Αναπαραγωγή Τα μωράκια μας μεγαλώνουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Έκαναν καλή δουλειά οι γονείς :)
Φτου φτου να σου ζήσουν, καλότυχα να είναι!
Τι μετάλλαξη είναι οι γονείς Ελεάννα;
Μαρακι μου σε ευχαριστω! Εχω χαζεψει 😀 Φαινονται μια χαρα και τα πεντε! Το θηλυκο το πηρα απο την Πωλινα και το αρσενικο το αγορασα. Θα σας βαλω φωτο να τα δειτε να μου πειτε εσεις, γιατι εγω...🙄

Μα είναι υπέροχα! Μήπως πρέπει να αλλάξεις τσόχα στη φωλιά; Νομίζω πως ήρθε η ώρα... έχεις χρησιμοποιήσει τσόχα; Ή μόνο νήμα;
Σε ευχαριστω Αλικη μου, ειναι τελεια (οπως ειπε και η κουκουβαγια για τα παιδια της😛). Τσοχα οχι, μονο νημα. Εχω τσοχα, αλλα φοβαμαι να τα ενοχλησω.. Δεν βγαινουν ακομη απο την φωλια. Τι να κάνω;
 
Θεωρώ πως ήρθε η ώρα να το κάνεις.. Θα βγάλεις τη φωλιά, θα τα πιάσεις ένα ένα θα τα βάλεις σε ένα λεκανάκι με χαρτοπετσέτα, θα βάλεις γρήγορα στη φωλιά την τσόχα, θα τα βάλεις στην καθαρή τσόχα και μετά πίσω στους γονείς τους! Αλλά ας μιλήσουν και οι πιο έμπειροι με τα ζεμπράκια... @Ariadnh @YannisK @Wind-sa
 
Έκαναν καλή δουλειά οι γονείς :)
Φτου φτου να σου ζήσουν, καλότυχα να είναι!
Τι μετάλλαξη είναι οι γονείς Ελεάννα;

Έκαναν καλή δουλειά οι γονείς :)
Φτου φτου να σου ζήσουν, καλότυχα να είναι!
Τι μετάλλαξη είναι οι γονείς Ελεάννα;
Δεν ανεβαινουν απο το κινητο οι φωτογραφιες.. Ο μπαμπας ειναι γκρι με πορτοκαλι μαγουλα και η μσμα ολολευκη με δυο μαυρες γραμμουλες στα ματια

Θεωρώ πως ήρθε η ώρα να το κάνεις.. Θα βγάλεις τη φωλιά, θα τα πιάσεις ένα ένα θα τα βάλεις σε ένα λεκανάκι με χαρτοπετσέτα, θα βάλεις γρήγορα στη φωλιά την τσόχα, θα τα βάλεις στην καθαρή τσόχα και μετά πίσω στους γονείς τους! Αλλά ας μιλήσουν και οι πιο έμπειροι με τα ζεμπράκια... @Ariadnh @YannisK @Wind-sa
Φοβαμαι μην τα παρατησουν και δεν τα πολυενοχλω. Την κουνια να την βγαλω ε; Αρεσε στους γονεις, κοιμοντουσαν επανω τα βραδια. Ειναι μια απλη ζευγαρωστρα, να τα μεταφερω ολα μαζι σε πιο μεγαλο κλουβι τυπου "κλουβας" που εχω; Για περισσοτερο χωρο;
 
Δεν νομίζω πως είναι ώρα για αλλαγές. Αφού τους αρέσει η κούνια γιατί να την βγάλεις; Για "σπάσιμο"; :D
Όταν μεγαλώσουν θα τα χωρίσεις αρσενικά-θηλυκά και για χώρο και για ν' αποφύγεις αιμομειξίες αλλά και νέο ζευγάρωμα γονέων προς το παρόν.
 
Δεν νομίζω πως είναι ώρα για αλλαγές. Αφού τους αρέσει η κούνια γιατί να την βγάλεις; Για "σπάσιμο"; :D
Όταν μεγαλώσουν θα τα χωρίσεις αρσενικά-θηλυκά και για χώρο και για ν' αποφύγεις αιμομειξίες αλλά και νέο ζευγάρωμα γονέων προς το παρόν.
Ωραια. Απλα διαβασα σε καποιο post για τον χωρο. Οποτε προς το παριν τα αφηνω ως εχουν. Θα κοιταξω να ανεβασω φωτος απο τους γονεις
 
Όταν βγουν οι νεοσσοί στο κλαρί και μέχρι να απογαλακτιστούν, θα παρατηρήσεις αν είναι ασφυκτικός ο χώρος και η κούνια εμποδίζει και τότε την αφαιρείς μέχρι να χωρίσεις τον πληθυσμό ανά κλούβα.
 
Την μόνη αλλαγή που θα σε συμβούλευα να κάνεις είναι αυτό με την φωλιά και την τσόχα. Τώρα ό,τι θέλεις εσύ.. Μην αλλάξεις κλουβί ακόμα! Κάτσε να απογαλακτιστούν και μετά τα συζητάμε όλα! 😉
 
Όταν βγουν οι νεοσσοί στο κλαρί και μέχρι να απογαλακτιστούν, θα παρατηρήσεις αν είναι ασφυκτικός ο χώρος και η κούνια εμποδίζει και τότε την αφαιρείς μέχρι να χωρίσεις τον πληθυσμό ανά κλούβα.
Ενταξει Μαρακι, κατανοητο

Όταν βγουν οι νεοσσοί στο κλαρί και μέχρι να απογαλακτιστούν, θα παρατηρήσεις αν είναι ασφυκτικός ο χώρος και η κούνια εμποδίζει και τότε την αφαιρείς μέχρι να χωρίσεις τον πληθυσμό ανά κλούβα.
Έκαναν καλή δουλειά οι γονείς :)
Φτου φτου να σου ζήσουν, καλότυχα να είναι!
Τι μετάλλαξη είναι οι γονείς Ελεάννα;
Οτι καλυτερο μπορουσα να κανω😵
Την μόνη αλλαγή που θα σε συμβούλευα να κάνεις είναι αυτό με την φωλιά και την τσόχα. Τώρα ό,τι θέλεις εσύ.. Μην αλλάξεις κλουβί ακόμα! Κάτσε να απογαλακτιστούν και μετά τα συζητάμε όλα! 😉
Οχι δεν τα πειραζω, το ξερω πως δεν κανουμε αλλαγες. Αντε να δουμε πως θα αλλαξω την τσοχα, σφιγγεται η καρδια μου 😀 φοβαμαι

Όταν βγουν οι νεοσσοί στο κλαρί και μέχρι να απογαλακτιστούν, θα παρατηρήσεις αν είναι ασφυκτικός ο χώρος και η κούνια εμποδίζει και τότε την αφαιρείς μέχρι να χωρίσεις τον πληθυσμό ανά κλούβα.
Έκαναν καλή δουλειά οι γονείς :)
Φτου φτου να σου ζήσουν, καλότυχα να είναι!
Τι μετάλλαξη είναι οι γονείς Ελεάννα;
Οτι καλυτερο μπορουσα να κανω😵
Δεν ανεβαινουν απο το κινητο οι φωτογραφιες.. Ο μπαμπας ειναι γκρι με πορτοκαλι μαγουλα και η μσμα ολολευκη με δυο μαυρες γραμμουλες στα ματια
IMG_20161016_173627.webp
 
Νομίζω ο πατέρας είναι αρχέγονο κλασσικό εκτός αν κάτι δεν βλέπω καλά και το κορίτσι σου είναι λευκό split to black cheek.
Για να δούμε τι θα δούμε :)
 
Θεωρώ πως ήρθε η ώρα να το κάνεις.. Θα βγάλεις τη φωλιά, θα τα πιάσεις ένα ένα θα τα βάλεις σε ένα λεκανάκι με χαρτοπετσέτα, θα βάλεις γρήγορα στη φωλιά την τσόχα, θα τα βάλεις στην καθαρή τσόχα και μετά πίσω στους γονείς τους! Αλλά ας μιλήσουν και οι πιο έμπειροι με τα ζεμπράκια... @Ariadnh @YannisK @Wind-sa

Εγω νομιζω πως δεν ανηκω στους εμπειρους. Σε κανενα πτηνο. Καθε μερα μαθαινω και κατι. Αλλα ευχαριστω για τον τιτλο 😀.

Εγω αλλαζω φωλια οταν ειναι λερωμενη πολλα η φωλια και τα μικρα ειναι μεγαλα. Επειδη ειναι κλειστου τυπου. Για να μην καθιστερω. Ειναι δυσκολες στην καθαριοτητα και θελουν αρκετη ωρα.
Αν μπορεις να βαλεις αλλη φωλια που να μοιαζει θα σου ηταν πιο ευκολο. Αν οχι βγαλτα μικρα, βαλτα σε ενα μικρο δοχειο και καθαρισε οτι μπορεις. Μετα βαλε υλικο κσι οχι τσοχα. Η τσοχα μπορει να ειναι μεγαλη για την φωλια σου. Αυτο εξαρταται απο το μεγεθος της φωλιας και το μεγεθος της τσοχας. Μετα τοποθετησε την στο σημειο που ηταν. Μην βγαλεις τιποτα απο το κλουβι. Αστο οπως ειναι.
Δεν νομίζω πως είναι ώρα για αλλαγές. Αφού τους αρέσει η κούνια γιατί να την βγάλεις; Για "σπάσιμο"; :D
Όταν μεγαλώσουν θα τα χωρίσεις αρσενικά-θηλυκά και για χώρο και για ν' αποφύγεις αιμομειξίες αλλά και νέο ζευγάρωμα γονέων προς το παρόν.
Αν μπορεις να το κανεις αυτο θα εισαι μια χαρα. Εγω τα εχω σε μια τεραστια κλουβα ολα και ειναι μια χαρα. Ειναι πουλια που τους αρεσει να ειναι πολλα μαζι.
 
Νομίζω ο πατέρας είναι αρχέγονο κλασσικό εκτός αν κάτι δεν βλέπω καλά και το κορίτσι σου είναι λευκό split to black cheek.
Για να δούμε τι θα δούμε :)
Τι να πω Μαρια μου, παντως τα μικρα ειναι σκουροχρωμα και διχρωμα. Θα δειξει. Παντως, τα δυο εχουν μαυρο ραμφος!

Εγω νομιζω πως δεν ανηκω στους εμπειρους. Σε κανενα πτηνο. Καθε μερα μαθαινω και κατι. Αλλα ευχαριστω για τον τιτλο 😀.

Εγω αλλαζω φωλια οταν ειναι λερωμενη πολλα η φωλια και τα μικρα ειναι μεγαλα. Επειδη ειναι κλειστου τυπου. Για να μην καθιστερω. Ειναι δυσκολες στην καθαριοτητα και θελουν αρκετη ωρα.
Αν μπορεις να βαλεις αλλη φωλια που να μοιαζει θα σου ηταν πιο ευκολο. Αν οχι βγαλτα μικρα, βαλτα σε ενα μικρο δοχειο και καθαρισε οτι μπορεις. Μετα βαλε υλικο κσι οχι τσοχα. Η τσοχα μπορει να ειναι μεγαλη για την φωλια σου. Αυτο απο το μεγεθος της φωλιας και το μεγεθος της τσοχας. Μετα τοποθετησε την στο σημειο που ηταν. Μην βγαλεις τιποτα απο το κλουβι. Αστο οπως ειναι.

Αν μπορεις να το κανεις αυτο θα εισαι μια χαρα. Εγω τα εχω σε μια τεραστια κλουβα ολα και ειναι μια χαρα. Ειναι πουλια που τους αρεσει να ειναι πολλα μαζι.
Εχω ιδια φωλια καθαρη, οποτε θα προσπαθησω να την αλλαξω. Η τσιχα που εχω δεν ειναι μεγαλη, την ειχα για τα καναρινια αλλα δεν την χρησιμοποιησα γιατι δεν τα ζευγαρωσα.
Στην κλουβα που ανεφερες, τα εχεις ολα μαζι; Δηλαδη, αρσενικα και θηλυκα;
 
Πιστευω να μην βαλεις την τσοχα. Μονο υλικο φωλιας. Θα σε δυσκολεψει η τσοχα για να μπει. Εξαλλου αυτα σιγα σιγα θα βγουν.

Η κλουβα για τα ζεμπρακια μου ειναι πολυ μεγαλη και τα εχω ολα μαζι. Αρσενικα και θηλυκα.
 
Εχω πει οτι συμφωνω μαζι σου να τα χωρισει αν θελει. Απλα ειπα τι κανω εγω. Απο την στιγμη που δεν μπαινει φωλια μεσα στην κλουβα και δεν υπάρχει αναπαραγωγή τοτε δεν υπάρχει πρόβλημα. Οπως και με τα καναρινια. Πολλοι τα βάζουν μαζι (οπως και εγω). Ο λογος που χωριζουν τα αρσενικά είναι γιατι καβγαδιζουν ή δεν θελουν να δημιουργηθουν καβγαδες. Κανεις δεν σκέφτηκε την αιμομιξια στις κλουβες.
 
Μάλιστα, κάποια στιγμή άνοιξε θέμα να μας πεις αναλυτικά το σύστημα που ακολουθείς, πως διαλέγεις μετά τα ζευγάρια για αναπαραγωγή και δεν φοβάσαι μήπως η πιθανή δική τους επιλογή σε ταίρι έχει επιπτώσεις στην διαδικασία της αναπαραγωγής όταν εσύ επιλέξεις διαφορετικά;
 
Πιστευω να μην βαλεις την τσοχα. Μονο υλικο φωλιας. Θα σε δυσκολεψει η τσοχα για να μπει. Εξαλλου αυτα σιγα σιγα θα βγουν.

Η κλουβα για τα ζεμπρακια μου ειναι πολυ μεγαλη και τα εχω ολα μαζι. Αρσενικα και θηλυκα.
Στην κλουβα δεν ζευγαρωνουν μεταξυ τους αδερφια κλπ?
 
Back
Top