Αναπαραγωγή Τα μωράκια μας μεγαλώνουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Στην κλουβα δεν ζευγαρωνουν μεταξυ τους αδερφια κλπ?
Η Αριάδνη λέει πως αφού δεν βάζω φωλιές, δεν κινδυνεύω από ασθενικούς νεοσσούς λόγω αιμομειξίας. Ε και ηθικό κώλυμα δεν έχουμε με τα πτηνά :D
 
Η Αριάδνη λέει πως αφού δεν βάζω φωλιές, δεν κινδυνεύω από ασθενικούς νεοσσούς λόγω αιμομειξίας. Ε και ηθικό κώλυμα δεν έχουμε με τα πτηνά :D

Ποσοι εκτροφεις και μη εχουν τα αδελφια, αρσενικα, θηλυκα μαζι; Γιατι βαζουν δσχτυλιδια χρωματος να τα ξεχωριζουν; Οταν υπαρχουν μεγαλη ποσοτητα πτηνων δεν εχεις την ευχερεια να τα ξεχωριζεις οπως πρεπει για την περιοδο αναπαυσης. Δεν νομιζω να το κανω μονο εγω αυτο. Σε πολλα θεματα αναφερουν οτι τα αφηνουν ολα μαζι σε μεγαλες κλουβες. Ο λογος που καποιοι χωριζουν τους αρσενικους ειναι για να μην υπαρχουν καβγαδες.
 
Η Αριάδνη λέει πως αφού δεν βάζω φωλιές, δεν κινδυνεύω από ασθενικούς νεοσσούς λόγω αιμομειξίας. Ε και ηθικό κώλυμα δεν έχουμε με τα πτηνά :D
Απλά είχα διαβάσει πως τα ζεμπράκια, είναι εύκολα στο ζευγάρωμα και γεννάνε ακόμη και μέσα στις ταίστρες. Δεν μου έχει τύχει, απλά κάπου είχε αναφερθεί.

Ποσοι εκτροφεις και μη εχουν τα αδελφια, αρσενικα, θηλυκα μαζι; Γιατι βαζουν δσχτυλιδια χρωματος να τα ξεχωριζουν; Οταν υπαρχουν μεγαλη ποσοτητα πτηνων δεν εχεις την ευχερεια να τα ξεχωριζεις οπως πρεπει για την περιοδο αναπαυσης. Δεν νομιζω να το κανω μονο εγω αυτο. Σε πολλα θεματα αναφερουν οτι τα αφηνουν ολα μαζι σε μεγαλες κλουβες. Ο λογος που καποιοι χωριζουν τους αρσενικους ειναι για να μην υπαρχουν καβγαδες.
Δεν έχω πολύ χώρο ακόμη, θα φτιάξω εν καιρώ. Όμως, έχω ένα κλουβί, 70χ40χ40, νομίζω πως για αρχή είναι καλό, έχει και αφαιρούμενο χώρισμα. Θα τα βάλω όλα εκεί όταν έρθει η ώρα. Άς δούμε τι φύλο θα είναι τα μικρά, και βλέπουμε. Σήμερα μόλις επιστρέψω από την δουλειά θα βγάλω την φωλιά κορίτσια.
 
Είμαστε κι εμείς εδώ και σε διαβάζουμε ξέρεις. Μην το περιορίζουμε τόσο πολύ το θέμα
😀 εμ, σε έχασα, έχω την Αριάδνη, την Μαρία, την Αλίκη 😀 εντάξει λοιπόν, δεν θα σε αφήνω απ' έξω😛

Το κοριτσια επρεπε να επιλεξεις 😀
Γυναίκες ενωμένες ποτέ νικημένες 😀 αυτό τους λέω συνέχεια εδώ στην δουλειά και γελάμε
 
Δεν υπάρχει περίπτωση να τα βγάλετε πέρα - σε διαβεβαιώ, δεν έχει συμβεί ποτέ μέχρι τώρα.
Εντάξει, αγαπάμε τις γυναίκες, είστε όλες υπέροχες - όχι η καθεμιά με τον δικό της τρόπο μόνο - αλλά η καθεμιά επειδή είναι συνολικά σαν Οντότητα ξεχωριστή και σαν Ολότητα εκπληκτική, με δύναμη που ξεπερνά κάθε φαντασία και κάθε δυνατότητα, αλλά μην μας αποκλείετε γιατί δεν θα μπορέσετε ποτέ να βρείτε αυτήν την ανάλαφρη νεανική πνοή σε οποιαδήποτε του φύλου σας... Δεν μεγαλώνουμε βρε παιδί μου, ακόμα κι αν είμαστε 80+ (μίλησε τώρα ο γεροξούρας)
 
Δεν νομιζω να το κανω μονο εγω αυτο.
Και εγώ την πτεροροια και τον χειμώνα τα έχω όλα μαζί. Τα ενήλικα αρσενικά μόνο μπαίνουν σε ατομικά κλουβια. Όλα τα υπόλοιπα συμβιωνουν μαζί όχι λόγω έλλειψης χώρου, αλλά επειδή θέλω να έχουν χώρο και να πετάνε. Όταν πλησιάζει η άνοιξη σιγά σιγά βγάζω ένα ένα και χωρίζω σε ζευγάρια. Μιλάω για καναρινια πάντα. 😛

Σήμερα μόλις επιστρέψω από την δουλειά θα βγάλω την φωλιά κορίτσια.
Γιατί θα την βγάλεις τη φωλια; Βγήκαν τα μικρά; Ή μήπως εννοείς θα τα βάλεις σε καθαρή φωλια;
 
Και εγώ την πτεροροια και τον χειμώνα τα έχω όλα μαζί. Τα ενήλικα αρσενικά μόνο μπαίνουν σε ατομικά κλουβια. Όλα τα υπόλοιπα συμβιωνουν μαζί όχι λόγω έλλειψης χώρου, αλλά επειδή θέλω να έχουν χώρο και να πετάνε. Όταν πλησιάζει η άνοιξη σιγά σιγά βγάζω ένα ένα και χωρίζω σε ζευγάρια. Μιλάω για καναρινια πάντα. 😛


Γιατί θα την βγάλεις τη φωλια; Βγήκαν τα μικρά; Ή μήπως εννοείς θα τα βάλεις σε καθαρή φωλια;

Αλίκη μου όχι εντελώς, για να την καθαρίσω μόνο, αν και νομίζω πως έχω μία καινούργια οπότε ίσως τους βάλω αυτή
 
Αλίκη μου όχι εντελώς, για να την καθαρίσω μόνο, αν και νομίζω πως έχω μία καινούργια οπότε ίσως τους βάλω αυτή
Ουφ και τρόμαξα προς στιγμήν! 😛
Να έχεις έτοιμο λεκανακι ή ταπερακι με χαρτοπετσετες έτσι ώστε να τα βάλεις εκεί μέσα μέχρι να κάνεις οποία αλλαγή χρειαστεί. 😉
 
Ουφ και τρόμαξα προς στιγμήν! 😛
Να έχεις έτοιμο λεκανακι ή ταπερακι με χαρτοπετσετες έτσι ώστε να τα βάλεις εκεί μέσα μέχρι να κάνεις οποία αλλαγή χρειαστεί. 😉
Σήμερα Αλίκη μου θα το κάνω, και έχω άγχος. Πως θα τα πιάσω, πως θα τα ξαναβάλω, οι γονείς θα αγχωθούν, τι τραβάω! 😱
 
Ελεάννα,
θα έχεις έτοιμη την άλλη φωλιά, θα βγάλεις αυτήν με τα μωρά, θα τα μεταφέρεις στην καθαρή και η όλη ιστορία δεν θα πάρει πάνω από 2 λεπτά.
Επισης πλύνε και στεγνωσε καλά τα χέρια σου. Ίσως να χρησιμοποιήσεις και γάντια. Δεν το κάνω ποτέ αλλά το λέω σαν συμβουλή. 😛
 
Ελεάννα,
θα έχεις έτοιμη την άλλη φωλιά, θα βγάλεις αυτήν με τα μωρά, θα τα μεταφέρεις στην καθαρή και η όλη ιστορία δεν θα πάρει πάνω από 2 λεπτά.
Αυτο δεν το ειχα σκεφτει, εξυπνο.. Θα σας πω μολις γινει!

Επισης πλύνε και στεγνωσε καλά τα χέρια σου. Ίσως να χρησιμοποιήσεις και γάντια. Δεν το κάνω ποτέ αλλά το λέω σαν συμβουλή. 😛
Με γαντια δεν θα μπορω... Θα κανω οτι καλυτερο...
 
Τα κατάφερες Ελιαννάκι μου; :)
Αλίκη μου, ναι τα κατάφερα! Εχθές δεν πρόλαβα να σας γράψω γιατί με πήρε ο ύπνος 🙄😛
Τα έβγαλα και φωτο, θα σας στείλω σήμερα τις γούνινες μπαλίτσες μου! Αφού δεν τα έφαγα! 😛
 
Αλίκη μου, ναι τα κατάφερα! Εχθές δεν πρόλαβα να σας γράψω γιατί με πήρε ο ύπνος 🙄😛
Τα έβγαλα και φωτο, θα σας στείλω σήμερα τις γούνινες μπαλίτσες μου! Αφού δεν τα έφαγα! 😛
😀 σου γλύτωσαν! 😛 Άντε περιμένουμεε!
 
Back
Top