Αναπαραγωγή Τα ζεμπράκια μου έκαναν 3 αυγά σε άδεια φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Προς το παρόν τίποτε.
Έχει τόση ζέστη έξω που αμφιβάλω αν χρειάζονται κάτι περισσότερο.
Δεν ξέρω αν έβαζες κάποιο μαλακό υπόστρωμα αν θα συνέχιζαν τη διαδικασία.
Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία με τη φωλιά... Να δούμε για τι ακριβώς μιλάμε;
 
Φωλια εχω ανοιχτη που περισσοτερο την ειχα για να κοιμουντε καθως δεν εβλεπα να ζευγαρονουν... χθρς το πρωι ειδα λιγο περιεργη συμπεριφορα και ηθελα να τους παρω νυμα αλλα το πρωι δουλευα και το απογευμα ηταν κλειστα... Το θεμα ειναι οτι το θυληκο βγαινει απο τη φωλια... αχχχ τι θα κανω;

Δε μπορω να ανεβασω φωτογραφια για καποιο λογο...
 
το θεμα ειναι οτι το θυληκο βγαινει απο τη φωλια...
Θα επιτρέψεις στο πουλί να πραγματοποιήσει (πλέον) όλα όσα η φύση το έχει προετοιμάσει.
Αν θελήσει να κλωσήσει θα το κάνει όποτε αυτό κρίνει πως πρέπει.
Αν δε θέλει να κλωσήσει... Τότε το "γιαγιά" παίρνει μια μικρή αναβολή.

Δε μπορω να ανεβασω φωτογραφια για καποιο λογο...
Ακολούθησε πιστά τις οδηγίες εδώ petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
 
😀 ενταξει στα 32 μου να γινω γιαγια δεν ειμαι ετοιμη νομιζω... Να ρωτησω και κατι αλλο... αυριο θα καθαριζα το κλουβι.. Τωρα τι κάνω; Καθαριζω η περιμενω;

Μπορει να φταιει οτι δεν εχω πολυ μπαταρια στο κινητο
 
Τελικα να τα καθαρισω ή να τα αφησω στην ησυχια τους;
Για μένα αν μπορεί η καθαριότητα να μείνει δυο τρεις μέρες πίσω ... ας την καθυστερήσεις.
Αν επείγει... Πρώτα η ασφάλεια των πουλιών και μετά όλα τ' άλλα.
 
Καθαριζω η περιμενω;
Να το καθαρίσεις.

Τα ζεμμπράκια δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα στην αναπαραγωγή. Γεννούν και στον αέρα, επομένως δεν έχει και μεγάλη σημασία το είδος της φωλιάς. Μπορείς να βάλεις ανοιχτού ή κλειστού τύπου (καλαθάκι) ανάλογα με το εάν θέλεις να επιτηρείς τα μικρά όταν βγουν.

Επίσης, δεν έχουν σταθερή αναπαραγωγική περίοδο. Μπορούν να αναπαράγονται ολόκληρο το χρόνο. Ενίσχυσε διατροφή τους μόνο και βρες κάποιο σημείο του σπιτιού με αρκετό φυσικό φωτισμό και όχι πολύ ζέστη.

Μπορείς να διαβάσεις και το άρθρο μας για τα ζεμπράκια, έχει αρκετές χρήσιμες πληροφορίες.
 
Τα ψιλοκαθαρησα τωρα και τα αφησα στην ησυχια τους... Δε γινοταν αλλιως...

Οταν πηρα την τροφη και ρωτησα τι αλλο να τους βαλω για να ετοιμασω για γεννα μου ειπαν οτι αυτη ρτοφη εχει απ'ολα και δε χρειαζετε κατι αλλο...
 
Τα ψιλοκαθαρησα τωρα και τα αφησα στην ησυχια τους...
Ωραία τότε... υπομονή μέχρι νεωτέρας...
Διάβασε λίγο και το άρθρο που σου έβαλε ο Σταύρος... είναι χρήσιμο.

οτι αυτη ρτοφη εχει απ'ολα και δε χρειαζετε κατι αλλο...
Ας σου είπαν... λάθος κάνουν.
Διάβασε κι από εδώ όποιο άρθρο σου αρέσει https://community.petbirds.gr/forums/articles/?prefix_id=101
 
Γιατι βρε παιδια; Χθες υπηρχαν μονο φτερα μεσα που καπου διαβασα οτι το κανουν οταν δεν υπαρχει κατι στη φωλια οταν θελουν να γεννησουν... 100% δεν υπηρχε κατι αλλο μεσα. Χθες το μεσημερι τα κοιταξα και σημερα το βραδυ. Τα εχω ψηλα και εκτος απο μενα δεν ασχολιτε καποιος αλλος...
 
Back
Top