Αναπαραγωγή Τα παπαγαλακια μου δεν μπαινουν στην φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτά γιατί να ντραπούν μέσα στο σπίτι τους, αυτός που χαζοκοίταγε :)
Άντε που φοβόσουν πια κι εσύ με τα πουλιά σου τα διαδρομίσια.
 
😀... Παντως περα απο την πλακα ειναι κατι ομορφο.
Με την καλη εννοια παντα! Μην με λετε και ματακια! 😀!
😀 όλοι μας! Πόσες ώρες έχω περιμένει διακριτικά πίσω από κάποιον τοίχο να παρακολουθώ τα καναρίνια που μόλις ένωσα να δω αν θα γίνει η δουλειά! 😛 Και τα καναρίνια είναι και γρήγορα πιστόλια! Ούτε ένα λεπτό δεν κρατάει! Σε αντίθεση με τα παπαγαλάκια... 😛
 
βρε δεν ντεπεστε καθολου το λετε και δημοσια ματακιδες που ειναι ο Σταυρος να πεσει καμια τιμωρια ε;
χα χα να τα χαιρεσαι με το καλο και τα αυγουλακια 😉
 
Παιδια.. Να σας ρωτησω..
Σημερα ειναι μια εβδομαφα αφοτου τα ειδα να ζευγαρωνουν.. Ας υποθεσουμε οτι δεν εχουν ζευγαρωσει πιο πριν απο οτι τα ειδα εγω.. Ποσες μερες κανει για να γεννησει το πρωτο αυγο;
 
Δεν υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα γιατί δεν γνωρίζουμε επακριβώς την πορεία του ζευγαριού από την στιγμή που έβαλες την φωλιά ή ένοιωσαν έτοιμα και ζευγάρωσαν. Πάντως μετά από 8-10 μέρες, κανονικά αρχίζουν να κάνουν αυγά.
 
Δεν υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα γιατί δεν γνωρίζουμε επακριβώς την πορεία του ζευγαριού από την στιγμή που έβαλες την φωλιά ή ένοιωσαν έτοιμα και ζευγάρωσαν. Πάντως μετά από 8-10 μέρες, κανονικά αρχίζουν να κάνουν αυγά.
Καταλαβα.. Την φωλια την ειχα απο τον σεπτεμβρη στο κλουβι.. Βεβαια τωρα δεν μπαινουν και μεσα...
 
Πόσες μέρες έχεις δώσει; Το μέγιστο 10 μέρες αναφέρει η δοσολογία Oleovita Tafarm • PetBirds
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πόσες μέρες έχεις δώσει; Το μέγιστο 10 μέρες αναφέρει η δοσολογία Oleovita Tafarm • PetBirds
Δεν θυμαμαι ακριβως... Μπορει να το εδινα 3 μερες συνεχομενα και μετα μερα παρα μερα.. Τωρα το ξεκινησα εχθες παλι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γιατί να το ξαναδώσεις Βασίλη; Αυτό νομίζω είναι για να έρθουν σε αναπαραγωγική διάθεση, που τα δικά σου την έχουν. Εκτός και κάνω κάποιο λάθος.
 
Γιατί να το ξαναδώσεις Βασίλη; Αυτό νομίζω είναι για να έρθουν σε αναπαραγωγική διάθεση, που τα δικά σου την έχουν. Εκτός και κάνω κάποιο λάθος.

Μιλησα με τον εκτροφεα και μου ειπε να το βαζω μεχρι να γεννησουν το πρωτο αυγο...
 
Μα ο ίδιος ο κατασκευαστής, προτείνει 10 μέρες αγωγή μόνον.
Δεν ξέρω, είμαι γενικά κατά των χημικών στο νερό. Πιστεύω μια πλήρης και ποικίλη διατροφή θα σε καλύψει καλύτερα.
 
Μα ο ίδιος ο κατασκευαστής, προτείνει 10 μέρες αγωγή μόνον.
Δεν ξέρω, είμαι γενικά κατά των χημικών στο νερό. Πιστεύω μια πλήρης και ποικίλη διατροφή θα σε καλύψει καλύτερα.

Πηρα και απο αυτο... (τροφη)
απο τα πετ συτι την πηρα
ειχε μεσα φρουτα και πολλα αλλα διαφορα.. Βεβαια και 5μιση ευρω αλλα νταξει!
 
Χορταράκια δίνε τους και μηλαράκι και αυγουλάκι.
 
Χορταράκια δίνε τους και μηλαράκι και αυγουλάκι.
Mαρια του δινω πολυ μαρουλι και 2 φορες την εβδομαδα αυγο.. Αλλα εχω προβλημα με τα μυρμιγκια οταν βαζω αυγο...
οποτε βαζω αυγο εμφανιζονται.. Και δεν πολυ δινω..σκεψου οτι το αυγο το κοβω στα 4 και τους δινω το μισο στα 2 για να το φανε γρηγορα..
 
Δίνε τους αυγοτροφή. Το ίδιο γίνεται; Το μαρούλι πρόσεχέ το, καλό πλύσιμο για φάρμακα.
 
Δίνε τους αυγοτροφή. Το ίδιο γίνεται; Το μαρούλι πρόσεχέ το, καλό πλύσιμο για φάρμακα.

Αυγοτροφη υπαρχει παντα στο κλουβι!
Αλλα ειναι αλλιως το το αυγο της ημερας!
Το μαρουλι ειναι απο τον κηπο...χωρις φαρμακα!
 
Back
Top