Γενικά Τα μωρά της Myra!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ε δεν είναι και κομάντο ντε! άμα πάω να βάλω το χέρι μου πάνε στην άλλη πλευρά του κλουβιού! Όπως και να έχει, τις αφαίρεσα τις περισσότερες, άφησα μόνο 4 και όλες κάθετα, οπότε εκμηδενίστηκε ο κίνδυνος απόδρασης!
 
Μα είναι και το μήκος μεγαλύτερη διάσταση από το πλάτος και θέλουμε να κάνουν μεγαλύτερα άλματα τα πουλιά όχι τσούκου τσούκου πηδηματάκια μικρά, για να γυμνάζονται. Γι αυτό μπαίνουν κάθετα στις πόρτες για να αξιοποιείται το μήκος.
 
Αυτό το τσούκου τσούκου σαν να το άκουσα! Πρέπει και να βγάλω την τελευταία κούνια όπου να 'ναι...
 
Ενα update γιατι εγω δεν μεγαλωνω καναρινια, αλλα νυχτοπουλια...

Οπως προανεφερα σημερα το ενα μικρο μου κλαρωσε "με τη βια" αλλα ξαναμαζευτηκε στη φωλια...

Συμμαζεψα λοιπον ολα τα κλουβακια επειδη εχει νυχτωσει, οπως καθε βραδυ,τα σκεπασα με την πετσετουλα για να κοιμηθουν επειδη εχω ενα μικρο φως ανοιχτο (για να μην το βλεπουν..)... Οι δυο αρσενικοι αρχισαν κοντρες πριν μιση ωρα και σκεπασμενοι... Παω και γω να δω τι γινεται και βλεπω τσοουυυπ ειχε βγει και ενα μωρο στο κλαρι μεσα στη νυχτα... Τι περιεργα πουλια!
 
Κλαρώσαν όλα τώρα;. Στις πόσες μέρες ξετσούμισαν;
Οχι, μονο ενα... Μετα, ενω τα αδερφια του κοιμοντουσαν, αυτο καθοταν στη εισοδο της φωλιας σαν το φρουρο... Αλλα μετα μπηκε μεσα, δεν κοιμοταν βεβαια αλλα θα κοιμηθει... Πλακα ειχε το τερατακι μου :)
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ειναι πλαγιαστο το ξερω αλλα πρωτη φορα ανεβαζω βιντεο... Αυτο συμβαινει τωρα!
 
Φτου φτου πανέμορφα! Το ένα έχει ξετσουμίσει, τα άλλα είναι πιο παθητικά ακόμα :)
 
Το ενα εκανε μια βολτα στα κλαρια και το πατωμα αλλα ξαναγυρισε... Ειναι βολικο να σε ταιζουν στο στομα! Αλλα νομιζω σιγα σιγα ξεμυτιζουν.. 😉
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ειναι πλαγιαστο το ξερω αλλα πρωτη φορα ανεβαζω βιντεο... Αυτο συμβαινει τωρα!
Σιγά το πρόβλημα... κάνουμε κι ασκήσεις λαιμού!
Καλά σετ εξοπλισμό έχεις... όλα στο κόκκινο, μόνο η φωλιά σου ξέφυγε!
Και ρίξε μια ματιά έξω... κάποιος ήρθε. Γαβγίζουν τα σκυλιά!
Το ενα εκανε μια βολτα στα κλαρια και το πατωμα αλλα ξαναγυρισε... Ειναι βολικο να σε ταιζουν στο στομα! Αλλα νομιζω σιγα σιγα ξεμυτιζουν.. 😉
Σήμερα, αύριο... Μεθαύριο... Θα γίνει κι αυτό!
 
Σιγά το πρόβλημα... κάνουμε κι ασκήσεις λαιμού!
Καλά σετ εξοπλισμό έχεις... όλα στο κόκκινο, μόνο η φωλιά σου ξέφυγε!
Και ρίξε μια ματιά έξω... κάποιος ήρθε. Γαβγίζουν τα σκυλιά!

Σήμερα, αύριο... Μεθαύριο... Θα γίνει κι αυτό!
😀 ετυχε εχω και αλλες χρωματικες αποχρωσεις! (και να λεγα οτι ειμαι κ ολυμπιακος.. Παει στο καλο!)

Ναι το τσουρμο μου γαυγιζει συχνα, ευτυχως τα πουλια εχουν μαθει!

Ετοιμαζομαστε σιγα σιγα *_*
 
Αχ αυτές οι στιγμές! Στην.ηλικία των 15-20 ημερών που πλέον δεν είναι γυμνά σκουληκακια είναι ΤΟΣΟ χαριτωμένα! Να τα φάω μου ρχεται! Φτου φτου φτου να τα χαίρεσαι Μύρα μου! Με το καλό να βγουν στο κλαρι! :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ενημερωση!

Ειμαστε 19 ημερων (οι πρωτοι)!
Σημερα ξυπνησα και βρηκα 3 εξω απο τη φωλια, μη φανταστειτε εκδρομη, το ενα στην αυγοθηκη διπλα στη φωλια, το ενα στο κλαρι μπροστα στη φωλια, το τριτο στην εισοδο της φωλιας και το τεταρτο μεσα... Απο χτες προχτες τα παρατηρω και θα ηθελα να αναφερω συμπεριφορες.

Πρωτον η μανα εχει ξαναφτιαξει φωλια (οχι και τοσο ομορφη βεβαια).. Της ειχα 3 ειδη νηματος, το γνωστο ασπρο, ενα χοντρο σαν ψιλα σκοινακια και ενα πολυ ψιλο που μοιαζει με πετονια... Εχτες και μετα που ειπα οτι το φοβαμαι το ασπρο, ακουσα φτερουγισματα και ειχε πιαστει παιδια ο αρσενικος, το δαχτυλιδι του με τα ασπρα σχοινια.. Απο χτες λοιπον το εβγαλα. Η θηλυκια παει και στα αλλα νηματα αλλα δεν ξερω αν τα θελει τοσο..

Ο αρσενικος ταιζει μια χαρα τα μικρα (και η μαμα δεν μπορω να πω..) αλλα δυο φορες τον ειδα να παιρνει τα νηματα απο τη νεα φωλια, σαν παιχνιδι υποθετω αλλιως της χαλουσε τη φωλια..

Εδω και 2 μερες δεν κανουμε αλλη δουλεια, πρωι μεσημερι βραδυ, 4-5 φορες ημουν μαρτυρας βατεματος. Μπροστα στα μωρα, αισχος!(πλακα κανω!)

Τα μωρα μια δυο φορες τα ειδα να θρονιαζονται στην καινουργια φωλια.. Θα αποτελεσει προβλημα συντομα, σωστα;

Αυτο που με ανησυχησε λιγο σημερα, ειναι οτι ειδα τη θηλυκια 2 φορες να τσιμπαει την ουρα του ενος μικρου (που ηταν εξω απο τη φωλια).. Υπαρχει περιπτωση να το κανει επειδη εβγαλα το συγκεκριμενο επικινδυνο νημα;

Επισης τα μωρα τσιμπανε καμια φορα την ουρα των γονιων και προσπαθουν να ανεβουν στις πλατες τους (κυριως του μπαμπα), μπορει αυτο να σημαινει κατι;

Αυτα προς το παρον, δεν παρατηρησα κατι αλλο..

ΥΓ. Μολις εγραφα το μηνυμα, η μαμα βγαλε ενα πουπουλο απο τον στραβο μου.. Αλλα εγω της εχω 2 νηματα μεσα...

ΥΓ2. Τα χωρισα προς το παρον, εστω κατα τη διαρκεια της ημερας. Οποιο τολμησει και βγει απο τη φωλια το κυνηγα να του παρει φτερα η μανα του και στεναχωρεθηκα.. Με 3 νηματα (της ξαναεβαλα το ασπρο, αλλα συνεχισε να τα ξεπουπουλιαζει) και παλι ηθελε φτερα. Απο τη μια τα κυνηγουσε και αμεσως μετα τα ταιζε..
 
Βάλε χώρισμα και άσε τα μικρά με τον πατέρα (πάντα εμείς βγάζουμε τα κάστανα από τη φωτιά !) και τη μαμά μόνη της.
 
Το εκανα ηδη.. Βεβαια η μαμα εχει παλαβωσει και ολο προσπαθει σαν να παει απο την αλλη πλευρα αλλα δεν εχει.. Η κανιβαλη!

Εχουν βατευτει αρκετες φορες, αλλα να βαζω τον πατερα πρωι βραδυ στην πλευρα της;
 
Όχι.. Δεν χρειάζεται.. Τη δουλειά του την έκανε. Πιο πολύ θα τα αναστατώνεις, παρά καλό θα κάνεις. Απλά παρατήρησε αν είναι τυπικός στο τάϊσμα των μικρών.
 
Απο την ωρα που τα χωρισα δεν κανει αλλη δουλεια..Αλλα τον ειδα να προσπαθει κ αυτος να παρει πουπουλο :|

η μαμα προσπαθει να ταισει ενα πο το χωρισμα στον πατο..
 
Κάτι δεν της αρέσει στα διαθέσιμα υλικά που έχει για τη φωλιά.. Τι της έχεις βάλει; (εκτός από το άσπρο)
Ο πατέρας δεν θα ξεπουπουλιάσει. Απλά θα τα τσιμπάει αν τον νευριάζουν ζητώντας επίμονα φαγητό.
 
Της εχω βαλει το ασπρο (δεν μ αρεσει αλλα αναγκαστηκα), ενα σαν σκοινακια μικρα και ενα που ειναι ψιλες τριχες, σαν πετονια. Εχω και ενα σακουλακι μεγαλο ετοιμοπολεμο βεβαια, με σκοινακια και βαμβακια αλλα δεν ηθελα να φορτωσω αλλο τη φωλια..
 
Η λινάτσα (αν έχεις κάποιο παλιό τσουβάλι, κόψε ένα μικρό κομμάτι και βγάλε τις ίνες), οι τρίχες ζώων και ο κοκκοφοίνικας είναι ότι καλύτερο.
timbrados+nest3.jpg

. Το άσπρο μην το ξαναβάλεις.. Δωστης βαμβάκι. Θα σου βάλω μακάβρια φωτό το βράδυ με αυτό που έπαθα..
 
Back
Top