Γενικά Τα νέα μου μωσαϊκά καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πανέμορφα! Τα δικά μου πάντως είναι πιο μεγάλα και είναι ακόμα λευκοπορτοκαλί.. Μάλλον φταίω εγώ που τους δίνω έξτρα που χρωματίζουν! Να τα χαίρεσαι Νίκο μου!
 
Αλίκη μου είναι 22 ημερών μόνο αυτά. Τα μεγάλα είναι 58 ημερών και έχουν λίγο κοκκινο στους ώμους και το ένα και στο κούτελο αλλά ακόμα δεν είναι λευκά μετά την πτερωρια οπός είπε και ο Γιάννης.
 
Το ξέρω απλά μου έκανε εντύπωση που τα δικά μου 45-50 ημερών γαιδούρια και ακόμα πορτοκαλίζουν 😛

Είναι λογικό αν καταναλώνουν φρέσκο αυγό με τον κρόκο.

@nikosk1 Να υποθέσω ότι κρόκο αυγού δεν έδινες όταν ήταν μωρά;
 
Είναι λογικό αν καταναλώνουν φρέσκο αυγό με τον κρόκο.
Αυτό πιστεύω και εγώ.. Και καρότο και καμελίνα γι αυτό και δε θα έχουν εκθεσιακό αποτέλεσμα τα μικρά μας. 😛
 
Όχι Στέφανε μόνο ασπράδι τίποτα άλλο που να δίνει χρωμα. Εδώ και 12 ημέρες δίνω κανθαξανθινη και καρότο τριμμένο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Τελος και για φετος τα μικρα μπηκαν σε ξεχωριστο κλουβι και η μανες στην κλουβα.
Υγεια να εχουμε και του χρονου μονο μωσα'ι'κα!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πασσάδες είναι όλα! Τα αρσενικά είναι αυτά που είναι μόνα τους στις 3 ζευγαρώστρες; 😉

*Στην κλουβά γιατί έχεις βάλει έτσι τα κλαδιά; Νομίζω πως στην άλλη κατεύθυνση, (δηλαδή η πατήθρα να πιάνει στα κάγκελα της πόρτας και στα κάγκελα τα πίσω) είναι καλύτερα...
 
Πασσάδες είναι όλα! Τα αρσενικά είναι αυτά που είναι μόνα τους στις 3 ζευγαρώστρες; 😉

*Στην κλουβά γιατί έχεις βάλει έτσι τα κλαδιά; Νομίζω πως στην άλλη κατεύθυνση, (δηλαδή η πατήθρα να πιάνει στα κάγκελα της πόρτας και στα κάγκελα τα πίσω) είναι καλύτερα...
Ναι Αλίκη τα αρσενικά είναι. τραγουδάνε να μαθαίνουν τα μικρά.
Η πατιθρες είναι έτσι για να χωράνε όλα στην επάνω για το βράδυ που κουρνιάζουν. Πετάνε και πιο άνετα. Τα κλαδιά ελιάς είναι στον ήλιο και στεγνώνουν τώρα.
 
Να σου ζήσουν Νίκο. Εννοείται πως μετά το βάψιμο θα περιμένουμε νέες φωτογραφίες να τα καμαρώσουμε στα κόκκινα. Καλή συνέχεια.
Αν και αργησα λιγο Παναγιοτα της βαζω τωρα της φωτο που πλεον είναι ετοιμα για αναπαραγωγή και μαλλον είναι στα καλητερα τους. Οταν εψαχνες θηλυκο πριν λιγο καιρο ηθελα να σου στειλω μια θηλυκια με ένα φιλο που θα ερχοταν αθηνα για λιγες μερες αλλα με προλαβες και βρηκες.
Τα αρσενικα πρωτα αριστερα είναι ο πατερας...
20170305_124412.webp
Η μανα είναι με το δαχτυλιδι, με δυο γιους και δυο κορες...
20170305_125346.webp
Εδώ η μανα με το τριτο το κοριτσι μας που δεν θελει να την φωτογραφισω...
20170305_124845.webp
Και εδώ βλεπουμε ότι δεν εχουν σχεδόν καθολου διαχυση στην πλατη και το πρόβλημα επικεντρωνεται στο κοψιμο της μασκας και στην ουρα, πλακα πλακα μια χαρα πουλια εβγαλα... 👍
20170305_125242.webp
 
Οταν εψαχνες θηλυκο πριν λιγο καιρο ηθελα να σου στειλω μια θηλυκια με ένα φιλο που θα ερχοταν αθηνα για λιγες μερες αλλα με προλαβες και βρηκες.
Μόνο και μόνο η σκέψη σου αρκεί. Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο. Η αλήθεια είναι ότι βιάστηκα, αν το ήξερα θα περίμενα, γιατί είναι πανέμορφες και φαίνεται πόσο πολύ τα φροντίζεις.
Δεν έχω λόγια είναι όλα τους κουκλιά! Υπέροχο βάψιμο! Να τα χαίρεσαι!
 
Και εδώ βλεπουμε ότι δεν εχουν σχεδόν καθολου διαχυση στην πλατη και το πρόβλημα επικεντρωνεται στο κοψιμο της μασκας και στην ουρα, πλακα πλακα μια χαρα πουλια εβγαλα... 👍
Θα έρθω να σου κλέψω μερικά για του χρόνου 😀 ε όχι και μια χαρά! Τέλεια! Συγχαρητήρια! Για να πετύχεις την μη-διάχυση, πως το κατάφερες; Τι πρόσεξες στην επιλογή ζευγαριού;
 
Νικο στις ποσες μερες αρχισες εμφανησιακα να ξεχωριζεις το φυλο τους;
Μετά την πτερορια Γιάννη έχεις μια ασφαλή άποψη εμφανισιακά με βαμενες της μάσκες, περίπου 6 μηνών.
Για να πετύχεις την μη-διάχυση, πως το κατάφερες;
Ο αρσενικός μου είχε λίγο διάχυση αλλά ήταν ένα απαλό ροζ η θηλυκές που υπήρχαν διαθέσιμες ήταν δύο διάλεξα την πιό καθαρή σε λευκό και μου πήγανε καλά, αν δεν έχεις αρκετές γνώσεις που εγω δεν είχα είναι και θέμα τύχης και εκτροφεα, εγώ τον βρήκα κατά λάθος από αγγελίες στην Θεσσαλονίκη ερασιτέχνης αλλά μόνο με μωσαικα και είχε εξαιρετικά πουλιά και φτηνά.
 
Back
Top