Αναπαραγωγή Τα αυγά των σκουπιδιών

Καλημέρα Αλίκη μου!
Για άλλη μια φορά τα καναρίνια σου μας εντυπωσίασαν ευχάριστα. Η φετινή εκτροφή σου είναι με ανατροπές, μπορώ να πω! 🙂
Το γλυκύτατο αυτό καναρινάκι σου είναι ένα ζωντανό θαύμα! Να σου ζήσει και να το χαίρεσαι! Πιστεύω πως θα γίνει ένας εξαίρετος γονιός σαν τους δικούς του!
 
Η φετινή εκτροφή σου είναι με ανατροπές, μπορώ να πω!
😀 όπως τα λες φίλε μου! Ανατροπές, απρόοπτα, αλλά τελικά μου δίδαξε πολλά αυτή η χρονιά! Έμαθα πιο πολλά απ όσα δεν έχω μάθει τόσα χρόνια! Ο,τι μου συνέβη, μου δίδαξε πολλά μαθήματα!

Το γλυκύτατο αυτό καναρινάκι σου είναι ένα ζωντανό θαύμα! Να σου ζήσει και να το χαίρεσαι! Πιστεύω πως θα γίνει ένας εξαίρετος γονιός σαν τους δικούς του!
Σ ευχαριστώ πολύ! Μακάρι! Αλλά ναι με τέτοιους γονείς σίγουρα έχει πάρει καλά γονίδια! Το Σάββατο το γλυκάκι μου μπήκε στην κλούβα με τα υπόλοιπα φετινά μικρά, και με εξέπληξε πως τα κατάφερε και συναγωνίζεται τα υπόλοιπα! Με το που το έβαλα μέχρι και μπάνιο στην πισίνα έκανε! 😛

να το χαιρεσαι και να το καμαρωνεις ειναι υπεροχο
Σ ευχαριστώ πολύ Δημήτρη μου! Και εσύ τα δικά σου φτερωτά φιλαράκια!

Χαιρομαι που τελικα έδωσες μια ευκαιρία, και εχεις αυτο το υπέροχο κουκλάκι... Να σου ζήσει.
Η αλήθεια είναι πως δεν το μετάνιωσα! Αν και χρονικά τσίμα τσίμα πρόλαβα!

Τυχερό από κούνια που λένε.:D
Είναι ο Lucky Bin ή η Lucky Trash (αναλόγως το φύλο!) 😛
 
Το trash θα σε παρακαλέσω να το λες με παχύ ΣΣΣ όταν θα του απευθύνεσαι, όχι ελληνιστί. 😛
😀 μάλιστα ό,τι πείτε! Νομίζω το Trasshhh μ αρέσει καλύτερα απ το Bin είτε είναι αγόρι είτε κοριτσάκι! Οπότε Lucky Trasshh it is ! :D
 
Θυμάστε το μικρό των σκουπιδιών; Έχει μεγαλώσει, και έχει αποκτήσει ένα πανέμορφο πρασινοάσπρο ριγωτό φτέρωμα! Και τελικά έκανα λάθος και μας βγήκε αγόραρος! Και παρόλο που όταν μπήκε στην κλούβα μαζί μετά υπόλοιπα φετινά μικράκια ήταν το πιο μικρούλη, τα κατάφερε, και τα πάει περίφημα και με τους συνομηλίκους του και τρώει και όλο του το φαΐ! 😛

Lucky Trasshhh voila λοιπόν!
14256812_1124535654307723_446673196_n.webp
14256824_1124535690974386_282430255_n.webp
14256627_1124535664307722_1403200893_n.webp 14256271_1124535700974385_1839562368_n.webp

Παρέα με το φιλαράκι του στην κλούβα!
rsz_14215668_1124535680974387_630877993_o.webp
 
Αυτός ο lucky trash - pied noir θα γίνει η αδυναμία μου!
Έχει τσαγανό! Περνά πτερόρροια έτσι; Μετά να το δείς, χιονισμένο σαν τα ψηλά βουνά!
 
Έχει τσαγανό!
Έχει ο μούργος έχει! Εδώ γιατί δεν λες πως μου έμοιασε; 😛

Περνά πτερόρροια έτσι; Μετά να το δείς, χιονισμένο σαν τα ψηλά βουνά!
Ναι ο γλύκας μου! Αλλά δεν κωλώνει ο άτιμος! Δεν καταλαβαίνει από πτερόροια αυτός! Θα παραμείνει κούκλος απλά δε θα ήθελα να φύγει το άσπρο και να γίνει εκεί κίτρινος! 😛

Να τον χαίρεσαι Αλίκη, είναι ένας κούκλος και μισός ο Trash! 🙂
Είναι είναι ιδιαίτερος! :D Σ ευχαριστώ πολύ Γιώργο μου! :D

Πολύ όμορφος και με ωραία χρώματα, όλα μαζί ανακατεμένα.:D👍
Απ όλα έχει ο μπαξές! Μόνο το κόκκινο του λείπει! 😛 Σ ευχαριστούμε Ανέστη! :D

Ιδιαίτερος ο μικρός, πολύ όμορφος!👍να τον χαίρεσαι Αλίκη μου:)
Σ ευχαριστώ πολύ Σίσσυ μου! Είναι πολύ όμορφος και πολύ τυχερός! Όσο σκέφτομαι πως τα αυγά τα πέταξα με γυμνά χέρια στα σκουπίδια και μετά από 5 λεπτά το μετάνιωσα και με γυμνά χέρια τα έβαλα στη φωλιά... Τύχη βουνό ο Τρας! :D
 
Ειναι πολυ ομορφος ο τυχερουλης σου.
Το ιδιο και ο κιτρινος φιλαρακος του ο οποιος εχει ενα μαγευτικο εντονο κιτρινο.

Α! Μπραβο στην φωτογραφο 😛
 
Θυμάστε το μικρό των σκουπιδιών; Έχει μεγαλώσει, και έχει αποκτήσει ένα πανέμορφο πρασινοάσπρο ριγωτό φτέρωμα! Και τελικά έκανα λάθος και μας βγήκε αγόραρος! Και παρόλο που όταν μπήκε στην κλούβα μαζί μετά υπόλοιπα φετινά μικράκια ήταν το πιο μικρούλη, τα κατάφερε, και τα πάει περίφημα και με τους συνομηλίκους του και τρώει και όλο του το φαΐ! 😛

Lucky Trasshhh voila λοιπόν!
View attachment 44486
View attachment 44487
View attachment 44488 View attachment 44489

Παρέα με το φιλαράκι του στην κλούβα!
View attachment 44490
Δεν μπιρω να πιστεψω ακονη, πως απο τα σκουπιδια, βγηκε αυτο το ομορφο πουλακι. Μπραβο Αλικη μου που την τελευταια στιγμη αποφασισες να κρατησεις τα αυγουλακια! Να τα χαιρεσαι 😉
 
Δεν μπιρω να πιστεψω ακονη, πως απο τα σκουπιδια, βγηκε αυτο το ομορφο πουλακι. Μπραβο Αλικη μου που την τελευταια στιγμη αποφασισες να κρατησεις τα αυγουλακια! Να τα χαιρεσαι 😉
Κι όμως τα κατάφερε! Σ ευχαριστώ πολύ Ελεάννα μου! Που να τον δεις μετά την πτερόροια! 😉
 
Κι όμως τα κατάφερε! Σ ευχαριστώ πολύ Ελεάννα μου! Που να τον δεις μετά την πτερόροια! 😉
Ειναι τυχερος, υγιης και κουκλος! Θα γινει ακομη πιο ομορφος! Ψυχουλα που σωθηκε!
 
Αλίκη να σου ζήσει και να το χαίρεσαι...
Παρόμοια ιστορία μου έτυχε και εμένα φέτος, όπου έβγαλα την φωλιά να την πετάξω και το τελευταίο αυγό ήθελα να δείξω στις μικρές μου πως είναι μέσα (στην ωοσκόπηση φαινόταν 4 άσπορα και το τελευταίο λίγο πιο σκούρο, δεν φαινόταν αν ήταν ένσπορο). Το άφησα μισή ώρα στο τραπέζι μέχρι να κάνω καθαριότητα και μετά συνειδητοποίησα ότι είχα μετρήσει λάθος τις μέρες και ξαναέβαλα την φωλιά με το αυγό. Την επόμενη γεννήθηκε ο Μαγκάιβερ :)
 
Αλίκη να σου ζήσει και να το χαίρεσαι...
Σ ευχαριστώ πολύ Νώντα! 🙂

Παρόμοια ιστορία μου έτυχε και εμένα φέτος, όπου έβγαλα την φωλιά να την πετάξω και το τελευταίο αυγό ήθελα να δείξω στις μικρές μου πως είναι μέσα (στην ωοσκόπηση φαινόταν 4 άσπορα και το τελευταίο λίγο πιο σκούρο, δεν φαινόταν αν ήταν ένσπορο). Το άφησα μισή ώρα στο τραπέζι μέχρι να κάνω καθαριότητα και μετά συνειδητοποίησα ότι είχα μετρήσει λάθος τις μέρες και ξαναέβαλα την φωλιά με το αυγό. Την επόμενη γεννήθηκε ο Μαγκάιβερ 🙂
Φοβερό! Για φαντάσου πόση στεναχώρια αν το άνοιγες... Τυχερός ο Μαγκάιβερ! Μισή ώρα στο τραπέζι! 😛
 
Back
Top