Αναπαραγωγή Τα ζεμπράκια μου έκαναν 3 αυγά σε άδεια φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
(3 μερες) απο Τεταρτη- Πεμπτη εγω δεν την εχω δει να σηκωνεται.
Μόλις οι μέρες γίνουν 8-9 δοκίμασε να κάνεις ωοσκόπηση αν νιώθεις έτοιμη! Αν δεν νιώθεις μη ντο κάνεις γιατί συμβαίνουν και ατυχήματα.. Το πολύ πολύ να περιμένεις λίγες μέρες παραπάνω! 😉
 
Μόλις οι μέρες γίνουν 8-9 δοκίμασε να κάνεις ωοσκόπηση αν νιώθεις έτοιμη! Αν δεν νιώθεις μη ντο κάνεις γιατί συμβαίνουν και ατυχήματα.. Το πολύ πολύ να περιμένεις λίγες μέρες παραπάνω! 😉
Αλίκη μήπως δεν πρέπει λόγω έλλειψη εμπειρίας;
 
Παιδια δεν υπαρχει περιπτωση να κανω. Φοβαμαι... Θα περιμενω τις μερες που πρεπει και με αν δε δω κατι τα πεταω...
Πιστεύω πως αυτή είναι ιδανική σκέψη και κίνηση για την περίπτωσή σου.
Εξ άλλου μετά από 5-6 μέρες ή θα δεις τα ζουζούνια ή θα πάρεις την απογοήτευση που έχουμε όλοι σε τέτοιες περιπτώσεις...
Όλαανήκουν στην ομορφιά της αναπαραγωγής.
 
Δεν θελω να ειμαι αισιοδοξη μηπως και απογοητευτω... Παντα περιμενω τα χειροτερα για ειναι πιο ευχαριστα τα καλυτερα! Καααποια στιγμη καλο θα ηταν να με ενημερωσετε για το τι κανω μετα...
 
Αυτο με την αυγοτροφη ειναι ενα θεμα. Θα δω εδω που ειμαι αν εχει κανα πετ της προκοπης αλλιως θα παραγγειλω απο ιντερνετ. Ο δικος μου απο τη Λευκαδα αφου μου το επαιξε τρελιτσα οτι μας εδωσε αυγοτροφη για παπαγαλους ενω ζητησα για παραδεισια μετα μου εδωσε λιγη απο τη δικη του να τη δοκιμασουν τα πουλια μου αν τους αρεσει... Τη γνωστη κιτρινη που ολο γραφετε να μη τη δινουμε...
 
Μπορείς να φτιάξεις και μία δική σου πανεύκολα και γρήγορα. Εδώ έχει πολλές συνταγές https://petbirds.gr/product-category/birds/foods/eggfoods/, όμως επειδή θα έχεις νεοσσούς, καλύτερα να αποφύγεις τις πολύπλοκες συνταγές με τα πολλά υλικά.
Βράσε ένα αυγό για 15 λεπτά,
Βάλε στο μούλτι το τσόφλι,
2 κουταλιές της σούπας νιφάδες βρώμης
1 κουταλιά της σούπας τρίμμα φρυγανιάς
λίγη ξηρή ρίγανη
λίγο ωμό σουσάμι προαιρετικά (για ασβέστιο)
χτύπα τα και όταν γίνουν σκόνη πρόσθεσε και το αυγό.
Αν είναι πολύ ξηρή, βάλε ένα τσικ βρασμένο νεράκι.
Καλύτερα ξηρή όμως παρά υγρή γιατί θα μένει πολλές ώρες να μην χαλάει.
Θα βάζεις στο θηκάκι και την υπόλοιπη στο ψυγείο για δύο μέρες.
Θα συμπληρώνεις το θηκάκι με λίγη ποσότητα που θα έχει έρθει σε θερμοκρασία δωματίου, ενώ θα πετάς ό,τι έχει μείνει αφάγωτο και θα καθαρίζεις την αυγοθήκη.
Να προσέξεις να έχει κονιορτοποιηθεί εντελώς το τσόφλι. Καλύτερα να το χτυπήσεις πρώτο μόνο του, μην έχεις πρόβλημα με τους νεοσσούς.
 
Αυτο με την αυγοτροφη ειναι ενα θεμα.
Μια καλή λύση είναι αυτή που σου λέει η Μαρία
Βράσε ένα αυγό για 15 λεπτά,
Βάλε στο μούλτι το τσόφλι,
2 κουταλιές της σούπας νιφάδες βρώμης
1 κουταλιά της σούπας τρίμμα φρυγανιάς
λίγη ξηρή ρίγανη
λίγο ωμό σουσάμι προαιρετικά (για ασβέστιο)
χτύπα τα και όταν γίνουν σκόνη πρόσθεσε και το αυγό.
εγώ παραδείγματος χάρη τους φτιάχνω αυτή την αυγοτροφή:
https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/
Απλά λόγω νεοσσών και λόγω ότι έχουν ανάγκη από πρωτείνες, αμινοξέα κτλ κτλ για να μεγαλώσουν γρήγορα, καλό θα ήταν να αγοράσεις έτοιμη, όπως της CEDE (πατέ, δίνεται όπως είναι στα πουλιά), ή της Easyyem (ξηρή αυγοτροφή, δλδ πριν την δώσεις πρέπει να βάλεις και νερό μαζί) και αυτές τις προτείνω γιατί έχουν πάνω από 22% ποσοστό πρωτείνης, που την χρειάζονται όταν μεγαλώνουν μικρά. Προσπάθησε λοιπόν να βρεις έτοιμη συσκευασμένη, αν δεν βρεις, θα πρέπει να μαγειρέψεις για τα μικρά σου!

Συμβουλή: Λίγες μέρες πριν σκάσουν τα μικρά (θα έχεις υπολογίσει πότε να τα περιμένεις) ξεκίνα να τους δίνεις κάθε μέρα αυγοτροφή (είτε έτοιμη είτε σπιτική) έτσι ώστε να την συνηθίσουν οι γονείς και μετά να ταίζουν και τα μικρά τους! 😉
 
Καλησπερα! Το κεχρι το βαζω και αυτο ξεχωριστα; Η μαζι με το φαγητο τους... (γκουχου γκουχου βασικα δε ξερω τι ειναι το κεχρι)
 
Back
Top