Γενικά Τα έβαλα σε κλούβα και σταμάτησαν το κελάηδημα

Πολύ ωραία η κλούβα σου! Τι διαστάσεις έχει και πόσα πουλάκια έχεις βάλει μέσα; Πόσα αρσενικά πόσα θηλυκά; Όταν φυσάει τι θα κάνεις Παντελή; :) Στη μεγάλη τη ζευγαρώστρα τι έχεις βάλει μέσα;

Οι ερωτήσεις δεν είναι ανάκριση, είναι για συζήτηση!
Δεν υπαρχει πρωβλημα για τις ερωτησεις. Οι διαστασεις ειναι 1,80Υ*1,60Μ*0,80Π. Τωρα εχω μεσα 1αρσενικο καναρινι 2 θυλικες και 1αρσενικο λουγαρο. Στο μπαλκονι μου δεν εχω ιδιαιτερα πρωβληματα αερα οταν θα φυσα εντονα με κατω τα στορια θα τα παω μια χαρα. Η μεγαλη ζευγαρωστρα ειναι χωρισμει στα 3 και περιλαμβανει 1αρσενικο-2 θυλικα. Η καναρα στο
10968525_758798340869823_1411600653003891954_n.webp 994474_758798287536495_5428247666681064632_n.webp 10563013_758798307536493_6890174997739400520_n.webp
 
τωρα εχω μεσα 1αρσενικο καναρινι 2 θυλικες και 1αρσενικο λουγαρο.
Στην αναπαραγωγή θα τα αφήσεις όλα εκεί μέσα; Θα τα ζευγαρώσεις;
Και στην τριπλή ζευγαρώστρα θα ζευγαρώσεις και τις δύο θηλυκές με τον αρσενικό? Πως το έχεις σκεφτεί;

*Αυτή η μικρή ψάθινη φωλιά δεν είναι για καναρίνια, αλλά για παραδείσια. :)


. Η καναρα στο
**Και μάλλον ήθελες να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου, αλλά δεν το βλέπουμε! 😛
 
Σε ευχαριστώ πολύ καταρχήν για το ενδιαφέρον σου. Στην αναπαραγωγή θα αφήσω ένα αρσενικό και δύο θηλυκά στην κλούβα. Τα υπόλοιπα στην τριπλή ζευγαρωστρα.



Στο προηγούμενο μήνυμα έλεγα ότι η καναρα με το λευκό χωρισμα στο κλουβί προορίζεται για την καρδερινα.


Όλα τα θηλυκά είναι πρωταρες σχεδόν ενως έτους...

Οι φωλιές είναι διακοσμητικες. Αρχικά...
 
Στην αναπαραγωγή θα αφήσω ένα αρσενικό και δύο θηλυκά στην κλούβα.
Παντελή το έχω κάνει και ήταν μια μεγάλη αποτυχία! Σε συμβουλεύω να μην το κάνεις ως καμμένη! Οι θηλυκές δε θα ζευγαρώσουν στον ίδιο χρόνο, η μία θα έχει μικρά και η αυγοτροφή θα είναι αναγκαία καθημερινά, η άλλη θα κλωσάει και δε θα χρειάζεται αυγοτροφή παρά μόνο σπόρια. Θα υπάρχει ανταγωνισμός και μπορεί να συμβούν πολλά! Από το να φάνε (πχ το λούγαρο) τα αυγά, μέχρι να θέλουν και οι δύο την μία φωλιά και να γεννάνε και οι 2 τα αυγά τους στην ίδια φωλιά! Θα σου πω εμένα τι μου έτυχε! Όταν η μια κανάρα προχωρούσε σε δεύτερη γέννα και έφτιαχνε τη φωλιά της, της 2ης τα αυγά έσκαγαν, και την πρώτη μέρα βγήκε ένα μικρό. Η κανάρα όμως που έστρωνε 2η φωλιά ήθελε νήμα, και παρόλο που της είχα λόγω ανταγωνισμού θέλησε να πάρει το νήμα της φωλιάς της άλλης κανάρας με αποτέλεσμα να πέσει το μωρό κάτω από 1,5 μέτρο ύψος! Το πως σώθηκε δεν το ξέρω! Αλλά αυτό που πας να κάνεις είναι ρίσκο! Εγώ πλέον βγάζω τα ζευγάρια από την κλούβα και τα ζευγαρώνω σε ζευγαρώστρες. Το καλοκαίρι ξαναμπαίνουν μέσα στην κλούβα για να περάσουν πτερόροια. Πραγματικά πίστεψε με αν κάνεις αναπαραγωγή μέσα στην κλούβα (ακόμα και 2 θηλυκά με ένα αρσενικό, και εγώ έτσι τα είχα) θα έχεις του κόσμου τα θέματα και τα προβλήματα! Άσε που συνήθως ο αρσενικός δένεται μόνο με μια κανάρα και βατεύει μόνο αυτή. Στη δική μου περίπτωση πάντως βάτεψε και τις 2.. Σκέψου και αποφάσισε τι θα κάνεις! Σου μιλάω ως παθούσα! Το πάθημα εμένα μου έγινε μάθημα.. Να μη γίνει και σε άλλους! 😛
 
Παντελή τις προηγούμενες μέρες έσω πατρα γινόταν χαμός από βροχή και αέρα αντιμετώπισες κάποιο πρόβλημα; Παντός πολύ καλή η δουλειά σου..
 
Παντελή το έχω κάνει και ήταν μια μεγάλη αποτυχία! Σε συμβουλεύω να μην το κάνεις ως καμμένη! Οι θηλυκές δε θα ζευγαρώσουν στον ίδιο χρόνο, η μία θα έχει μικρά και η αυγοτροφή θα είναι αναγκαία καθημερινά, η άλλη θα κλωσάει και δε θα χρειάζεται αυγοτροφή παρά μόνο σπόρια. Θα υπάρχει ανταγωνισμός και μπορεί να συμβούν πολλά! Από το να φάνε (πχ το λούγαρο) τα αυγά, μέχρι να θέλουν και οι δύο την μία φωλιά και να γεννάνε και οι 2 τα αυγά τους στην ίδια φωλιά! Θα σου πω εμένα τι μου έτυχε! Όταν η μια κανάρα προχωρούσε σε δεύτερη γέννα και έφτιαχνε τη φωλιά της, της 2ης τα αυγά έσκαγαν, και την πρώτη μέρα βγήκε ένα μικρό. Η κανάρα όμως που έστρωνε 2η φωλιά ήθελε νήμα, και παρόλο που της είχα λόγω ανταγωνισμού θέλησε να πάρει το νήμα της φωλιάς της άλλης κανάρας με αποτέλεσμα να πέσει το μωρό κάτω από 1,5 μέτρο ύψος! Το πως σώθηκε δεν το ξέρω! Αλλά αυτό που πας να κάνεις είναι ρίσκο! Εγώ πλέον βγάζω τα ζευγάρια από την κλούβα και τα ζευγαρώνω σε ζευγαρώστρες. Το καλοκαίρι ξαναμπαίνουν μέσα στην κλούβα για να περάσουν πτερόροια. Πραγματικά πίστεψε με αν κάνεις αναπαραγωγή μέσα στην κλούβα (ακόμα και 2 θηλυκά με ένα αρσενικό, και εγώ έτσι τα είχα) θα έχεις του κόσμου τα θέματα και τα προβλήματα! Άσε που συνήθως ο αρσενικός δένεται μόνο με μια κανάρα και βατεύει μόνο αυτή. Στη δική μου περίπτωση πάντως βάτεψε και τις 2.. Σκέψου και αποφάσισε τι θα κάνεις! Σου μιλάω ως παθούσα! Το πάθημα εμένα μου έγινε μάθημα.. Να μη γίνει και σε άλλους! 😛
ΟΚ. Το κατάλαβα. Εντός τον ημερών θα ανεβάσω φωτογραφίες με τα ζευγάρια και το πώς τα έχω ξεχωρίσει αν μπορέσεις να με βοηθήσεις.. ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ είσαι πολύ κατατοπιστικη

Παντελή τις προηγούμενες μέρες έσω πατρα γινόταν χαμός από βροχή και αέρα αντιμετώπισες κάποιο πρόβλημα; Παντός πολύ καλή η δουλειά σου..
Καλησπέρα φίλε όχι κανένα. το μπαλκόνι κοιτάει Παναχαικο
 
Οκ τότε μια χαρά έχουν και θέα τα χιόνια.. Παίζει να την έχω δει την κλούβα σου από το δρόμο αν ήταν δική σου
 
ΟΚ. Το κατάλαβα. Εντός τον ημερών θα ανεβάσω φωτογραφίες με τα ζευγάρια και το πώς τα έχω ξεχωρίσει αν μπορέσεις να με βοηθήσεις.. ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ είσαι πολύ κατατοπιστικη
😀 :D Φυσικά και θα σε βοηθήσουμε! Μιας και έχεις κοινά θα πρέπει να τα ταιριάξεις με βάση τα χρώματα! 😉
 
Καλό είναι να αποφεύγετε αυτού του είδους τις ανοιχτές ταιστρες σε εξωτερικούς χώρους. Γενικά η τροφή θα πρέπει να είναι περισσότερο προστατευμένη.
 
Πίσω από γήπεδο πανάχαικης σε κάτι στενά που πήγαινα τον σκύλο βόλτα.. Τεσπα.. Προετοιμασία έχεις ξεκινήσει; _
 
Δεν υπάρχει καλύτερη λειτουργία για ένα forum από το να ρωτάς και να έχεις άμεσες απαντήσεις στο ερώτημά σου.
Όπως και δεν υπάρχει χειρότερο "κομμάτι" για κάποιο θέμα από το να γράφονται σχόλια άσχετα με το ερώτημα.
Θα παρακαλούσα όλους τους καλούς φίλους (και το εννοώ) για να υπάρχει ενδιαφέρον από τους μελλοντικούς αναγνώστες του post να αναφέρονται επικουρικά και μόνο στα ερωτήματα και τα επιμέρους "ζητήματα" σε προσωπικά μηνύματα.
Ευχαριστώ για την κατανόηση.
 
Έχετε δίκιο κύριε Γιάννη.. Αν μπορείτε διαγράψτε τ άσχετα μνμ μου.. Κανένα πρόβλημα
 
Back
Top