Αναπαραγωγή Τα παπαγαλακια μου δεν μπαινουν στην φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Είναι κρεμασμένο το κλουβί σε γωνία; Μπαίνει αρκετό φως στον χώρο;
 
Ναι, σε γωνια ειναι.. Απλα εσωτερικα της σκαλας αλλα προς το κλιμακοστασιο.. μπροστα τους στα 3 μετρα εχει παραθυρο και αριστερα και δεξια του κλιμακοστασιου
 
Μήπως τα τρομάζει η θέα της σκάλας; Να τους έβαζες κάποιο φυτό μπροστά να κόβει την θέα;
 
Οπωσδήποτε. Πρόσεχε μόνο μήπως κάποιοι ανοίγουν το παράθυρο και σου κρυώσουν.
 
οχι οχι.. Δεν εχει τετοια
ασε που τα 2 παραθυρα που ειναι αριστερα και δεξια δεν ανοιγουν.. Μονο το μεσαιο που ειναι της πορτας
 
Τα παπαγαλακια πηγαινουν στην ''τρυπα'' της φωλιας αλλα δεν μπαινουν μεσα.. Ξυνονονται γυρω γυρω εκει αλλα δεν μπαινουν
ο αρσενικος βαζει το κεφαλι του μεσα και σφυριζει μονο. Γιατι δεν μπαινουν ακομα;
σκεφτηκα οτι ισως φωβουνται επειδη ειναι σκοτεινη αλλα και αυτα σε τετοια φωλια γεννηθηκαν..
 
Όχι καμία σχέση δεν φοβούνται. Πήραν το μήνυμα αλλά δεν είναι έτοιμα ακόμα. Εμπλούτισες την διατροφή;
 
παντα φουλ την ειχα την διατορφη τους..
της versele-laga βαζω, αυγοτροφη, φρουτοτροφη της versele-laga παλι και πρασιναδες αλλα ανα διαστηματα.. Καθε 3-4 μερες
βλεπω οτι εχουν ερθει πιο κοντα ομως
πιο πολλα φιλια κ τετοια.. Αλλα απο το αλλο τιποτα 😛
δεν περιμενω ακομα κατι.. Απλα την εχω αρκετο καιρο την φωλια και δν εχουν μπει ποτε μεσα..
 
Εντάξει, αφού είναι υγιέστατα φτου φτου,θα ωριμάσει το πράγμα. Τώρα ξεκινάνε σιγά σιγά όλα. Μην βιάζεσαι, το καλό πράγμα αργεί να γίνει:)
 
Αν έχεις σουπιοκόκκαλο, δίνεις σπανάκι, λίγο σουσαμάκι στα σπόρια, δεν χρειάζεται υγρό ασβέστιο. Τώρα το πολύ δυο τρεις μέρες μπορείς να δώσεις. Απλά αγόρασε να το έχεις μην τυχόν το χρειαστείς σε ώρα ανάγκης, μακρυά από μας.
 
Σουπιοκοκκαλο εχω μεσα..
συνηθως μολις πιανουν τα κρυα εβαζα μια φορα την πρωτη εβδομαδα προληπτικα στα αλλα πουλακια σταγωνες για τα εντερικα..
 
Όχι όχι, τίποτα, καθόλου φάρμακα. Δώσε 3-4 μέρες σκορδόνερο αν θέλεις κάτι για πρόληψη. Εγώ νόμιζα πως ρωτούσες για ασβέστιο για το θηλυκό σου. Φάρμακα καθόλου.
 
Καλησπεραα!
Σημερα ειχαμε εξελιξεις.. Οχι πολλα πραγματα αλλα νταξει...
Τα παπαγαλακια εβαζαν το κεφαλι τους μεσα στην φωλια και για αρκετη ωρα η παπαγαλινα ζηταγε συνεχεια φιλια απο τον παπαγαλο και συνεχεια φιλιοντουσαν μεχρι που κατεβηκανε να φανε και κυνηγιοντουσαν γυρω γυρω στο κλουβι!
 
Back
Top