Αναπαραγωγή Τα ζεμπράκια μου έκαναν 3 αυγά σε άδεια φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν ειμαι σπιτι για να ξερω τι κανουν τωρα... Πριν τα αυγα μπαινανε και βγαινανε... χθες η θυλικια ηταν περισσοτερο στη φωλια αλλα οχι συνεχεια...
 
Με το που θα πεσει ο ηλιος μπαινουν στη φωλια και δε βγαινουν καθολου μεχρι το πρωι
Και τα δύο;
Δεν ειμαι σπιτι για να ξερω τι κανουν τωρα...
Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να επωάζει τα αυγά;
χθες η θυλικια ηταν περισσοτερο στη φωλια αλλα οχι συνεχεια...
Καλού κακού... ας είσαι έτοιμη για εκτός εποχής μωρά.
 
Απλά Βάσια μου αν τελικά δεν ενδιαφέρεσαι για αναπαραγωγή και μικρά τώρα μπορείς να πετάξεις τα αυγά και να βάλεις στη θέση τους ψεύτικα.. Αν δεν νιώθεις έτοιμη..
 
Δεν εχω προβλημα. Ισα ισα περιμενα πως και πως να γεννησουν! Απλα με ψιλοαπογοητευσατε... λοιπον εγω πηγα και πηρα ασβεστιο που μου ειπατε αλλα μου εδωσε σε σκονη... μου ειπε οτι ειναι καλυτερο αλλα ουτως η αλλος δεν ειχε και αλλο... Πηρα σουπιοκοκκαλο πηρα και νημα δεν ξερω αν θα τους χρειαστε αλλα εγω θα το βαλω... Πηρα και θηκη για το αυγο πηρα και τι δε πηρα... στο τελος θα χρειαστω καινουργιο κλουβι...
 
Ισα ισα περιμενα πως και πως να γεννησουν!
Το φαντάστηκα από την αρχή διακρύνοντας και την απογοήτευσή σου.
Εμείς προτάσεις κάνουμε... εσύ αποφασίζεις πως θα κινηθείς.
Αν μείνει το θηλυκό και κλωσήσει τα αυγά τότε πιθανόν τα όνειρά σου να γίνουν πραγματικότητα σε ότι αφορά τα πουλιά.
Απλά όλο αυτό (που έτσι ή αλλιώς θα σε βοηθήσουμε) θεωρείτε "βαρύ" για τα πουλιά αυτή την εποχή.
Απλα με ψιλοαπογοητευσατε...
Ποτέ από πρόθεση.
 
λοιπον εγω πηγα και πηρα ασβεστιο που μου ειπατε αλλα μου εδωσε σε σκονη... μου ειπε οτι ειναι καλυτερο αλλα ουτως η αλλος δεν ειχε και αλλο...
Και εγώ σκόνη χρησιμοποιώ και την βάζω μέσα στην αυγοτροφή που φτιάχνω. Δες εδώ. Έτσι ξέρω πως λαμβάνουν όλο το ασβέστιο σίγουρα ενώ μέσα στο νερό μπορεί η σκόνη να μην ανακατευτεί καλά.. Μπορείς να δοκιμάσεις και να τους δίνεις φρέσκια αυγοτροφή καθημερινά... ή να πάρεις έτοιμη συσκευασμένη αυγοτροφή eggfood από το πετ σοπ.

Δεν εχω προβλημα. Ισα ισα περιμενα πως και πως να γεννησουν! Απλα με ψιλοαπογοητευσατε...
Απλά όλο αυτό (που έτσι ή αλλιώς θα σε βοηθήσουμε) θεωρείτε "βαρύ" για τα πουλιά αυτή την εποχή.
Αυτό είπαμε εξαρχής όλοι. Πως λόγω εποχής και υψηλών θερμοκρασιών συνήθως προτείνουμε να μην προχωρήσουν οι ιδιοκτήτες σε γέννες και μικρά. Είναι επικίνδυνο και για τους γεννήτορες και για τους νεοσσούς. Για φαντάσου να πρέπει να στρώσεις φωλιά να κάνεις αυγά και να τα κλωσήσεις με 32 βαθμούς κελσίου. Αν ήταν δικά μου θα τα λυπόμουν...
Αλήθεια τα έχεις μέσα ή έξω;
 
Εαν τα πουλιά βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο δεν βλέπω το λόγο να απογοητεύουμε τη Βάσια. Το δικό μου σπίτι δεν ανεβάζει για παράδειγμα πάνω απο 26 βαθμούς αυτήν την περίοδο. Επίσης δεν είναι όλα τα πουλιά σαν τα καναρίνια, δεν ακολουθούν τον ίδιο ετήσιο βιολογικό κύκλο. Γιατί να πετάξει τα αυγά απο ένα ξεκούραστο θηλυκό? Προσωπικά δεν το έχω τόσο εύκολο και το θεωρώ σωστό μόνο αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι υγείας.
 
Γιατί να πετάξει τα αυγά απο ένα ξεκούραστο θηλυκό?
Είναι όντως ξεκούραστο; Και όντως είναι μέσα στο σπίτι; Αν είναι όντως ξεκούραστο και το κλουβί είναι μέσα στο σπίτι σε δροσερό σημείο, τότε δεν υπάρχει φόβος. Αν και θεωρώ πως η διατροφική προετοιμασία πριν την αναπαραγωγή είναι απαραίτητη όποιο είδος πτηνού και αν έχουμε...
 
Εξω τα εχω αλλα σε σημειο με που δε το πιανει ηλιος και εχει σχετικα δροσια...
όσο και να μην τα πιάνει ο ήλιος ένα 30άρι θα πιάνει... Δυστυχώς.. αλλά αφού πήρες την απόφαση να συνεχίσεις ας ελπίσομε να μην υπάρχουν απώλειες ούτε απ΄το ζευγάρι σου ούτε από τους πιθανούς μελλοντικούς νεοσσούς.
 
..Αν και θεωρώ πως η διατροφική προετοιμασία πριν την αναπαραγωγή είναι απαραίτητη όποιο είδος πτηνού και αν έχουμε...


Σαφώς και είναι αλλά αυτός δεν είναι λόγος για να πετάξουμε αυγά κατα τη γνώμη μου.
 
Σαφώς και είναι αλλά αυτός δεν είναι λόγος για να πετάξουμε αυγά κατα τη γνώμη μου.
Ούτε κι εγώ βλέπω το λόγο να τα πετάξουμε..
Πάμε για πιο δροσερές μέρες..
Και τα πουλιά αυτά τα πάνε πολύ καλά με τις ζέστες.
 
Άρα αφού όλοι συμφωνούμε ας βοηθήσουμε την Βάσια να κάνει το καλύτερο δυνατόν υπό αυτές τις συνθήκες που έχουμε!

Βάσια σε καμία περίπτωση μην μετακινήσεις το κλουβί σε πιο δροσερό σημείο γιατί μπορεί να παρατήσουν τελείως τη φωλιά και τα αυγά. Πέρα από σπόρους και κόκκαλο σουπιάς τι άλλο δίνεις; Είδες τη συνταγή της αυγοτροφής μου που σου επισυναψα;
 
Οπως ειπαμε ειμαι απο νησι! Δεν υπαρχει το καλοκαιρι χρονος για τιποτα... αρα αυτη τη στιγμη θα περιοριστω στο αυγο το βραστο...
 
αρα αυτη τη στιγμη θα περιοριστω στο αυγο το βραστο...
Το καλά βρασμένο αυγό καλύπτει μεγάλο ποσοστό από ανάγκες στα πουλιά κυρίως όταν υπάρχουν νεοσσοί.
Προς το παρόν λίγη γλυστρίδα θα τους συμπληρώσει τη διατροφή.
Όταν όμως μπει το αυγό στη διατροφή τους χρειάζεται πολύ προσοχή γιατί λόγω των υψηλών θερμοκρασιών αλλοιώνεται γρήγορα και εμείς αυτό δεν το θέλουμε.
Μπορούμε να το αφήνουμε μόνο για λίγες ώρες στα πτηνά μας.
 
Δεν υπαρχει το καλοκαιρι χρονος για τιποτα...
Αν δεν έχεις χρόνο τότε πήγαινε αγόρασε μια έτοιμη συσκευασμένη αυγοτροφή πατέ (πχ Cede Morbido) που δεν χαλάει να την δίνεις κάθε μέρα μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκία. Θα σου χρειαστεί ούτως ή άλλως αν έρθουν οι νεοσσοί. Μόνο βραστό αυγό δεν τους φτάνει για να ανατραφούν. Ούτε εμείς στην Αθήνα έχουμε χρόνο γι αυτό υπάρχουν τέτοιες εύκολες και γρήγορες λύσεις! 😉
 
Back
Top