Αναπαραγωγή Τα καναρίνια μου δεν ζευγαρώνουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MaryPoo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MaryPoo

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2020
Μηνύματα
233
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα! Έχω βάλει τα καναρινακια μου μαζί αλλά αυγουλάκια δεν έχουμε δει. Η φωλιά έχει γίνει, τα έχω δει να ταϊζουν το ένα το άλλο, το αρσενικό κελαϊδαει πολύ, έχουμε ακούσει και φτερουγίσματα οπότε λογικά κπ προσπάθειες έχουν γίνει!😉 Αλλά κατά τ άλλα τζιφος... μήπως φταίει ότι το αρσενικό είναι μεγάλο σε ηλικία (5χρονων); Ή μπορεί το θηλυκό να μην είναι έτοιμο ακόμα; Πάντως η συγκατοίκηση είναι πολύ καλή δεν υπάρχουν τσακωμοί... μήπως τον έχει βάλει friend zone;😁
ΥΓ. Η διατροφή τους αυτή την στιγμή είναι τα σπόρια τους, 3-4 φορές την εβδομάδα λαχανικά (πιο σπάνια φρούτα) κ 1-2 φορές αυγό, σουπιοκοκκαλο... επίσης δεν έχουμε προσπαθήσει πότε ξανά να ζευγαρωσουμε, μήπως έχουμε κάνει εμείς κάποιο λάθος;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!☺️
 
Αν θέλεις, διάβασέ το παραπάνω άρθρο. Περιέχει πολλές πληροφορίες που ίσως σε βοηθήσουν να βελτιώσεις τις πιθανότητες.
Περιέγραψέ μας επίσης τις συνθήκες διαβίωσής τους...π.χ. σε εξωτερικό χώρο, μέσα στο σπίτι (αν ναι, τι ώρες κοιμούνται και ξυπνούν), και πόσο καιρό έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία...
Το γεγονός ότι δεν έχεις ακόμα απόθεση αυγών με ή χωρίς ζευγάρωμα έχει να κάνει με τη μη - ετοιμότητα του θηλυκού. Μαζί με την ηλικία του θηλυκού, αν θυμάσαι, πες μας πότε ολοκλήρωσε την πτερόρροιά της. Αλήθεια, πόσον καιρό την έχεις στην κατοχή σου;
 
Το θηλυκό δεν ξέρω ακριβώς πόσο είναι γιατί είναι από "δεύτερο χέρι" κ ούτε η προηγούμενη ιδιοκτήτρια της ήταν σίγουρη...κάπου στ 2 χρονών υπολογίζουμε και την έχουμε κοντά 1 χρόνο.. είναι σε εξωτερικό χώρο και κοιμούνται κανονικά με την δύση του ηλίου και ξυπνάνε γύρω στις 6:30... και η πτεροροια της επίσης κανονικά τον Σεπτέμβρη (το αρσενικό δυσκολεύτηκε κάπως σε αυτό φέτος)...το Φλεβάρη άρχισα σιγά σιγά να φτιάχνω την διατροφή, από μέσα Μαρτίου κ μετά αυτή είναι η διατροφή τους...η φωλιά δεν ξέρω ακριβώς πότε μπήκε γιατί εκείνη την περίοδο απουσίαζα, πάντως 1 μήνα έχει σίγουρα χτισμένη...
 
ειναι θετικο οτι τα πανε καλα μεταξυ τους και επισης οτι το θηλυκο εφτιαξε φωλια
σημαινει οτι προετοιζεται σιγα σιγα σιγουρα χρειαζονται το χρονο τους
και καλυτερες καιρικες συνθηκες
ειναι πρωτη φορα οποτε παντα χρειαζεται υπομονη
θα πρεπει επισης και τα δυο να ειναι πυρωμενα π.χ το αρσενικο
5 χρονων ειναι σχετικα νεο μπορει να δωσει νεοσσους
 
Προσωπικά πιστεύω ότι έχει περάσει αρκετός καιρός που έχει φτιάξει την φωλια και δεν προχώρησε σε γεννα (αυγα). Εγω σε τέτοιες περιπτώσεις που μου έχουν τύχει λόγο αλλαγής καιρικών συνθηκών,δλδ εκεί που έχει πολύ καλές μέρες ξαφνικά πολύ κρύο και βροχή για τρεις συνεχόμενες μέρες.. Ενώ έχουν φτιάξει φωλια και ο αρσενικος έχει βατεψει κανονικά σταματά η διαδικασία. Θεωρώ ότι φταίει η αλλαγή του καιρού. Χαλάω την φωλια χωριζω το ζευγαρι για τρεις με πέντε μέρες και τα ξανά βάζω. Πάντα έχω επιτυχία εάν όχι κατευθείαν σε μια βδομάδα... Υπομονη και ολα θα γινουν.. Ίσως φταίει και οτι δεν έχει πυρωσει η καναρα στην δικιά σου περίπτωση. Γτ πάλι είχα ένα ζευγάρι βατευε ο αρσενικος αλλά η θηλυκια επειδή δεν είχε πυρωσει πετούσε αετο μέχρι να έρθει... Σορρυ αν σε κούρασα.
 
@MaryPoo
σιγουρεψου οτι ειναι πυρωμενα και δυο
μπορει το θηλυκο να ειναι ετοιμο ενω το αρσενικο οχι ακομη

μια ενδειξη οτι ζευγαρωνουν ειναι εντονο κελαηδημα του αρσενικου
κατα τις απογευματινες ωρες
δωσε μερικο χρονο ακομα (10 με 15 μερες ενδεικτικα) μεχρι να ζεστανει καλα ο καιρος σταθερα 20 C
αν και παλι δεν δεις αποτελεσμα
μια λυση ειναι και ο χωρισμος για 10 με 15 μερες και ξανα μαζι οπως ειπε κι ο sotosk
 
@sotosk ούτε καν, καμία κούραση! 😁 Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Θα δώσω λίγο χρόνο ακόμα αλλά αν δεν πάρει μπρος το θηλυκό θα τα χωρίσω...όπως και να'χει θα σας ενημερώσω για τυχόν αλλαγές!😉 Ευχαριστώ!
 
Χαίρετε! Εδώ και δύο μέρες χώρισα τα πουλιά, όπως μου είχατε πει. Ωστόσο, έχω παρατηρήσει ότι από τότε το θηλυκό κάθεται διαρκώς στη φωλιά, σηκώνεται μόνο να φάει και να πιει νερό. Δλδ ούτε στην μπανιέρα της δεν μπαίνει, πράγμα πολύ περίεργο για το συγκεκριμένο πουλί που κάνει 500 φορές μπάνιο τη μέρα! Επίσης, οι κουτσουλιές της είναι λίγο περίεργες, κάπως ογκώδεις. Θα σκεφτόμουν ότι ήταν κάτι που την πείραξε αλλά φαίνεται γενικά κεφατη (τις τελευταίες μέρες λόγω απουσίας μου, τα παιδιά που την φιλοξενούσαν της έβαλαν νήματα και συνέχισε να στρώνει φωλιά, δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό ως πληροφορία☺️)! Έχω μπερδευτεί λίγο με την συμπεριφορά της, μπορείτε να με βοηθήσετε; Όταν κάθεται συνεχώς στ φωλιά δεν σημαίνει ότι είναι πυρωμένη; Ή είναι κάτι άλλο, ίσως να έχει τα κοιλιακά της και να της κόψω τα πολλά λαχανικά για λίγο;... δεν την καταλαβαίνω, help! 😂
 
Κάνει μεγάλες κουτσουλιές επειδή τον περισσότερο χρόνο τον περνάει μέσα στην φωλιά. Αφού αποφάσισες να χωρίσεις το ζευγάρι θα έπρεπε να αφαιρέσεις και την φωλιά, μην σου κάνει άσπορα. Πιστεύω πως καλύτερα είναι να αφαιρέσεις το χώρισμα και να τους δώσεις χρόνο, χωρίς να τα ενοχλείς. Αλλιώς αν αφήσεις το χώρισμα, αφαίρεσε και την φωλιά.

*από την στιγμή που η φωλιά ετοιμάστηκε το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή. Το θηλυκό είναι έτοιμο άρα το ζευγάρι καλύτερα να είναι μαζί.
 
@Ariadnh να ρωτήσω κάτι; Σήμερα τα έβαλα πάλι μαζί, θα καθαρίσω και το κλουβί τελευταία φορά και θα τα αφήσω στην ησυχία τους...παρατήρησα όμως ότι το πρωί, όσο το θηλυκό ήταν στην φωλιά ανοιγόκλεινε το στόμα της σαν να ζητούσε από το αρσενικό να την ταϊσει αλλά αυτός πετούσε αετό.πιστεύεις θέλουν απλά το χρόνο τους να συγχρονίσουν τα ρολόγια τους; Γιατί η αλήθεια είναι ότι μόλις τις τελευταίες μέρες έχουμε δει άνοιξη εδώ, μήπως δλδ φταίει και ο καιρός όπως ανέφερε και ο @sotosk παραπάνω...συγγνώμη για τις ερωτήσεις! Απλά έχω χαθεί λίγο και δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνω... ☺️
 
Από αυτά που λες από μέρα σε μέρα θα δεις αυγα. Μην στεναχωριεσαι πολλά ζευγαρια από τα πουλιά είναι ντροπαλα και δεν βατεβουν εάν υπάρχει άνθρωπος μέσα. Εμενα παράδειγμα οι καρδερινες μου δεν έχουν βατεβει ποτά μπροστά μου. Σε κάμερα τα εχω δει πολλές φορές αλλά όταν βρίσκομαι εκεί ποτέ. Λίγο χρόνο όπως είπα και θα δεις αυγα. Πιστεύω οτι έφτασε ο καιρος τους. Να τα έχεις μαζί και να μην τα ξανά χωρισεις. Προσοχή στα πράσινα που δινεις να μην είναι φρεσκοπλημενα και να έχουν νερά. Να τα στεγνώνεις καλά πριν τους δώσεις. Αυτά...
 
@Ariadnh να ρωτήσω κάτι; Σήμερα τα έβαλα πάλι μαζί, θα καθαρίσω και το κλουβί τελευταία φορά και θα τα αφήσω στην ησυχία τους...παρατήρησα όμως ότι το πρωί, όσο το θηλυκό ήταν στην φωλιά ανοιγόκλεινε το στόμα της σαν να ζητούσε από το αρσενικό να την ταϊσει αλλά αυτός πετούσε αετό.πιστεύεις θέλουν απλά το χρόνο τους να συγχρονίσουν τα ρολόγια τους; Γιατί η αλήθεια είναι ότι μόλις τις τελευταίες μέρες έχουμε δει άνοιξη εδώ, μήπως δλδ φταίει και ο καιρός όπως ανέφερε και ο @sotosk παραπάνω...συγγνώμη για τις ερωτήσεις! Απλά έχω χαθεί λίγο και δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνω... ☺️
Δίνεις χρόνο και θα πάνε όλα καλά. Όλα αυτά που περιγράφεις είναι φυσιολογικά. Σουπιοκοκκαλο έχεις στο κλουβί? Να δίνεις αυγό με τσοφλι να τρώνε. Σταματάς να δίνεις μόλις το θηλυκό καθίσει μόνιμα στην φωλιά (και έχει τα δικά της αυγά) .
 
Back
Top