Γενικά Σώστε με, όλη η οικογένεια ζητάει την αγορά παπαγάλου

με τους γειτονες δεν υπαρχει προβλημα.η ναουσα στην ουσια ειναι ενα μεγαλο χωριο. Οσο αναφορα τις αλεργιες εχω ερθει σε επικοινωνια με τον γιατρο των γιων μου που ειναι και αλεργιολογος και μου ειπε πως μαλλον δεν θα εχει προβλημα. Εγω παντος πριν κανω την αγορα θα παω μια βολτα στην αδερφη της γυναικας μου που εχει ενα αμαζονα και θα δω εκει αν θα εχουμε προβλημα. Αν καποιος εχει κατι καλητερο να προτεινει περιμενω
 
double yellow amazon
missing-image.png
 
Τον παπαγαλο τον παιρνω για να αναλαβει και ο μικρος, αφου το εχει τοσο μερακι, καποιες ευθυνες.ΦΥΣΙΚΑ ακομα και αν δεν πει λεξη ο παπαγαλος δεν προκειτε να τον κακκομεταχειριστουμε η να τον αποχωριστουμε γιατι περαν των ευθυνων θελω να μαθει ο μικρος πρωτα να σεβετε και μετα να αγαπαει τα ζωα.Αφου λοιπον το εχει τοσο μερακι οπως ολοι στην οικογενια θελω να του το κανω το χατηρι. Σε καμια περιπτωση ομως δεν θα αφησω ποτε μονα τους τα παιδια μου με το πουλι αφου μου τονισατε τοσες φορες ολοι σας τους κινδινους.Απλα θελω να εκμεταλευτω την ολη κατασταση ωστε και χαρα να δωσω σε ολη την οικογενια και να μαθω στα παιδια μου μερικα πραγματα.Αν καποιος πιστευει πως κανω λαθος οριστε να το κουβεντιασουμε
 
Παιδια εβγαλα ακρη. Ο ενας λεγετε διπλος κιτρινος στα αγγλικα και ο δευτερος κιτρινος λαιμος. Για πειτε μου τωρα εχουμε καμια εικονα;

O πρωτος ειναι ο double yellow headed σαν αυτον που επισυναψε η Ανατολη στη φωτογραφια. Ο δευτερος ειναι ο yellow naped amazon. Ανηκουν στα πιο δυσκολα πουλια για να χειριστει καποιος συμφωνα με οσα εχω διαβασει και δεν ειναι για αρχαριους. Προκειται για πολυ καλους ομιλητες αλλα δυσκολους και πεισματαρηδες χαρακτηρες. Τα αρσενικα γινονται πολλες φορες αρκετα επιθετικα την Ανοιξη και μεχρι το τελος της αναπαραγωγικης περιοδου και μπορει να δαγκωσουν ακομη και τον ανθρωπο που τα φροντιζει περισσοτερο. Εγω σε ενα σπιτι με δυο μικρα παιδια και χωρις προηγουμενη εμπειρια με το ειδος δεν θα επαιρνα ενα απο αυτα τα δυο πουλια.
 

Συνημμένα

  • DYHA.webp
    DYHA.webp
    49,4 KB · Προβολές: 49
  • YNA.webp
    YNA.webp
    16,7 KB · Προβολές: 51
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Εύκολα πουλιά δεν είναι, όμως αμα θα ασχοληθεί όλοι οι οικογένεια (απ οσα φαίνεται θα ασχοληθεί) μπορεί να μη παρουσιάσει προβλήματα. Ο double yellow headed οταν θα μπει στο στάδιο αναπαραγωγής (στη ηλικία 4-8 χρόνον) μπορεί να ειναι επιθετικός για 6-10 μήνες...όμως αυτο το στάδιο περνάει και πούλι ξαναγιρνάει στο κανονικό του χαρακτήρα. (ολα τα Αμαζον περνάνε αυτό το στάδιο, κάποιοι πιο έντονα αλλοι πιο ήσυχα).

Καλυτερα ψαξε για τον African Grey - Zako. Είναι οτι πρέπει (μόνο δεν έχει πολλά χρώματα)
 

Συνημμένα

  • pic1.webp
    pic1.webp
    5,8 KB · Προβολές: 51
για τιμές δεν ξέρω... Το Zako είναι πιο ακριβός απο τον Oratrix (Duble Yellow Amazon); Δεν νομίζω!
 
οχι πως δεν μου αρεσει. Απλα ειπα μηπως ειναι πολυ πιο ομορφα αυτα που μου προτεινε αυτος. Αλλα τελικα κατα 90% καταληγουμε στον ζακο
 
Tους eclectus τους εχεις στο νου σου αφου θελεις κατι πιο
"χρωματιστο"; Eclectus Parrot - Wikipedia, the free encyclopedia Εγω προσωπικα θα σου προτεινα το πρασινο (που ειναι παντα αρσενικο ενω το κοκκινο ειναι παντα θηλυκο) διοτι εδω τα πραγματα πανε λιγο "αντιθετα" απο τα αλλα ειδη με τα θυληκα να ειναι λιγο πιο κυριαρχικα. Γενικα σαν πουλια εχουν πολυ καλο χαρακτηρα και ιδιως τα αρσενικα θεωρουνται απο τους πολυ καλους ομιλητες.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τάσο, είναι καλύτερα να διαλέξεις με βάση το χαρακτήρα πρώτα και μετά σύμφωνα με το πιο είναι πιο όμορφο. Ακούγεται κλισέ, το ξέρω... 😛 Αν θες να συνδιάζει και τα δυο, οι eclectus είναι πολύ καλή επιλογή. Πάντως, ας μου επιτραπεί να διαφωνίσω... Οι λόγοι που παίρνεις παπαγάλο κατ'εμέ είναι μια χαρά! Στο κάτω κάτω, κανείς μας δεν ήταν πλήρως ενημερωμένος ή γνώστης όταν πρωτοπήρε παπαγάλο (εκτός βέβαια όσοι μεγάλωσαν σε οικογένεια με παπαγάλους). Αν είστε τόσα άτομα που ενδιαφέρεστε, κάποιος από όλους θα τον λατρέψει είμαι σίγουρη!
 
οι περισοτεροι απο εμας εχουν ενα η δυο παπαγαλους, αυτοι ειναι για τον καθενα μας νομιζω και τα καλιτερα πουλια του κοσμου... Το να σου πω εγω που εχω ζακο παρε ζακο.. Δεν εχει καμια σημασια.. Το να σου πω ομως πως
αισθανομαι οταν οταν ο πιπικος καθεται με τον γιο μου αγκαλια του λεει πως τον αγαπαει και του ζηταει να του κανει τζουκου τζουκου(χαδια)γυρνωντας ανασκελα.. Δεν περιγραφεται
το σιγουρο παντως ειναι πως οτι παπαγαλο και αν παρετε αμα του δωσετε αγαπη.. Θα παρετε σιγουρα πολυ περισοτερη με οποιο τροπο και αν μπορει το πουλι αυτο να σας την ανταποδωσει...
 
Παιδια ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας αναφαρεω πως η αποφαση παρθηκε. Ενας ομορφος γριζος αφρικανος σε λιγες μερες θα προστεθει στην οικογενια μου και τα μελοι της θα γινουνε 5. Οταν με το καλο ερθει θα σας ανεβασω και φωτο.Λεω να τον παρω απο τον εκτροφεα στην ροδο. Μου ειπατε καλα λογια οι περισοτεροι οποτε κατεληξα σε αυτονα.Αν νομιζετε πως υπαρχει καλητερος απο αυτονα παρακαλω πες τε μου ωστε να παρω απο εκει. Θα περιμενω λιγο ακομα ωστε να δω τις γνωμες σας και απο εκει και περα θα τον παραγκειλω
 
Γεια σου Τασο. Ο εκτροφεας της Ροδου ειναι πολυ καλος. Και εγω παρηγγειλα απο αυτον ενα ρικνεκ και θα ερθει απο βδομαδα και ο Ευφθυμης ενα Lovebird. Ειναι πολυ καλο εκτροφειο και σιγουρα θα μεινεις ευχαριστημενος.
Θα τον πεις να στο στειλει με κτελ η θα πας Πειραια να τον παρεις απο το πλοιο;
 
Ο Πειραιας απο μενα ειναι 4 ωρες δρομος και αυτο πλακωμενος. Δεν νομιζω να παω να τον παρω.
 
Δεν λες 5! Ειναι μακρια. Τελικα κατεληξες θα το παρεις απο τον Αργυρου στην Ροδο;
 
Εμεις γιατι να σου αλλαξουμε γνωμη;Εμεις σου λεμε το καλητερο.
Τα περισσοτερα μελη του PB αυτο λενε. Τωρα η τελικη αποφαση φυσικα ειναι δικη σου. Πρεπει να αποφασησεις ομως γιατι αμα τα πουλησει μετα θα πρεπει να περιμενεις την αλλη γεννα!
 
Back
Top