Αναπαραγωγή Τα αυγά των σκουπιδιών

Πω πω πάει, μεγάλωσε κι αυτός και δεν το καταλάβαμε! Πότε πέρασε ο καιρός! Και είναι πολύ όμορφο πουλάκι! Όλα τα χρώματα έχει πάνω του! Μπράβο Αλίκη! Πιστεύω ότι αυτό το καναρίνι όταν θα το κοιτάς, θα σου θυμίζει με τον δικό του τρόπο, το λάθος που πήγαινες να κάνεις τότε και θα του στοίχιζε τη ζωή! Το θαύμα της ζωής! 🙂
 
Όσο σκέφτομαι πως τα αυγά τα πέταξα με γυμνά χέρια στα σκουπίδια και μετά από 5 λεπτά το μετάνιωσα και με γυμνά χέρια τα έβαλα στη φωλιά.
😀... Πσσσσ τί είπες τώρα!
24 ώρες μετά, ακόμη δεν έχω συνέλθει! 😛
Προσοχή παιδιά, πάντα με λαβίδες, αλλιώς, δύσκολα τα πράγματα!:D
 
Πω πω πάει, μεγάλωσε κι αυτός και δεν το καταλάβαμε! Πότε πέρασε ο καιρός! Και είναι πολύ όμορφο πουλάκι! Όλα τα χρώματα έχει πάνω του! Μπράβο Αλίκη! Πιστεύω ότι αυτό το καναρίνι όταν θα το κοιτάς, θα σου θυμίζει με τον δικό του τρόπο, το λάθος που πήγαινες να κάνεις τότε και θα του στοίχιζε τη ζωή! Το θαύμα της ζωής! 🙂
Μεγάλωσε και έχει γίνει πολύ αλήτης! Τώρα απολαμβάνει τα πετάγματα στην κλούβα με τα υπόλοιπα! Τα πάει περίφημα ο γλυκός μου! Όταν τον κοιτάω λέω πόσο τυχερό πουλάκι είναι! Θεωρώ πως φέρνει τύχη! Είναι το τετράφυλλο τριφύλλι μας! :D

😀... Πσσσσ τί είπες τώρα!
24 ώρες μετά, ακόμη δεν έχω συνέλθει! 😛
Προσοχή παιδιά, πάντα με λαβίδες, αλλιώς, δύσκολα τα πράγματα!:D
Έχεις συνέλθει σήμερα ή να έρθω να σε κεράσω ένα χαμομηλάκι να ηρεμήσεις; 😛

Πολυ κούκλος έγινε, μπράβο...Αντε και με ενα καλο κορίτσι, τωρα...
Σ ευχαριστώ πολύ! Τον αφήνω να το διαλέξει μόνο του το κορίτσι του! 😛
 
Ο Lucky Trash ή όπως τον λέω εγώ και Big Trash, έχει γίνει μεγάλη μορφή! Και στήνεται για φωτογραφία, και κοιτάει την κάμερα! Μιλάμε για τρελό μοντέλο με φοβερή στάση σώματος! Και ιδού και τα ντοκουμέντα:
14741593_1159908104103811_768728282_n.webp 14794162_1159908070770481_2031204709_n.webp
Κοιτάξτε νάζι
14798948_1159908167437138_1188984995_n.webp
14801059_1159908107437144_578581742_n.webp
Και εδώ κλασικά παίρνει τη θέση των άλλων για να φάει! 😛
14798912_1159908154103806_13968314_n.webp

Όσο για το φύλο, ακόμα δεν είμαι σίγουρη πως είναι αγοράκι!
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα όμορφα λόγια σας! Δεν του τα λέω θα ψωνιστει εντελώς! 😛

Δεν μπορείς να καταλάβεις από την γενετική περιοχή το φύλλο του;
Ακόμα είναι πολύ μικρός... όταν πλησιάζει η άνοιξη και πυρωνουν τότε τα αρσενικά εμφανίζουν το λεγόμενο "ψευδοπεος". Τα περισσότερα μικρά μου έχουν αρχίσει το τραγούδι κανονικά και χαλάνε τον κόσμο, οπότε ο μικρός μπορεί να μας βγει και κοριτσάκι θα δούμε! Είναι το λιγότερο που με αγχώνει.. :)
 
Ακόμα είναι πολύ μικρός... όταν πλησιάζει η άνοιξη και πυρωνουν τότε τα αρσενικά εμφανίζουν το λεγόμενο "ψευδοπεος". Τα περισσότερα μικρά μου έχουν αρχίσει το τραγούδι κανονικά και χαλάνε τον κόσμο, οπότε ο μικρός μπορεί να μας βγει και κοριτσάκι θα δούμε! Είναι το λιγότερο που με αγχώνει.. :)
Ααα δεν το γνώριζα αυτό, ευχαριστώ πολύ!
 
Ο Lucky Trash ή όπως τον λέω εγώ και Big Trash, έχει γίνει μεγάλη μορφή! Και στήνεται για φωτογραφία, και κοιτάει την κάμερα! Μιλάμε για τρελό μοντέλο με φοβερή στάση σώματος! Και ιδού και τα ντοκουμέντα:
View attachment 45691 View attachment 45692
Κοιτάξτε νάζι
View attachment 45693
View attachment 45694
Και εδώ κλασικά παίρνει τη θέση των άλλων για να φάει! 😛
View attachment 45695

Όσο για το φύλο, ακόμα δεν είμαι σίγουρη πως είναι αγοράκι!
Ομορφος, τυχερος και καλοταϊσμενος 😀 να τα χαιρεσαι ολα Αλικη μου!
 
Ευχαριστούμε ευχαριστούμε για τα κοπλιμεντα!

Η ουρά με την ανάποδη βαφή,όλα τα λεφτά!
Εεεε τι τώρα... Δε ξέρω εγώ τι σπάνιες μεταλλαξεις βγάζω ρε; 😎 την ανάποδη βαφή την έβγαλα αντε να την ξαναβγαλω όμως τέτοια μετάλλαξη 😀

Αν δεν ήμουν top εκτροφέας χρώματος θα στο ζητούσα.
200 ευρώ επειδή είσαι εσύ. Τέτοιο σπάνιο χρώμα και μετάλλαξη δε βρίσκεις... σκέψου το και πες μου!

Ααα ιδια μερα έχουμε γενέθλια με τον ομορφούλη!
Ωωω τι γλυκό! :D

Πιστεύω πως είναι μακράν ο πιο σίγουρος.
Έχει και υλικό εδώ.
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-φυλο-ειναι-τα-καναρινια.22760/#post-246692
ΔΕ ξέρω αν είναι πιο σίγουρος αλλά εμένα με μπερδεύει... ας πούμε ο Τρας μου κάνε για αρσενικό με αυτη την μέθοδο... Ο Δευκαλιων έχει διαφορετική άποψη...
 
Κούκλος, γλύκας, τσαχπίνης και με προσωπικότητα ο μικρός σου! Από ότι φαίνεται έχει συνηθίσει την πολύ δημοσιότητα και ποζάρει, για να αναδειχθεί! 😀!:D Να σου ζήσει ο τυχερούλης σου, Αλίκη! 🙂

Είναι ιδέα μου ή σκούρυνε το χρώμα του; Τον θυμάμαι πιο ανοιχτό καφέ!
 
Να σου ζήσει ο τυχερούλης σου, Αλίκη! 🙂
Ευχαριστώ ευχαριστώ! :D

Είναι ιδέα μου ή σκούρυνε το χρώμα του; Τον θυμάμαι πιο ανοιχτό καφέ!
Όχι όχι πάντα έτσι ήταν. Απλά τα λευκά φτερά του παρέμειναν λευκά και μετά την πτεροροια. Δεν το περίμενα... :)
 
Back
Top