Γενικά Τα έβαλα σε κλούβα και σταμάτησαν το κελάηδημα

Εγγραφή
27 Ιαν 2015
Μηνύματα
16
Πόλη
Πάτρα
Σταματισαν το κελαηδισμα S.O.S.
Θα στροσουν;

ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ
 

Συνημμένα

  • 10945640_620980091381693_7151124998295750116_n.webp
    10945640_620980091381693_7151124998295750116_n.webp
    38 KB · Προβολές: 321
  • 10500584_755062144576776_6609713160233642894_n.webp
    10500584_755062144576776_6609713160233642894_n.webp
    94 KB · Προβολές: 1.981
Παντελή πριν τα βάλεις τα πουλάκια στην κλούβα, που τα είχες; Πόσα πουλάκια είναι και τι φύλου;
 
Ωραια η κατασκευη σου Παντελη, αλλα θα πρεπει να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες ωστε να μπορεσουν οσοι γνωριζουν κατι να σε βοηθησουν. 😉
 
Ευχαριστω για το ενδιαφερων. Ειναι 2 καναρια και 1 καρδερινα. Τα ειχα σε ατομικα κλουβια και μου την επεφταν γερακια ετσι αποφασισα να φτιαξω την κλουβιτσα. Ολα αρσενικα...
 
Μια χαρά θα τα πάνε είναι μεγάλο το κλουβί αρκεί να βρουν ποιος είναι ο αρχηγός! Θα μαλώνουν για λίγες μέρες και μετά θα ζουν αρμονικά! Και φυσικά δε θα σταματήσουν να τραγουδάνε! Την άνοιξη ίσως να αυξηθούν λίγο η καβγαδες αλλά πρέπει να έχεις τόσες ταιστρες όσα και τα καναρίνια για να μειώσεις τους τσακωμους! 😉

Για τα αρπακτικά τι προστασία έβαλες;
 
Δεν ξέρω πόσο "καλό" είναι να βρίσκονται τρία ενήλικα αρσενικά πουλιά στον ίδιο χώρο.
Στον συγκεκριμένο χώρο που έχει κάνει ο φίλος Γιάννη, μια χαρά θα συμβιώνουν ακομη και παραπάνω από 3 ενήλικα αρσενικά.
Για ζευγαρωστρες εννοείται πως όχι, ειδικά στο πύρωμα
 
για το βραδυ εχω βαλει προβολεα με φωτοκιταρο. Για την μερα που χτυπανε τα γερακια ελποιζω το κουνελοσυρμα να ειναι αρκετο.ζευγαρια εκτος σε ζευγαροστρες μονα τους
 
για το βραδυ εχω βαλει προβολεα με φωτοκιταρο.
Με τον προβολέα μπορούν να κοιμηθούν τα πουλάκια; Επίσης δεν νομίζω πως ο προβολέας θα εμποδίσει κάποια κουκουβάγια ή γεράκι.. Ίσα ίσα πιστεύω θα τα διευκολύνει...
 
Αν εξετάσουμε το λόγο που κελαηδούν τα αρσενικά ωδικά πτηνά θα διαπιστώσουμε πως το κάνουν σε ένδειξη ευρωστίας και δύναμης προς τα θηλυκά με σκοπό την επιλογή τους ως γεννήτορες των μικρών. Κάθε οπτική επαφή μεταξύ τους οδηγεί σε διακοπή του τραγουδιού και έναρξη απειλητικών στάσεων του κορμιού έναντι του "εχθρού" και αν συνεχιστεί η "πρόκληση" σε ραμφίσματα και έντονο κυνηγητό που εξασθενεί τα πτηνά και δεν τα επιτρέπει τη σωστή σίτισή τους.
Είναι κοινό μυστικό πως για να κελαηδούν "πολύ" τα καναρίνια θα πρέπει να μην έχουν οπτική επαφή μεταξύ τους, παρά μόνο ακουστική.
Το ο,τι εξακολουθώ και έχω ενστάσεις και αντιρρήσεις για την συμβίωση τριών ενήλικων αρσενικών πουλιών στον ίδιο χώρο αρχίζει και τελειώνει στην κυριαρχία (τραγούδι και χώρος), που στην περίπτωση του φίλου με την κλούβα δεν έχει φοβερές διαστάσεις, και συνεπώς θα περιοριστούν.
Μόνο ο "αρχηγός" (θα βγει μετά από μάχες) θα μπορεί να τραγουδά και οι άλλοι απλά θα ακολουθούν.
Θα υπάρχουν επιπρόσθετα μάχες για το ποιος θα φάει πρώτος, για το ποιος θα κοιμηθεί και που, για το ποιος θα τραγουδά και πόσο... Μέχρι αυτά να οριστικοποιηθούν θεωρητικά να μην περιμένεις τραγούδια, αλλά μάχες.
Πιστεύω πως ο χώρος κυριαρχίας που χρειάζονται τα αρσενικά υπερκαλύπτει τις διαστάσεις της συγκεκριμένης κλούβας.
Στο παρελθόν έχουν γίνει παρόμοιες συζητήσεις στο PetBird και έχουν βγει καλά συμπεράσματα που θα βοηθήσουν όλους μας να μη λέμε αβασάνιστα κάτι που πιθανόν να μην ισχύει. Έτσι λοιπόν υπάρχουν απαντήσεις στο ερώτημα αν Θα μπορούσα να βάλω σε μια κλούβα 4 ενήλικα καναρίνια αρσενικά; • PetBirds το πανομοιότυπο με το δικό μας ερώτημα Να βάλω στην ίδια κλούβα καναρίνια και καρδερίνες; • PetBirds καθώς και κάποιο παραπλήσιο αλλά πολύ σχετικό με το Να βάλω αρσενικά και θηλυκά σε αυτην την κλουβα; • PetBirds
Μπορεί να μας βολεύουν κάποιες απαντήσεις και κάποιες άλλες όχι, αλλά τα γεγονότα από μόνα τους θα μας πείσουν για την ορθότητα των σκέψεών μας.
Αρκεί ο @ΠΑΝΤΕΛΟΣ ΠΑΤΡΑ σε εύλογο χρονικό διάστημα να μας ενημερώσει για την τελική κατάσταση των "ωδικών απολαβών" από τα πουλιά που βρίσκονται στην κλούβα του.
 
Γιάννη αν δεν είχα εγώ η ίδια μέσα σε μια κλούβα 7 αρσενικά και δύο θηλυκά χωρίς καθόλου καβγαδες να είσαι σίγουρος πως δε θα εξεφραζα καμία άποψη για το θέμα. Απλά προσωπικά μιλάω από εμπειρία που έχω εγώ η ίδια στη συμβίωση αρσενικών σε κλούβα. Σε κλούβα 1,5 μέτρα ύψος, 0,60 μέτρα πλάτος και 1 μετρό μήκος, συμβιωνουν 7 αρσενικά χωρίς κανένα πρόβλημα! Τα έχουν βρει μεταξύ τους και έχει το καθένα τη θέση του στην. Ιεραρχία του μικρού αυτού σμήνους. Τα παρατηρώ καθημερινά και είναι απίστευτο το πως επικοινωνούν και φαίνεται ξεκάθαρα ποιος είναι ο αρχηγός. Επίσης να πω πως τραγουδούν ΟΛΑ! Και τώρα που έχει ανοίξει ο καιρός συναυλία κάνουν! Το να μαλώνουν λίγο επειδή βάλαμε αυγό ή μήλο είναι λογικό, αυτό που πρέπει να μας ανησυχεί είναι η έντονοι, συνεχιζομενοι καβγαδες, οι οποίοι φυσικά είναι πιο έντονοι την άνοιξη. Αν παρατηρησουμε ότι δεν σταματούν μετά από 1-2 μέρες, και πως τα αρσενικά καταδιωκονται και το ένα δεν αφήνει το άλλο ούτε να φάει, προφανώς και πρέπει να τα χωρίσουμε! Στο παρελθόν μέσα στην κλούβα αυτή είχα και ένα σκαρθοκαναρο αρσενικό το οποίο την άνοιξη δεν άφηνε σε ησυχία τον "αρχηγό" του σμήνους, γιατί προφανώς ήθελε να γίνει αυτός ο κυρίαρχος. Για μέρες δεν τον άφηνε σε ησυχία. Εεε φυσικά ο ταραξιας έφυγε από την κλούβα, και στην κλούβα γαληνεψε πάλι η ειρηνη!

Βλέποντας ξανά την κλούβα, θεωρώ πως είναι ο,τι πρέπει για τρία αρσενικά καναρίνια. Αν μιλούσε για αναπαραγωγή θα ήμουν αρνητική και κάθετη!

Φυσικά, να τονίσω πως το πιο σημαντικό είναι ο χαρακτήρας των πουλιών και η χημεία μεταξύ τους. Είναι πολύ πιθανό να μη χονευει το ένα το άλλο, να μην τα βρουν και να μαλώνουν. Και πάλι πρέπει εμείς να κάνουμε κάτι γι αυτό άμεσα.

Η διαχείριση μιας κλούβας δεν είναι καθόλου εύκολο εγχείρημα. Απαιτεί στενή παρακολουθηση, καθαριότητα και άμεσες κινήσεις σε περίπτωση ασθένειας ή τσακωμων.

Αλλά ο,τι και να πούμε εμείς μόνο ο Παντελής μπορεί να μας πει πως συμβιωνουν τα τρία του αρσενικά καναρίνια στην κλούβα αυτή. :)
 
Όσο και να τα βρουν, όσο και να είναι ικανοποιημένος, σίγουρα δεν θα είναι το καλύτερο. Ιδιαίτερα εφόσον υπάρχει και άλλου τύπου πουλί (καρδερίνα). Χώρισε τα όσο είναι νωρίς, φυσικά δεν μιλάμε για ζευγάρωμα έτσι! .
 
Γιάννη αν δεν είχα εγώ η ίδια μέσα σε μια κλούβα 7 αρσενικά και δύο θηλυκά χωρίς καθόλου καβγαδες να είσαι σίγουρος πως δε θα εξεφραζα καμία άποψη για το θέμα. Απλά προσωπικά μιλάω από εμπειρία που έχω εγώ η ίδια στη συμβίωση αρσενικών σε κλούβα. Σε κλούβα 1,5 μέτρα ύψος, 0,60 μέτρα πλάτος και 1 μετρό μήκος, συμβιωνουν 7 αρσενικά χωρίς κανένα πρόβλημα! Τα έχουν βρει μεταξύ τους και έχει το καθένα τη θέση του στην. Ιεραρχία του μικρού αυτού σμήνους. Τα παρατηρώ καθημερινά και είναι απίστευτο το πως επικοινωνούν και φαίνεται ξεκάθαρα ποιος είναι ο αρχηγός. Επίσης να πω πως τραγουδούν ΟΛΑ! Και τώρα που έχει ανοίξει ο καιρός συναυλία κάνουν! Το να μαλώνουν λίγο επειδή βάλαμε αυγό ή μήλο είναι λογικό, αυτό που πρέπει να μας ανησυχεί είναι η έντονοι, συνεχιζομενοι καβγαδες, οι οποίοι φυσικά είναι πιο έντονοι την άνοιξη. Αν παρατηρησουμε ότι δεν σταματούν μετά από 1-2 μέρες, και πως τα αρσενικά καταδιωκονται και το ένα δεν αφήνει το άλλο ούτε να φάει, προφανώς και πρέπει να τα χωρίσουμε! Στο παρελθόν μέσα στην κλούβα αυτή είχα και ένα σκαρθοκαναρο αρσενικό το οποίο την άνοιξη δεν άφηνε σε ησυχία τον "αρχηγό" του σμήνους, γιατί προφανώς ήθελε να γίνει αυτός ο κυρίαρχος. Για μέρες δεν τον άφηνε σε ησυχία. Εεε φυσικά ο ταραξιας έφυγε από την κλούβα, και στην κλούβα γαληνεψε πάλι η ειρηνη!

Βλέποντας ξανά την κλούβα, θεωρώ πως είναι ο,τι πρέπει για τρία αρσενικά καναρίνια. Αν μιλούσε για αναπαραγωγή θα ήμουν αρνητική και κάθετη!

Φυσικά, να τονίσω πως το πιο σημαντικό είναι ο χαρακτήρας των πουλιών και η χημεία μεταξύ τους. Είναι πολύ πιθανό να μη χονευει το ένα το άλλο, να μην τα βρουν και να μαλώνουν. Και πάλι πρέπει εμείς να κάνουμε κάτι γι αυτό άμεσα.

Η διαχείριση μιας κλούβας δεν είναι καθόλου εύκολο εγχείρημα. Απαιτεί στενή παρακολουθηση, καθαριότητα και άμεσες κινήσεις σε περίπτωση ασθένειας ή τσακωμων.

Αλλά ο,τι και να πούμε εμείς μόνο ο Παντελής μπορεί να μας πει πως συμβιωνουν τα τρία του αρσενικά καναρίνια στην κλούβα αυτή. :)
Θα ασπαστώ την άποψή σου...
Ίσως να είναι πιο εύκολο αν τα πουλιά μεγάλωσαν μαζί.
 
Θα ασπαστώ την άποψή σου...
Ίσως να είναι πιο εύκολο αν τα πουλιά μεγάλωσαν μαζί.
Χαίρομαι που σε έπεισα, και αν μεγάλωσαν μαζί φυσικά και θα είναι πιο εύκολο να συμβιώσουν, αλλά να τονίσω ξανά πως πάνω απ όλα για το πόσα καναρίνια, τι φύλο και σε πόσο χώρο θα τα βάλουμε αυτό που είναι ζωτικής σημασίας είναι ο χαρακτήρας των πουλιών! Και φυσικά ποτέ δε βάζουμε πιο μεγάλο αριθμό από αυτόν που χωράει σε ένα κλουβί, ακόμα και αν συμβιώνουν υπέροχα!
 
Αρχικα σας ευχαριστω που πρωσπαθειτε να μου λυσετε τους πρωβληματισμους. Τα εχω ειδη χωρισει σε ζευγαροστρες εκτος κλουβας.Αν τα καταφερω και εχω νεωσους αυτους θα βαλω στην κλουβα με την ελπιδα οτι θα μπορεσουν να πρωσαρμοστουν εξαρχης σε αυτην.
 
Αρχικα σας ευχαριστω που πρωσπαθειτε να μου λυσετε τους πρωβληματισμους. Τα εχω ειδη χωρισει σε ζευγαροστρες εκτος κλουβας.Αν τα καταφερω και εχω νεωσους αυτους θα βαλω στην κλουβα με την ελπιδα οτι θα μπορεσουν να πρωσαρμοστουν εξαρχης σε αυτην.
Έχεις και θηλυκά; Οπότε ξεκίνα διατροφική προετοιμασία να είναι έτοιμα σε ένα μήνα! 😉
Είναι προστατευμένα από τα καιρικά φαινόμενα (βροχή, ρεύματα αέρα κτλ) και τα αρπακτικά;
 
10957895_758798387536485_4418048550598560325_n.webp 10968419_760253570724300_5044460195134420078_n.webp
Έχεις και θηλυκά; Οπότε ξεκίνα διατροφική προετοιμασία να είναι έτοιμα σε ένα μήνα! 😉
Είναι προστατευμένα από τα καιρικά φαινόμενα (βροχή, ρεύματα αέρα κτλ) και τα αρπακτικά;
 
Πολύ ωραία η κλούβα σου! Τι διαστάσεις έχει και πόσα πουλάκια έχεις βάλει μέσα; Πόσα αρσενικά πόσα θηλυκά; Όταν φυσάει τι θα κάνεις Παντελή; :) Στη μεγάλη τη ζευγαρώστρα τι έχεις βάλει μέσα;

Οι ερωτήσεις δεν είναι ανάκριση, είναι για συζήτηση!
 
Back
Top