Αναπαραγωγή Τα μωράκια μας μεγαλώνουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλη την όμορφη παρέα! Ήρθε η στιγμή να σας παρουσιάσω τα ζεμπράκια-μωράκια μας! Είμαι κατενθουσιασμένη και ταυτόχρονα φοβισμένη, γιατί είναι η πρώτη μου φορά και σαν νέα γιαγιά, κατάφερα επιτέλους να βγάλω τις πρώτες τους φωτογραφίες και να σας τις ανεβάσω! Μη με ρωτήσετε πόσα είναι, γιατί δεν ξέρω😛 (πάντως τα αυγά ήταν πέντε), δεν μπορώ να καταλάβω πόσα μωράκια βγήκαν, οπότε περιμένω να μεγαλώσουν! Θα προσθέτω νέες φωτο κάθε φορά που αλλάζουν 😉
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    13,5 KB · Προβολές: 84
  • 2.webp
    2.webp
    11,9 KB · Προβολές: 77
  • 2a.webp
    2a.webp
    15,7 KB · Προβολές: 74
  • 2b.webp
    2b.webp
    15,3 KB · Προβολές: 82
Με το καλό να μας τα παρουσιάσεις με πλήρες φτέρωμα και ανάπτυξη.
Να τα καμαρώσουμε παρέα.
Θα σας τα παρουσιάσω Γιάννη, μόλις βγουν στο κλαδί! 🙄

Τέλεια να σου ζήσουν, καλοκλάρωτα!
Σα να βλέπω 3 ; :D
Σε ευχαριστώ Μαρία μου! Δεν ξερω να σου πω την αλήθεια, άπειρη γαρ, δεν μπορώ να τα ενοχλήσω, και τραβάω φωτο όπως μπορώ μπας και διακρίνω κάτι. Τα αυγά ήταν 5, δεν ξέρω αν έχουν βγει όλα...☹ Πάσα βοήθεια δεκτή
 
Άντε με το καλό να τα δεις στο κλαρί. Και έμενα για τρία-τέσσερα μου φαίνονται!:D
Ευχαριστώ Γιώργο, να είσαι καλά. Σίγουρα πέντε δεν είναι, αλλά είναι τόσο μπλεγμένα που δεν τα διακρίνω!:D
 
Να είσαι καλά και να τα χαρείς όσο το δυνατό περισσότερο. Μπράβο!
Σε ευχαριστω πολυ! Περιμενω να τα δω μολις ξεμυτισουν απο την φωλια. Μετα αρχιζουν τα δυσκολα, π.χ. Δεν ξερω πως θα στεκινται στις πατηθρες, πρεπει να βαλω χαμηλες; Θα πεφτουν κατω; Αστα, εχω αγχωθει 😀
 
Σε ευχαριστω πολυ! Περιμενω να τα δω μολις ξεμυτισουν απο την φωλια. Μετα αρχιζουν τα δυσκολα, π.χ. Δεν ξερω πως θα στεκινται στις πατηθρες, πρεπει να βαλω χαμηλες; Θα πεφτουν κατω; Αστα, εχω αγχωθει 😀

Αν φτάσεις σε αυτό το σημείο, τότε ξεκινάει η διασκέδαση. Θα τα χαζεύεις και με την άδεια των γονιών τους. Μέχρι τότε είναι τα δύσκολα...😀!
 
Αν φτάσεις σε αυτό το σημείο, τότε ξεκινάει η διασκέδαση. Θα τα χαζεύεις και με την άδεια των γονιών τους. Μέχρι τότε είναι τα δύσκολα...😀!
Αχ μακαρι να ειναι οπως τα λες γιατι ειμαι πρωταρα και καταλαβαινεις τι εχω παθει!
 
Αχ μακαρι να ειναι οπως τα λες γιατι ειμαι πρωταρα και καταλαβαινεις τι εχω παθει!

Σε λίγες μέρες εδώ θα είμαστε και θα γελάμε με τις μπουκίτσες!
 
Προσπάθησα να διακρίνω αλλά ούτε εγώ δεν κατάλαβα! 3-4 είναι.. Τώρα ακριβώς πόσα θα σε γελάσω! 😛
Να τα χαίρεσαι τα πρώτα σου εγγονάκια γιαγιάκα! Να μην αγχώνεσαι και από την στιγμή που βγήκαν και μεγαλώνουν, όλα δείχνουν να κυλούν φυσιολογικά! Εσύ κάθε μέρα θα βάζεις φαγητό, αυγοτροφή και φρέσκο νεράκι, και όλα τα υπόλοιπα θα τα αναλάβουν οι γονείς! 😉 Μόλις κλείσουν 7 μέρες ζωής να ηρεμήσεις λίγο παραπάνω. Όσο μεγαλώνουν, τόσο πιο πολλές πιθανότητες έχουν να ζήσουν. Στο εύχομαι από καρδιάς! Να τα καμαρώσουμε στα κλαδάκια! :D
 
Ελεάννα μου να σου ζήσουν! Στην τρίτη φωτογραφία νομίζω ότι φαίνονται ολοκάθαρα τέσσερις νεοσσοί. Είναι και καλόταϊσμένα! Εγώ είμαι της άποψης ότι σε καθημερινή βάση θα πρέπει να γίνεται ένας πολύ γρήγορος έλεγχος στη φωλιά για να δούμε αν όλα βαίνουν καλώς. Πχ. Αν παρατηρηθεί νεκρός νεοσσός θα πρέπει να απομακρυνθεί άμεσα. Φρόντισε την καθημερινή σίτισή τους και όλα τα υπόλοιπα θα τα αναλάβουν οι γονείς. Καλοκλάρωτα!
 
Απλά να βάλεις μια πατήθρα σχετικά κοντά στην έξοδο της φωλιάς, να διευκολυνθούν στην πρώτη τους πτήση.
Όλα τα άλλα τα αναλαμβάνουν οι γονείς, μην ανησυχείς καθόλου :)
Εντάξει Μαράκι, θα βάλω μία ξύλινη, πήρα επιπλέον καινούργιες😛. Άντε να ηρεμήσω 😀

Προσπάθησα να διακρίνω αλλά ούτε εγώ δεν κατάλαβα! 3-4 είναι.. Τώρα ακριβώς πόσα θα σε γελάσω! 😛
Να τα χαίρεσαι τα πρώτα σου εγγονάκια γιαγιάκα! Να μην αγχώνεσαι και από την στιγμή που βγήκαν και μεγαλώνουν, όλα δείχνουν να κυλούν φυσιολογικά! Εσύ κάθε μέρα θα βάζεις φαγητό, αυγοτροφή και φρέσκο νεράκι, και όλα τα υπόλοιπα θα τα αναλάβουν οι γονείς! 😉 Μόλις κλείσουν 7 μέρες ζωής να ηρεμήσεις λίγο παραπάνω. Όσο μεγαλώνουν, τόσο πιο πολλές πιθανότητες έχουν να ζήσουν. Στο εύχομαι από καρδιάς! Να τα καμαρώσουμε στα κλαδάκια! :D
Ευχαριστώ Αλίκη μου, επιτέλους γιαγιά! Τους βάζω κάθε μέρα όλα τα απαραίτητα. Έχουν κλείσει 7 ημέρες νομίζω, δεν θυμάμαι, θα δω τις σημειώσεις μου. Θα σας τα στείλω σε φωτο! :D

Ιιιιχχχ τι ομορφες μπουκιτσες ειναι αυτες;
Να τα χαιρεσαι, με το καλο να τα δεις και στο κλαρι :D
Σε ευχαριστώ πολύ, άστα και εγώ έχω τρελαθεί 😀
 
Ελεάννα μου, να σου ζήσουν και απο μένα!
Να είναι γερά και δυνατά! 🙂
 
Back
Top