Γενικά Τα μωρά της Myra!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Myra

PB Known Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2015
Μηνύματα
6.101
Πόλη
Σαντορίνη
Η υπό ανάπτυξη οικογένεια, την ώρα του καθαρίσματος! Στις τραγικές από ανάλυση φωτογραφίες διακρίνουμε να αχνοφαίνεται στο βάθος η μαμά να ταίζει τα μικρά της! Προσπάθησα να τα βγάλω όμορφα αλλά το κινητό δεν βοηθά καθόλου!
Ανοιχτόχρωμη η μαμά, σκούρος ο μπαμπάς!
Ο πορτοκαλής είναι ο μοναχός μου!
DSC01511.webp DSC01512.webp DSC01513.webp DSC01514.webp DSC01517.webp DSC01518.webp DSC01511.webp DSC01522.webp DSC01521.webp
 
Έχει κάποια σημασία; Της το έβαλα μέχρι να συνηθίσει την καινούρια, αλλά αν παίζει αρνητικό ρόλο το βγάζω σιγά σιγά!
 
Έχει κάποια σημασία; Της το έβαλα μέχρι να συνηθίσει την καινούρια, αλλά αν παίζει αρνητικό ρόλο το βγάζω σιγά σιγά!
Σιγά σιγά. Γιατί όπως γνωρίζουμε και φαίνεται υποθέτω και από τις ανησυχίες του @YannisK κάθε επέμβαση ίσως είναι κάπως... Δύσκολη.
 
Πανέμορφη οικογένεια να τα χαίρεσαι όλα φτου φτου και γρήγορα στο κλαρί, κι ο στραβομύτης να ισιώσει :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
να τα χαιρεσαι τα μικρουλια σου με το καλο και στο κλαρι
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Με το καλό να κλαρώσουν Μύρα μου! Όμορφο ζευγαράκι και πολύ αγαπημένο! Φτου φτου!

Θα σου πω κάτι όμως πολύ φιλικά... Θεωρώ ότι έχεις παραφορτώσει τη ζευγαρώστρα.. Δύο κόκκαλαο σουπιάς, δύο κούνιες, πολλές πατήθρες, νήμα παντού. Γιατί βρε έτσι; 😛 Τώρα μην πειράξεις τίποτα, αλλά μόλις βγουν τα μικρά και η κανάρα πάει για δεύτερη γέννα βγάλε τις κούνιες (δεν τους είναι καθόλου μα καθόλου απαραίτητες, ίσα ίσα πιάνουν χώρο από τον ελεύθερο χώρο που έχουν για να πετάνε), βάλε 3-4 πατήθρες μόνο (καλύτερα ξύλινες) κάθετα στην πόρτα (όχι παράλληλα με την πόρτα), ένα κόκκαλο σουπιάς και ένα κουτάκι για νήμα. Επίσης καλύτερα να δίνεις τα λαχανικά και τα φρούτα σε πολύ μικρότερη ποσότητα (όχι μισό μήλο γιατί χαλάει 😉 ) και να τα βάζεις σε αυγοθήκη όπως έχεις και το αυγό. Τέλος μήλο δίνουμε όταν το πιο μικρό μωράκι είναι 7 ημερών και λαχανικά/χορταρικά ξεκινάμε όταν ο μικρότερος νεοσσός είναι 10 ημερών! 😉 Αυτά! Πάντα φιλικά!
 
Έλειπα επαρχία και γύρισα εχτές, γι' αυτό δεν απάντησα! Παιδιά η ζευγαρώστρα είναι ψιλο(!)φορτωμένη γιατί είχα μέσα άλλο ένα πουλί με το χώρισμα. Γι αυτό και είναι όλα εις διπλούν.. Θα την διαμορφώσω κατάλληλα σήμερα... Ο φαλακρο-στραβός μου δεν είναι και τόσο καλύτερα γιατί 3 μέρες τώρα δεν είχα επέμβει και η αδερφή μου με ψεύτικα νύχια ήταν απαγορευτικό να τα πιάσει... Η φωλιά είναι ένα αίσχος από βρωμιά 😡

Έχω πολλή δουλειά...

Αλίκη, για τις πατήθρες παράλληλα. Γιατί είναι πρόβλημα; :) Μήλο τους έβαζα από την αρχή και του αλλάζουν τα φώτα... Είχα πάρει μια δεκαπενταριά και ήταν λίγο σκληρά, οπότε δεν τα λυπήθηκα, τους έβαζα μισό κάθε μέρα και το κρεμάω στο κλουβί..
 
Με το καλό να κλαρώσουν Μύρα μου! Όμορφο ζευγαράκι και πολύ αγαπημένο! Φτου φτου!

Θα σου πω κάτι όμως πολύ φιλικά... Θεωρώ ότι έχεις παραφορτώσει τη ζευγαρώστρα.. Δύο κόκκαλαο σουπιάς, δύο κούνιες, πολλές πατήθρες, νήμα παντού. Γιατί βρε έτσι; 😛 Τώρα μην πειράξεις τίποτα, αλλά μόλις βγουν τα μικρά και η κανάρα πάει για δεύτερη γέννα βγάλε τις κούνιες (δεν τους είναι καθόλου μα καθόλου απαραίτητες, ίσα ίσα πιάνουν χώρο από τον ελεύθερο χώρο που έχουν για να πετάνε), βάλε 3-4 πατήθρες μόνο (καλύτερα ξύλινες) κάθετα στην πόρτα (όχι παράλληλα με την πόρτα), ένα κόκκαλο σουπιάς και ένα κουτάκι για νήμα. Επίσης καλύτερα να δίνεις τα λαχανικά και τα φρούτα σε πολύ μικρότερη ποσότητα (όχι μισό μήλο γιατί χαλάει 😉 ) και να τα βάζεις σε αυγοθήκη όπως έχεις και το αυγό. Τέλος μήλο δίνουμε όταν το πιο μικρό μωράκι είναι 7 ημερών και λαχανικά/χορταρικά ξεκινάμε όταν ο μικρότερος νεοσσός είναι 10 ημερών! 😉 Αυτά! Πάντα φιλικά!

πωωω... εγκυκλοπαίδεια είσαι βρέ Αλίκη!:D
 
Αλίκη, για τις πατήθρες παράλληλα. Γιατί είναι πρόβλημα;
Γιατί το "σωστό" είναι οι πατηθρες να είναι λίγες (3-4 για ζευγαρωστρα) και κάθετα στην πόρτα έτσι ώστε να πετάνε κατά μήκος του κλουβιού. Όταν είναι παράλληλα στην πόρτα θα πετάνε κατά πλάτος; Δεν βολεύει! 😉

πωωω... εγκυκλοπαίδεια είσαι βρέ Αλίκη!:D
Αν είμαι εγώ εγκυκλοπαιδεια οι υπόλοιποι εδώ μέσα τι είναι; Όλοι οι τόνοι της παπυρο Larousse; 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
Θέλω τα καναρίνια μου να τα κάνω καβούρια! Πλάκα κάνω, άφησα 4 και όλες κάθετα. Άφησα και μια κούνια γιατί κάτι μου λείπει :Ρ
 
Μην τα βλέπεις που ανεβαίνουν στην κούνια... Μην νομίζεις ότι τους αρέσει τόσο πολύ.. Απλά νιώθουν ασφάλεια γιατί είναι το πιο ψηλό σημείο στο κλουβί... Αλλά ουσιαστικά κάνει κακό γιατί κόβει ζωτικο χώρο από το πέταγμα τους που είναι πιο σημαντικό γι αυτά! Αλλά όπως θες! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τα τερατάκια μου έχουν μεγαλώσει πολύ... 3 μέρες έλειψα και γίνανε διπλά! Ο στραβομπέμπης δύσκολα θα διορθωθεί το βλέπω, άσε που δεν κάθεται με τίποτα όταν του πιάνω το ράμφος ☹
 
Μεγαλώνουν πάρα πολύ γρήγορα! Πρέπει όμως να επιμεινεις Μυρα μου για το καλό του.. Προσεκτικά και με ήρεμες κινήσεις θα το συνηθίσει!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Θα προσπαθήσω και ελπίζω ότι θα γίνει κάτι... Το θέμα είναι ότι όσο γρήγορα μεγαλώνουν, τόσο μεγαλώνει κ στραβώνει το ράμφος...
 
Και να σκεφτείτε ότι την καθάρισα το πρωί... :|
 

Συνημμένα

  • DSC02517.webp
    DSC02517.webp
    21,1 KB · Προβολές: 130
Myra είπε: ↑
Αλίκη, για τις πατήθρες παράλληλα. Γιατί είναι πρόβλημα;

Εκτός αυτού που σου απάντησε η Αλίκη, πιστεύω πως με τις παράλληλες πατήθρες, όταν ανοίγεις την πόρτα, το πουλί μπορεί να είναι και σε θέση εξόδου πιό εύκολα απο ότι όταν είναι κάθετα... λεω εγώ τώρα...
 
Back
Top