Αναπαραγωγή Τα παπαγαλακια μου δεν μπαινουν στην φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
μεγαλη προσοχη στην αφαιρεση ελενιτ γιατι περιεχουν αμιαντο!

Να'σαι καλα φιλε!
Τα βγαλαμε μια χαρα χωρις σκονες και τα σχετικα.. Πριν τα βγαλουμε τα πλυναμε ωστε να μην εχουνε και σκονη και οτιδηποτε αλλο!
 
Το μπάνιο δεν ξεπυρωνει απλά το λέμε σαν συμβουλή όταν πια έχει μπει το καλοκαίρι και οι κανάρες δεν λένε να ξεπυρωσουν οπότε βάζουμε μπάνιο ώστε να ασχολείται με το φτερωμα της και να μην έχει το μυαλό της στα αυγά και τις φωλιές! 😉
 
Το μπάνιο δεν ξεπυρωνει απλά το λέμε σαν συμβουλή όταν πια έχει μπει το καλοκαίρι και οι κανάρες δεν λένε να ξεπυρωσουν οπότε βάζουμε μπάνιο ώστε να ασχολείται με το φτερωμα της και να μην έχει το μυαλό της στα αυγά και τις φωλιές! 😉

Αχα, καταλαβα! Σ'ευχαριστω Αλικη!
 
Σημερα τα παπαγαλακια χανουν πολυ λιγα πουπουλα.. Ο αρσενικοπς πιο πολυ αλλα ειχε πολυ λιγα σημερα.. Ισα ισα π ου εχει το κλουβι στις ακρες..
Η θηλυκια κανει συχνα επισκεψεις στην φωλια και μπαινει μεσα, καθεται ενα λεπτο περιπου μεσα και μετα βγαινει εξω και ξυνει μια δυο φορες και παει στον αρσενικο.. Τους ειχα βαλει μαρουλι να φανε και εκοβε μεγαλα κομματια και πηγαινε να ταϊσει τον αρσενικο..
τιτιβιζανε που λεμε με το μαρουλι και μετα ξανα οι επισκεψεις στην φωλια.. Ακολουθει και ο αρσενικος αλλα δεν μπαινει μεσα αυτος.. Καθεται απ'εξω και ξυνει τα καγκελα στην φωλια με δυναμη.
 
Ευτυχως δεν ξαναειδα πουπουλα στο κλουβι ουτε και να ξυνονται ή να τα πειραζουν..
Τωρα περιμενω μηπως δω κανενα βατεμα, κανενα αυγουλακι τιποτα.. ☹
 
Τα παπαγαλακια μου δεν εχουν γεννησει ακομα.. Βλεπω οτι ζευγαρωνουνε μπροστα μου σχεδον καθημερινα.. Ειναι τωρα μια εβδομαδα που ζευγαρωνουνε καθημερινα.. Δεν ξερω ομως αν προλαβαινει να γινει σωστα.. Βλεπω οτι ο αρσενικος παει απο τα πλαγια για 3-4 δευτερολεπτα και μετα η θηλυκια σηκωνεται και αυτο γινεται συνεχεια..
 
Μήπως πρέπει να ελέγξεις τις πατήθρες σου; Μήπως είναι μισές και έχουν παλάντζο; Μήπως είναι πολύ στενές;. Δεν βάζεις λίγο πιο φαρδιές; Μήπως τις έχεις πολύ ψηλά και βρίσκει το κεφάλι του στο ταβάνι;
 
Οι πατηθρες ειναι ξυλινες.. Απο την μια μερα του κλουβιου μεχρι την αλλη... Οχι.. Ειναι στην μεση σχεδον σε αυτην που τα κανουν αυτα 😛
 
Τα παπαγαλακια μου δεν εχουν γεννησει ακομα.. Βλεπω οτι ζευγαρωνουνε μπροστα μου σχεδον καθημερινα.. Ειναι τωρα μια εβδομαδα που ζευγαρωνουνε καθημερινα.. Δεν ξερω ομως αν προλαβαινει να γινει σωστα.. Βλεπω οτι ο αρσενικος παει απο τα πλαγια για 3-4 δευτερολεπτα και μετα η θηλυκια σηκωνεται και αυτο γινεται συνεχεια..

Tις περισσοτερες φορες ετσι ζευγαρωνουν οι παπαγαλοι, στο πλαι. Και συνηθως κρατα αρκετα παραπανω απο 3-4 δευτερολεπτα. Μην ξεχνας οτι μιλαμε απλως για τριβη της αμαρας των 2 φυλων.
 
Tις περισσοτερες φορες ετσι ζευγαρωνουν οι παπαγαλοι, στο πλαι. Και συνηθως κρατα αρκετα παραπανω απο 3-4 δευτερολεπτα. Μην ξεχνας οτι μιλαμε απλως για τριβη της αμαρας των 2 φυλων.

Να σου πω την αληθεια Φοιβο δεν ειχα ποτε παπαγαλακια και δεν ξερω πολλα, δηλαδη οτι ξερω το εχω διαβασει απο εδω και εμπειρικα σιγα σιγα :-Ρ
και μου φαινοτανε περιεργο αυτο στα πλαγια...
 
Back
Top