Φροντίδα Τα κλουβιά του Πέπερ και της Λήδας (parrotlets)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Τώρα θυμήθηκα πως πρέπει να σας δείξω τις δυο ζευγαρώστρες που μένουν ο Πέπερ με τη Λήδα... Μια για την Αθήνα και μια για το εξοχικό στις Σπέτσες... Εγώ φταίω; 🤫όλο νέα κλουβιά χρειάζομαι! 😁

Η μικρότερη (59.5x41x40.5cm) ζευγαρώστρα, φιλοξενεί την Λήδα και τον Pepper στο εξοχικό...

64811

Στη μεγαλύτερη (76x46x45.5cm), θα περνούν τον περισσότερο χρόνο, στο κυρίως σπίτι μας.
64812


64813


64814
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κάπως έτσι είναι οι βίλες για παπαγάλους να υποθέσω; :)
Καθαριότητα, συμμετρία, ένα σωρό παιχνιδάκια και διατροφική πληθώρα! Δεν ξέρω και πολλά Σίσσυ, αλλά ότι βλέπω το θεωρώ υποδειγματικό! 👍
 
Κάπως έτσι είναι οι βίλες για παπαγάλους να υποθέσω; :)
*Καθαριότητα, **συμμετρία, ένα σωρό παιχνιδάκια και διατροφική πληθώρα! Δεν ξέρω και πολλά Σίσσυ, αλλά ότι βλέπω το θεωρώ υποδειγματικό! 👍
Σ΄ευχαριστώ Δημήτρη,:)
*Είναι πρωί γι΄αυτό, κάθε βράδυ στη πλευρά του πεπερόνι, δεν μπορείς να φανταστείς τι γίνεται
(πάντα, όλους τους καθάριζα-καθαρίζω καθημερινά).
**''Αυτό'' είναι δικό μου (ψυχαναγκαστικό; ζαλίζομαι με τα ''μπερδεμένα'')🤪.
Σισσυ μου είναι υπέροχα... ❤️️️️
*Η μικρή πόσο κοστίζει; **Από που την αγόρασες; ***Την έχεις καιρό? Σκουριάζει εύκολα;
Σ΄ευχαριστώ Εύα μου:)
*η μικρή κοστίζει 19,20 **Pet4u ***την έχω γύρω στο 6μηνο. Δεν γνωρίζω αν σκουριάζει εύκολα...
(εάν πατήσεις πάνω στο <ζευγαρώστρα> έχω βάλει τα λινκ και των δύο)
[automerge]1562099062[/automerge]
Σ΄ευχαριστώ Αναστασία! 🙂
 
Ουάου! Ζωή και parrotlet περνάνε! Μπράβο σου Σισσυ που τα φροντίζεις τόσο πολύ. Νομίζω ότι είναι από τα πιο τυχερά πουλιά του φόρουμ ο Πέπερ και η Λήδα. Χάρις σε εσένα μπορούν να έχουν απλόχερα ότι θέλουν. Πολλά πολλά μπράβο! Να τα χαίρεσαι!
 
Δεν περίμενα κάτι λιγότερο απ' τη Σισσυ. Το ματόχαντρο στην ζευγαρώστρα αναγκαία και εξοχη στυλιστική προσθήκη (αν φυσικά δεν το κυνηγάνε να το δαγκώσουνε όπως τα δικά μας)
 
Πιστεύω πως έχει να κάνει και με την "αντιμετώπιση" του κλουβιού δηλαδή καθαριότητα, προσοχή, το σημείο που βρίσκεται και πολλά άλλα. Ολα αυτά αυξάνουν και τη διάρκεια ζωής του.
 
... Το ματόχαντρο στην ζευγαρώστρα αναγκαία και εξοχη στυλιστική προσθήκη (αν φυσικά δεν το κυνηγάνε να το δαγκώσουνε όπως τα δικά μας)
😛Διονύση μου, τους έχω εξηγήσει πως είναι Murano και τα Murano. Μόνο τα κοιτάμε, δεν τα πειράζουμε!😉😁🤣
 
Τελικά οι φωτογραφίες υπάρχουν στο θέμα Ανέστη... #19

Το τελευταίο διάστημα όταν ανοίγω τις πόρτες να βγουν για την απογευματινές τους βόλτες, πριν προλάβει να βγει ο Πέπερ τρέχει η Λήδα και μπαίνει στη δική του πλευρά... Αρχίζουν τα χτενισματάκια και τελικά δεν βγαίνει για να πετάξει κανείς τους... Δεν τσακώνονται καθόλου, τους λυπήθηκα και έβγαλα το διαχωριστικό. Έχει ψύχρα τις τελευταίες μέρες και καθόντουσαν στη ζευγαρώστρα δίπλα δίπλα και ανάμεσα τους τα κάγκελα... Η Λήδα τον γυροφέρνει και του κάνει όλα τα χατίρια!
Εύχομαι να μην έχω εκπλήξεις...🤫δεν θέλω αυγά, δεν θέλω αυγά🙏
 
Πέπερ και Λήδα μετακόμισαν σε νέο μεγαλύτερο εξοχικό 😁 (76x46x45.5cm) 114413748_292043508699598_3057673112336533723_n.webp

110280513_2539364819500567_161035791782198989_n.webp
Φαίνονται πολύ ευχαριστημένοι, μέχρι και μπάνιο έκανε ο 🤪Πεπεροβρομύλος χθες!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Το κλουβί σας έχει πολύ πλάκα. Σαν να έχεις δίδυμα που τους τα παίρνουν όλα ίδια για να μην μαλώνουν. 😂
Όχι βρε, 😁 δεν δημιουργώ τέτοια ψυχολογικά προβλήματα εγώ στα παιδιά!
Ο καθένας είναι 💖ξεχωριστός σε χαρακτήρα και διάθεση...Απλά προσπαθώ να έχουν τις ίδιες θέσεις (άλλοτε είναι μαζί και άλλοτε χώρια) και να επικρατεί οπτική ισορροπία βλέποντας το κλουβί. Αλλιώς ζαλίζομαι😜
 
@Sissy Πολυ ομορφα τα κλουβια ισορροπημενα και με ταξη 😍 οσο για τον Πεπερ και την Ληδα ειναι μια ζωγραφια! Να τα χαιρεσαι! Και το βιντεο που κανει μπανιο ο Πεπερ ειναι κορυφη ειδικα εκει που βουταει και μετα σερνεται πανω στο κλουβι 🤣 Να τα χαιρεσαι και παλι!
 
Back
Top