Ασθένειες Τα λατρευτά αγριοπούλια μου και φλώρος με διάρροια

Όταν του έδινες ρυζόνερο είδες βελτίωση; Αυτό που μπορείς να δώσεις για τη διάρροια είναι ηλεκτρολύτες, όχι αντιβίωση.. Αν πας σε ανθρώπινο φαρμακείο και ζητήσεις almoral plus, είναι σε φακελάκια. Σε ένα μεγάλο ποτήρι νερό, διαλύεις ένα φακελάκι, και από αυτό το νερό γεμίζεις την ποτίστρα. Κάθε μέρα άλλο μείγμα. Για λίγες μέρες μπορείς να του δώσεις.. Κακό δε θα του κάνει!
 
Όταν το πουλάκι τρώει και αδυνατίζει είναι σαφής ένδειξη ασθένειας, συν όλα τα άλλα συμπτώματα που έχεις.
Για μένα το καλύτερο να συλλέξεις κουτσουλιές και να τις πας σε εργαστήριο για ανάλυση. Γιατρός χρειάζεται. Αντί να δίνεις λεφτά και να το φαρμακώνεις στα κουτουρού μην γνωρίζοντας τι έχει, ψάξε και βρες γιατρό.
 
εκανε καλο το ρυζονερο και του''δωσα και σκορδονερο που μου ειχε πει η Μαρια, σημερα δεν του''βαλα τιποτα απλα το νερακι του. Τωρα δεν κανει διάροια αλλα θα παρω και almora gia λιγες μερες. Τα ουρα του εμενα με ανησηχουν που ειναι πρασινα γιατι διαβασα οτι αν εχει τετοιο χρωμα εχει θεμα με το συκωτι ή το νεφρο δεν θυμαμαι και καλα γιατι θελω να τον ξεκινησω να τρωει φρουτα και λαχανικα, να παρει βαρος, αλλα φοβαμαι μην το χειροτερεψω.
 
Αν οι κουτσουλιές του είναι έτσι όπως στις φώτο τότε έχει διάρροια! Πότε τις έβγαλες αυτές τις φώτο;

Σε πουλί με διάρροια δε δίνουμε φρούτα και λαχανικά!
 
τις φωτο τις εβγαλα χθες το πρωι Αλικη και σας τις εστειλα. Θα τον παω σε πτηνολογο που εχω εδω διπλα μου Μια αλλη λυση μου ειπε απο ενα pet shop χωρις χρηματα{ γιατι ο γιατρος μαζι με αναλυση των κουτσουλιων του θελει 50€ να δω τι θα μου πουν και θα σας ενημερωσω}.. Οπως επισης τον εβαλα πιο λιγο τροφη σε ποσοτητα μιας μερας να δω ποσο τρωει και δεν θα τον δωσω φρουτα και λαχανικα αφου κανει ακομα διαροια.
 
Έλενα, δες το παρακάτω .. Αν μοιάζουν σε κάποια κατηγορία οι κουτσουλιές του φλώρου σου.
kiklos.info/kot-check.html
Αν δεν το πας σε γιατρό, θα κόψεις οπωσδήποτε τη χορήγηση αυγοτροφής, θα επιμείνεις στη χορήγηση σκορδόνερου.
Αν ''πρέπει'' να σου προτείνω κάποιο φάρμακο, θα σου έλεγα να πάρεις nystamycyn η amphotericin h fluconazole ..
Η σκέψη μου εστιάζεται στην ύπαρξη μυκήτων, αλλά φυσικά δεν είμαι γιατρός και κάθε ''διάγνωση'' τυχαία, είναι παρακινδυνευμένη. Θα ακούσεις ιατρικές συμβουλές από μας, μόνο αν δεν αποφασίσεις (η δεν μπορείς) να απευθυνθείς σε κτηνίατρο.
 
Καλέ έχετε δίπλα πτηνίατρο που ξέρει από πουλια και ακόμα ρωτάς εμάς τι να σου προτείνουμε; Έπρεπε ήδη να έχεις πάει... Όχι στο πετ σοπ... Στον πτηνίατρο!
 
καλημέρα σας! Αλίκη τώρα αδυνατώ οικονομικά βρε κορίτσι μου να τον πάω, ειναι αρκετά χρήματα για''αυτο ζητάω συμβουλές απο σάς. Νίκο είδα αυτο που μου πρότεινες να διαβάσω και το συγκρίνω οτι οντως εχει κάποια μόλυνση βρίσκω σπόρια στις λιγοστές κουτσουλιές{ και νόμιζα οτι πέφτουν απο την ταϊστρα} όπως επίσης και παράσιτα, το παρατήρησα τώρα μόλις που διάβασα αυτο το άρθρο για τις κουτσουλιές δεν μου τρώει χθές τον έβαλα 2 κουταλιές του γλυκού τροφή και είδα οτι έφαγε πολύ λίγο εώς καθόλου για αυτο καρίνιασε αλλά όπως είπες δεν είμαστε γιατροί. Δεν ήταν ομως ο άρχοντάς μου ετσι έτρωγε πολύ βρε παιδιά πολυ στεναχωριέμαι που δεν εχω την δυνατ'οτητα να τον παω στον πτηνολογο τον επομενο μηνα αλλα φοβάμαι μην είναι πολύ αργά, καποια στιγη τον εδωσα μια τροφη που ηταν σε σκονη μου προτεινε ενας ηλιθιος να μην πεφτουν τα σπορια γιατι τον εχω μεσα στο δωματιο ισως να τον πειραξε και αλλαξε ολο του το πεπτικο-εντερικο συστημα τι να πω; Αυτο το φαρμακο θα κανει καλο; Και παρατηρω πως τα ξερα{δυοσμο-βασιλικο κλπ.}τα τρωει τα ψαχνει οταν τελιωνουν και τους εξτρα σπορους που τον βαζω[σιταρι-βρωμη-chia-linarosporo}. Και κατι τελευταιο δεν δειχνει αρρωστος ειναι πολυ καλος και μου κελαηδαει. Σας τα ειπα ολα μαζι συγνωμη αν σας ζαλισα απλα τωρα μαθαινω πως να εχω πουλακια για αυτο εγινα μελος στο forum.
 
λοιπον βαλε τσουκνιδα ν φαει οχι αποξηραμενη και σε μια αυγοθηκη σκετο λυναροσπορο,θα στρωσει το πουλακι..
 
Δεν θα στρώσει το πουλάκι Παναγιώτη. Χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή.Αν έχει καρινιάσει είναι θέμα ημερών...
 
Αλίκη τώρα αδυνατώ οικονομικά βρε κορίτσι μου να τον πάω, ειναι αρκετά χρήματα για''αυτο ζητάω συμβουλές απο σάς
Πέρα από το χρόνο που χάνεις ρωτώντας μας και πηγαίνοντας στα τυφλά, που γενικά να ξέρεις όταν έχουμε άρρωστα πουλιά ακόμα και τα λεπτά είναι πολύτιμα! Πέρα λοιπόν από το χρόνο που χάνεις και που είναι πολύτιμος, θα δοκιμάσεις μια αντιβίωση μπορεί να μην κάνει θα πάρεις άλλη, τα λεφτά που θα χαλάσεις σε διάφορες αντιβιώσεις και φάρμακα πηγαίνοντας στα τυφλά, θα σου κοστίσουν παραπάνω. Ενώ μια καλλιέργεια και μετά η σωστή αντιβίωση και οικονομικότερα το πιθανότερο να σου έρθει, και προφανώς θα είναι και ο πιο αποτελεσματικός δρόμος που έχεις να ακολουθήσεις κατά τη γνώμη μου...
 
Φιλοι μου καλησπερα σας γραφω για να σας ενημερωσω για την εξελιξη του αρχοντα μου. Δεν υπηρχε περιπτωση να αφηνα τον λατρευτο μου στο ελεος του θεου. Τα λατρευω τα πουλακια μου ολα και απο την στιγμη που αποφασισα να τα εχω υπο την προστασια μου θα πρεπει να προσεχω και την υγεια τους. Τον πηγα στον πτηνολογο του εκανε αναλυση και τις κουτσουλιες του εχει λοιμωξη στον εντερο του[εντεριτιδα} μου ειπε επισης οτι το''χει εδω και καιρο γι''αυτο καρινιασε ετρωγε αλλα δεν τον επιανε, μου εδωσε αντιβιωση{Αviomycine-[tafarm]} για 7 μερες στα 100mI νερο, να τον δινω αυγο σφηκτο τα σπορακια του και τους εξτρα σπορους{βρωμη κλπ.} οπως και παιδικη φρουτοκρεμα που θα τουν την ταϊζω εγω να παρει βαρος και καθημερινη απολυμανση στο κλουβι του και σε μια βδομαδα θα παω να τον ξαναεξετασει. Πιστευω να προλαβα το κακο, αυτος μουειπε αναλογα στην αντιδραση του πουλιου. Εσας ποια ειναι η γνωμη σας για ολα αυτα;

Και κατι αλλο! Ο πτηνολογος μου ειπε να κανω αυτην την θεραπεια σε ολα τα πουλακια μου για προληπτικους λογους γιατι τα πουλακια τα εχω ολα μαζι και ισως αργοτερα να παρουσιασουν και τα υπολοιπα το ιδιο κρουσμα. Ειδικα την καναρα μου που το καλοκαιρι τους ζευγαρωσα αυτο το καταλαβαινω αλλα τα αλλα πουλια δεν ειχαν αμεση επαφη με το φλωρο. Το βρισκεται λογικο; Το ζευγαρι καναρινιων που εχω μπορω να του δωσω τωρα αντιβιωση κανειπου κλωσαει τα αυγουλακια της;

οταν λεω οτι εχω ολα τα πουλακια μου μαζι εννοω στο ιδιο μερος το ενα κοντα στο αλλο οχι στο ιδιο κλουβι.
 
Φιλοι μου καλησπερα σας γραφω για να σας ενημερωσω για την εξελιξη του αρχοντα μου. Δεν υπηρχε περιπτωση να αφηνα τον λατρευτο μου στο ελεος του θεου. Τα λατρευω τα πουλακια μου ολα και απο την στιγμη που αποφασισα να τα εχω υπο την προστασια μου θα πρεπει να προσεχω και την υγεια τους. Τον πηγα στον πτηνολογο του εκανε αναλυση και τις κουτσουλιες του εχει λοιμωξη στον εντερο του[εντεριτιδα} μου ειπε επισης οτι το''χει εδω και καιρο γι''αυτο καρινιασε ετρωγε αλλα δεν τον επιανε, μου εδωσε αντιβιωση{Αviomycine-[tafarm]} για 7 μερες στα 100mI νερο, να τον δινω αυγο σφηκτο τα σπορακια του και τους εξτρα σπορους{βρωμη κλπ.} οπως και παιδικη φρουτοκρεμα που θα τουν την ταϊζω εγω να παρει βαρος και καθημερινη απολυμανση στο κλουβι του και σε μια βδομαδα θα παω να τον ξαναεξετασει. Πιστευω να προλαβα το κακο, αυτος μουειπε αναλογα στην αντιδραση του πουλιου. Εσας ποια ειναι η γνωμη σας για ολα αυτα;
Μπράβο σου βρε Έλενα! Έκανες αυτό που έπρεπε! Όταν μιλάει η επιστήμη, εμείς απλά ακούμε και συμφωνούμε! Η καλλιέργεια τόσο γρήγορα βγήκε; Ακολούθησε κατά γράμμα τις οδηγίες του γιατρού και εύχομαι περαστικά!

Και κατι αλλο! Ο πτηνολογος μου ειπε να κανω αυτην την θεραπεια σε ολα τα πουλακια μου για προληπτικους λογους γιατι τα πουλακια τα εχω ολα μαζι και ισως αργοτερα να παρουσιασουν και τα υπολοιπα το ιδιο κρουσμα. Ειδικα την καναρα μου που το καλοκαιρι τους ζευγαρωσα αυτο το καταλαβαινω αλλα τα αλλα πουλια δεν ειχαν αμεση επαφη με το φλωρο. Το βρισκεται λογικο; Το ζευγαρι καναρινιων που εχω μπορω να του δωσω τωρα αντιβιωση κανειπου κλωσαει τα αυγουλακια της;

οταν λεω οτι εχω ολα τα πουλακια μου μαζι εννοω στο ιδιο μερος το ενα κοντα στο αλλο οχι στο ιδιο κλουβι.
Αφού δεν είναι στο ίδιο κλουβί, προτείνω να μην τα φορτώσεις με αντιβίωση που το πιο πιθανό δεν τη χρειάζονται! Και στο ζευγαράκι με τα αυγά επίσης να μην δώσεις αντιβίωση! Όσο για την κανάρα, οι κουτσουλιές της πως είναι; Αν είναι όπως του φλώρου, τότε ίσως πρέπει να την απομακρύνεις να την βάλεις σε ένα κλουβί μόνη της και να της κάνεις την ίδια θεραπεία! 😉
 
Επ'ουδενί δεν δίνεις αντιβίωση στην κλώσα.. Θα περάσει στα πουλιά και δεν υπάρχει λόγος να τα φαρμακώνεις.
Είσαι σίγουρη ότι σου είπε για παιδική φρουτόκρεμα;
 
  • Επ'ουδενί δεν δίνεις αντιβίωση στην κλώσα.. Θα περάσει στα πουλιά και δεν υπάρχει λόγος να τα φαρμακώνεις. και για την καναρα μου ειπε οτι μου ειπες και''συ.Αλλα αν δεν την δωσω θα βγαλει αρρωστους νεοσσους[αν βγαλει} και τοτε θα χρειαστω να δωσω αντιβιωση και στα μικρα επομενως το ιδιο πραγμα. Δεν ξερω.
  • Είσαι σίγουρη ότι σου είπε για παιδική φρουτόκρεμα; Ναι βρε Νικο και μου φανηκε και περιεργο αλλα μετα την αντιβιωση.

βρε παιδια πως το κανετε αυτο και απαντατε κατω απο τις ερωτησεις προσπαθω και''γω αλλα;

Αλικη την εκανε στο ιατρειο του,την αναλυση εχει εργαστηριο. Οχι η καναρα μου ειναι μια χαρα οι κουτσουλιες της. Για προληπτικους λογους μηπως βγαλουν κατι αργοτερα μου ειπε για τα υπολοιπα πουλια αλλα να τα φαρμακωνω στα καλα καθουμενα;ουτε εμενα μου φαινεται λογικο
 
*Στο κείμενο που βλέπεις όταν κοιτάζεις την οθόνη, δεξιά έχει επιλογές ''like'' -''quote'' -''απάντηση'' ..Αν πατήσεις την απάντηση θα μεταφέρει τη δημοσίευση στο δικό σου κείμενο.

Προσωπικά δεν έχω ξανακούσει για φρουτόκρεμα (για βρεφική κρέμα δημητριακών θα μου ακουγόταν καλύτερο)...Αλλά αυτός είναι ο γιατρός και προσπαθεί να τον κάνει να πάρει τα πάνω του. Εγώ ξέρω ότι αυτές περιέχουν πολλά σάκχαρα, αλλά δεν μπορώ να του πάω κόντρα.. Κάτι παραπάνω θα ξέρει.
 
βρε παιδια πως το κανετε αυτο και απαντατε κατω απο τις ερωτησεις προσπαθω και''γω αλλα;
Κατω δεξια σε καθε μηνυμα εχει το "Απαντηση" στο οποιο απαντας παραθετοντας το μηνυμα!

Δεν ειδα το μηνυμα του κ. Νικου ☹
 
Μωρέ Μιράντα μου... Θα με βοηθούσε να νοιώθω νεότερος, αν κόβαμε τα ''κύριε'' . Εδώ είμαστε μια παρέα παιδιών από δεκατριών έως 103 ετών. 🙂
 
Μωρέ Μιράντα μου... Θα με βοηθούσε να νοιώθω νεότερος, αν κόβαμε τα ''κύριε'' . Εδώ είμαστε μια παρέα παιδιών από δεκατριών έως 103 ετών. 🙂
Να πω την αληθεια για καποιο λογο μονο στην Αλικη μιλαω στον ενικο! Νομιζω και στη Μαρια αλλα δεν ειμαι σιγουρη.. Οχι οτι δεν εμπνεουν σεβασμο..

Αλλα δεν θα ηταν ασχημο να αρχισω να σπερνω ενικους χωρις λογο; Ασε που ετσι νιωθω και πολυ πιπινι...

Τελος το offtopic :D
 
Καλησπερα φιλοι μου ευχομαι να ειστε καλα εχω μερες να βρεθω στην φτεροπαρεα και μου λειψατε, ελειπα εκτος και τον φλωρο τον προσεχε ο αντρας μου.Απο οτι βλεπω πιστευω οτι παμε καλα λιγο ξεκινησε να τρωει οι κουτσουλιες δεν ειναι πρασινες αλλα σαν σκουλικακια μικρα μπεζ θα πιει και αλλες 3 μερες αντιβιωση ομως και θα καλυτερεψει. Στα αλλα μου πουλακια δεν εδωσα αντιβιωση.
 
Back
Top