Αναπαραγωγή Τα ζεμπράκια μου έκαναν 3 αυγά σε άδεια φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Βάσω όπως σου είπε ο Σταύρος
Γεννούν ένα αυγό ανά 24 ώρες. Πιο αραιά μπορεί, πιο συχνά όχι.
Αν λοιπόν, χθες δεν υπήρχε αυγό αποκλείεται σήμερα να γεννήθηκαν τρία αυγά. Το πιο πιθανό είναι αύριο να βρεις πέντε αυγά, που αυτό θα σημαίνει ότι έχεις σίγουρα δύο θηλυκά.
 
Το ενα ειμαι σιγουρη οτι ειναι αρσενικο... απο τις φωτογραφιες που εχω δει στο ιντερνετ. Για το θυλικο ειχα εναν ενδιασμο γιατι εχει τουφιτσες στο κεφαλι του και δεν εμοιαζε με καμια φωτογραφια. Δε ξερω αν θα φαινεται στη φωτογραφια. Τελοσπαντων... Τα αυγα συνεχιζουν να ειναι 3...

111330.webp 222318.webp 2221534.webp
 
Και το πορισμα ποιο ειναι;
Πωπω βιασύνες.
Ειμαι απο κινητό και μπορεί να κάνω λάθος, αλλά με τα όσα ξέρω ζευγάρι μου μοιάζουν.
Φυσικά θα περιμένω τους ειδικούς του είδους για σίγουρα
Όπως και να χει όμως... Τρία αυγά στη φωλιά σε μια μέρα απο δύο πουλιά δεν γίνεται.
Οπότε ή δεν τα είδες νωρίτερα (πολύ πιο πιθανό) ή κάποιος μας σκαρώνει παιχνίδια.
 
Τι να πω... ειμαι 100% σιγουρη οτι την Κυριακη δεν υπηρχε κατι... Παντως η κυρια συνεχιζει να ειναι εξω απο τη φωλια της...
 
Αν ήταν καναρίνια, υποθέτω πως κάπως έτσι είναι και εδώ, θα έλεγα πως άνετα ένα θηλυκό θα μπορούσε να γεννήσει αυγά χωρίς να μπει στη διαδικασία της επώασης.
Γεννάει γιατί απλά τα ετοίμασε.
 
Ουφφφφ δυσκολο πραγμα...
Τηρουμένης και της εποχής, ίσως είναι και το καλύτερο για τα πουλιά να μην μπει το θηλυκό σε επώαση.
Το να γίνεις γιαγιά με αυτά τα πουλιά είναι καθαρά θέμα λίγων εβδομάδων.
Κι αν όντως είναι ζευγάρι τότε ετοιμάσου για πολλά εγγόνια.
Πωλίνα @Wind-sa τι λες, είναι ζευγάρι;
 
Δεν κάνεις τίποτε.
Περιμένεις μερικές μέρες
Ποτέ και κανείς δεν ξέρει τι θέλουν να κάνουν τελικά τα πουλιά.
 
Ζευγάρι είναι. Σπανίως θα γεννηθούν 2 αυγά εντός 24ώρου απο ένα θηλυκό. Για 3 δεν έχω διαβάσει ούτε ακούσει ποτέ. Προφανώς αν δεν κάνεις λάθος (και υπήρχε αυγό-α στη φωλιά πριν την Κυριακή) πρόκειται για κάποια ανωμαλία στον αναπαραγωγικό κύκλο του θηλυκού. Δώστους οπωσδήποτε ασβέστιο, κατα προτίμηση υγρό σε σταγόνες (tabernil calcio) στο νερό τους για μερικές ημέρες και να έχεις πάντα στο κλουβί σουπιοκόκαλο.
 
και τωρα τι κανω; Περιμενω; Τους βγαζω τα αυγα; Τους βαζω νυμα;
Πες μας εσύ πρώτα τι θες να κάνεις; Θες να κάνεις αναπαραγωγή με 30++ βαθμούς; Είσαι έτοιμη να διαχειριστείς τα μικρά που ίσως βγουν; Έχεις κάνει κάποιου είδους διατροφική προετοιμασία στο ζευγάρι σου;
 
Λοιπον οπως εχετε καταλαβει ειμαι τελειως ασχετη.. Οποτε περιμενω απο σας να μου πειτε... Οταν ειχα παρει τροφη ρωτησα τη κοπελα αν χρειαζετε κατι αλλο και μου ειπε οτι ειναι ειδικη για παραδεισια και δεν χρειαζετε κατι αλλο... σταγωνες θα παω να τους παρω το απογευμα και σουπιοκοκκαλο θα μου φερουν αυριο... αυτα..
 
Σιγά σιγά, με την κατάλληλη καθοδήγηση μάθαμε και συνεχίζουμε να μαθαίνουμε όλοι.
Στατιστικά στα πετ πουλάνε προϊόντα χωρίς να έχουν ιδιαίτερες γνώσεις. Δεν είναι αυτό το κακό. Κακό γίνεται όταν σε διαβεβαιώνουν για κάτι που δεν είναι σωστό, ως τη μόνη λύση.
Σε καμία περίπτωση δεν καλύπτονται τα πουλιά μόνο με τους σπόρους.
Ένα παραπάνω, τώρα που η τύπισσα γεννάει θέλει κι άλλα στη διατροφή της.
 
Λοιπον οπως εχετε καταλαβει ειμαι τελειως ασχετη..
Εγώ λόγω αυτού θα σου πρότεινα να αφήσεις την αναπαραγωγή για αργότερα. Να μάθεις πρώτα να φροντίζεις σωστά το ζευγαράκι σου να το προετοιμάσεις σωστά και μόλις νιώσεις έτοιμη και διαβάσεις όλες τις πληροφορίες τα βάζεις για αναπαραγωγή. Αυτή είναι η δική μου πρόταση. Από κει και πέρα αν μας πεις πως θες να προχωρήσεις με αυτή την γέννα, θα είμαι δίπλα σου και θα σε βοηθήσουμε όλοι μας!

οταν ειχα παρει τροφη ρωτησα τη κοπελα αν χρειαζετε κατι αλλο και μου ειπε οτι ειναι ειδικη για παραδεισια και δεν χρειαζετε κατι αλλο...
Τώρα που είναι σε φάση ωοτοκίας (γεννάει δηλαδή αυγά) πρέπει πέρα από τις σταγόνες και το κόκκαλο σουπιάς που θα δώσεις, να βάζεις κάθε μέρα από ένα βραστό αυγό με το τσόφλι για να παίρνει και από κει ασβέστιο. Επίσης σε μια αυγοθήκη δώστης και λίγο ωμό σουσάμι από αυτό που τρώμε και εμείς.

Στη φωλιά μπαίνουν καθόλου ή έχουν κάνει 3 αυγά και απλά συνεχίζουν τη ζωή τους όπως πριν; 😛 Το βράδυ κοιμούνται εντός φωλιάς;
 
Με το που θα πεσει ο ηλιος μπαινουν στη φωλια και δε βγαινουν καθολου μεχρι το πρωι
 
Back
Top