Γενικά Σώστε με, όλη η οικογένεια ζητάει την αγορά παπαγάλου

με τον μεγαλο μου γιο το εχουμε συζητησει το θεμα. Τον εχω βαλει προ των ευθυνων του. Δηλαδη με λιγα λογια του εχω πει ολα αυτα που μου λετε για την φροντιδα και την αγαπη που θελει το πτηνο. Μου ειπε φυσικα οτι θα αναλαβει οτι μπορει να με την βοηθεια της μαμας του. Οσο αναφορα την γυναικα μου και μονο που καθησε εχθες που σας βρηκαμε μεχρι τις 5 και 30 το βραδι και διαβαζε ολα αυτα που μας στειλατε(εγω δεν αντεξα πηγα για υπνο στις 3και 30)δεχνει θελω να πιστευω πως ειναι ετοιμοι να αναλαβουνε μια τετοια
αρμοδιοτητα. Και μια που το αναφεραμε θα ηθελα να σας ενημερωσω πως ενας κυριος απο Αθήνα χαριζει ενα ζευγαρι τετοιων παπαγαλων. Απο το τηλ που μιλησαμε μου ειπε πως πρεπει να φυγει εξωτερικο και για αυτο τους δινει. Εκ τον προτερων ομως σας λεω οτι ειναι αρκετα καλομαθημενοι διοτι ο κυριος τους ειχε δικο τους δωματιο καταληλα εξοπλησμενο περιπου 100 τετραγωνικων. Οποιος νομιζει οτι μπορει να ανταπεξελθει σε κατι τετοιο, γιατι ο κυριος δεν τους δεινει σε ανθρωπους που προσφαιρουνε κατι λιγοτερο, εχω ολα τα τηλεφωνα του. Μακαρι να μπορουσα εγω αλλα δυστιχως.
 
παιδια οποιος εχει τηλεφωνα απο εκτροφεις πρωτα απο ολα ανθρωπους και μετα εμπορους παρακαλω να μου τα δωσετε ωστε να μπορεσω να υπολογισω λιγο και το κοστολογιο, αν και ξερω οτι ειναι λιγο μεγαλο...
 
Θα σου προτεινα εκτροφεα και ταισμενο στο χερι... Οι τιμες κυμαινονται απο 1000-1500.. Αναλογα τον εκτροφεα.. Σε εμας εδω πανω εχει ξεραιλλα... Εχει νομιζω Ιωάννινα, Αθηνα,Ροδο...
 
θα σου πρότεινα να μη παίρνεις πουλιά που χαρίζονται και να πάρεις ενα μωράκι μέχρι 5-8 μηνών απο εκτροφεία. Το νεαρό πουλάκι θα δεχθεί πιο γρήγορα την οικογένειά σου.
 
Παιδια το ζητησα και το ξαναζηταω.Αν εχει καποιος τηλεφωνο απο εκτροφεα αφρικαν θα ηθελα αν μπορει να μου το δωσει.Αν υπαρχει μεσα στην σελιδα και δεν το βλεπω ζηταω συγνωμη.
 
Χρησιμοποιησε αν θελεις το κουμπι της Αναζήτηση [x] καθε φορα που θελεις να ελεγξεις αν κατι υπαρχει ηδη στο φορουμ. Ακομη και στα νεα μηνυματα υπαρχουν θεματα απο τα οποια μπορεις να βοηθηθεις στην ερευνα σου.

Εγω αυτο που θα σε συμβουλευα ειναι ποτε μα ποτε να μην αφησετε ενα τετοιο πουλι στα χερια ενος παιδιου 2,5 η ακομη και 6 ετων. Η δυναμη που εχει το ραμφος τους ειναι τεραστια και δεν παυει ποτε να ειναι ενα ζωο στα χερια ενος παιδιου. Σαφως και θα ειναι φανταστικα να μεγαλωσουν μαζι μιας και θα ζησουν ολη τους τη ζωη μαζι (αφου αυτο ειδος ειναι απο τα μακροβια) αλλα δεν παυει προς το παρον και μεχρι να μεγαλωσουν τα παιδια σας ως την εφηβεια να ειναι ενα ζωο και ενα παιδι που σημαινει οτι οι αντιδρασεις τους και οι κινησεις και των δυο ειναι καποιες φορες απροβλεπτες σε σχεση με αυτες ενος ενηλικου ανθρωπου. Οποτε η ασφαλεια και των παιδιων αλλα και του πουλιου μεσα και εξω απο το κλουβι του ειναι αυτο που προεχει. Δεν εχω σκοπο ουτε και θελω να ανησυχησω η να αποτρεψω κανεναν διοτι πιστευω πως θα ειναι πολυ ομορφη εμπειρια για ολους σας απλα απο μερους μου εφιστω την προσοχη. :)
 
θα ελεγακαι εχω ακουστα για βεροια... Νεαρα πουλακια αν μαθω θα σε πο ποιος ειναι

Congo African Grey
 
Παιδια τωρα μιλουσα με τον εκτροφεα της ροδου. Μου ειπε πως εχει και πιο εξυπνο παπαγαλο σαν ρατσα απο τα αφρικαν. Μονο που δεν μπορουσα να καταλαβω ακριβως την ρατσα. Μου τα ειπε σαν γιαλον αιντ και τακο γιαλο... καπως ετσι τελος παντων. Θα μπορουσατε να μου πειτε την διαφορα αναμεσα στις 2 ρατσες και του αφρικαν οσο αναφορα την ομιλια; Αν κανω λαθος στις ρατσες (για το πως προφαιρονται λεω)παρακαλω διορθωστεμε. Ενα τελευταιο εχει καποιος απο εδω τετοια ρατσα; Αν ναι θα μπορουσα να δω καποιες φωτο; Ευχαριστω.φιλε απο βεροια περιμενω να μαθεις και να μου πεις.
 
οχι οχι.Ακριβως οπως σασ τα ειπα παιδια. Τουλαχιστον ετσι τα ακουσα γιατι μιλουσε λιγο σπαστα και δεν τον καταλαβαινα ")
 
Κοιταξε τασιε, ο ζακο θεωρειται απο του καλυτερους ομιλητες.. Με μεγαλη διαφορα απο τους υπολοιπους, αλλα μπορει ενα ζακο να μη βγαλει λεξη και εγω που ειμαι και μαγκας(δε ξερω αν εχουμε συστηθει)..😀.. Να έχω ενα κοινο μικρο παπαγαλακι και να λεει λεει και να μη σταματει! Μετα σε ομιλια ερχονται οι αμαζονιου, κακατουα και τετοια... Ειχα ακουσει... Μια κυρια ειχε 25 χρονια εναν αμζονιου και δεν ειχε πει λεξη... Οποτε σ ολα παιζει ρολο αρχικα ο χαρακτηρας του καθε πουλιου.. Και κατα δευτερον η ενασχοληση σου μαζι του!
 
Αυτο ακριβως μου ειπε και ο κυριος απο την ροδο. Το θεμα ειναι ρε παιδια πως ενταξη το πηραμε αποφαση οτι θα τα σκασουμε(γιατι αλλιως βλεπω να σκαω εγω)να παρουμε ενα πουλι που τουλαχιστον απο την ρατσα του να εχει τισ προδιαγραφες για αυτο που ζηταμε. Τωρα αν ειμαστε τοσο γκαντεμιδες και πεσουμε σε στραβοξυλο ε χαλαλι του.Απλα τωρα το μονο που θα ηθελα ειναι να δω καποιες φωτο απο αυτους που μου προτεινε αυτος ωστε αν ειναι και πιο ομορφοι απο τον αφρικαν να διαλεξουμε εκεινο.Ωραιος ο αφρικαν δεν λεω αλλα αν αυτοι που λεμε εχουνε πιο ωραια χρωματα και εχουνε και αυτο το χαρισμα οπως ο αφρικαν γιατι να μην διαλεξουμε εκεινους; Παιδια σορρυ αν σας ζαλιζω αλλα δεν καθε μερα μια τετοια αγορα και προσπαθω να κανω και τα κεφια ολονων μεσα στην οικογενια και να μην την πατησω
 
γιατι δε ζητας να σου συλλαβισει τις λεξεις για να μπορεσεις να ψαξεις στο google? εγω προσπαθησα αλλα δεν καταλαβα τις λεξεις, το αιντ σιγουρα ειναι eyed, το γιαλο μπορει να ειναι yellow, το τακο δεν μπορω να καταλαβω😕
 
Καλησπέρα κι από εμένα! Η ταπεινή μου συμβουλή: Μην πάρεις ποτέ έναν παπαγάλο επειδή θέλεις ένα πουλί που μιλάει. Όπως είπαν κι άλλοι, μπορεί να μην του αρέσει και να μη σταυρώσει ποτέ λέξη, ακόμη κι αν είναι ο περίφημος γκρίζος. Δεύτερον... Τα γκριζάκια είναι όντως ζόρικα ως πρώτα πουλιά. Να ξέρεις ότι οι αφρικάνοι είναι εν γένει κτητικοί, τσαντίλες κι έξυπνοι και όλα αυτά τα χαρακτηριστικά υπάρχουν στο μέγιστο στο ζακό. Αν επιμένεις, θα πρέπει κατ'εμέ να πάρεις ένα ειδικό βιβλίο για ζακό κι ένα γενικό βιβλίο εκπαίδευσης και καλής συμπεριφοράς παπαγάλων. Εν γένει πάντως υπάρχουν αρκετές πανέμορφες ράτσες που είναι πιο εύκολες ως πρώτο πουλί. Δεν θα σου πω για parrotlets και τέτοια, γιατί καταλαβαίνω ότι θέλεις κάτι μεγαλύτερο, αλλά ίσως μια αμαζονίτσα να είναι κάπως καλύτερη επιλογή. Επίσης πολύ όμορφα, έξυπνα και παρεξηγημένα πουλιά είναι τα eclectus. Ρίξε μια ματίτσα και σ'αυτά. Αν και βλέπω ότι είσαι πολύ ψημένος κι αμφιβάλλω αν θα αλλάξεις γνώμη! 😛 Προ πάντων, μη βιαστείς! Μία ακόμη συμβουλή, κάτι που έκανα εγώ με το μικρό μου σενεγαλεζάκι (αφρικανάκι κι αυτό) και λειτούργησε πολύ πολύ καλά... Όταν ήταν ακόμη μωρό και δεν είχε απογαλακτιστεί, πήγαινα μια φορά τη βδομάδα (δεν είχα δυνατότητα για συχνότερα) και καθόμουν καμιά ωρίτσα μαζί του. Όταν απογαλακτίστηκε και το έφερα σπίτι δέθηκε αμέσως μαζί μου και με εμπιστεύτηκε πολύ γρήγορα. Οι αφρικάνοι εν γένει προτιμούν συνήθως ένα άτομο της οικογένειας. Ο δικός μου δαγκώνει τους πάντες εκτός από εμένα (άλλους λιγότερο κι άλλους περισσότερο...). Κι αυτός που προτιμούν δεν είναι απαραίτητα αυτός που τον καθαρίζει ή αυτός που τον ταϊζει...
 
ωχ θεε μου ζαλιστικα ρε παιδια. Ενταξη δεν βιαζομαι αλλα μεσα στιν ασχετοσινη μου προσπαθω να βγαλω μια ακρηκαι πανω απο ολα να κανω τα χατιρια ολων. Ενταξη διαβασα τοσες μερες καμποσα στο ιντερνετ αλλα αυτην την στιγμη δεν μπορω να κρινω λογω του οτι δεν ειμαι γνωστης του ειδους. Για αυτο ζηταω την βοηθεια σας. Το θεμα ομως ειναι οτι στον μικρο ειπα οτι το πουλι ειναι στον δρομο, αλλιως δεν γλιτωνα. Μην φτασω στο σημειο να μου πει αλλα και μετα αντε να ακους...Αυριο παντος θα τον ξαναπαρω τηλεφωνο να μου τα συλαβησει τα ονοματα μπας και βγαλω καμια ακρη...



μισο ρε παιδια γιατι θα σκασω. Μισω ξαναπαινω τηλ
 
Παιδια εβγαλα ακρη. Ο ενας λεγετε διπλος κιτρινος στα αγγλικα και ο δευτερος κιτρινος λαιμος. Για πειτε μου τωρα εχουμε καμια εικονα;
 
Τάσο, προς Θεού δεν θέλω να σε αποτρέψω απο την αγορά ενος μεγάλου παπαγαλου. Διαβασα ομως στο αρχικό σου ποστ οτι έχεις μικρά παιδιά. Να ξερεις οτι καποια ειδη παπαγάλων λόγω της σκόνης που έχουν στα φτερά τους δημιουργούν αλλεργίες στα μικρά παιδια. Μηπως θα έπρεπε να συμβουλευτεις και καποιον παιδίατρο και ίσως να κατευθυνθείς προς κάποιο μικρότερο είδος, που να ειναι και πιό βολικό στον χειρισμό του; Εχετε σκεφτεί επίσης τι θα κανετε οταν θα θελετε να πατε διακοπές; Εχετε καποιον ανθρωπο να τον προσέχει; ή εχετε την δυνατοτητα να τον περνετε μαζι σας οταν κανετε διακοπές το καλοκαιρι; Τα σκεφτήκατε καλα ολα αυτά;
Ξερω είναι μεγάλος ο ενθουσιασμός και δεν είναι ωραίο να σας γειώνω, αλλα τι θα κανετε στην περιπτωση που ενα παιδάκι σας εμφανισει καποια αλλεργία, ή οι γείνονες σας κανουν παρατηρήσεις για τις κραυγες του παπαγαλου;
 
μπηκα στο σαιτ να δω τα ειδη που εχει, μηπως εννοει το yellow sided greencheek conure?
yellow eyed δεν υπαρχει
παντως κατα την ταπεινη μου γνωμη, χωρις να θελω να σε προσβαλω, παιρνετε παπαγαλο για εντελως λαθος λογους, εχεις εξηγησει στα μικρα οτι μπορει να μη μιλησει ποτε; Τι θα κανετε σε αυτην την περιπτωση αν απογοητευτουν τα πιτσιρικια; Ποια η τυχη του παπαγαλου αν δεν μιλησει;
 
Back
Top