Αναπαραγωγή Τα πρώτα μας αυγά (lovebirds)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
εχω νεα! 🙂
σημερα μας ηρθε και το 4ο αυγουλακι!
αρα υπολογιζω το
1ο στις 10 ιουλιου
2ο στις 12 ιουλιου
τα αλλα δυο ξερω οτι ειναι 14 και 16 ιουλιου
 
μπορει να κανει κι αλλο! Μακαρι και σου το ευχομαι! Τα δικα μου κανουν συνηθως 5 αν και μια φορα εκαναν 6! Οσο για το ποτε τα υπολογιζεις μην περνεις κι ορκο. Γιατι εμενα τα δικα μου βγηκαν μετα απο ενα μηνα κι οχι μετα απο 22 μερες που θα πρεπε!
 
καφε με βουλες;τις βουλες τις θες σε ροζ η πορτοκαλι; LOL
:)
 
Καλή συνέχεια Μαρία, γεμάτα αυγά και υγιή πουλάκια σου εύχομαι.
Και μια ερώτηση για τους φίλους οι όποιοι είχαν την τύχη να έχουν μωρά από τα Lovebirds τους, μπορούμε να ακολουθήσουμε στους παπαγάλους την ιδία τακτική με αυτή των αυγών των καναρινιών, δηλαδή να τοποθετήσουμε ψεύτικα αυγά αφαιρώντας τα πραγματικά αυγά και στο τελευταίο αυγό να επιστρέψουμε όλα τα αληθινά αυγά για να επιτύχουμε ταυτόχρονη εκκόλαψη των αυγών; Ευχαριστώ.
 
Καλή συνέχεια Μαρία, γεμάτα αυγά και υγιή πουλάκια σου εύχομαι.
Και μια ερώτηση για τους φίλους οι όποιοι είχαν την τύχη να έχουν μωρά από τα Lovebirds τους, μπορούμε να ακολουθήσουμε στους παπαγάλους την ιδία τακτική με αυτή των αυγών των καναρινιών, δηλαδή να τοποθετήσουμε ψεύτικα αυγά αφαιρώντας τα πραγματικά αυγά και στο τελευταίο αυγό να επιστρέψουμε όλα τα αληθινά αυγά για να επιτύχουμε ταυτόχρονη εκκόλαψη των αυγών; Ευχαριστώ.

Καλά εγώ είμαι άσχετος, αλλά με τύφλωσες τώρα. Tα πραγματικά αβγά τι τα κάνεις στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα;
 
αντωνη τα βαζουμε σε ενα δροσερο σημειο φυμαγμενα απο την υγρασια αι το φως του ηλιου! Καθως τα περνουμε βαζουμε τα ψευτικα του εμποριου και οταν η καναρα κανει ολα τα αυγα τα βαζουμε παλι πισω ωστε να εκκολαφθουν ολα μαζι...
 
Μπορουμε δηλαδη να το κανουμε Fotis K; ξερετε σημερα και τα δικα μου πουλια εχουν το πρωτο τους αυγο :)
 
δεν ξερω αν το κανουν και στα παπαγαλακια... Εγω νομιζω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα αλλα ρωτα και καποιον αλλο!
 
περιμενω να βγει απο τη φωλια για να ριξω μια ματια! Καθε 2 μερες αργα το βραδυ το βλεπω συνηθως...
 
καλησπερα! Τα αυγα παραμενουν 4!
εχω ενα προβληματακι... Πηγα στο πετσοπ να παρω αμμο και αυτη μου ειπε οτι δεν κανει να τους αλλαξω την αμμο τωρα με τα αυγα, αλλα αμα την αφησω κι αλλο θα παθουν τπτ, δεν την εχω αφησει ποτε τοσο πολυ! Τι να κάνω;
ειναι αληθεια οτι δεν κανει να αλλαξω την αμμο;
πηρα και τον πτηνιατρο αλλα θα ειναι απο δευτερα στο ιατρειο
 
Σύμφωνα με τη βιβλιογραφία στην 1η γέννα τα αβγά είναι το πολύ τέσσερα (όπως έγινε και με τα δικά μου). Από τη 2η και μετά μπορεί να φτάσουν τα επτά.

Σχετικά με την άμμο εννοείς στο κλουβί (όχι στη φωλιά); Πάντως εγώ στο κλουβί βάζω χαρτί κουζίνας το οποίο αλλάζει πανεύκολα. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι κατά τη διάρκεια πριν και λίγο μετά την εκκόλαψη των αβγών το έκαναν κομμάτια. Αλλά μόνο τότε, όλους τους άλλους μήνες ούτε που το άγγιζαν. Και τώρα που έχω τα μωρά δεν το πολυπειράζουν, απλά πάνε και χώνονται από κάτω - μιλάμε για πολύ πλάκα.
 
σημερα τους αλλαξα την αμμο. Τους καθαρισα τον πατο του κλουβιου με καυτο νερακι και εβαλα χαρτι κουζινας (οπως μου ειπε και ο αντωνης) για να μπορω αυτην την περιοδο να τα καθαριζω ευκολα!

εχω παρατηρησει οτι η τινκι εχει παχυνει αρκετα... Ειναι λογικο αυτο;
η κοιλιτσα της ειναι φουσκωμενη...😕
 
ισως να χει παχυνει επειδη τρωει συνεχεια και ειναι μεσα στη φωλια χωρις να μπορει να καψει τα 'περιττα κιλα'!
 
Back
Top