Αναπαραγωγή Τα καναρίνια μου κι η πρώτη τους γέννα

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Παιδιά καλησπέρα! Μια άλλη θηλυκια παράτησε τα μικρά της, ήταν τελείως νηστικα για τουλάχιστον 12 ώρες. Έκανα ένα πρόχειρο μείγμα με αυγό βραστό, νερό, ρίγανη, φρυγανιά και κόκκινη αυγοτροφη. Τι πρέπει να διορθώσω και τι να κάνω S.O.S
 
Εγώ πάντα όταν χρειάστηκε πήρα έτοιμη. Πάντως αφαίρεσε την ρήγανη και την κόκκινη βιταμίνη και πρόσεξε να είναι νερουλό το μείγμα και χλιαρό... ΠΡΟΣΟΧΗ... χλιαρό, μην τα κάψεις.
 
Εγώ πάντα όταν χρειάστηκε πήρα έτοιμη. Πάντως αφαίρεσε την ρήγανη και την κόκκινη βιταμίνη και πρόσεξε να είναι νερουλό το μείγμα και χλιαρό... ΠΡΟΣΟΧΗ... χλιαρό, μην τα κάψεις.
Με το νερουλό πρόλαβες την ερώτηση μου, τα μικρά πίνουν νερό ή το περνούν μέσω της τροφής;
 
Με το νερουλό πρόλαβες την ερώτηση μου, τα μικρά πίνουν νερό ή το περνούν μέσω της τροφής;
Νεκτάριε, σωστά! Μέσω της τροφής. Οι γονείς όταν επεξεργάζονται την τροφή που θα θρέψουν τους νεοσσούς τους, της προσδίδουν υφή η οποία θα καλύψεις τις ανάγκες τους σε νερό. 😉
 
Μια άλλη θηλυκια παράτησε τα μικρά της
Πόσο ημερών είναι τα μικρά;
Ο κάναρος δεν τα ταίζει;
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μιά άλλη κανάρα ως παραμάνα;
 
Εγώ πάντα όταν χρειάστηκε πήρα έτοιμη. Πάντως αφαίρεσε την ρήγανη και την κόκκινη βιταμίνη και πρόσεξε να είναι νερουλό το μείγμα και χλιαρό... ΠΡΟΣΟΧΗ... χλιαρό, μην τα κάψεις.
Ευχαριστώ
[automerge]1549043661[/automerge]
Πόσο ημερών είναι τα μικρά;
Εννέα
Ο κάναρος δεν τα ταίζει;
Όχι κάνει το κινέζο, και πέρσυ Τ ίδια έκαναν αλλά είπα μηπώς φέτος αλλάξουν γιατί είναι πια 2 χρόνων αλλά ήταν η τελευταία φορά από εδώ και πέρα δεν τους ξαναβάζω για ζευγάρωμα
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μιά άλλη κανάρα ως παραμάνα;
Η μικρή έχει 3 δικά της μικρά που είναι πολύ μικρότερα

Τα καναρινακια του μικρού ζευγαριού είναι πλέον 3. Όμως με ανησυχεί η μεγάλη διαφορά στο μέγεθος του Πρώτου με το τελευταίο
 

Συνημμένα

  • IMG_20190201_194646_051.webp
    IMG_20190201_194646_051.webp
    32,8 KB · Προβολές: 29
  • IMG_20190201_194648_729.webp
    IMG_20190201_194648_729.webp
    32,5 KB · Προβολές: 32
  • IMG_20190201_194643_089.webp
    IMG_20190201_194643_089.webp
    32,6 KB · Προβολές: 30
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Όμως με ανησυχεί η μεγάλη διαφορά στο μέγεθος του Πρώτου με το τελευταίο

Λογικό. Μην προδικάζεις όμως τίποτα. Οι γονείς ξέρουν καλύτερα. Φέτος σε μια γέννα με 6 αυγά, που δεν είχα αντικαταστήσει με πλαστικά, έζησαν και τα 6 μικρά. Το 1ο με το 6ο είχαν μεγάλη διαφορά στο μέγεθος. Παρόλα αυτά τα κατάφεραν.
 
Τα μικρά μεγαλώνουν βοηθώντας τη μανούλα ❤️️️️
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τα μικρά μεγαλώνουν βοηθώντας τη μανούλα ❤️️️️
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Πανέμορφα. Μπράβο σου!
 
To post σου φίλε Μάνο εκτός από το γεγονός ότι είναι πολύ συναισθηματικό, έχει επιμορφωτική, παραδειγματική(για την αφοσίωση, γνώση, αγάπη που έχεις για αυτό που κάνεις) και σίγουρα διαχρονική αξία!

Σε ευχαριστούμε που μας δείχνεις την χαρά της δημιουργίας και ανάπτυξης στο πέρασμα του χρόνου!

Επέτρεψε μου να χρησιμοποιήσω μια αμερικάνικη έκφραση..."Κeep it up"👍
 
Εύγε Μάνο! Πολλά μπράβο για το κατόρθωμα σου! Μεγαλώνουν ραγδαία! Το "δέσιμο" που θα έχουν μαζί σου οι νεοσσοί θα είναι ξεχωριστό! Καλή συνέχεια με κουράγιο και πείσμα! 🙂👍
 
Μπράβο σου Μάνο, εύχομαι να σου μεγαλώσουν και να τα χαίρεσαι.
Σε ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1549517868[/automerge]
Εύγε Μάνο! Πολλά μπράβο για το κατόρθωμα σου!
Ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1549517921[/automerge]
To post σου φίλε Μάνο εκτός από το γεγονός ότι είναι πολύ συναισθηματικό, έχει επιμορφωτική, παραδειγματική(για την αφοσίωση, γνώση, αγάπη που έχεις για αυτό που κάνεις) και σίγουρα διαχρονική αξία!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top