Αναπαραγωγή Τα πρώτα μας αυγά (lovebirds)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
καλημερα!
σημερα το πρωτο αυγο λογικα κλεινει 15 μερες!:D
μιλησα και με τον πτηνιατρο μας και μου ειπε να τους βαζω κατι βιταμηνες στο νερο τους(vidaylyn η καπως ετσι)
τα 3 αυγα πρεπει να ειναι γονιμοποιημενα αν δεν κανω λαθος..
προσπαθω να τα εχω σε δροσερο μερος και οχι σε ρευματα...
ελπιζω ολα να πανε καλα!
 
σημερα τα ξαναειδα... Και νομιζω τελικα ειναι και τα 4!
αλλα οπως λεει και αντωνης (ο κουμπαρος) υπομονη!
 
Μαρακι να σου ζησουν με το καλο να εκκολαφθουν και να βγουν γερα, δυνατα και υγιεστατα εγω που μαλλον θα παρω 2 Lovebird το σεπτεμβρη θα δωκοιμασω την τυχη μου του χρονου εισαι πολυ τυχερη που σου ζευγαρωσαν και ειναι και ολα γονιμοποιημενα! Αντε κουραγιο καλλους απογονους
 
σημερα... 😀. Γεννηθηκε το πρωτο μας μωρακι:D
με βαση τις ημερομηνιες σημερα ηταν να γεννηθει το 2ο η το 3ο!
δεν ξερω πιο ειναι αλλα ειναι κουκλι...
συντομα θα βαλω φωτο!
υπαρχει και που θα πρεπει να προσεξω;
εβαλα και αυγο(με το τσοφλι)
γενικα δεν το τρωνε αλλα πιστευω θα ταισουν το μικρο!
 
βαλε αμα θες (χωρις να ειναι απαραιτητο) κεχρι σε τσαμπια.
αυτο ειναι πιο ευπεπτο απο την κλασικη τροφή που τρωνε και χωνευεται πιο ευκολα για να ταιζουν το μικρο.
απο κει και περα ειτε αυγο ειτε αυγοτροφή καλο ειναι να υπαρχουν στο κλουβι και θα τρωνε οι γονεις οτι θελουν.
 
Αν δεν κάνω λάθος, νομίζω ότι υπάρχει και μία ειδική τροφή για παπαγαλίνα μαμα με exrta βιταμίνες. Δεν θυμάμαι όμως πως λέγεται και την μάρκα. Σίγουρα σε ένα μεγάλο pet Θα ξέρουν να σου πουν. Να σου ζήσει το πιτσρίκι:D
 
Μαρία υπάρχει και ειδικη αυγοτροφή για παπαγάλους. Την αυγοτροφή αυτη την δίνω στα Lovebirds που έχω και την τρώνε σε αντίθεση με την προηγούμενη που ηταν για καναρίνια και δεν την πλησίαζαν.
 
καλησπερα σε ολους! 🙂
σημερα το πρωι ειχα κι αλλο μωρο! Αυτο πρεπει να γεννηθηκε απο το βραδυ γιατι ακουγα τους γονεις μεσα στον υπνο μου!
πηγα σε μια δουλεια που ειχα και οταν γυρισα (πριν κανενα μισαωρο) ειδα και το τριτο!:D
αυτο πρεπει να γεννηθηκε τωρα μολις γιατι ηταν και λιγο βρεγμενο και επισης υπαρχουν ακομα τσοφλια απο το αυγο...

με εχει ανησυχησει λιγο ομως το οτι η θηλυκια μου φαινεται πολυ κουρασμενη και απεριποιητη!
ειναι λογικο! Στην τριτη φωτο αν και δεν φαινεται καλα εχω τραβηξει τα πουπουλα της... Ειναι κατι αυτη ηας την πουμε λακουβιτσα που φαινεται; Γενικα τρωει και οσο μπορει καθαριζεται και παιζει κι ολας...
 

Συνημμένα

  • μωρα 001.webp
    μωρα 001.webp
    53 KB · Προβολές: 97
  • μωρα 002.webp
    μωρα 002.webp
    49,5 KB · Προβολές: 106
  • μωρα 003.webp
    μωρα 003.webp
    33 KB · Προβολές: 96
maria ειναι φυσικο οταν κλωσσαει να μην περιποιειται οσο πρεπει τα φτερα και ειναι φυσιολογικα να μην κανει και τιποτε αλλο απο το να τρωει και να καθεται στη φωλια οπωτε μη σε ανυσηχει.

απλα να ανοιγεις μερα παραμερα τη φωλια να κοιτας, μην τυχον πεθανει κανα μικρο και ετσι γενικα να ριχνεισ μια ματια και τιποτε αλλο!
να τα χαιρεσαι πολυ ωραια!
 
εχω παρει και κρεμα αλλα νομιζω ειναι πολυ μικρα για να αρχισω να τα ταιζω κι εγω, δεν θελω να τα ταιζω συνεχεια... μια με δυο φορες την ημερα ισα ισα να με μαθουν και να μη με φοβουνται...
ποτε ειναι καλυτερα να αρχισω να τα ταιζω;
 
Τι τελεια! :D Να τα χαιρεσαι Μαρια! Ειναι πολυ ομορφα!
Ανυπομονω να τα δω να μεγαλωνουν και να βγαζουνε τα πρωτα τους φτερα!:D
 
Τελικά δεν σε ξεχασε ο πελαργός ε;:D

Εύχομαι να σου ζήσουν και να τα δείς να μεγαλώνουν και να γίνονται... όμορφα αντράκια! Εεεεεεεεεεεε όμορφα πουλάκια ήθελα να πώ! 😛

Μην ξεχάσεις την γαλάζια χανδρούλα!
 
Back
Top