Γενικά Σώστε με, όλη η οικογένεια ζητάει την αγορά παπαγάλου

Οκ Τασο. Περιμενουμε νεοτερα! Θα τον παραγγειλεις η τον παρειγγειλες;
 
Οκ Τασο. Να ξερεις παντως πως εκανες μια πολυ καλη επιλογη😉Αυριο πες μας νεοτερα. Τα λεμε:beach_relax:
 
Λοιπον παιδια το πουλι το εκλεισα. Ο κυριος Κυριακος μου ειπε πως εχει πουλια που ειναι μικρα και θελουνε κρεμα. Εγω δεν εχω την εμπειρια να το ταισω οποτε του ζητησα οταν με το καλο θα τρωει μονος του να μου το στειλει. Δευτερα του βαζω μια προκαταβολη και το πουλι ειναι δικο μας
 
μπραβω ρε φιλε με το καλο.Αντε να το παρεις να δουμε φοτο γιατι θελω και εγω να παρω απο ροδο ζακο
 
Λοιπον παιδια το πουλι το εκλεισα. Ο κυριος Κυριακος μου ειπε πως εχει πουλια που ειναι μικρα και θελουνε κρεμα. Εγω δεν εχω την εμπειρια να το ταισω οποτε του ζητησα οταν με το καλο θα τρωει μονος του να μου το στειλει. Δευτερα του βαζω μια προκαταβολη και το πουλι ειναι δικο μας

Με το καλο να το δεχτειτε! Νομιζω πως σοφα επελεξες να παρεις ενα απογαλακτισμενο πουλακι που θα τρωει μονο του. 😉 Προς το παρον μη χανεις χρονο και ψαξε για κλουβι, παιχνιδια, τροφες για να μη ψαχνετε τελευταια στιγμη και αποφασισετε βιαστικα για κατι...
 
Με το καλο να το δεχτειτε! Νομιζω πως σοφα επελεξες να παρεις ενα απογαλακτισμενο πουλακι που θα τρωει μονο του. 😉 Προς το παρον μη χανεις χρονο και ψαξε για κλουβι, παιχνιδια, τροφες για να μη ψαχνετε τελευταια στιγμη και αποφασισετε βιαστικα για κατι...

Συμφωνώ με τον Ανέστη.
για να πάρεις μερικές ιδέες...
 

Συνημμένα

  • A-34..webp
    A-34..webp
    36,6 KB · Προβολές: 66
  • AE_8003628.webp
    AE_8003628.webp
    23,8 KB · Προβολές: 53
  • digimarc.webp
    digimarc.webp
    10,8 KB · Προβολές: 56
  • GC24228_HQ_birdcage_bird_parrot_cage_Large.webp
    GC24228_HQ_birdcage_bird_parrot_cage_Large.webp
    23,8 KB · Προβολές: 56
  • prevue3153.webp
    prevue3153.webp
    41,9 KB · Προβολές: 58

Συνημμένα

  • 24x24-PS-Manz-4780.webp
    24x24-PS-Manz-4780.webp
    36 KB · Προβολές: 46
  • 158537251_07b2a5ad0d.webp
    158537251_07b2a5ad0d.webp
    26,5 KB · Προβολές: 51
  • amazon_tree.webp
    amazon_tree.webp
    13,3 KB · Προβολές: 43
  • Harley-22x22-4373.webp
    Harley-22x22-4373.webp
    34 KB · Προβολές: 51
  • J8-2222T.webp
    J8-2222T.webp
    7,8 KB · Προβολές: 41
Το κλουβί δεν πρέπει να ξεπερνάει ύψος 170cm, για να μη κάθεται ο παπαγάλος πιο ψηλά απο τα ματια του ανθρώπου. Ένας "κανόνας" όλον των πουλιών ειναι όποιος κάθεται πιο ψηλά - ειναι αφεντικό (Σε ενα σμήνος τα ψηλά και ασφαλές κλαδιά παντα έχουνε πιο δυνατά πουλιά). Ο Παπαγάλος πρέπει να καταλάβει οτι ο άνθρωπος κάνει κουμάντο και οχι ο παπαγάλος.
 
επίσης έχω ακούσει ότι το πουλί που είναι στο ψηλότερο κλαδί είναι αυτό που προσέχει περισσότερο το σμήνος γιατί είναι αρχηγός κι έχει καλύτερη οπτική των κινδύνων στο έδαφος (λόγω του ύψους που βρίσκεται) κι αυτό μπορεί να προκαλέσει στρες στον παπαγάλο σου, όταν θα νοιώθει υπεύθυνος να "προσέχει" όλη την οικογένεια.
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει... Το έχει ακούσει κανείς άλλος;
 
δηλαδη παιδια παιζει η περιπτωση τα παιδια μου που σιγουρα ειναι πιο κοντα να τα βλεπει ετσι;
 
... Να μη επιτρέψεις στο παπαγάλο να κάθετε σε υψηλά σημεία και μη των έχεις πολύ συχνά στο ώμο σου ή στο κεφάλι σου και ολα θα πάνε καλά...
 
Σορρυ για το offtopic αλλα εχω 2 αποριες σχετικα με το υψος πατηθρας και με τον ωμο!
Γιατι δεν κανει να ειναι πολυ στον ωμο;
Και εγω στα κοκατιλακια μου εχω βαση και ειναι σχετικα ψηλα! Αν καθομαι ειμαι χαμηλωτερα απο αυτα.. Θα εχω καποιο "θεμα";
 
Τάσο, το θέμα είναι να μην πιστεύει ότι είναι ο αρχηγός του σπιτιού. Με τα παιδιά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα!

BanOr, το ζήτημα του ώμου έχει αρκετό debate κι έχω διαβάσει διαφορετικές απόψεις. Εκεί που οι περισσότεροι συμφωνούν είναι στα εξής:
Μην βάλεις το πουλί στον ώμο σου τον πρώτο χρόνο... Περίμενε ώστε να σχηματιστεί πρώτα η ιεραρχία και μετά.
Μην το αφήνεις να σκαρφαλώνει μόνο του στον ώμο σου, αλλά να το βάζεις εσύ εκεί, ώστε να ξέρει ότι εσύ του επιτρέπεις να είναι εκεί.
Κάποια πουλιά είναι πιο αξιόπιστα στον ώμο από άλλα, ανάλογα με τη ράτσα και την προσωπικότητα. Από ότι έχω διαβάζει, οι ζακό είναι από τα πιο αξιόπιστα πουλιά σ'αυτόν τον τομέα.

Δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα αν κάθεσαι ή κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι σε ποιό ύψος είσαι όταν βρίσκεσαι μπροστά τους και αλληλεπιδράς μαζί τους. Εντάξει, δεν θα τα έχεις και στο πάτωμα. 😛
 
Back
Top