Αναπαραγωγή Τάισμα νεοσσών καρδερίνας από τη μάνα τους

Kostas Angelo

PB New Member
Εγγραφή
15 Δεκ 2013
Μηνύματα
166
Πόλη
Αθήνα
δυστυχώς δεν έχω πολύ καλή κάμερα αλλά διακρίνεται κάπως πως η μαμά ταΐζει τους νεοσσούς εντομοτροφή αυτή τη φορά..,

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
δυστυχώς δεν έχω πολύ καλή κάμερα αλλά διακρίνεται κάπως πως η μαμά ταΐζει τους νεοσσούς εντομοτροφή αυτή τη φορά..,

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Τέλεια και πολύ "κρυφή" λήψη...
Εύχομαι τα μικρά να τα καμαρώσεις αυτόνομα και δυνατά.
Καλή συνέχεια.
 
Τέλεια και πολύ "κρυφή" λήψη...
Εύχομαι τα μικρά να τα καμαρώσεις αυτόνομα και δυνατά.
Καλή συνέχεια.
Μου εκατσε ωραια το σημειο που εκανε φωλια για κρυφες λήψεις.. Ακριβως μπροστα απο το παραθυρο.. Ευχαριστώ πολυ! Καλη συνεχεια και σε εσας!
 
Αλλαγη συναισθηματων σημερα.. Ο ενας νεοσσος νεκρος στον πατο και η θυληκια αναστατωμενη κατι προσπαθει να καθαρισει στην φωλια και δεν ταιζει τους αλλους δυο..
Φαινεται λιγο λερωμενη η φωλια απο καποια διάρροια ισως.. Μηπως να δοκιμασω να βαλω τσοχα;
 
Πόσων ημερών είναι τα μικρά;
αυτα που έμειναν είναι 6 και 4 ..άλλαξα την τσόχα και φαίνεται να ήταν αυτό το πρόβλημα καθώς πήγε να ταίσει αμέσως..όμως και για τον δεύτερο φαίνεται να είναι αργά.. Δεν έχει καθόλου δύναμη.. Το παλιό υλικό της φωλιάς είναι κατακίτρινο ενώ και στον νεκρό νεοσσό είδα πολύ διάρροια πάνω του.υπάρχει κάτι άλλο εκτός από την προσευχή μου που πρέπει να κάνω;
 
δεν νομίζω ότι η τσόχα θα λύσει το πρόβλημα... Θα έλεγα ταισμα κατεπειγόντως ή αν έχεις κανάρα παραμάνα να τα βάλεις. Τα είχες δει για μαύρη τελεία;
 
δεν νομίζω ότι η τσόχα θα λύσει το πρόβλημα... Θα έλεγα ταισμα κατεπειγόντως ή αν έχεις κανάρα παραμάνα να τα βάλεις. Τα είχες δει για μαύρη τελεία;
ναι τα κοίταξα για μαύρη τελεία αλλά δεν υπάρχει κάτι. κανάρα έχω αλλά έχει το τελευταίο φλωράκι 2 εβδομάδων κλαρωμένο και το ταίζει ακόμα.. Τάισμα από εμένα δύσκολο γιατί λείπω όλη την ημέρα. Για τώρα έχω σύριγγα αλλά όχι τροφή για νεοσσούς.
 
Κώστα δυστυχώς όταν στραβώσουν τα πράγματα...
δες αν μπορείς να κάνεις κάτι να σώσεις το ένα, αν και με την περιγραφή της κατάστασης που έκανες το βλέπω εξαιρετικά δύσκολο...
 
είναι απίστευτο όλο αυτό.. Από την μία στιγμή στην άλλη.. Ο τελευταίος δεν ανοίγει το στομα να τον ταισω . Τον έβαλα στην κανάρα και αυτή πήγε και έκατσε αμέσως πάνω του..
Πλήρης απογοήτευση σήμερα..
 
ο τελευταίος είναι ζωντανός αλλά δεν μπορώ να του ανοίξω το στόμα με τίποτα.. Μπορώ να κάνω κάτι σε αυτό?
συγχωρέστε με για τα πολλά μηνύματα.. Είμαι σε μία σύγχυση σήμερα..
 
αταιστο, αλλά ζωντανό.. Κόλλησε η καρδερίνα με την καθαριότητα του πισινού του για κάποιο λόγο.. Μην έχοντας τι να κάνω το έβαλα πίσω στη μανα του.. Αλλά δύσκολο..η μάνα έκατσε έξω από τη φωλιά..
γνώριζα πως μια λάθος κίνηση μπορούσε να αλλάξει τα πάντα.. Καρδερίνες...
 
Κώστα φοβάμαι... Δηλ. είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η διάρροια δείχνει ότι τα πουλάκια ήταν άρρωστα.
Αν μείνει ακάλυπτο θα παγώσει και θα ψοφήσει. Αν έχεις την υπομονή να το παλέψεις...
1. Βάλτο σε ένα κουτάκι με λίγο βαμβάκι η σε φωλιά... Θερμοκρασία γύρω στους 35'. Αν το πουλί είναι παγωμένο δεν ανοίγει το στόμα...
2. Φτιάξε κρέμα με κρόκο και χλιαρό νερό... Πάρε μια οδοντογλυφίδα και φτιαξτην στην άκρη σαν ίσιο κατσαβίδι, αυτήν θα χρησιμοποιήσεις σαν κουταλάκι για να του ανοίξεις το στόμα και να το ταίσεις...
 
Αν μείνει ακάλυπτο θα παγώσει και θα ψοφήσει. Αν έχεις την υπομονή να το παλέψεις...
1. Βάλτο σε ένα κουτάκι με λίγο βαμβάκι η σε φωλιά... Θερμοκρασία γύρω στους 35'. Αν το πουλί είναι παγωμένο δεν ανοίγει το στόμα...
2. Φτιάξε κρέμα με κρόκο και χλιαρό νερό... Πάρε μια οδοντογλυφίδα και φτιαξτην στην άκρη σαν ίσιο κατσαβίδι, αυτήν θα χρησιμοποιήσεις σαν κουταλάκι για να του ανοίξεις το στόμα και να το ταίσεις...
Παλιές κλασικές οδηγίες που σχεδόν πάντα πιάνουν... και είναι εύκολο να κρατήσεις τέτοιες θερμοκρασίες αυτό το διάστημα...
 
μόλις κατάφερα και του έδωσα 4 μπουκίτσες κρόκο... Κάθε πόση ώρα το κάνω; Επίσης το έβαλα μέσα σε μία τσόχα που μου περίσευε και το σκέπασα με βαμβάκι.. Του καθάρισα και την πληγή που του έκανε η μάνα του...ζεί ο καημενούλης.. Και έχει λιγο φαί βλέπω στο λαιμό του.. Από νερό?το παίρνει από την τροφή;
 
μόλις κατάφερα και του έδωσα 4 μπουκίτσες κρόκο... Κάθε πόση ώρα το κάνω; Επίσης το έβαλα μέσα σε μία τσόχα που μου περίσευε και το σκέπασα με βαμβάκι.. Του καθάρισα και την πληγή που του έκανε η μάνα του...ζεί ο καημενούλης.. Και έχει λιγο φαί βλέπω στο λαιμό του.. Από νερό?το παίρνει από την τροφή;
τον κρόκο θα τον λειώνεις και μετά θα προσθέτεις χλιαρό νερό ώστε να γίνετε σαν κρέμα... Πρέπει να το ταίζεις αρκετά ώστε να γεμίζει ο πρόλοβος, και θα το ξαναταίζεις όταν έχει αδειάσει... Δηλ κάθε μία μιάμιση ώρα... Το τάισες με δυσκολία ή άρχισε να ανοίγει στόμα;
κανονικά μετά από 2-3 ταίσματα όταν είναι πεινασμένο με το που θα το αγγίζεις λίγο στο ράμφος... Δηλ θα το ξυπνάς... Θα ανοίγει αμέσως το στόμα...
 
με πολύ δυσκολία.. Προς το παρών έχει λίγο ακόμα στο λαιμό.. Κάθε φορά που προσπαθώ να τον ταΐσω το ανοίγει όλο και πιο εύκολα.. Προς το παρών το κάνω κάθε 20 λεπτά μπάς και με συνηθίσει.. Δηλαδή το βράδυ έχει βάρδια;η μάνα του το ταίζει και βράδυ;
σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες σου..
 
Back
Top