Αναπαραγωγή Τα παπαγαλακια μου δεν μπαινουν στην φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλησπερα σε ολους!
λοιπον.. Εδω και 2 εβδομαδες εχω βαλει την φωλια στα μπατζι μου.. Δεν μπαινουν ομως μεσα.. Και το ξερω γιατι ετκος το οτι φαινεται εχω βαλει μεσα την αυγοτροφη τους για να σιγουρευτω οτι μπαινουν.. Αλλα τιποτα..
την αυγοτροφη την εχω βαλει σε μια αποσπομενη αυγοθηκη και παντα το 'πιατο' που βαζουμε το αυγο το εκανα παιχνιδι για'υτο ξερω οτι δεν εχουν μπει μεσα
 
Τα περισσότερα budgies δεν είναι σε αναπαραγωγική διάθεση αυτόν τον καιρό αφού αν δεν παιρνούν, μόλις πέρασαν πτερόρροια.
Έπειτα η φωλιά παρακινεί μεν αλλά δεν είναι αυτοματοποιημένο αντανακλαστικό, φωλιά ίσον ζευγάρωμα.
Επίσης τι διατροφή ακολουθείς και σε τι κατάσταση υγείας είναι τα πουλάκια που επιθυμείς να αναπαραγάγεις;
Πόσον καιρό τα έχεις εσύ;
Και τελευταίο και σημαντικό στην φωλιά δεν βάζουμε τίποτα πόσο μάλλον τρόφιμα. Πόσον καιρό έχεις αφήσει την αυγοτροφή για να ανακαλύψεις τα ίχνη; Πρόσεξε μην αποτελέσει πηγή μικροβίων και μούχλας.
Δεν χρειάζονται όλα αυτά όταν έρθει η ώρα τους και αν είναι υγιή θα ζευγαρώσουν. Βλέπεις τα ζωάκια αντιμετωπίζουν πιο υπεύθυνα από πολλούς ανθρώπους το θέμα της οικογένειας.
 
Ειναι υγειη τα πουλακια, τα πηρα 3 μηνων και τα εχω 4 μηνες τωρα.
Εχουν περασει πτερορροια εδω και ενα μηνα.
Την αυγοτροφη την εβαλα εχθες στην φωλια
Τους δινω παπαγαλινη της versel laga την mix και αυγοτροφη της king και που και που φρουτα αλλα επειδη δεν τα τρωνε τους εχω παρει συγοτροφη με φρουτα.
Και τους εχω και σουπιοκοκκαλο
Αυριο θα την βγαλω την αυγοτροφη απο την φωλια
Και για την φωλια το ξερω οτι δεν βαζουμε κατι μεσα!
 
Τι φωλιά, ξύλινη έχεις πάρει;
Είναι μικρά πάντως ακόμα τα πουλάκια. Είναι έτοιμα από περίπου 6 μηνών αλλά είναι μικρά και για την υγεία τους είναι καλό να είναι περίπου χρονιάρικα για να τα βάλεις για αναπαραγωγή. Εσύ δεν είσαι εκτροφέας να "σπρώχνεις" τα πουλιά. Είναι σαν να βάλεις να γεννήσει ένα κοριτσάκι 14 ετών, που γίνεται αλλά δεν είναι σωστό να γίνει.
Καλές είναι οι τροφές που χρησιμοποιείς, να επιμένεις κυρίως με τα χόρτα και τα λαχανικά κι λιγότερο με τα φρούτα. Όταν αρχίσουν να δοκιμάζουν, θα τρώνε τα πάντα. Μην αποθαρρύνεσαι που δεν τα τρώνε. Να τα βάζεις και να τα πετάς σαν να τα έτρωγαν. Όλοι όσοι έχουμε κάνει αυτήν την προσπάθεια σε διαβεβαιώνουμε ότι σιγά σιγά θα μάθουν.
 
Την εχω φτιαξει εγω την φωλια με κοντρα πλακε του ποντου!
Δεν τα πιεζω τα πουλακια, αυτα οποτε ειναι ετοιμα!
Τωρα με τα λαχανικα και τα φρουτα θα τους βαζω αλλα φοβαμαι και το αλλο με τα εντερικα επειδη τρωνε μονο ξηρα τροφη μην κανουν πρασινες κουτσουλιες
Να ρωτησω κατι αλλο.. Τα εχω μονιμα στο κλημακοστασιο, υπαρχει προβλημα;
 
Εξαρτάται. Από μόνο του το κλιμακοστάσιο δεν είναι απαγορευτικό.
Αλλά σε κάποια, υπάρχει έντονο ρεύμα αέρα, ή δεν εξαερίζεται επαρκώς ή είναι σκοτεινό, ή δεν περνάει ποτέ ο ήλιος.
Αυτές τις παραμέτρους θα σκεφτείς και θα υπολογίσεις.
Επίσης ποιοι μοιράζεστε τον χώρο; Μήπως άλλοι ένοικοι έχουν γάτα; Μήπως κάποιοι παιδάκι του γείτονα τα παρενοχλήσεις και τα τρομάξει; Μπορείς να μας περιγράψεις τις συνθήκες πιο συγκεκριμένα;
 
Οχι οχι.. Οικογενειακο ειναι το σπιτι και ολοι εχουμε πουλακια!
Και στο κλιμακοστασιο ειναι ολα ενταξει, τα εχω χαμηλα προς την σκαλα και εχει δροσια κ οχι ζεστη.
 
Εντάξει τότε, απλά δεν τα έχεις και πολύ πολύ παρέα και θα σου αγριέψουν σταδιακά.
 
Σε αυτο εχεις δικιο αλλα δεν εχω αρκετο χρονο λογο δουλειας...
Αλλα καθε απογευμα ασχολουμαι με ολα τα πουλακια μου!
 
Καλησπερα!
Ακομα δεν εχω δει καποιο σημαδι αν μπιανουν στην φωλια..
δεν με πειραζει ιδιαιτερα αλλα γιατι δεν μπαινουν;
 
ξερεις τι φοβαμαι Μαρια.. Οτι εκει που τα εχω δεν τους αρεσει και βαριουνται
τα εχω μεσα στο κλιμακοστασιο αλλα προς την σκαλα
και καμια φοραπου ανεβαινω παντα στο ιδιο σημειο τα βλεπω.. Κ σκεφτομαι μηπως φταιει και αυτο γιατι αμα τα βγαλω εξω παιζουν συνεχεια...
 
Α ναι μπορεί να μην τους αρέσει το μέρος που ζουν γιατί είναι σιωπηλό.
 
Τι να πω... Είναι ένα θέμα που μόνο εσύ μπορείς να βρεις την λύση. Εκτός κι αν πάρεις κι άλλο κλουβί με κανα δυο πουλάκια να ακούν να χαίρονται :)
 
κοιτα. Γενικα στην σκαλα εχει φασαρια αλλα οχι ολη την ωρα..
Τωρα για πουλια εννοεις παπαγαλακια;
 
Ναι βέβαια. Φυσικά η συζήτηση δεν γίνεται για το ζευγάρωμα αλλά για την γενικότερη ψυχολογία των πουλιών.
 
Back
Top