Γενικά Ταξιδεύοντας με το πουλί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jamieo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μεχρι τωρα σε ταξιδια ωρων που ειχα καμπινα, τα καναρινια μου τα επαιρνα στην καμπινα, ποτε κανεις δεν μου ειπε το παραμικρο. Στο φερυ για Κοστα-Σπετσες τον Μαριο τον πηρα στο σαλονι και καναμε και μια βολτιτσα στο καταστρωμα:D
 

Συνημμένα

  • P2061945.webp
    P2061945.webp
    33,7 KB · Προβολές: 120
Μεχρι τωρα σε ταξιδια ωρων που ειχα καμπινα, τα καναρινια μου τα επαιρνα στην καμπινα, ποτε κανεις δεν μου ειπε το παραμικρο. Στο φερυ για Κοστα-Σπετσες τον Μαριο τον πηρα στο σαλονι και καναμε και μια βολτιτσα στο καταστρωμα:D

Τι τυχερός πουλί! Μοιάζει πολύ άνετα με την harness επίσης!
 
Εγώ με πλοιό στο κλουβάκι μεταφοράς τους και αν είμαι σε μεριά χωρίς πολύ κόσμο τους ανήγω και βγαίνουν έξω, τα χαιδεύω και ηρεμούν.:D Διαλέγω διάδρομο και κάθομαι με ένα sleeping bag και όλα καλά 😉
Τουλάχιστον για Minoan lines, στο Πειραιάς-Ηράκλειο και Πάτρα-Κέρκυρα αφήνουν μέσα, αλλά όχι σε καθιστικό!
 
  • Like
Αντιδράσεις: jamieo
Σε περιπτωση που ταξιδευουμε με πλοιο τι γινεται; Στο γκαραζ του πλοιου αδυνατον να τ'αφησεις διοτι θα εχει 50 βαθμους. Εχει κανεις εμπειρια με πλοιο; Τι μπορουμε να κανουμε σε αυτη την περιπτωση;
Σαν ναυτικος σου λεω πως επιτρεπονται ΜΕΣΑ στο πλοιο εφοσων θα βρισκονται μεσα σε κλουβακι.
Το ιδιο ισχυει και για γατακια-σκυλακια ΠΑΝΤΑ μεσα στα καλαθακια και οχι απ'εξω η πανω μας.
Εγω συγκεκριμενα στη VIP ειχα 2 συγκεκριμενους, μονιμους επιβατες με παπαγαλους τους οποιους και ειχαν μαζι τους μεσα σε πλαστικα καλαθακια μεταφορας. Και χωρις κανενα προβλημα τα εβγαζαν λιγο εξω για να ξεμουδιασουν και να πιουνε νερακι!
 
Σ'ευχαριστω πολυ Ιωαννα για τη βοηθεια.Αν εχω τα Lovebirds στο κλουβακι και τα εχω σκεπασμενα γινεται να τα εχω μαζι στις θεσεις αεροποριας για παραδειγμα;
 
Εγώ αυτό που ξέρω, για τα δρομολόγια που έχω πει, αφήνουν αλλά στο καθιστικό όχι.. Σε αεροπορικά μια χαρά δεν έχουν πρόβλημα. Από Ηγουμενίτσα-Κέρκυρα τα έχω όμως και στο καθιστικό και τα βγάζω και ποτέ δεν μου έχουν κάνει παρατήρηση!
 
Ηγουμενίτσα - Αnconca ακόμα και με πιο ευαίσθητα πουλιά 14-16 ώρες, κανένα πρόβλημα πολλές φορές μέσα σε αυτοκίνητο με ελάχιστα ανοιχτά παράθυρα.
 
Ναι αλλα μεσα στο αυτοκινητο και ειδικα το καλοκαιρι κανει παρα πολλη ζεστη. Νομιζω δεν ειναι καλο να τ'αφηνουμε στ'αμαξι αφου δεν υπαρχει προβλημα να τα παρουμε μεσα στο πλοιο. 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Εγω τα Χριστουγεννα που κατεβασα τα κοκατιλακια μου απο Πειραια στην Κρητη με πλοιο τα ειχα σε ενα κλουβι για καναρινια με τροφη και νερο μεσα. Απ'εξω ειχα σκεπασει τα 2/3 του κλουβιου με χαρτονι ετσι ωστε αν ηθελαν σκοταδι και ησυχια πηγαιναν εκει αν οχι πηγαιναν στο ξεσκεπαστο μερος του κλουβιου. Στο πλοιο κανεις δε μου ειπε τιποτα, τα πηρα στην καμπινα και περασαν μια χαρα, παροτι ηταν αγρια και πολυ φοβισμενα. Στο λεωφορειο δε με αφησαν με τιποτα να τα παρω μαζι μου. Δεν επιτρεπεται απο το νομο μου ελεγαν... Τα εβαλε σε ενα ησυχο σημειο στις αποσκευες. Ειχα αγχος μην παθουν τπτ εκει κατω παρολο που η διαδρομη ηταν λιγοτερο απο ωρα. Δε θα ξαναταξιδευα με λεωφορειο..
 
Σοβαρά δεν σε άφησαν στο λεοφορείο; Καλά κάνω εγώ και τα βάζω κρυφά...😛
Αφού δεν ξεπάγιασαν τυχερή είσαι! 😉
 
Γιαυτο λεω, παλι καλα που τα ειχα σκεπασμενα με το χαρτονι και δεν εμπαζε! Απο την ξεσκεπαστη μερια εβαλα τη δικη μου βαλιτσα και ετσι ηταν καπως προστατευμενα! Στο μετρο τα εβαλα κρυφα! 🙂
 
Καλά εκεί δεν τρέχει τίποτα.. Δεν σε ελέγχει κανείς! Και με σκυλάκια μπαίνουν αρκεί να είναι στο κουτί τους. 😉
 
Μεχρι τωρα σε ταξιδια ωρων που ειχα καμπινα, τα καναρινια μου τα επαιρνα στην καμπινα, ποτε κανεις δεν μου ειπε το παραμικρο. Στο φερυ για Κοστα-Σπετσες τον Μαριο τον πηρα στο σαλονι και καναμε και μια βολτιτσα στο καταστρωμα:D
Δε φοβάσαι να μην πέσει στο νερό...😕
 
Δε φοβάσαι να μην πέσει στο νερό...😕
Ο Μαριος φοραει το bird harness και στις φωτογραφιες που ειναι μεσα στο αυτοκινητο, θεωρω το ιδιο επικινδυνο να πεταξει μεσα στο αυτοκινητο (οταν ειναι εν κινησει), οπως και οταν ειναι εξω στην φυση.
😉 Ευχαριστω για την διευκρινηση Κωνσταντινε:D
 
Ναι αλλα μεσα στο αυτοκινητο και ειδικα το καλοκαιρι κανει παρα πολλη ζεστη. Νομιζω δεν ειναι καλο να τ'αφηνουμε στ'αμαξι αφου δεν υπαρχει προβλημα να τα παρουμε μεσα στο πλοιο. 😉

Ποτε σε γκαραζ πλοιου τα πουλια!
Ξερω πολλες περιπτωσεις που εχουν πεθανει απο ζεστη, μου τις εχουν αναφερει φιλοι ναυτικοι
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
Και στον δικό μας αρέσουν οι βόλτες, μέσα στο κλουβί της γάτας, σκεπασμένο αν φυσάει, του μιλάμε & ανοίγουμε για να βλέπει πουλιά κ.ά. Με αυτοκίνητο στό πίσω κάθισμα, (βαλίτσα μεταφοράς), ήρεμη οδήγηση, του αρέσει να βλέπει έξω, να παρακολουθεί την κίνηση, (ενοχλείται από κορναρίσματα). Τα πλοία της ΑΝΕΚ για Κρήτη δεν αφήνουν σε καμπίνα παπαγάλους, αλλά οι ΜΙΝΟΑΝ LΙΝΕS επιτρέπουν, σε αποκλειστικά δική μας καμπίνα, υπ'ευθύνη μας, αν δεν ενοχλήσουν - λερώσουν! Mariah σε θέσεις αεροπορικού τύπου πλοίων, με βαλιτσούλα μεταφοράς, έχω δει να το έχουν πλάι τους, και μέσα σε τσάντα που βγαίνει εύκολα, (αρκεί να μην καπνίζουν γύρω). Σίσσυ μπράβο σου, είσαι πολύ τολμηρή, Jamieo άλλο ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα έθεσες για να βοηθηθούμε όλοι! Ευχαριστούμε & καλό ταξείδι σε όλους!
 
...Σίσσυ μπράβο σου, είσαι πολύ τολμηρή...
:DΘεωρω πως ειμαι...'καλα προετοιμασμενη' Μαρια μου:)
Μηνες πριν ερθει στο σπιτι ο Μαριος, εψαχνα να παραγγειλω το καταλληλο μεγεθος του bird harness γι' αυτον και η εξοδος του απο το κλουβακι μεταφορας (κατοπιν 😛εντονοτατης επιμονης του) εγινε με ολες τις απαιτουμενες συνθηκες ασφαλειας για το πουλι, αλλα και για τους υπολοιπους επιβατες 😉
 
Καμμία αμφιβολία ότι φροντίζεις για όλα! Εγώ όμως δε μπορώ να καταλάβω πώς θα προσγειώνεται και αν πετάξει όπου εμείς υπολογίζουμε! Γι'αυτό έχω αντιρρήσεις που θέλουν τα παιδιά μου να του το φορέσουν & να πετάξει σε ανοικτό χώρο! Το άλλο που φοβάμαι [είμαι εντός θέματος, γιατί αναφέρω ταξείδια & μάλιστα με... αλεξίπτωτο!] είναι μήπως υπάρχουν μικρόβια και κολλήσει! Βέβαια εσύ στα βράχια της θάλασσας εξασφάλιζες μεγαλύτερη καθαριότητα, αλλά εμένα, λένε, για κάμπους και βουνά!
 
... Εγώ όμως δε μπορώ να καταλάβω πώς θα προσγειώνεται και αν πετάξει όπου εμείς υπολογίζουμε!
Οσο αφορα στην δυνατοτητα του να πεταξει κατα την διαρκεια του ταξιδιου μεσα στο αυτοκινητο, 🙄δεν του αφηνω τετοια 'περιθωρια'. Για το θεμα του να κολλησει μικροβια (:Dσε καμπους και βουνα) πιστευω πως το ιδιο ισχυει και για μια 'βολτα' στην βεραντα η' στον κηπο. Τ' αναλογα μικροβια υπαρχουν παντου νομιζω (απο αργια πουλια η' οτι αλλο):)
 
Back
Top