Ασθένειες Τα λατρευτά αγριοπούλια μου και φλώρος με διάρροια

*Στο κείμενο που βλέπεις όταν κοιτάζεις την οθόνη, δεξιά έχει επιλογές ''like'' -''quote'' -''απάντηση'' ..Αν πατήσεις την απάντηση θα μεταφέρει τη δημοσίευση στο δικό σου κείμενο.

Προσωπικά δεν έχω ξανακούσει για φρουτόκρεμα (για βρεφική κρέμα δημητριακών θα μου ακουγόταν καλύτερο)...Αλλά αυτός είναι ο γιατρός και προσπαθεί να τον κάνει να πάρει τα πάνω του. Εγώ ξέρω ότι αυτές περιέχουν πολλά σάκχαρα, αλλά δεν μπορώ να του πάω κόντρα.. Κάτι παραπάνω θα ξέρει.
Καλησπερα Νικο και ευχαριστω για την βοηθεια. Οντως μου ειπε να του το δινω 3 φορες την βδομαδα για να παρει βαρος.Αλλα το πως θα του το δινω; Αν το βαλω σε αυγουλοθηκη μπορει να μην το τρωει. Πως θα του το ταϊζω; οπως επισης μου ειπε να του δινω μετα την αντιβιωση πολυβιταμινη στο νερο για 10 μερες.
 
Κατω δεξια σε καθε μηνυμα εχει το "Απαντηση" στο οποιο απαντας παραθετοντας το μηνυμα!

Δεν ειδα το μηνυμα του κ. Νικου ☹
Ευχαριστω και σε σενα Μιραντα αν δεν κανω λαθος👍για την βοηθεια.
 
Καλησπερα φιλοι μου ευχομαι να ειστε καλα εχω μερες να βρεθω στην φτεροπαρεα και μου λειψατε, ελειπα εκτος και τον φλωρο τον προσεχε ο αντρας μου.Απο οτι βλεπω πιστευω οτι παμε καλα λιγο ξεκινησε να τρωει οι κουτσουλιες δεν ειναι πρασινες αλλα σαν σκουλικακια μικρα μπεζ θα πιει και αλλες 3 μερες αντιβιωση ομως και θα καλυτερεψει. Στα αλλα μου πουλακια δεν εδωσα αντιβιωση.
Πολύ ευχάριστα νέα! 😀 :D

Η καρδερίνα τι κάνει βρε Έλενα;
 
Μάλλον εννοεί να του το δίνεις με σήριγγα...Αλλά πολύ θα το στρεσσάρεις βρε Έλενα..
Και σε ενήλικο πουλί χρειάζεται εξάσκηση.. Δεν είναι εύκολο ν'ανοίξει το στόμα.
Πως πάει το πουλάκι;.. Μήπως το αποφύγεις.
 
Μάλλον εννοεί να του το δίνεις με σήριγγα...Αλλά πολύ θα το στρεσσάρεις βρε Έλενα..
Και σε ενήλικο πουλί χρειάζεται εξάσκηση.. Δεν είναι εύκολο ν'ανοίξει το στόμα.
Πως πάει το πουλάκι;.. Μήπως το αποφύγεις.
Το ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο ειδικα σε μενα που ειμαι αρχαρια θα δω τι θα κανω τωρα παει καλυτερα τρωει οτι του δινω απο λιγο το νερο με την αντιβιωση το πινει και ειναι αρκετα ζωηρουλης. Θα τον ξαναπαω στον πτηνολογο οταν τελιωσει η θεραπεια και θα τον δει αν εχει παρει τα πανω του και να μην χρειαστει να τον ταϊσω και οι κουτσουλιες του σημερα που τον καθαρισα ηταν πιο σταθερες
 
Λοιπον καιρο εχουμε να τα πουμε λιγο και για τον φλωρο. Τι να πω πιστευω οτι παει καλυτερα η θεραπεια του με την αντιβιωση τελιωσε και τωρα τον δινω βιταμινη στο νερο του για δεκα μερες να παρει μαλλον ξανα τα επανω του μολις τελιωσουμε και αυτο θα τον παω να τον ξαναδει ογιατρος ακολουθω αυτα που με ειπε. Ομως οι κουτσουλιες του βρε παιδια δεν ειναι οπως πριν αρρωστησει ειναι παλι νερουλές και το χρωμα τους κιτρινο.Ακομα δεν τον εδωσα καθολου φρουτα και λαχανικα αυγοτροφη-ηλιοσπορο και ξερα βοτανα και την τροφη του{σπορους], αυτη ειναι η διατροφη του

Πολύ ευχάριστα νέα! 😀 :D

Η καρδερίνα τι κάνει βρε Έλενα;
την καρδερινα Αλικη την εχω εξω γιατι μολις φτιαξει οκαιρος θα την αφησω ελευθερη εκει στο χωριο{το πασχα που θα παμε} θα τη ανοιξω την πορτα να παει να βρει τα ταιρια της. Ειναι καλυτερα ηρεμησε τρωει και μαλιστα αρχισε να κελαηδαει κιολας ειναι γιαβρακι βρε, ουτε ουρα εχει ακομα.
 
Έχει αναλάβει ο γιατρός...
Εμείς μόνο συμπαράσταση μέχρι την τελική ανάρρωση... και για να μη μιλάω για τους υπόλοιπους...
Για μένα λοιπόν να συνεχίσεις όλο όσα σου είπε ο γιατρός... Τα εκκρίματα του είναι ίσως τα αναμενόμενα λόγω της αντιβίωσης...
 
Τον έχεις ακόμα μέσα στο σπίτι έτσι;

την καρδερινα Αλικη την εχω εξω γιατι μολις φτιαξει οκαιρος θα την αφησω ελευθερη εκει στο χωριο{το πασχα που θα παμε} θα τη ανοιξω την πορτα να παει να βρει τα ταιρια της. Ειναι καλυτερα ηρεμησε τρωει και μαλιστα αρχισε να κελαηδαει κιολας ειναι γιαβρακι βρε, ουτε ουρα εχει ακομα.
👍
 
Τον έχεις ακόμα μέσα στο σπίτι έτσι;


👍
Ναι μεσα τον εχω δεν τον εχω βγαλει καθολου οπως επισης και ολα μου τα πουλακια, τωρα κατα το τελος του Μαρτη θα τα βγαλω εξω αν βεβαια βοηθησει και ο καιρος.
 
Έχει αναλάβει ο γιατρός...
Εμείς μόνο συμπαράσταση μέχρι την τελική ανάρρωση... και για να μη μιλάω για τους υπόλοιπους...
Για μένα λοιπόν να συνεχίσεις όλο όσα σου είπε ο γιατρός... Τα εκκρίματα του είναι ίσως τα αναμενόμενα λόγω της αντιβίωσης...
Νικο, σημερα πηγα σε''να petshop να παρω βιταμινη να τον βαλω στο νερο γιατι μου τελιωσε και οταν του εδειξα αυτο που μου εχει γραμμενο ο γιατρος{γιατι με ειχε ρωτησει αν εχω βιταμινη και μου ειπε να του το δινω}{το δικο μου ειναι Tabernil"Total''συμπληρωμα βιταμινων και αμινοξεων και το δικο του Pterrophaune''Tafarm''} μου ειπε οτι δεν ειναι το ιδιο με αυτο που του εδινα μεχρι τωρα. η διαφορα ειναι οτι του γιατρου ειναι και για πτερρορια. Εγω τωρα να παρω το ιδιο η αυτο που με συνεστησε ο γιατρος;δεν πιστευω να τον επηρεασει καπου το πουλι η αλλαγη της βιταμινης. Αυτος απο το petshop μου ειπε να του δινω το ιδιο γιατι δεν εχει αυτης της εταιριας[Τafarm].Tι να κάνω; Πιστευω να σε''δωσα να καταλαβες ετσι που τα''γραψα ολα μαζι! Καλημερα!
 
Back
Top