Γενικά Ταξιδεύοντας με το πουλί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jamieo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jamieo

PB Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.512
Πόλη
Cordova, USA
Επειδή είναι σχεδόν χρόνος για διακοπές σεζόν, πιστεύω ότι θα ήταν καλή ιδέα να αρχίσει ένα νήμα και να μοιραστείτε συμβουλές και πληροφορίες σχετικά με τα ταξίδια σας με τα πτηνά. Για όσους από εσάς έχουν ληφθεί σας πτηνά μαζί σας στις διακοπές, τι έχετε κάνει για να καταστεί ευκολότερη για ευχάριστη και για τους (και σας).

Θα αρχίσω με απαρίθμηση μερικά πράγματα:

Αν οδηγείτε, βεβαιωθείτε ότι έχουν θέα από ένα παράθυρο από το μεταφορέα. My πτηνών απολαύσετε βλέποντας τα πράγματα πάνε από το να μειώνουν το δρόμο.

Πάρτε περισσότερα τρόφιμα απ 'όσο νομίζετε ότι θα πρέπει-ειδικά αν χρησιμοποιείτε ένα ολοκαίνουργιο σβόλων ή σπόρων προς σπορά που δεν μπορείτε να αγοράσετε σε ένα τοπικό κατάστημα για κατοικίδια ζώα.

Πάρτε σας έκτακτης ανάγκης / κουτί πρώτων βοηθειών μαζί σας.

Αποκτήστε ένα ταξιδιωτικό κλουβί που είναι αρκετά μικρή για να πάρετε μαζί σας, αλλά είναι αρκετά μεγάλη ώστε να τους δώσουμε λίγο χώρο για να κινούνται στην όταν φτάσετε στον προορισμό σας.

Πάρτε μερικά treats να τους προσφέρουν κατά την οδήγηση.

Βεβαιωθείτε ότι έχουν πολλά παιχνίδια για το ταξίδι.

Αν οδήγησης για αρκετές ώρες, να λάβει κάποια φρούτα να τους δώσει στο φορέα τους. Φρούτα έχει άφθονο νερό σε αυτό και θα σας κρατήσει πουλιά από το να δίψας μέχρι να σταματήσει και να τους δώσουμε κάποιο γλυκό νερό. Προσπαθώ να κρατήσει λίγο νερό σε μια λεκάνη για τους όταν ταξιδεύετε, αλλά ανάλογα με το πόσο καλή είναι η οδική, ίσως τελικά να χάσει τα περισσότερα ή όλα.

Πάρτε ένα διάλειμμα από την οδήγηση κάθε λίγες ώρες και να μιλάμε ή να παίξετε με πουλί σας για λίγα λεπτά. Δεν νομίζω ότι είναι ένας θεός ιδέα να αφήσουμε τους κατά την οδήγηση, αλλά θα ήταν καλή ιδέα να αφήσει τους μέσα στο αυτοκίνητο ενώ είστε σε ανάπαυση σταματήσουμε ή να βρει το φυσικό αέριο.

Πάρτε μερικά είδη καθαρισμού και σπρέι για τον καθαρισμό κάθε πουλάκι-messes στο αυτοκίνητο. μου lorikeets τείνουν να απολαύσετε "διακόσμηση" το αυτοκίνητο πόρτες όταν πάμε για ένα δίσκο.

Ποιες άλλες υποδείξεις θα θέλατε να μοιραστείτε;
 
Kαι εαν ειναι μωρο που ταιζεται με κρεμα και εχουμε να κανουμε 350 χιλιομετρα για ενα τριημερο και ΠΡΕΠΕΙ να τον παρουμε μαζι; Καμια ιδεα;
 
Μια καλή λύση για το ταξίδι είναι και αυτή: https://community.petbirds.gr/threads/Μία-έξυπνη-λύση-για-το-μπάνιο-και-όχι-μόνο.5221/

Kαι εαν ειναι μωρο που ταιζεται με κρεμα και εχουμε να κανουμε 350 χιλιομετρα για ενα τριημερο και ΠΡΕΠΕΙ να τον παρουμε μαζι; Καμια ιδεα;

Το ταξίδι θα πρέπει να οργανωθεί σωστά με αρκετές στάσεις για τυχόν τάισμα, για να ξεμουδιάσει και να πάρει καθαρό αέρα το πουλάκι. Πιστεύω δεν θα αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα κατά την μετακίνηση. Προσοχή θα πρέπει να δωθεί στις αλλαγές θερμοκρασίας (μέσα στο αυτοκίνητο και έξω απο αυτό), επίσης αν καπνίζεις δεν θα πρέπει να καπνίσεις μέσα στο αυτοκίνητο.
 
Αν οδηγείτε, βεβαιωθείτε ότι έχουν θέα από ένα παράθυρο από το μεταφορέα. My πτηνών απολαύσετε βλέποντας τα πράγματα πάνε από το να μειώνουν το δρόμο.

Πάρτε περισσότερα τρόφιμα απ 'όσο νομίζετε ότι θα πρέπει-ειδικά αν χρησιμοποιείτε ένα ολοκαίνουργιο σβόλων ή σπόρων προς σπορά που δεν μπορείτε να αγοράσετε σε ένα τοπικό κατάστημα για κατοικίδια ζώα.
-lathos megalo-prota apo se metafora kyrios DEN PREPH NA VLEPI EXO-tpofh kyrios frouta px mhlo poy exoyn kai ygra
 
ταξιδι με παπαγαλο

επειδη ειδικα το καλοκαιρι κανω αρκετα ταξιδια με τον πιπικο
να σας πω και γω ορισμενες απο τις εμπειριες μου
πρωτα απ ολα το αυτονοητο πρεπει να οδηγουμε σιγα και να
αποφευγουμε τα αποτομα φρεναρισματα... Ολη η δυναμη του φρεναρισματος μεταφερεται στα ποδαρακια του.. Ειναι σφοδρα πιθανο να το δειτε να κουρνιαζει κατω στο πατο του κλουβιου
το κλουβι πρεπει να ειναι καλα στερεωμενο στο πισω καθισμα και αν εχετε συνεπιβατη να κατσει και αυτος πισω να ηρεμει το πουλι.
ο αερας στο αυτοκινητο να ανανεωνεται.. Εννοειται οι θεριακλιδες δε καπνιζουν μεσα στο αμαξι
αν σταματησετε για καφε ναστε κοντα στο αυτοκινητο και να το βλεπετε
εγω προσωπικα εχω για τις διακοπες ενα δευτερο κλουβι μικροτερο σε μεγεθος αλλα ικανοποιητικο για να ζησει σ αυτο
στις διακοπες ο παπαγαλος μου... Καποιες φορες εδω στο σπιτι τον βαζω να καθεται σ αυτο για να το συνηθιζει
εννοειται πως τα πισω καθισματα στο αμαξι πρεπει ναναι καλυμενα για να μη γινουν χαλια..η ποσοτητα του νερου ναναι λιγοτερη.. Με ενα μπουκαλι αν χρειαστει τη του συμπληρωνεται
ο πιπικος συνηθως κανει 350 χλμ, στο μισο ταξιδι ειναι ψαρωμενος αλλα μετα χαλα τον κοσμο, δειχνει να το απολαμβανει
προσοχη στους πισω οδηγους.. Αν φαινεται ο παπαγαλος τον χαζευουν και κανουν νοηματα στο πουλι..σε κανα φρεναρισμα δικο μας μπορει να αντιδρασουν αργοπορημενα..
σορυ αν ειπα πολλα
 
Σε πολλούς παπαγάλους αρέσει να βλέπουν έξω και απολαμβάνουν τη βόλτα! Δεν το θεωρώ λάθος. Από τη συμπεριφορά του πουλιού σου καταλαβαίνεις τί του αρέσει και τί όχι, οπότε και πράτεις! Πιστεύω ότι δεν είναι καλό να βλέπουν όταν μεταφέρονται με μέσα μαζικής μεταφοράς, όπως λεοφορεία και καράβια, γιατί υπάρχει πολύς κόσμος και φασαρία...
 
Δεν νομιζω να ειναι προβλημα το να βλεπει. Τα δικα μου το χαιρονται τρομερα οταν φευγουμε για το χωριο (Αθηνα-Καρπενησι) και δεν σταματανε να το φωναζουν σε ολη τη διαδρομη!
Φαγητο εχουν και τρωνε, δεν ενοχλουνται, αλλα το νερο ψιλοχυνεται και τους ξαναβαζουμε στις στασεις.

Α, και οταν κανουμε στασεις το καλοκαιρι ποτε δεν αφηνουμε το κλουβι στο αυτοκινητο γιατι γινεται φουρνος σε δευτερολεπτα, ακομα και στη σκια.
 
-lathos megalo-prota apo se metafora kyrios DEN PREPH NA VLEPI EXO-tpofh kyrios frouta px mhlo poy exoyn kai ygra

Όλα εξαρτώνται από την προσωπικότητα του κάθε πτηνού. My απολαμβάνουν όλα τα πτηνά που παρακολουθούν τα παράθυρα. Επίσης, έχω μια ηλιοροφή στο αυτοκίνητό μου. Τα πτηνά απολαμβάνουν αναζητώντας κατά τον ουρανό. Όταν οδηγείτε με πτηνά μου εγώ θα τους επιτρέψει να δουν τα παράθυρα. Δεν είναι πρόβλημα για οποιαδήποτε από τις νάρκες.

Κρατάω τους μέσα σε ένα μικρό κλουβί κατά την οδήγηση στο αυτοκίνητο. Επίσης το κλουβί είναι ασφαλής στη θέση του.
 
Όλα εξαρτώνται από την προσωπικότητα του κάθε πτηνού. My απολαμβάνουν όλα τα πτηνά που παρακολουθούν τα παράθυρα.
Συμφωνω με τον Jamie, προ ημερων ο Μαριος (Parrotlet) εκανε το πρωτο του ταξιδι με το αυτοκινητο. Ετοιμασα ενα μικρο κλουβι για την μεταφορα του (μεχρι και την αγαπημενη του κουνια στερεωσα μεσα, για να μην του λειψει τιποτα) ο ιδιος ομως ειχε αλλη γνωμη και αργοτερα βρεθηκε ανεβασμενος στο χερι μου να παρακολουθει την διαδρομη...
 

Συνημμένα

  • κλουβι μεταφορας (912 x 684).webp
    κλουβι μεταφορας (912 x 684).webp
    67,6 KB · Προβολές: 219
  • στο αυτοκινητο.webp
    στο αυτοκινητο.webp
    52,2 KB · Προβολές: 223
  • P2092062.webp
    P2092062.webp
    48,5 KB · Προβολές: 207
εμείς τπ μόνο ταξιδάκι που κάναμε ήτανε με την μηχανη πάνω στο τιμόνι. ήτανε καμία 10 χιλιόμετρα και όλα καλά. η μηχανή έχει μεγάλο τζάμι μπροστά και δεν την έπιανε καθόλου αέρας
 
όλα τα πουλιά που έχω τα έχω φέρει μόνος μου από εξωτερικό -την πρώτη κουβέντα που μου είπανε όλοι να σκεπάσω το κλουβί και να μην βλέπει εν κίνηση έξω το πουλί-τους εμπιστεύομαι απόλυτα-τώρα όλα τα άλλα είναι άποψεις-δεκτές
 
Σε περιπτωση που ταξιδευουμε με πλοιο τι γινεται; Στο γκαραζ του πλοιου αδυνατον να τ'αφησεις διοτι θα εχει 50 βαθμους. Εχει κανεις εμπειρια με πλοιο; Τι μπορουμε να κανουμε σε αυτη την περιπτωση;
 
Σε περιπτωση που ταξιδευουμε με πλοιο τι γινεται; Στο γκαραζ του πλοιου αδυνατον να τ'αφησεις διοτι θα εχει 50 βαθμους. Εχει κανεις εμπειρια με πλοιο; Τι μπορουμε να κανουμε σε αυτη την περιπτωση;

Είναι κατοικίδια ζώα απαγορεύονται από τα ταξίδια για τα πορθμεία; Αν κατοικίδια επιτρέπονται, εσείς θα μπορούσε να διατηρήσει το πουλί σε ένα μικρό κλουβί (όπως προτείνεται από Σίσσυ) και να λάβει το πουλί μαζί σου. Μερικές φορές, οι κανόνες είναι διαφορετικοί για τα πουλιά από αυτά που είναι για σκύλους και γάτες. Μερικές φορές, δεν υπάρχουν κανόνες για τα πτηνά, σε όλα.

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με πορθμεία. Όταν πάρετε το αυτοκίνητό σας για το πλοίο, να μείνεις με το αυτοκίνητο σας ή πηγαίνετε σε ένα άλλο μέρος του πλοίου;

50 βαθμούς Κελσίου θα είναι πάρα πολύ ζεστό.
 
Δε γινεται να τα παρω μαζι μου μεσα στο πλοιο;Επιτρεπεται; Οχι να τ'αφησω στο αμαξι.
 
Νομιζω επιτρεπονται(γενικα τα κατοικιδια) μονο εξω στο καταστρωμα, κ οχι στους κοινοχρηστους χωρους πχ σαλονι κτλ, δεν εχω ταξιδεψει με ζωο, αλλα το καλοκαιρι ειδα πολλα σκυλια, γατα, κουνελι κ πουλια εξω στο καταστρωμα κ καπου μεσα στο πλοιο θυμαμαι να διαβασα κατι σχετικο, αλλα δεν θυμαμαι αλλες λεπτομερειες
 
Και εγω εχω δει γατακια και σκυλακια αλλα δεν εχω τυχει να δω πουλακια. Πιστευω αν ρωτησει κανεις την καθε εταιρεια πλοιων θα σου πουν.
 
Νομιζω επιτρεπονται(γενικα τα κατοικιδια) μονο εξω στο καταστρωμα, κ οχι στους κοινοχρηστους χωρους πχ σαλονι κτλ, δεν εχω ταξιδεψει με ζωο, αλλα το καλοκαιρι ειδα πολλα σκυλια, γατα, κουνελι κ πουλια εξω στο καταστρωμα κ καπου μεσα στο πλοιο θυμαμαι να διαβασα κατι σχετικο, αλλα δεν θυμαμαι αλλες λεπτομερειες

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!
 
Φυσικά, ανεξάρτητα από το είδος του ταξιδιού, αν νομίζετε ότι οι συνθήκες θα είναι ασφαλείς για το πουλί, τότε θα ήταν συνετό να εγκαταλείψει το πουλί στο σπίτι. Ένας φίλος ή μέλος της οικογένειας θα μπορούσε να ανατεθεί η φροντίδα των πουλιών, ενώ είστε μακριά. Είναι μια καλή ιδέα να σχεδιάζουν για αυτές τις καταστάσεις. Σε περίπτωση αναστολής ή απρόσμενη νοσοκομείο έκτακτης ανάγκης, είναι καλό να έχουμε κάποιον που μπορεί να σας φροντίδα για τα πτηνά.
 
Back
Top