Αναπαραγωγή Τα παπαγαλακια μου δεν μπαινουν στην φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σημερα ειναι 2 εβδομαδες απο οταν ζευγαρωσανε τα πουλακια.. Δεν βλεπω καποια ανησυχια στα πουλακια.. Ουτε βλεπω το θηλυκο μεσα στην φωλια.. Τι λετε;
κανονικα δεν επρεπε να ειχε κανει ενα αυγο; θελει παραπανω απο 15 μερες για να γεννησει;
 
Θα μπορούσε να είχε κάνει αυγό. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο από να περιμένεις και να έχεις σουπιοκόκκαλο στο κλουβί.
 
Απανταω και για τους 2 εδω..
Εχω σουπιοκοκκαλο στο κλουβι, αυγοτροφη μονικα, αλλαξα διατροφη στα σπορια.. Τους εδινα αυτην https://www.versele-laga.com/en/de/producten/prestige-budgies
και τωρα τους βαζω αυτην Versele Laga Prestige Premium Budgies
Συν μαρουλακι φρεσκο απο τον κηπο και αυγουλακι...
 
Εντάξει από την πλευρά σου μια χαρά είσαι. Αναμονή :)
 
Εντάξει από την πλευρά σου μια χαρά είσαι. Αναμονή :)

Οτι καλυτερο!
Αυτο κανω... Το εχω παρει αποφαση...

Και κατι αλλο. Για τον φωτισμο..φωτισμο εχω απο οταν ξημερωσει μεχρι οσποθ νυχτωσει.. Εχω βαλει λεντοταινια.. Κανει δουλεια ή οχι;
Με χρονοδιακοπτη την εχω βαλει.. Απο τις 5 η ωρα να αναβει μεχρι τις 7 και απο τις 6 το πρωι μεχρι τις 8.. Κανει δουλεια;
 
Γιατί το έκανες; Για να μεγαλώσεις την ημέρα; Πόσα βατ δίνουν; Έχει ικανοποιητικό φωτισμό ο χώρος μ αυτήν την λύση; Δεν νομίζω πως το χρειάζονται πάντως, εμένα μου έχουν ζευγαρώσει και με λιγότερες από 12 ώρες φως ημέρας. Το θέμα είναι η θερμοκρασία κυρίως.
 
Γιατί το έκανες; Για να μεγαλώσεις την ημέρα; Πόσα βατ δίνουν; Έχει ικανοποιητικό φωτισμό ο χώρος μ αυτήν την λύση; Δεν νομίζω πως το χρειάζονται πάντως, εμένα μου έχουν ζευγαρώσει και με λιγότερες από 12 ώρες φως ημέρας. Το θέμα είναι η θερμοκρασία κυρίως.

Το εκανα για να μεγαλωσω κατα καποιο τροπο την μερα..5w ειναι αυτα.. Αλλα ειναι πολλα και το κανει μερα το κλιμακοστασιο..
Γενικα η θερμοκρασια ειναι καλη.. Και τωρα παιρνω προσφορα για να αντικαταστησω τα ελενιτ με πανελ...
 
Παιδια... Πως θα ξερω αν εχουν ζευγαρωσει τα παπαγαλακια μου;
Δεν εχω χρονο τωρα για να τα βλεπω..σκεφτειται οτι μονο το μεσημερι ρειχνω μια ματι απου πρεπει να αλλαζω το νερο μαζι με το ferti vit που τους δινω..
Πως θα ξερω αν εχουν ζευγαρωσει;
δεν τα εχω πετυχεια καθολου στην φωλια,
 
Παιδια... Πως θα ξερω αν εχουν ζευγαρωσει τα παπαγαλακια μου;
Δεν εχω χρονο τωρα για να τα βλεπω..σκεφτειται οτι μονο το μεσημερι ρειχνω μια ματι απου πρεπει να αλλαζω το νερο μαζι με το ferti vit που τους δινω..
Πως θα ξερω αν εχουν ζευγαρωσει;
δεν τα εχω πετυχεια καθολου στην φωλια,
Αν δεν έχεις χρόνο... μήπως είναι καλύτερα να αναβάλεις την αναπαραγωγή μέχρι να βρεις;
 
Αν δεν έχεις χρόνο... μήπως είναι καλύτερα να αναβάλεις την αναπαραγωγή μέχρι να βρεις;

Δεν το εννοω ετσι ακριβως..
Δεν εχω χρονο για να τα παρατηρησω για ωρες ας πουμε..
Οχι πως δεν ασχολουμαι.
 
Βασίλη, αν ζευγαρώσουν κι ετοιμάσει αυγά, θα το καταλάβεις. Κάτι άλλο εκτός από καλή διατροφή, δεν μπορείς και δεν χρειάζεται να κάνεις.
 
Βασίλη, αν ζευγαρώσουν κι ετοιμάσει αυγά, θα το καταλάβεις. Κάτι άλλο εκτός από καλή διατροφή, δεν μπορείς και δεν χρειάζεται να κάνεις.

Ναι, σιγουρα κατι αλλο δεν μπορω να κανω.. απλα δεν ξερω αυτα τι κανουν.. Δηλαδη ναι ενταξει εγω θα περιμενω να δω ποτε θα γεννησουν.. Απλα μηπως δω καποιο σημαδι.. Ας πουμε στην φωλια παλι δεν ξερω αν μπαινουν.. Οποτε παω να τσεκαρω ειναι εξω. Γι'αυτο ανεβασα το ποστ αυτο πανω.. Μηπως καποιος γνωστης πει καμια ιδεα 😛
 
Αν προχωρήσουν σε αναπαραγωγή, το θηλυκό τουλάχιστον θα κάθεται συνέχεια μέσα στην φωλιά, κάτι που θα το διαπιστώσεις. Τις περισσότερες ώρες θα μένει μαζί της και το αρσενικό. Γι αυτό σου λέω δεν χρειάζεται να έχεις έγνοια, ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει.
 
Σημερα που ειχε καλη μερα και μεσα ειχα 25 βαθμους τα εβαλα να κανουν μπανιο.. Περιποιηθηκαν το φτερωμα τους..υστερα πετυχα τον αρσενικο να ξυνει την φωλια.. Ερωτηση τωρα.. Αν ειναι πυρωμενα και κανουν μπανιο ξεπυρωνουν; Ισχυει κατι τετοιο;
ας πουμε το καλοκαιρι παρατηρω απο τα πουλια που εχω για να κελαιδανε οτι αν τους βαλω μπανιερα ψηλοσταματνε το κελαιδιμα..
Αυτο ισχυει για την αναπαραγωγη;
 
. Αν ειναι πυρωμενα και κανουν μπανιο ξεπυρωνουν; Ισχυει κατι τετοιο;
Δεν το νομίζω. Εγώ δύο γέννες έχω κάνει όλες κι όλες και δεν είχα σκεφτεί κάτι τέτοιο και τους έβαζα μπάνιο. Δεν είχα πρόβλημα.
 
Δεν το νομίζω. Εγώ δύο γέννες έχω κάνει όλες κι όλες και δεν είχα σκεφτεί κάτι τέτοιο και τους έβαζα μπάνιο. Δεν είχα πρόβλημα.

Καπου το συζηταγανε αυτο και το σκεφτηκα αφου εβαλα την μπανιερα μεσα και κολυμπαγανε τα παπαγαλακια.. Και λεω λες να ισχυει κατι τετοιο;!
 
Το κάνουν στις κανάρες κυρίως αλλά με καθημερινά μπάνια και διάφορα άλλα απομάκρυνση από τον αρσενικό, μείωση των πρωτεϊνών κτλ. Δεν είναι από μόνο του το μπάνιο ικανό να αναστείλει τον οίστρο των πουλιών. Εξάλλου είναι προς στιγμήν όπως στους ανθρώπους. Γι αυτό και η καθημερινότητα που σου είπα πιο πάνω.
Περίμενε φυσικά να ακούσουμε και άλλες γνώμες, δεν το "έχω" στο θέμα αυτό.
 
Back
Top