Αναπαραγωγή Τα καναρίνια μου κι η πρώτη τους γέννα

Όταν ξεκινάμε την αναπαραγωγή πρέπει να έχουμε ξεκαθαρίσει πόσους νεοσσούς θέλουμε και μπορούμε να έχουμε ανάλογα τον χώρο, το χρόνο και τις δυνατότητες μας.
Άν το ζευγάρι σου συμπεριφέρεται φυσιολογικά, δηλαδή ο κάναρος ταίζει την κανάρα εντατικά τις πρώτες μέρες που γεννήθηκαν οι νεοσσοί και μετά αρχίζει να ταίζει και τα μικρά τότε μπορείς να αφήσεις το ζευγάρι να κάνει 2 ή 3 γέννες φροντίζοντας την διατροφή τους κατάλληλα.
 
Σκέφτομαι να μη βάλω ξανά να γεννήσει η Καναρα γιατί έχει ταλαιπωρηθεί με 4 μικρά.
Άν έχεις στην κατοχή σου άλλο θηλυκό, που δεν έχει ζευγαρώσει, χρησιμοποίησε εκείνο για αναπαραγωγή. Έτσι, η μαμά κανάρα θα παραμείνει σε καλή κατάσταση, με καλές αποδόσεις αναπαραγωγικά στα επόμενα χρόνια.
 
Καλησπέρα και σε σένα Μάνο!

Πώς είναι οι νεοσσοί; Τους τρέφεις εσύ ή επικουρικά με τους γονείς τους;
Παιδιά προσπαθώ να ανεβάσω τη φωτογραφία τόση ώρα και μου λέει μεγάλο αρχειο
 
Κουκλιά μου! Μεγάλωσαν τόσο γρήγορα! Σε λίγες ημέρες θα εγκαταλείψουν την φωλιά! Συγχαρητήρια Μάνο που τα κατάφερες!

Τι λέτε μπορώ να αλλάξω τα νήματα και να βάλω καθαρά;
Δεν έχει νόημα. Οι νεοσσοί είναι αρκετά ανεπτυγμένοι και η καθαριότητα της φωλιάς θα είχε ως συνέπεια να τρομάξουν και να την εγκαταλείψουν νωρίτερα από ότι πρέπει. Να τα αφήσεις ως έχουν. Πληροφοριακά να σου πω ότι καθαρίζουμε την φωλιά όταν τα μικρά είναι ηλικίας 10 εώς 12 ημερών. Καλή σας συνέχεια! ✌
 
Κουκλιά μου! Μεγάλωσαν τόσο γρήγορα! Σε λίγες ημέρες θα εγκαταλείψουν την φωλιά! Συγχαρητήρια Μάνο που τα κατάφερες!
Ευχαριστώ
[automerge]1550260217[/automerge]
Μπορείς. Αλλά μη βάζεις νήμα. Μια καθαρή τσόχα αρκεί.
Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στιγμιότυπο από τα μωρά μου! Στοργικος μπαμπάς
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλησπέρα Μάνο! Αποθανάτισες ένα πολύ όμορφο στιγμιότυπο και σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας! Μου φαίνεται απίστευτο το πόσο ραγδαία και ταχύτατα μεγάλωσαν τα μικρά! Είναι όλα τους κουκλιά με υπέροχα μπαλώματα και μοτίβα! Πολλά μπράβο! Να σου ζήσουν και με το καλό να απογαλακτιστούν!✌
 
Back
Top