Γενικά Τα νέα μου μωσαϊκά καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα σε ολη την παρεα! 9 ημερων σημερα και το ένα μωσα'ι'κο εχει μαυρο επανω στο κεφαλακι του.
Αλικη τωρα δεν εχεις μονο εσυ με (βουλα) εχω και εγω... 😀
WP_20160531_009.webp
Είμαι περίεργος να το δω βαμμενο!

Αντε να βαλω και τον πατερα τους που μετα το μπανιο του ειχε διαθεση για φωτογραφιες...
WP_20160531_014.webp
WP_20160531_016.webp
WP_20160531_017.webp
 
και το ένα μωσα'ι'κο εχει μαυρο επανω στο κεφαλακι του.
Αλικη τωρα δεν εχεις μονο εσυ με (βουλα) εχω και εγω... 😀
😀 τι γίνεται με τις βούλες φέτος; Εγώ έχω βρει και όνομα! Αν είναι αρσενικό Σποτ αν είναι θηλυκό Βούλα! Σκέψου το και εσύ! 😉

να βαλω και τον πατερα τους
Πω πω πω πανέμορφος! Και οι 2 γονείς!

Να τα χαίρεσαι Νίκο μου! Και άντε να κάνουμε και ανταλλαγές αίματος εμείς οι μωσαικοί 😀! 😛
 
😀 τι γίνεται με τις βούλες φέτος; Εγώ έχω βρει και όνομα! Αν είναι αρσενικό Σποτ αν είναι θηλυκό Βούλα! Σκέψου το και εσύ! 😉
Μακαρι να είναι αρσενικο είναι ακριβως στο κεντρο του κεφαλιου κα σε συνδυασμο με την κοκκινη μασκα θα είναι πολύ ιδιαιτερο μωσα'ι'κο. Κατι πηγε να μου πει ενας εκτροφεας για αυτά τα πουλια αλλα μου ειπε ότι θα τα πουμε από κοντα.
Να τα χαίρεσαι Νίκο μου! Και άντε να κάνουμε και ανταλλαγές αίματος εμείς οι μωσαικοί 😀! 😛
Να σε καλα Αλικη μου υγεια να εχουμε να τα φροντιζουμε! Και η ανταλλαγες είναι το καλυτερο...
 
Στο PDF της συνάντησης υπάρχει υλικό για σκέψη..."Στα λιποχρωμικά πουλιά, ο γενετικός μηχανισμός παραγωγής μελανινών υπάρχει. Κάποια γονίδια όμως που παίζουν τον ρόλο του ελεγκτού της παρουσίας τους, δεν επιτρέπουν σ’ αυτές να εμφανιστούν. Αρα υπάρχουν λιποχρωμικά πουλιά, με καταγωγή είτε απο την ΜΑΥΡΗ, είτε απο την ΚΑΦΕ σειρά. Οσα προέρχονται απο την πρώτη, δίνουν απογόνους με πολύ πιο καθαρά, φωτεινά και έντονα χρώματα."
- Ετσι αν έχετε στην κατοχή σας ένα λιποχρωμικό πουλάκι με τίκ μελανίνης προσπαθείστε να δείτε αν αυτό είναι κατάμαυρο που σημαίνει ΜΑΥΡΗ ΣΕΙΡΑ, ή καφέ σκούρο που σημαίνει ΚΑΦΕ ΣΕΙΡΑ.Απο εκεί θα καταλάβετε, μέχρι που μπορεί να φτάσει η χρωματική απόδοσή του.
 
ευχαριστω κ. Μακη! Κατι τετοιο πηγε να μου πει αλλα μου ειπε να τα πουμε από κοντα, αυτος εκτρεφει κοκκινα εντονα λιποχρομικα και χιονε μονο και όταν εχει καποιο μικρο με μαυρο στιγμα το βαζει για αναπαραγωγή την επομενη χρονια.
 
προσπαθείστε να δείτε αν αυτό είναι κατάμαυρο που σημαίνει ΜΑΥΡΗ ΣΕΙΡΑ, ή καφέ σκούρο που σημαίνει ΚΑΦΕ ΣΕΙΡΑ.
Σας έχω καλέσει τόσες φορές σπίτι μου για καφέ να μου πείτε το δικό μου ποιανής σειράς είναι... Τίποτα εσείς! 😛
 
Σας έχω καλέσει τόσες φορές σπίτι μου για καφέ να μου πείτε το δικό μου ποιανής σειράς είναι... Τίποτα εσείς! 😛
Ναί. Το είχα απο τα νιάτα μου. Ημουνα δύσκολο αγόρι 🙄 😛 . Τώρα, τί να έλθω να... Δώ; Τα μάτια είναι χάλια και ο καφές χαμόμηλο 😉😡
 
16 ημερων σημερα, και το ένα με το σιμαδι που φαινεται πια αρκετα καλα, προς το παρων εχει και καφε και μαυρο και είναι πιο λευκο από τα αλλα. Αν και στην φωτογραφια δεν φενεται καλα.
WP_20160606_005.webp
WP_20160606_011.webp
 
Πόσο ιδιαίτερο πουλάκι! Και το όνομα αυτού το Σκουφί χεχεχε Να τα χαίρεσαι όλα Νίκο μου! Μεγαλώνοντας μαζί με τις κόκκινες πιτσίλες το Σκουφί πιστεύω θα γίνει πολύ ιδιαίτερο και μοναδικό μωσαικό!
 
Πόσο ιδιαίτερο πουλάκι!
Είναι συχνό φαινόμενο στην εκτροφή αυτό...
Τα δυο τρία τελευταία χρόνια έχω κι εγώ περιστατικά με μαύρο καπελάκι στην εκτροφή των σκουφάτων που έχω (Huppe Allemand)...
Αν και είναι έξω από τα πρότυπα της ράτσα γίνονται υπό προϋποθέσεις χρήσιμα εκτροφικά εργαλεία.
 
Τα δυο τρία τελευταία χρόνια έχω κι εγώ περιστατικά με μαύρο καπελάκι στην εκτροφή των σκουφάτων που έχω (Huppe Allemand)...
Εϊναι συχνό φαινόμενο και στα κόκκινα μωσαικά; Από που κι ως που; 😛

Αν και είναι έξω από τα πρότυπα της ράτσα γίνονται υπό προϋποθέσεις χρήσιμα εκτροφικά εργαλεία.
Αυτό πρέπει να το μάθουμε! Και εγώ έχω ένα με 2 μαύρα φτερά μην την ξεχνάμε την Βούλα! 😛 Πρέπει να τα "αξιοποιήσουμε" σωστά αυτά τα ιδιαίτερα μικρά μας!
 
Back
Top