Γενικά Ταξιδεύοντας με το πουλί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jamieo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σ'ευχαριστω πολυ Ιωαννα για τη βοηθεια.Αν εχω τα Lovebirds στο κλουβακι και τα εχω σκεπασμενα γινεται να τα εχω μαζι στις θεσεις αεροποριας για παραδειγμα;
Εννοειται πως μπορεις.
Απο τη στιγμη που θα ειναι μεσα σε κλουβι δεν εχει κανενας το δικαιωμα να σου πει να τα βγαλεις εξω.
Σε πολυ σπανιες περιπτωσεις εχει γινει κατι τετοιο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
Μην ανησυχείς πρόσεξε καλά την φωτογραφία και θα δεις ότι φοράει bird harness (λουράκι) για να μην της φύγει.
Ουπς! Αυτο τι ειναι; Κατι σαν λουρακι οπως στα σκυλακια; Και τι προϋποθεσεις πρεπει να εχει το πουλακι για να το φορεσει; Υπαρχει σε διαφορα μεγεθη;
 
Ουπς! Αυτο τι ειναι; Κατι σαν λουρακι οπως στα σκυλακια; Και τι προϋποθεσεις πρεπει να εχει το πουλακι για να το φορεσει; Υπαρχει σε διαφορα μεγεθη;
Υπάρχει εδώ μια συζήτηση σχετικά με το https://community.petbirds.gr/threads/Βρήκα-πληροφορίες-για-το-bird-harness.3657/
 
Eμειs παντοs σε μια ωριτσα φευγουμε

Eμειs παντοs σε μια ωριτσα φευγουμε :D ;
 

Συνημμένα

  • DSC00535.webp
    DSC00535.webp
    63,8 KB · Προβολές: 99
  • DSC00536.webp
    DSC00536.webp
    58,8 KB · Προβολές: 102
  • DSC00537.webp
    DSC00537.webp
    46,9 KB · Προβολές: 90
Συμφωνω με οσα εγραψε ο Jamie στο αρχικο ποστ του θεματος.

Τωρα οσον αφορα το αν θα βλεπει το πουλι εξω η να ειναι τελειως σκεπασμενο πιστευω κι εγω πως εξαρταται απο το καθε πουλι και απο το αν ειναι εξημερωμενο. Αν δεν ειναι και τρομαζει με το παραμικρο τοτε ενα ανοιχτοχρωμο πανι ειναι καταλληλο για να σκεπασουμε το κλουβι του. Αν ειναι εξημερωμενο δε βλεπω το λογο γιατι να μη βλεπει εξω. 😕
Ο Φοιβος παντως ξετρελαινεται για βολτα με το αυτοκινητο, δε βαζει γλωσσα μεσα και του αρεσει να βλεπει τι γινεται γυρω του αλλα και εξω απο το αυτοκινητο. :)



Γιαννη εγω θα εβαζα την πατηθρα πιο χαμηλα, η τα μπολ του πιο ψηλα ωστε να εχει ευκολα προσβαση σε νερο και φαγητο και να μη χρειαστει να σκαρφαλωσει αφου θα βρισκεται εν κινησει. Επισης κατεβαζοντας χαμηλοτερα την πατηθρα θα του δινεις πιστευω την αισθηση μεγαλυτερου χωρου αφου τα καγκελα της οροφης του κλουβιου θα απεχουν περισσοτερο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ανεστη ειδα το μηνυμα σου τωρα που γυρισαμε. Ταξιδεψαμε ετσι και τελικα δεν ειχαμε κανενε προβλημα. Οταν πηγαιναμε ηταν βραδυ και σκεπασμενοs, αλλα τωρα στην επιστροφη ειχε πολυ πλακα. Κοιταζε τα παντα εξω και με μεγαλη περιεργεια! Και απο το κλαδακι του δεν κουνηθηκε καθολου. Τελοs καλο, ολα καλα. Αντεκαι την επομενη :D...
 
Και στον δικό μας αρέσουν οι βόλτες, μέσα στο κλουβί της γάτας, σκεπασμένο αν φυσάει, του μιλάμε & ανοίγουμε για να βλέπει πουλιά κ.ά. Με αυτοκίνητο στό πίσω κάθισμα, (βαλίτσα μεταφοράς), ήρεμη οδήγηση, του αρέσει να βλέπει έξω, να παρακολουθεί την κίνηση, (ενοχλείται από κορναρίσματα). Τα πλοία της ΑΝΕΚ για Κρήτη δεν αφήνουν σε καμπίνα παπαγάλους, αλλά οι ΜΙΝΟΑΝ LΙΝΕS επιτρέπουν, σε αποκλειστικά δική μας καμπίνα, υπ'ευθύνη μας, αν δεν ενοχλήσουν - λερώσουν! Mariah σε θέσεις αεροπορικού τύπου πλοίων, με βαλιτσούλα μεταφοράς, έχω δει να το έχουν πλάι τους, και μέσα σε τσάντα που βγαίνει εύκολα, (αρκεί να μην καπνίζουν γύρω). Σίσσυ μπράβο σου, είσαι πολύ τολμηρή, Jamieo άλλο ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα έθεσες για να βοηθηθούμε όλοι! Ευχαριστούμε & καλό ταξείδι σε όλους!
Μαρια εγω τον δικο μου τον εφερα απο χανια με το πλοιο της ανεκ με το νεο πλοιο... Και τον ειχα μαζι μου στην καμπινα (σε τετρακλινη)δεν ειχα προβλημα. Ηταν στο βαλιτσακι μεταφορας και τον εβγαλα λιγο για να ξεμουδιασει και για νερο. Το βραδυ κανα δυο φορες αρχισε να σκαβει με τα ποδια του... (ειχε πριονιδι στο κουτι του) του μιλουσα σιγα το χαιδευα λιγο και ηρεμουσε...
οντος στα λεωφορια δεν βαζουν ζωα, στη καμπινα με τους επιβατες. Ρεθυμνο -Χανια εχω τυχει σε πολλους τσακομους με τουσ οδηγους.
Στο ταξιδι που εκανα με τον παπαγαλο παταγωνιας (το Σπυρο)προς την Εδεσσα ο οδηγος δεν ειχε προβλημα να τον επερνα στη καμπινα με τους επιβατες. Ομως ο φιλος μας εβγαζε τετοιες κραβιες με αποτελεσμα να ειχα προβλημα αν εμενε στη καμπινα αφου ταξιδευαμε βραδυ. Ταξιδεψε παρα πολυ καλα κατω και δεν ειχε κρυο...
 
Παιδιά, ξέρει κάποιος αν επιτρέπονται οι παπαγάλοι στα ιπτάμενα δελφίνια και αν ναι, με ποιες προϋποθέσεις;
 
Παιδιά, ξέρει κάποιος αν επιτρέπονται οι παπαγάλοι στα ιπτάμενα δελφίνια και αν ναι, με ποιες προϋποθέσεις;
Καλησπερα Λευτερη και Μαρια!
Στα δελφινια της εταιριας μας επιτρεπεται αρκει οπως εχω ηδη γραψει να ειναι μεσα σε κλουβακι.
Και παλι ομως, σε αυτα τα σκαφη ειναι πιο ελαστικοι, αρκει βεβαια να μην ειναι κανενας εκει κοντα σας "περιεργος".
 
Εγω στο αυτοκινητο την βαζω σε ενα πλαστικο κιβωτειο μεταφορας γατας με πορτακι μπροστα,ωστε να βλεπει, και το τοποθετω στο πισω καθισμα του αυτοκινητου, ασφαλισμενο ωστε σε περιπτωσει φρεναρισματος να μην κουνιεται. Της αρεσει και πολλες φορες μιλαει 'η σφυριζει. Στο εξοχικο της εχω αλλο κλουβι αναλογο με της Αθηνας οπου την βαζω.
 
Αυτες τις μερες ταξιδεψαμε παλι με τον Μαριο, κατα την διαρκεια του ταξιδιου με το αυτοκινητο, τον ειχα μεσα στο κλουβακι μεταφορας του. Λογω συνθηκων χρειαστηκε να τον μεταφερω και μ'ενα 'καλαθακι' για περιπου 15λεπτα. Ηταν ευδιαθετος, με κοιτουσε, του μιλουσα και δεν ειχε κανενα προβλημα 😉
 

Συνημμένα

  • ε.webp
    ε.webp
    42,8 KB · Προβολές: 111
Αυτες τις μερες ταξιδεψαμε παλι με τον Μαριο, κατα την διαρκεια του ταξιδιου με το αυτοκινητο, τον ειχα μεσα στο κλουβακι μεταφορας του. Λογω συνθηκων χρειαστηκε να τον μεταφερω και μ'ενα 'καλαθακι' για περιπου 15λεπτα. Ηταν ευδιαθετος, με κοιτουσε, του μιλουσα και δεν ειχε κανενα προβλημα 😉


Σίσσυ-πιστεύω ότι είναι ένα υπέροχο μικρό καλάθι για Μαριο!
 
Εγω για τις διακοπές τα έδωσα στον πετσοπά να τα φυλά, να μην ταλεπορούνται και δίχως λόγο.
 
Ο Μαριος απολαμβανει το ταξιδι και πιστευω πως καθε φορα που ταξιδευουμε ερχομαστε και πιο κοντα.:D
 
Νo problem. Ετσι και αλιώς δεν πρόκειτε να επεκτηνόμουνα άλο στα καναρίνια σε αυτό το φορουμ.
 
Mα είναι στη φύση τους, ευχαριστιούνται να ταξιδεύουν, να αλλάζουν εικόνες, περιβάλλον, το διαπιστώνουμε καθημερινά στη μικρή διαδρομή που κάνει ο Torres, που μάλιστα τον σταματάμε να βλέπει τα πουλάκια! Ενθουσιάζονται αποκτώντας την ελευθερία τους έστω με το λίγο πέταγμα στο δωμάτιο ή με bird harness! Τους δίνει αυτοπεποίθηση, αρκεί να έχουν κοντά τους άνθρωπο που τα αγαπά, να βλέπουν & να τους μιλά! Mπιμπελό δεν είναι! Μπράβο Σίσσυ! Από πού αγόρασες το ωραίο καλάθι;
 
Αυτες τις μερες ταξιδεψαμε παλι με τον Μαριο, κατα την διαρκεια του ταξιδιου με το αυτοκινητο, τον ειχα μεσα στο κλουβακι μεταφορας του. Λογω συνθηκων χρειαστηκε να τον μεταφερω και μ'ενα 'καλαθακι' για περιπου 15λεπτα. Ηταν ευδιαθετος, με κοιτουσε, του μιλουσα και δεν ειχε κανενα προβλημα 😉
σισυ απο που το πηρες αυτο το θαυμασιο κλουβακι;
 
Back
Top