Γενικά Τάισμα νεοσσών στο χέρι, δεν ταϊζει η κανάρα

anastaso_33

PB Member
Εγγραφή
20 Απρ 2009
Μηνύματα
12
Πόλη
Καρδίτσα
καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να με βοηθήσετε με τις γνώσεις σας. Η κανάρα μου εδώ κ 2 ημέρες δεν ταϊζει τα μικρά της, τα οποία είναι 7 ημερών. Έχω προμηθευτεί μια τροφη για νεοσσούς, Energette νομιζω λεγεται. Είναι καλή ή να κάνω κάτι άλλο; Τα μωρά την τρώνε βέβαια, αλλά δεν ξερω αν την δέχονται με ευχαρίστιση.. κ κάτι ακόμα, μπορώ να βρω στον κήπο μου αβγά μυρμηγκιών. Νομάζω οτι καπου ειχα διαβάσει κάτι σχετικό. Μπορω να τους δώσω άφοβα καποιες ποσότητες; 😕
 
Τα καναρίνια είναι σποροφάγα και όχι εντομοφάγα πουλιά.
Τα αυγα μυγμηγκιών δεν προορίζονται για τα καναρίνια:).

Γιατι σταματησε η κανάρα να ταίζει;
 
καλο ειναι αν μπορεις να τα ταισεις με αυγο δηλ να βρασεις ενα αυγο κ μετα να το λιωσεις κ να το βαλεις στη σιριγγα
 
Εχω ταισει κοτοπουλακι τριων ημερων με βρασμενο μονο τον κροκο προσθετοντας με σταγονομετρο δυο σταγονες μελι μια σταγονα σησαμελαιο αραιωμενο με ελαχιστο νερο θα δεις την ρευστοτητα που σε βολευει για να περναει απο την συριγγα,υπολογιζοντας περιπου ενα "μικρο"κουταλακι του γλυκου, σκεψου ποσο μπορεις να δωσεις εσυ ανα δυωρο-τριωρο. Να εισαι πολυ υπομονετικος και προετοιμασμενος για αγχωτικη κατασταση, να βεβαιωνεσαι οτι εχει καταπιει την προηγουμενη δοση.Χρειαζεσαι καινουργια συριγγα για καθε γευμα γιατι εκτος της αμφιβολιας για το σωστο πλυσιμο, μπλοκαρει και το λαστιχακι εμβολο και δεν μπορεις να κανονισεις την πιεση που χρειαζεσαι μετα το πρωτο γεμισμα.Αρρωστουσα μιση ωρα πριν. Οταν μπορεσε να φαει μονο του σε παραμανα μια βδομαδα μετα και το ειδα να τσιμπαει ανασανα. Σου ευχομαι τα καλυτερα.
 
εμενα ενας πτηνιατρος μου ειπε οτι μπορουμε στους νεοσσους καναρινιων να δινουμε φρουτοκρεμα για μωρακια κανονικακαι ειναι πολυ καλη γιατι εχει και προβιοτικα μεσα. Βεβαια απλως το αναφερω, δεν το εχω δοκιμασει..
 
παιδια ευχαριστω! τα μωρακια φαινεται πως ειναι αρκετα καλα. Να επιχειρησω να βαλω ξανα φωλια κ νημα στην καναρα για 2ο γυρο; ή θα μου κανει ξανα τα ιδια;
 
αλλο μεγεθος το κοτοπουλακι αλλο το καναρινακι φρανια
 
αλλο μεγεθος το κοτοπουλακι αλλο το καναρινακι φρανια
Εχεις απολυτο δικιο!Για αυτον τον λογο το ανεφερα.Ακριβως για να τονισω τον βαθμο δυσκολιας! 🙂Η αξια της ζωης ομως δεν εχει μεγεθος. 🙂
 
Back
Top