Αναπαραγωγή Τέλος αναπαραγωγής για μένα φέτος

Στον βωμό του κέρδους όλα επιτρέπονται απο κάποιους ανθρώπους.
Χρειάζεται μεγάλη προσοχή όντως. Νομίζω όμως ότι δεν θα πρέπει να επικεντρώνουμε την προσοχή μας μόνο στα καταστήματα. Και οι εκτροφείς μαγαζιά είναι κατά κάποιον τρόπο, εκτός εάν δίνουν τα πουλιά τους χωρίς χρήματα.
 
@Stavros , Σταυρο γενικά θέλει μεγάλη προσοχή. Πιστευω όμως οτι ένας εκτροφέας (δαχτυλίδια, συλλόγο κτλ ) δύσκολα θα μπει στο παιχνίδι του κέρδους ( το ευκολο ) με ψέματα.
 
Πιστευω όμως οτι ένας εκτροφέας (δαχτυλίδια, συλλόγο κτλ ) δύσκολα θα μπει στο παιχνίδι του κέρδους ( το ευκολο ) με ψέματα.
Είμαι επιφυλακτική σε σχέση με αυτό. Μήπως πολλά πουλιά στα petshops δεν είναι εκτροφέων; Έπειτα τα πιο αδύναμα ή αδιάφορα, μη ταλαντούχα πουλιά τι θα τα κάνουν; Η ανάγκη του κέρδους πιστεύω ότι μεταλλάσσει και τους πιο ρομαντικούς της εκκίνησης μιας δραστηριότητας.
 
Η ανάγκη του κέρδους πιστεύω ότι μεταλλάσσει και τους πιο ρομαντικούς της εκκίνησης μιας δραστηριότητας.
Τη μετάλλαξη μπορώ να τη δεχτώ ως μείωση των εξόδων. Για κέρδος έχω ενστάσεις.
 
Ε δεν είναι αμαρτία το κέρδος Γιάννη μου. Δεν βρέχει ευρώ... Πρέπει η δουλειά μας να μας ζει. Δεν μπορώ να μην το γενικεύσω, στην Ελλάδα ενοχοποιήθηκε το θεμιτό κέρδος και βασίλευσε η λαμογιά.
 
Ε δεν είναι αμαρτία το κέρδος Γιάννη μου. Δεν βρέχει ευρώ... Πρέπει η δουλειά μας να μας ζει. Δεν μπορώ να μην το γενικεύσω, στην Ελλάδα ενοχοποιήθηκε το θεμιτό κέρδος και βασίλευσε η λαμογιά.
Δεν υπάρχει περίπτωση κέρδους σε ερασιτεχνικές εκτροφές με μια δυο γέννες το χρόνο.
Γι' αυτό μιλάω για μείωση κόστους.
 
Στα καταστήματα πώλησης ( petshop ) οι συναλλαγές γίνονται με υπαλλήλους που δεν έχουν γνώσεις. Ο μοναδικός τους στόχος είναι να πουλήσουν ένα καναρίνι όπως θα πουλούσε η πωλήτρια/της σε ενα εμπορικό κατάστημα ένα προϊόν. Σπάνιες είναι οι περιπτώσεις που ο υπάλληλος του καταστήματος μπορεί να σου δώσει εξειδικευμένες πληροφορίες ( γένος, ηλικία κτλ ), θα προλάβει μία ασθένεια και θα λάβει τα απαραίτητα μέτρα.

Αντίθετα, σε ένα εκτροφείο (δαχτυλίδια, σύλλογο ) οι πληροφορίες αυτές δίνονται με ασφάλεια δεδομένου του γεγονότος ότι αυτή έχουν προχωρήσει στην εκτροφή του είδους. Ο εκτροφέας για να φτάσει στο σημείο της πώλησης έχει δαπανήσει χρήματα, έχει αφιερώσει χρόνο στην καθαριότητα στο τάισμα κτλ.

Είναι, επίσης, συνηθισμένο στην Πάτρα την οποία γνωρίζω, στις βιτρίνες των petshop πολλά πουλιά να συμβιώνουν σε κλουβιά μικρά κάτω από άθλιες συνθήκες, εκτεθειμένα σε κινδύνους μόλυνσης με περιστέρια να τα προσεγγίζουν και να μετά δίδουν μικρόβια. Έχω ανεβάσει στο petbirds.gr φωτογραφία από περιστέρι να τρώει από το φαγητό που πουλάει το petshop σε ανυποψίαστους πελάτες.

Αρα πριν αγοράσουμε ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ για να έχουμε όπως έλεγε και η γιαγιά μου.
 
Σε αυτήν τη συζήτηση δεν εξετάζουμε το λόγο για τον οποίο πουλάει κάποιος που δεν είναι επαγγελματίας. Οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί και εγώ προσωπικά ο τελευταίος που θα κατηγορήσει κάποιον που πουλάει έχοντας τους λόγους του. Ξεκινήσαμε να μιλάμε για τις πωλήσεις μετά την αναφορά του Κώστα στην προσοχή που πρέπει να δείχνουμε στα καταστήματα, επειδή τα καταστήματα πουλάνε. Εκεί είναι που δεν συμφωνώ. Ότι δηλαδή εάν αυτό είναι το κριτήριο που θα πρέπει να επιστήσει την προσοχή μας, τότε θα πρέπει να μην το περιορίσουμε στα καταστήματα αλλά γενικά σε όσους πουλάνε.

Σχετικά με το ότι κάποιος έχει δαχτυλίδια στα πουλιά που τα έχει πάρει από συλλογο και άρα αυτό είναι εγγύηση που προφυλάσσει τον αγοραστή από κάθε κακό, διαφωνώ επίσης. Στα χρόνια που ασχολούμαι με το χόμπι, έχω δει πάρα πολλά λαμόγια εκτροφείς, πάρα πολλούς βρωμιάρηδες που σε πιάνει λιποθυμία μπαίνοντας στο εκτροφείο τους και κάποιοι από αυτούς φορούν δαχτυλίδια με κωδικούς του συλλόγου τους στα πουλιά τους.

Άρα, αυτό που λέω και εγώ προσωπικά αλλά και το PetBirds, είναι να ενημερωθείτε όσο περισσότερο μπορείτε πριν αγοράσετε. Να μάθετε τι είναι σωστό και τι είναι λάθος για να είστε σε θέση να εμπιστεύεστε μόνο τα μάτια και τα αυτιά σας. Προσοχή παντού.
 
Βομβαρδισμός ερωτήσεων. Λοιπον το αρσενικό είναι σίγουρα αρσενικό κ κελαιδαει πλέον κανονικά γεννημένο το 2009 στην Ολλανδία κ έχει δακτυλίδι. Το θηλυκό είναι ένα απλό καναρινί χρωματικά ίδιο με το αρσενικό κ δεν έχουμε πληροφορίες για αυτό. Θεωρητικά μικρό σε ηλικία 2-3 χρόνων αν μπορούμε να το υποθέσουμε από την γενική εικόνα των ποδιών του που είναι σε παρα πολύ καλή κατάσταση σχεδόν χρονιαρικου. Η μοναδική εξήγηση που έχω να δώσω είναι λόγο τυχαίων ζευγαρωμάτων να είναι στείρα.
 
Από την στιγμή που είχα αφαιρέσει το χώρισμα για περίπου 25 μέρες σε περίπτωση που ήταν αρσενικό θα είχε γίνει μακελειό.Αντιθετα βέβαια απλά καθοντουσαν διπλα διπλα κ συχνά ο αρσενικός έκανε κ μια ψιλοεπιθεση που κ που.
 
Βομβαρδισμός ερωτήσεων. Λοιπον το αρσενικό είναι σίγουρα αρσενικό κ κελαιδαει πλέον κανονικά γεννημένο το 2009 στην Ολλανδία κ έχει δακτυλίδι. Το θηλυκό είναι ένα απλό καναρινί χρωματικά ίδιο με το αρσενικό κ δεν έχουμε πληροφορίες για αυτό. Θεωρητικά μικρό σε ηλικία 2-3 χρόνων αν μπορούμε να το υποθέσουμε από την γενική εικόνα των ποδιών του που είναι σε παρα πολύ καλή κατάσταση σχεδόν χρονιαρικου. Η μοναδική εξήγηση που έχω να δώσω είναι λόγο τυχαίων ζευγαρωμάτων να είναι στείρα.
Θεωρητικά προς το μεγάλα (για αναπαραγωγή) κινούνται ηλικιακά τα πουλιά.
Για να βρεθούν σε αναπαραγωγικό οίστρο απαιτούνται γνώσεις και προετοιμασία που θα μας κάνουν να τρίβουμε τα μάτια μας... χωρίς να υπάρχει εγγύηση για το αποτέλεσμα.
Για το θηλυκό και γενικά για όλα τα πουλιά... Τα πόδια δεν είναι ο απόλυτος δείκτης ηλικίας. Οπότε η ηλικία της παραμένει απροσδιόριστη.
Αλλά ένα "γενετικά ενεργό" θηλυκό θα παρουσίαζε μερικά αυγά... αν μαντεύουμε σωστά την ηλικία του. Προφανώς έχει άλλα θέματα να αντιμετωπίσει γι' αυτό και δεν παρουσίασε καμία αναπαραγωγική διάθεση.
Όπως στο θηλυκό και στο αρσενικό πολλές φορές δείκτης αποτελεσματικότητας της αναπαραγωγής, σε αυτές τις περιπτώσεις αποτελεί η προηγούμενη αναπαραγωγική περίοδος.
Αν για παράδειγμα το πουλί απείχε από αναπαραγωγική διαδικασία ΄για ένα ή περισσότερα χρόνια... Τότε σίγουρα δεν θα είναι και ιδιαίτερα πρόθυμο να συμμετέχει στη νέα... ειδικά για τις ηλικίες που συζητούμε. Δεν ξέρω αν ορμονικά μπορεί ποτέ να επανέλθει...
Το μόνο κακό στην όλη υπόθεση είναι η στεναχώρια που πιθανόν νιώθεις... είναι κάτι που το καταλαβαίνω απόλυτα. Το έχω νιώσει... κι εύκολα το θυμήθηκα...
Θα σου πρότεινα αυτή η αποτυχία να γίνει εφαλτήριο για τη νέα χρονιά κι όχι σκεπή της απόλυτης απογοήτευσης και διακοπής κάθε προσπάθειας.
 
@Stavros , Σταύρο δεν γράφω πουθενά οτι δεν υπάρχουν εκτροφής λαμογια.

Αυτό που ήθελα να πω οτι ένας ΣΩΣΤΟΣ εκτροφέας σίγουρα θα ξεχωρίσει το αρσενικό από το θηλυκό, σίγουρα θα μπορεί να καταλάβει μια ασθένεια κτλ. Σίγουρα ο καλύτερος πελάτης είναι ο ενημερωμένος πελάτης γι αυτό και τελείωσα με τα λόγια της γιαγιάς μου.

Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να χαλάσω το θέμα του φίλου Γιώργου, @Giorgos keratea παρα να θέσω εναν προβληματισμό που ισως ευθυνεται για πιθανές αποτυχίες..
 
Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να χαλάσω το θέμα του φίλου Γιώργου
Όχι βρε, νομίζω ότι και ο Γιώργος βρίσκει την παράκαμψη που κάναμε ενδιαφέρουσα. Αν και έχει συζητηθεί το θέμα χόμπι ή επάγγελμα αρκετές φορές στο παρελθόν, μπορούμε αν θέλετε να το ξανασυζητήσουμε σε ένα καινούργιο θέμα και να συνεχίσουμε τη συζήτηση στο αρχικό θέμα του Γιώργου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το μόνο σίγουρο είναι ότι το ζευγάρι αυτό όπως είναι θα ξαναμπεί του χρόνου με πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα.Αλλα επειδή πείσμωσα είμαι έτοιμος για την αγορά δυο πράσινων timbrado κ για να έρθω στην παράκαμψη του θέματος εάν για ένα καναρίνι ράτσας ξοδεύαμε 50-60 -80 € ρωτάω πολύ απλά ένα σκυλί ράτσας θα σας φαινοταν λογικό να το περνάμε 1000plus. Η αγοροπωλησία των ζωντανών πρέπει να συμβαδίζει με το κόστος συντήρησης κ διαβίωσης τους κ όχι με την τσέπη μας. Προσωπικά εγώ ακόμα κ αν καταφέρω να βγάλω κάποια στιγμή καλά πουλιά θα τα χρεώνω όσο κοστίζει μια μικρή συσκευασία τροφής κ αυτό έτσι για μπορώ να συνεχίσω να το κάνω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το μόνο σίγουρο είναι ότι το ζευγάρι αυτό όπως είναι θα ξαναμπεί του χρόνου με πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα.Αλλα επειδή πείσμωσα είμαι έτοιμος για την αγορά δυο πράσινων timbrado κ για να έρθω στην παράκαμψη του θέματος εάν για ένα καναρίνι ράτσας ξοδεύαμε 50-60 -80 € ρωτάω πολύ απλά ένα σκυλί ράτσας θα σας φαινοταν λογικό να το περνάμε 1000plus. Η αγοροπωλησία των ζωντανών πρέπει να συμβαδίζει με το κόστος συντήρησης κ διαβίωσης τους κ όχι με την τσέπη μας. Προσωπικά εγώ ακόμα κ αν καταφέρω να βγάλω κάποια στιγμή καλά πουλιά θα τα χρεώνω όσο κοστίζει μια μικρή συσκευασία τροφής κ αυτό έτσι για μπορώ να συνεχίσω να το κάνω.
Εσύ θα χρειαστείς σίγουρα βοήθεια κι εγώ τις στατιστικές καταγραφές σου... μείνε στο petbird ...
 
Misa σε έχασα... Τι εννοείς;
Δύσκολη περίπτωση...
Θα χρειαστείς σίγουρα βοήθεια... Οπότε petbird...
Για μένα θα είναι πολύτιμα τα στοιχεία που θα καταγράψεις αν υπάρξει αποτελεσματική αναπαραγωγική προσπάθεια.
 
Δύσκολη περίπτωση...
Θα χρειαστείς σίγουρα βοήθεια... Οπότε petbird...
Για μένα θα είναι πολύτιμα τα στοιχεία που θα καταγράψεις αν υπάρξει αποτελεσματική αναπαραγωγική προσπάθεια.
Θα τις έχεις φίλε μου.
 
Back
Top