, Μέσα ή έξω απ'το κλουβί, Διατροφή κ.ά. Καλές αποφάσεις εύχομαι, είναι σοβαρή αγορά ζωής αφού ζουν 40-50 έτη!
 
ριξτε μια ματια και στα υπολιπα ειδοι... Μπορει καποιο αλλο να σας αρεσει ποιο πολυ...

επισης αφου εχετε τοσο μικρο παιδι... Μεγαλη προσοχη και στην ανατροφει του παπαγαλου και στην συμπεριφορα του παιδιου απεναντι στον παπαγαλο... Και ποτε μονοι τους στο ιδιο δωμαριο...
 
Νομιζω παιδια οτι κάποιες φορες(τις περισσοτερες) ειμαστε υπερβολικα προστατευτικοι. Για κάποιον που είναι μελλοντικος αγοραστης και νέος στο φόρουμ αυτα ισως τον αποθαρυνουν να προβει σε κάποια αγορα... Πρεπει να λεμε σε κάποιον οτι απλα πρέπει να το αγαπαει και να το φροντιζει.. Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο..Αυτο με την ηλικια δε ξερω κατα πόσο πετυχαινουμε να τρομοκρατησουμε τον υποψιφιο αγοραστη αντι να τον πληροφορησουμε... Αν μου λεγαμε ναι παρτο αλλα να ξερειςοτι θα ζησει 100 χρονια... Θα με προβληματιζε λιγο.. Αφου εγω δεν προκειται (λεμε τωρα..)να ζησω 100 χρονια... Εγω τασο θα σε συβουλευα να τον αγορασεις και να σου ζησει οχι 50 αλλα 100 χρονια.. Εφοσον εχεις και μικρα παιδια αργοτερα θα τον προσεχουν τα μικρα σου τα παιδια αν εσυ δε θα μπορεις.. Ειδες σε γερασαμε κιολας...😛
 
είσαι σίγουρη; Εγώ είχα την εντύπωση οτι ζούν 70-80;
Bασιάννα ο γιατρός μας είπε ότι τόσο ζουν, οικόσιτα, στη χώρα μας κ.ά., ενώ στο φυσικό τους περιβάλλον μπορεί να ζήσουν όσο λες.
 
Back
Top